Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναμνήσεις ενός μοναχικού φαν..


turbulent

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  248
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  15
  • Reputation:   28
  • Achievement Points:  15
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6376 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν θυμάμαι πότε αγόρασα το πρώτο μου περιοδικό κόμικ. Θυμάμαι όμως πως για μένα ήταν πάντα μια μοναχική απόλαυση που κανένας φίλος μου δε μοιραζόταν.

 

Μεγάλωσα τη δεκαετία του 80 σε μια μικρή πόλη της Κρήτης όπου τα κόμικς που μου άρεσαν ήταν είδος πολυτελείας. Έρχονταν συνήθως με καθυστέρηση εβδομάδων ή μηνών (αν έφταναν φυσικά). Πολλές φορές χωνόμουνα στην αποθήκη του πρακτορείου τύπου ψάχνοντας για τεύχη που είχαν ξεμείνει από διάφορα περίπτερα και ήταν έτοιμα να επιστραφούν. Η χαρά μου ήταν όταν ανακάλυπτα κάτω από στοίβες αδιάφορων εντύπων ένα τεύχος που δεν είχα διαβάσει, Αγόρι, Μπλέκ, Τρουένο, Βαβούρα, μέχρι και Μανίνα (πείτε μου, μήπως είμαι λίγο άρρωστος; :sick:).

 

Αργότερα ανακάλυψα το Παρα Πέντε και τη Βαβέλ (που επηρέασε τα μάλα την ωρίμανση μου, αυτή και ο Τομ Ρόμπινς).. Μέχρι τότε η υπέροχη συλλογή απο τα κόμικς των παιδικών μου χρόνων είχε πεταχτεί στα σκουπίδια τη μέρα που η μάνα μου βρήκε μια ΖΑΚΟΥΛΑ (κόλαση! :devil: ) ανάμεσά τους, κι εγώ, αφού κατέστησα σαφές ότι ο επόμενος που θα ακουμπούσε ξανά τα κόμικς μου θα φόραγε τσιμεντένια παπούτσια και θα έκανε παρέα στις τσιπούρες :smoking:, ξεκίνησα να χτίσω ξανά τον χάρτινο κόσμο μου, πιο ώριμος πλέον, και με μεγαλύτερο χαρτζιλίκι...

 

Θυμάμαι την πρώτη φορά που ανέβηκα στην Αθήνα μόνος μου (17 χρόνων, να δω ένα συμμαθητή μου που είχε την τύχη να περάσει με την πρώτη). Γύρισα όλα τα βιβλιοπωλεία της Ιπποκράτους, αγόρασα άλμπουμ του Άρκά (πανάκριβα τα άτιμα), καμια 20αριά τόμους αυτών των ανθολογιών ΕΦ ξέρετε "Ιστοριές με..." (τρελούς επιστήμονες, ταξίδια στο μέλλον κλπκλπ), πήγα στο βιβλιοπωλείο του Παρα Πέντε (πριν κλεισουν) και σήκωσα το μισό και τέλος την Κυριακή στο Μοναστηράκι όπου πρέπει να πήρα τουλάχιστον 40 παλιά τεύχη της Βαβέλ. Συνολικά έδωσα γύρω στις 60-70.000 δραχμές τότε και αναγκάστηκα να κόψω την επίσκεψή μου γιατί είχα ξεμείνει από λεφτά.. Δίνοντας τα τελευταία μου χρήματα για να αγοράσω ένα μεγάλο ταξιδιωτικό σάκο που να χωράει το νέο θησαυρό μου, επέστρεψα στο ψαροχώρι για ακόμα ένα χρόνο φροντιστηρίων και προετοιμασίας...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64371
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Υπέροχες αναμνήσεις φίλε μου....φαίνεται ότι σου θυμίσαμε πολλά και αυτό είναι ωραίο :clap:

 

Είναι τιμή μας που τις μοιράζεσαι μαζί μας....

 

Ελπίζω να μοιραστείς μαζί μας απόψεις για τεύχη που έχεις καθώς και να δούμε και καμμιά σκανναρισμένη παλιά Βαβέλ :D

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  248
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  15
  • Reputation:   28
  • Achievement Points:  15
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6376 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

φίλε Valtasar δύσκολο να σκανάρω τις παλιές μου βαβέλ γιατί είναι φυλαγμένες σε μια αποθήκη στο ψαροχώρι αλλά σκεφτόμουνα να μοιραστώ μαζί σας μερικά πιο ιδιαίτερα άλμπουμ.. Όταν με το καλό αποκτήσω πρόσβαση στον τράκερ θα δω τι υπάρχει και τι μπορώ να προσφέρω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  102
  • Reputation:   89
  • Achievement Points:  102
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

αυτα που λες μου θυμιζουν και μενα την πραγματικοτητα στα χανια, δε θυμαμαι ποτε να ειχα παρει καποιο μικυ μαους, κομιξ η οποιοδηποτε περιοδικο κομικ στην ωρα του. παντα 2 βδομαδες-2 μηνες καθυστερηση. και να πεις οτι εμενα σε κανενα χωριο οχι, χανια κεντρο. ομως για καποιο λογο υπηρχε/υπαρχει μια διακριση, ενω τα περιοδικα πχ κοσμοπολιταν θα ερχονταν την ιδια μερα με την κυκλοφορια στην αθηνα, τα "παιδικα" περιοδικα, δε πειραζει αμα πανε με καθυστερηση στην "επαρχια "...

 

τι μου θυμισες...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  364
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  35
  • Reputation:   38
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6357 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ααααααα, κάτι που ξέχασα Μία ερώτηση

 

Ποιος απο δω είχε την ατυχία να του μαζέψουν τα κομικς οι γονεις για να διαβασει και να μην τα ξαναδεί ποτέ??

 

Θα ήθελα να ακουσω σκηνικά και σκέψεις.....

 

Ανοίγεις παλιές πληγές...

 

Μέσα στα "μαζεμένα", υπήρχαν τα 30 πρώτα τεύχη του ΚΟΜΙΞ και πάνω απο 200 Μίκυ Μαόυς (περιόδου 88-93). Το μόνο που μου έχει μείνει απο τα ΚΟΜΙΞ είναι μια πλαστική θήκη για να φτιάχνεις το υποτιθέμενο "τετράγωνο αυγό" :cry:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  501
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  18
  • Reputation:   24
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6351 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ααααααα, κάτι που ξέχασα Μία ερώτηση

 

Ποιος απο δω είχε την ατυχία να του μαζέψουν τα κομικς οι γονεις για να διαβασει και να μην τα ξαναδεί ποτέ??

 

Θα ήθελα να ακουσω σκηνικά και σκέψεις.....

 

εγώ ευτυχώς δεν έχω υποστεί πολλές απώλειες από την λαίλαπα που ονομάζεται "μανία καθαριότητας μάνας" αλλά δυστυχώς μου έχει πετάξει στα σκουπίδια τα πρώτα τευχη από κομιξ και μικυ μαους. :cry2:

Από τότε και μετά απο επικούς καυγάδες δεν ξαναπετάχτηκε τίποτα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  9
  • Reputation:   1
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εμένα τα πήραν και τα σήκωσαν όλα εκείνη την αποφράδα ημέρα στις αρχές του 90. :cry: Κανείς δεν το παραδέχτηκε αλλά υποψιάζομαι ότι η μάνα μου την έκανε τη δουλειά.Έπιαναν λέει χώρο στην αποθήκη.ΗΜΑΡΤΟΝ!Αφού αυτό το σκοπό εξυπηρετούσε η αποθήκη , τη διατήρηση των αναμνήσεων.

Και να πει κανένας ότι δεν μελετούσα τα του σχολείου...Anyway πάνε αυτά τώρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  630
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  25
  • Reputation:   24
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

εμενα υποστηριζε οτι γινομουνα βιαιος λογω των κομιξ που ηταν γεννηματα του αρχοντα του σκοτους.

βλεπετε πηγαινε στην εκκλησια και της πιπιλαγανε φαινεται τοτε το μυαλο οι παπαδες οτι τα κομικς ειναι του σατανα.ετσι λεγανε στα κυρηγματα τοτε το 87-88.ειχανε μεγαλη ανθιση τα αγαπημενα μας περιοδικα και τους εφταιγε αυτο φαινεται.αποτελεσμα σημερα εγω ακομη ψαχνω τα παλια και δεν υπαρχουνε και ωραια περιοδικα οπως τοτε και σε τοσο μεγαλη ποικιλια.αυτο εγινε δυστηχως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27049
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

πήγα στο βιβλιοπωλείο του Παρα Πέντε (πριν κλεισουν)

Μα νομίζω ότι το βιβλιοπωλείο υπάρχει και σήμερα! Αν θέλεις σου δίνω τηλέφωνα κτλ. Εκτός κι αν είχε άλλη διεύθυνση or something. Πολύ ωραία ιστορία και κάπως έτσι ήμουν κι εγώ στο Ηράκλειο βέβαια, και ακόμη προσπαθώ να ανακτήσω το "χαμένο έδαφος"... Μόνο που δεν πρόλαβα την "Ζάκουλα" :) Το κακό είναι ότι δεν είχα και παρέα σ'αυτό (στα κόμιξ εννοώ, από πολύ νωρίς..) κι έπρεπε μόνος να συνέχιζα ή να τα έκοβα. Θυμάμαι να τσακώνομαι με τους δικούς μου γι'αυτά, να προσπαθώ να τα κρύψω όπου εγώ θεωρούσα ότι δεν θα τα έβρισκε η μητέρα μου αλλά μάταια... Είχα σκεφτεί μέχρι και κάτω απ'την μοκέτα, μόνο που από κάποια στιγμή και μετά η μοκέτα "φούσκωνε" ελεϊνά με αποτέλεσμα να τα βρει κι εκεί..;) Keep trying φίλε! :beer:

 

Οσο για το Μανινα φίλε μου εγώ διάβαζα και την Παττυ.Ειχαν απίστευτες ιστορίες τρόμου μέσα και τα δυο.Τις εποχές εκείνες και στις τότε ηλικίες δεν δίναμε και τόσο σημασία στις 'γκέι' στάμπες.(Μήπως να ανησυχώ και εγώ?) .

Και φυσικά οι τόμοι που πήρες αποΕ.Φ. θα σου συνιστούσα να πάρεις και τους 64 αν θυμάμαι καλά που είχανε βγει, έχουν όλοι την αφρόκρεμα ξένων και ελλήνων συγγραφέων σε Ε.Φ. και ειδικά στους πρώτους που έκανε μετάφραση και προλόγους ο Μπαλανος μπορώ να πω ότι ο πρόλογος μου άρεσε πιο πολύ και από την ιστορία.

Δεν χρειάζεται ν'ανησυχείς! Κι εμένα είχαν πέσει στα χέρια μου κάποια τεύχη, έστω απο περιέργεια, και όντως μια συγκεκριμένη τρόμου με κάτι κοπέλες σ'ένα σπίτι (Με φαντάσματα νομίζω; Με σκιές;) ήταν πολύ τρομακτικές! Τουλάχιστον τότε που τα διάβαζα. Και μιας και το καλύτερο είδος ταινιών μου ήταν horror (χωρίς υπερβολές την πρώτη μου την είχα δει πέντε χρονών!), κάτι τέτοιες ιστορίες για'μένα ήταν ευαγγέλιο! Όσον αφορά τις ιστορίες Ε.Φ. που λες αν εννοείς την σειρά "Βιβλιοθήκη Επιστημονικής φαντασίας" των εκδόσεων "Σύμπαν" ("Λυχνάρι"), είναι απλά εκπληκτικές!! Και ο Μπαλάνος πολυ ση(υ)μ(π)αντικός!!

 

Καταλαβαίνω πολύ καλά το συναίσθημα. Εγώ είμαι απο Κύπρο και το ίσως ένα χειρότερο συναίσθημα ήταν όταν εκτός από πολύ αργά , κάποιες σειρές μπορεί να μην ξανάρχονταν ποτέ. Θυμάμαι όταν ανακάλυπτα κάποιες σειρές και μετά από τρια τέσσερα τευχη δεν ξαναερχόταν ποτέ. Είχα αρκετές "σπασμένες " σειρές.

Μάλιστα θυμάμαι όταν είχα βρεί μετά από πολυ καιρό ένα τεύχος σουπερμαν και όταν το αγόρασα είδα ότι ήταν η κηδεία του και ήθελα όπωσδηποτε να δω τι γίνετε μετά αλλά δεν βρηκά ποτέ τα επόμενα τευχη. Ακόμα δεν ξέρω τι ακριβώς έγινες, Εμαθα μέσα απο περιγράφες φίλων από εξωτερικό....

Θα λες σίγουρα τα "Superman: The Man Of Steel" απο "Πέργαμος Εκδοτική"! Ναι υπήρχε όλο το "Death Of Superman" εκδομένο και ορισμένα τεύχη μετά!

 

yiannis79 κάτι τέτοια κάνει η εκκλησία και μας πάει 500 χρόνια πίσω (Μεσσαίωνας γαρ). Ευτυχώς εμένα αν και θρήσκοι ήταν λίγο πιο "προσγειωμένοι", απλά εγώ ίσως κανενός διαγωνίσματος που δεν πήγαινα καλά στο δημοτικό (δηλαδή έλεος...), δεν θυμάμαι... Αυτά τα ξεσπάσματα υπήρχαν κάποιες φορές βέβαια. Καλά εδώ και αρκετά χρόνια βέβαια δεν αγγίζουν ούτε κόμιξ, ούτε περιοδικά και προπάντων για κανένα λόγο βινύλια!! Αλλιώς θα επέλθει τιμωρία! Το δύσκολο είναι να τα ανακτήσω γιατί είμαι επαρχία... Να δω αν ποτέ βγάλω άκρη.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1548
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  52
  • Reputation:   116
  • Achievement Points:  52
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Μα νομίζω ότι το βιβλιοπωλείο υπάρχει και σήμερα! Αν θέλεις σου δίνω τηλέφωνα κτλ. Εκτός κι αν είχε άλλη διεύθυνση or something. Πολύ ωραία ιστορία και κάπως έτσι ήμουν κι εγώ στο Ηράκλειο βέβαια, και ακόμη προσπαθώ να ανακτήσω το "χαμένο έδαφος"... Μόνο που δεν πρόλαβα την "Ζάκουλα" :) Το κακό είναι ότι δεν είχα και παρέα σ'αυτό (στα κόμιξ εννοώ, από πολύ νωρίς..) κι έπρεπε μόνος να συνέχιζα ή να τα έκοβα. Θυμάμαι να τσακώνομαι με τους δικούς μου γι'αυτά, να προσπαθώ να τα κρύψω όπου εγώ θεωρούσα ότι δεν θα τα έβρισκε η μητέρα μου αλλά μάταια... Είχα σκεφτεί μέχρι και κάτω απ'την μοκέτα, μόνο που από κάποια στιγμή και μετά η μοκέτα "φούσκωνε" ελεϊνά με αποτέλεσμα να τα βρει κι εκεί..;) Keep trying φίλε!
Δεν χρειάζεται ν'ανησυχείς! Κι εμένα είχαν πέσει στα χέρια μου κάποια τεύχη, έστω απο περιέργεια, και όντως μια συγκεκριμένη τρόμου με κάτι κοπέλες σ'ένα σπίτι (Με φαντάσματα νομίζω; Με σκιές;) ήταν πολύ τρομακτικές! Τουλάχιστον τότε που τα διάβαζα. Και μιας και το καλύτερο είδος ταινιών μου ήταν horror (χωρίς υπερβολές την πρώτη μου την είχα δει πέντε χρονών!), κάτι τέτοιες ιστορίες για'μένα ήταν ευαγγέλιο! Όσον αφορά τις ιστορίες Ε.Φ. που λες αν εννοείς την σειρά "Βιβλιοθήκη Επιστημονικής φαντασίας" των εκδόσεων "Σύμπαν" ("Λυχνάρι"), είναι απλά εκπληκτικές!! Και ο Μπαλάνος πολυ ση(υ)μ(π)αντικός!!

 

Παιδιά, ελπίζω και φαντάζομαι πως αναφέρεστε στη σειρά ανθολογιών των Εκδόσεων Ωρόρα, την οποία είχα τη μεγάλη χαρά να επιμελούμαι για δεκαπέντε περίπου χρόνια.

Για τους νεότερους από εσάς, θα πρέπει να πω πως με τις ανθολογίες αυτές μεγάλωσε ένα ολόκληρο αναγνωστικό κοινό με προτιμήσεις παρόμοιες με τις δικές σας, από τα τέλη της δεκαετίας του 80 και σε όλη τη δεκαετία του 1990. Όταν εγώ ανέλαβα την επιμέλεια, την επιλογή και τη μετάφραση από τα χέρια του Γιώργου Μπαλάνου, το 1990, στο βιβλίο υπ' αριθ. 18, η σειρά ήταν ήδη θρύλος, και κάθε νέο βιβλίο της πουλούσε χιλιάδες αντίτυπα. Από τότε μέχρι σήμερα, από τα χέρια μου βγήκαν 70 βιβλία που καλύπτουν όλο το θεματικό φάσμα της λογοτεχνίας του φανταστικού: θεούς και δαίμονες, βάρβαρους ήρωες, μάγους και μάγισσες, φαντάσματα, βρικόλακες, λυκάνθρωπους, αλλά και σκεπτόμενες μηχανές, εξωγήινους, κοσμικές καταστροφές. Δυστυχώς, για λόγους που δεν σχετίζονται με εμένα, η σειρά άρχισε να φθίνει, όχι ποιοτικά αλλά σε πωλήσεις, από τη στιγμή που άρχισαν να εξαφανίζονται τα βιβλία τσέπης. Οι παλιοί ίσως να θυμούνται πως τα βιβλία τσέπης πουλιόντουσαν και στα περίπτερα. Έτσι πουλιόταν τότε το βιβλίο, σε μια εποχή που δεν είχε γίνει ακόμη είδος πολυτελείας αλλά αποτελούσε είδος πρώτης ανάγκης για μια μεγάλη, σχετικά μερίδα του κοινού. Οι καιροί αυτοί, όμως πέρασαν, και δυστυχώς η σειρά, παρ' όλες τις δικές μου παραινέσεις, δεν μεταλλάχτηκε εμφανισιακά ώστε να συναγωνιστεί τις άλλες. έμεινε μέχρι το 2005 ως μοναχικός δεινόσαυρος, ενώ στην Ελλάδα το είδος αυτό (τα βιβλία τσέπης) έχουν σχεδόν ολοκληρωτικά έξαφανιστεί (ακόμα και τα BELL χάθηκαν τα τελευταία χρόνια). Για το λόγο αυτό, μα και εξαιτίας της πολύ φτηνής τιμής της, ελάχιστοι βιβλιοπώλες την δέχονται πια στα βιβλιοπωλεία τους - αφού δεν τους αφήνει μεγάλο κέρδος. Έτσι, με μεγάλη θλίψη, αφού ανάθρεψα αυτή τη σειρά σαν παιδί μου, αναγκάστηκα να την κλείσω στο 77ο βιβλίο της πριν από δυο περίπου χρόνια.

Είναι όμως κρίμα, να μην έχετε διαβάσει μοναδικά μικρά (σε μέγεθος, όχι σε αξία)διαμάντια της λογοτεχνίας του φανταστικού - γνωστά και άγνωστα - πολλά από τα οποία δεν θα μπορούσατε σήμερα να βρείτε πουθενά, όχι μόνο στην Ελλάδα μα και στο εξωτερικό, αφού βρίσκονται από καιρού εκτός κυκλοφορίας. Απ' τη σειρά αυτήν παρουσιάστηκαν για πρώτη φορά στην Ελλάδα έργα του Ρόμπερτ Χάουαρντ, του δημιουργού του Κόναν, και του Λάβκραφτ, κι από μένα προσωπικά διηγήματα και νουβέλες αγαπημένων συγγραφέων όπως ο Moorcock, η Tanith Lee, ο Poul Anderson, ο Clark Aston Smith (για να μιλήσω μόνο για τον fantasy χώρο). Ας θεωρηθεί πως βγάζω έξω από τη δική μου κριτική τα 40 περίπου δικά μου διηγήματα που παρουσιάστηκαν μέσα απ' αυτές τις ανθολογίες, αφού δεν είμαι εγώ αρμόδιος να κρίνω την αξία τους.

Σε κάθε περίπτωση, όσοι από εσάς περνούν από το κέντρο της Αθήνας, θα μπορούσαν να ρίξουν μια ματιά (πρωινά συνήθως) στον εκδοτικό οίκο της Ωρόρα, Μαυρομιχάλη 11 (ξεκινάει από τον κινηματογράφο ΟΠΕΡΑ της οδού Ακαδημίας και τη Λυρική Σκηνή). Θα δουν όλα τα βιβλία αυτά απλωμένα μπροστά τους και ίσως κάποια τους τραβήξουν την προσοχή. Έχουν 240 σελίδες και κοστίζουν μόνο 5 ευρώ το ένα. To site της Πρωτοπορίας και κάποια άλλα ακόμη νομίζω πως παρουσιάζουν εξώφυλλα και περιλήψεις τους.

Θ.Μ.

Επεξεργασία από Corvus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27049
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μάλλον εγώ τότε θα έκανα λαθος στην σειρά αλλά νομίζω ξέρω ποιά λες και θα την τσεκάρω οπωσδήποτε!! Δεν τα χάνω εγώ κάτι τέτοια! Σ΄ευχαριστώ για το info!! :thanks:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.