Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καρουμφ! - disney


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7767
  • Achievement Points:  983
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

φιλοι ντισνεακηδες εχω μια απορια,θυμηθηκα ενα τευχος μικυ παλιο,και μια ιστορια που καποιος(ο σκρουτζ?καποιος αλλος?)εξοργιζει τοσο πολυ τον ντοναλντ,που γινεται ηφαιστιο οργης και βγαζει την κραυγη  ΚΑΡΟΥΜΦ!!θυμαμαι οτι μου ειχε κανει εντυπωση τοτε γιατι δεν την ειχα ξανακουσει στα αλλα επιφωνηματα που εβγαζε ο ντοναλντ και τα παπια γενικα,οπως γλουπ,σμπαρεκουακ κλπ.Μπορει καποιος να μου πει το τευχος που διαδραματιζεται αυτη η σκηνη,μηπως το βρω να το διαβασω,εκτος και κανω λαθος εγω και την εχει ξαναπει και αλλες φορες οποτε δεν τρεχει τιποτα. :efxaristo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45809
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Προσπάθησε να θυμηθείς οποιαδήποτε άλλη μικρή λεπτομέρεια, ακόμα και αν σου φαίνεται ανούσια. Πότε περίπου χρονολογικά το διάβασες, αν ήταν σε τευχάκι Μίκυ Μάους ή Κλασικών, αν ήταν μεγάλη ιστορία (30-40 σελίδες) ή μικρή (10-15), ποιος άλλος χαρακτήρας έπαιρνε μέρος σε αυτήν, ακόμα και αν έκανε ένα πέρασμα σε ένα μόνο καρέ, πώς πήγαινε περίπου η ιστορία και νευρίασε ο Ντόναλντ, κλπ :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7767
  • Achievement Points:  983
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

το ειχα διαβασει την δεκαετια του 90 σε διακοπες,ηταν τευχος μικυ απο οσο θυμαμαι,μεγαλη ιστορια,και θυμαμαι τον σκρουτζ και τα ανηψακια επισης,αλλα δεν μπορω να θυμηθω καμια αλλη λεπτομερεια.Απλως εχει μεινει στη μνημη μου ολα αυτα τα χρονια,η οργη του ντοναλντ και η κραυγη καρουμφ!το θυμαμαι με νοσταλγια,αν και δεν ειμαι ντισνεακιας,εγω ειμαι της περιπετειας μπλεκ,και μιστερ νο,αλλα διαβαζα και απο μικυ αν επεφταν στα χερια μου....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45809
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Δυστυχώς, το να θυμηθώ μία ιστορία μόνο από ένα ηχητικό εφέ (μεταφρασμένο κιόλας, που δεν βρίσκεται στην βάση δεδομένων του Inducks με τα ιταλικά σκαν), πρέπει να ομολογήσω πως ξεφεύγει κατά πολύ από τις δυνατότητές μου. Ακόμα και αν βρούμε την ιστορία σε επανέκδοση, το πιθανότερο είναι να μην το καταλάβουμε επειδή το πιθανότερο είναι πως το εφέ θα έχει μεταφραστεί εκ νέου. Το ότι ο Ντόναλντ γίνεται υπερβολικά έξαλλος είναι νομίζω το σημαντικότερο στοιχείο για να ταυτοποιηθεί η ιστορία. Συνήθως ο Σκρουτζ είναι αυτός που νευριάζει, και οι περιπτώσεις που ο Ντόναλντ αντεπιτίθεται είναι συγκριτικά πολύ λιγότερες, όμως και πάλι παραμένει υπερβολικά γενικό. Ίσως να μπορεί να βοηθήσει κάποιος άλλος.

 

Παρά ταύτα, μου έρχονται στο μυαλό δύο σχεδιαστές που είχαν μία τέτοια σχέση Ντόναλντ - Σκρουτζ και δημοσιεύονταν εκείνη την περίοδο. Ο ένας είναι ο Luciano Capitanio και ο άλλος είναι ο Giorgio Bordini. Στα παραπάνω λινκ θα βρεις τις ιστορίες που έχουν δημοσιευτεί στο Μίκυ Μάους, περιέχουν τους Σκρουτζ, Ντόναλντ & ανιψάκια και είναι μεγαλύτερες από 20 σελίδες. Ίσως κάποια αρχική σελίδα να σου θυμίσει την ιστορία.

 

Υπάρχουν αμέτρητοι σχεδιαστές ακόμα που μπορεί να την έχουν σχεδιάσει, όμως ψάχνουμε βελόνα στα άχυρα, επομένως είπα να δώσω δύο σχετικά πιθανά ονόματα για την τιμή των όπλων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7767
  • Achievement Points:  983
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου που ασχοληθηκες να με βοηθησεις,το εκτιμω πολυ. :efxaristo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190278
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6376 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Blazing Saddles - We Must Do Something! Harrumph!

 

harumph - Wiktionary

 

μπορεί και να έρχεται από δαύτο ως επιφώνημα  :)

 

:cheers5:

 

 

 

υγ σπλιταρίστηκε και πήγε στις απορίες :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.