Μετάβαση στο περιεχόμενο

κοροιδια απο γενικη ταχυδρομικη


kostas1969

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7767
  • Achievement Points:  982
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Πριν περιπου 10 μερες παρηγγειλα απο τερζοπουλο 13 μικυ μαους(απο το νεο μικυ),για να τα κανω δωρο στο ανηψακι μου.Χρεωσα την καρτα μου,και την επομενη μου εστειλαν μειλ οτι παρεδωθη στην γενικη ταχυδρομικη και σε 1-2 το πολυ εργασιμες θα το ειχα.Αλλα που τετοια τυχη...το δεμα δεν ηρθε ποτε,σε τηλεφωνα που εκανα στην γεν.ταχ.μου ελεγαν αυριο-αυριο θα σας ερθει.Σημερα κατα τις 11 ξαναπερνω τηλεφωνο και αφου εξεφρασα τα παραπονα μου,ο τυπος μου λεει,οταν μπορουμε θα στο στειλουμε,οχι οποτε θελεις εσυ!Αμεσως επικοινωνω με τερζοπουλο οπου σημειωτεον οι κοπελες που μιλησα ηταν ευγενεστατες,και συμφωνουν για επιστροφη του ποσου στην καρτα μου αμεσως,χωρις καθυστερηση,και μετα απο 10 λεπτα μου στελνουν μειλ οτι το ποσο επιστραφηκε και θα φανει στο e-banking σε 1-3 μερες το πολυ.Επισης να σας πω οτι ειχε ανοιξει παραρτημα η γεν.ταχ.εκει που μενω και σε 3 μηνες εκλεισε.τοσο καλα!Συμπερασμα...αμα πατε να αγορασετε κατι και δειτε γενικη ταχυδρομικη....μακρια!!!Χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους και ολες με υγεια και ευτυχια!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3777 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα σου έλεγα να μιλήσεις με τα κεντρικά και όχι με το υποκατάστημα για να κάνεις τα παράπονα σου άλλη φορά. Στη δική μου περιοχή η γενική ταχυδρομική είναι με διαφορά το καλύτερο* courier. Με καλούν πάντα όταν έχω παράδοση. 

 

(*εξαιρώ τα ελτα courier όπου η κοπέλα που τα έχει είναι παιδική μου φίλη και μένει δίπλα και έτσι και αλλιώς με προσέχει)

 

Πριν περιπου 10 μερες παρηγγειλα απο τερζοπουλο 13 μικυ μαους(απο το νεο μικυ),για να τα κανω δωρο στο ανηψακι μου.Χρεωσα την καρτα μου,και την επομενη μου εστειλαν μειλ οτι παρεδωθη στην γενικη ταχυδρομικη και σε 1-2 το πολυ εργασιμες θα το ειχα.Αλλα που τετοια τυχη...το δεμα δεν ηρθε ποτε,σε τηλεφωνα που εκανα στην γεν.ταχ.μου ελεγαν αυριο-αυριο θα σας ερθει.Σημερα κατα τις 11 ξαναπερνω τηλεφωνο και αφου εξεφρασα τα παραπονα μου,ο τυπος μου λεει,οταν μπορουμε θα στο στειλουμε,οχι οποτε θελεις εσυ!Αμεσως επικοινωνω με τερζοπουλο οπου σημειωτεον οι κοπελες που μιλησα ηταν ευγενεστατες,και συμφωνουν για επιστροφη του ποσου στην καρτα μου αμεσως,χωρις καθυστερηση,και μετα απο 10 λεπτα μου στελνουν μειλ οτι το ποσο επιστραφηκε και θα φανει στο e-banking σε 1-3 μερες το πολυ.Επισης να σας πω οτι ειχε ανοιξει παραρτημα η γεν.ταχ.εκει που μενω και σε 3 μηνες εκλεισε.τοσο καλα!Συμπερασμα...αμα πατε να αγορασετε κατι και δειτε γενικη ταχυδρομικη....μακρια!!!Χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους και ολες με υγεια και ευτυχια!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28464
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Γεια σου Κωστα, χρονια πολλα και καλα!

 

Μετα απο 6,5 χρονια σαν υπαλληλος ταχυμεταφορικης εταιριας (courier) μπορω να σου

πω με σιγουρια πως δεν ειναι τοσο γενικο το κακο οσο νομιζεις.

 

Καθε πρακτορειο, ακομα και της ιδιας εταιριας στην Ελλαδα, ειναι μια διαφορετικη περιπτωση.

Εσυ απλα επεσες σε μια κακη, αν το πρακτορειο ηταν να κλεισει, τοτε προφανως δεν θα λειτουργει σωστα.

 

Δυστυχως στις εγχωρειες υπηρεσειες ταχυμεταφορων, ακομα και αν προκειται για εταιριες

που λειτουργουν αψογα και με απολυτη συνεπεια στο εξωτερικο, αυτο δεν ισχυει.

Οι λογοι οφειλονται προφανως στον εργασιακο μεσαιωνα που βιωνουμε...

 

Για να καταληξω, μπορει το καταστημα της περιοχης σου να ειναι απαραδεκτο,

ενω το καταστημα μιας διπλανης περιοχης της ιδιας εταιριας να ειναι υποδειγματικο.

 

Γενικα για την Αθηνα και τις μεγαλες πολεις, η καλυτερη εταιρια απο αποψη συνεπειας ειναι η ACS,

για επαρχια συνηθως καλυτερα ειναι τα ΕΛΤΑ Courier, συνηθως.

 

Ελπιζω να βοηθησα τυχον μελλοντικες συναλλαγες, δικες σου και οχι μονο.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7767
  • Achievement Points:  982
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Nα απαντησω και στους 2 προλαλισαντες οτι μιλησα με τα κεντρικα τους και εκει μου εδωσαν το τηλεφωνο της Δαφνης.Απο κει μου ελεγαν αυριο αυριο,και σημερα το αυθαδιασμα.Δεν με εξυπηρετησε το τοπικο καταστημα που ειπα οτι εκλεισε,καταλαβατε?Εγω παντωε εχω ακουσει τα χειροτερα για αυτην την εταιρια...ΑNYWAY,το θεμα θεωρειται ληξαν,αλλα στατιστικα και μονο αν το δω,με εχουν εξυπηρετησει ελτα κουριερ,acs.και κανα 2 ακομη εταιριες συνεπεστατα,ειδικα τα ελτα κουριερ.πρωτη φορα μου ετυχε κατι τετοιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28464
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν εχω λογο να υπερασπιστω την Γενικη Ταχ. ουτε καμια αλλη εταιρια Κωστα. 

Απλα σου παρεθεσα ενα αποσταγμα της εμπειριας μου στον χωρο. 

 

Επεχω απο τον "κλαδο" ενα χρονο σχεδον και πολλα μπορει να εχουν αλλαξει.

 

Αν παει γενικοτερα για κανονι η Γενικη δεν το ξερω.

 

Για τα ΕΛΤΑ κουριερ παντως, μπορω να σου πω παντως πως εχω νιωσει αμετρητες φορες

ασχημα σαν υπαλληλος τους με την γενικοτερη ηλιθιοτητα που εβλεπα και βιωνα γυρω μου  :lol:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7767
  • Achievement Points:  982
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Σε.....πιστευω!!Την προηγουμενη βδομαδα ειχα παραγγειλει κατι απο ανεμοδουρα την τριτη και τεταρτη χτυπαει το κουδουνι.παταω το κουμπι για να ανοιξει η εξωπορτα,λεω ποιος?ελτα κουριερ λεει,ερχεστε κατω κυριε?του λεω γιατι να ερθω κατω,πρωτο οροφο μενω,οποτε ανεβαινει,και μου λεει,δεν ανεβαινουμε αν δεν εχει ασανσερ.οποτε του απαντω,μα μονο ενα οροφο εχει η πολυκατοικια,εξαλου η υπηρεσια σας δε λεγεται πορτα πορτα?καγγελο ο δικος σου,συγνωμη κυριε μου λεει,και χρονια πολλα,νασαι καλα του λεω,πληρωνω,φευγει.Καλη στους χρονους η ελτα κουριερ,αλλα απο τροπους.αστα.... :shit:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

εξαλου η υπηρεσια σας δε λεγεται πορτα πορτα?καγγελο ο δικος σου

 

γιατι η κατω πορτα, πορτα δεν ειναι; δεν λεγεται πορτα - πορτα - πορτα για να ερθει στην πανω πορτα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28464
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σε.....πιστευω!!Την προηγουμενη βδομαδα ειχα παραγγειλει κατι απο ανεμοδουρα την τριτη και τεταρτη χτυπαει το κουδουνι.παταω το κουμπι για να ανοιξει η εξωπορτα,λεω ποιος?ελτα κουριερ λεει,ερχεστε κατω κυριε?του λεω γιατι να ερθω κατω,πρωτο οροφο μενω,οποτε ανεβαινει,και μου λεει,δεν ανεβαινουμε αν δεν εχει ασανσερ.οποτε του απαντω,μα μονο ενα οροφο εχει η πολυκατοικια,εξαλου η υπηρεσια σας δε λεγεται πορτα πορτα?καγγελο ο δικος σου,συγνωμη κυριε μου λεει,και χρονια πολλα,νασαι καλα του λεω,πληρωνω,φευγει.Καλη στους χρονους η ελτα κουριερ,αλλα απο τροπους.αστα.... :shit:

:lol:  :lol:  :lol:

Στον ανθρωπο ειναι ολα... υπαρχουν καλοι και κακοι, εξυπνοι και βλακες, καλοπροαιρετοι και μη!

 

Για να ξερεις τι ισχυει επισημα, ταχυμεταφορικες παραδοση εντος του χωρου σου,

μεταφορικες παραδοση επι του πεζοδρομιου ενω οι ταχυδρομοι εχουν ενα ιδιοτυπο νομο-κανονα

που δεν τους υποχρεωνει να ανεβουν πανω απο 4-5 σκαλια (καπου τοσα δεν θυμαμαι)

επειδη ταχα μου δεν σβηνουν το μηχανακι και πρεπει να το εχουν υπο εποπτεια  :lol:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7767
  • Achievement Points:  982
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

οχι,κανεις λαθος φιλε,η πορτα της οικιας η' της επιχειρησης οπου παραδιδουν νοηται ωσ πορτα,δηλαδη αν πηγαινε σε ενα εργοταξιο,θα φωναξουν τον υπευθυνο στην εισοδο του εργοταξιου?εξαλου μιλησα με τον ανεμοδουρα γιαυτο και απο μονος του ειπε οτι η υπηρεσια λεγεται πορτα πορτα,παρελαβε απο μενα μου λεει,την πορτα μου,οχι την εισοδο της πολυκατοικιας,και οφειλει να παραδοσει στην πορτα σου.

 

(απαντηση στον mr-d)

Επεξεργασία από kostas1969
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30822
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Άσχετο με το θέμα, αλλά ας γράψω και εγώ κάτι. :P

 

[...]δηλαδη αν πηγαινε σε ενα εργοταξιο,θα φωναξουν τον υπευθυνο στην εισοδο του εργοταξιου[...]

Βασικά έτσι θα έπρεπε. Είναι τουλάχιστον επικίνδυνο (και κανονικά απαγορεύεται) να περιφέρονται στο εργοτάξιο άτομα που δεν έχουν σχέση με αυτό. ;)

 

 

:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13478
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4693 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Προ αμνημονεύτων ετών είχα δουλέψει για ένα φεγγάρι στην acs, από ότι θυμάμαι πάντως παραδίδαμε στη σωστή πόρτα (ακόμη πχ κι αν ήταν στον πέμπτο όροφο είτε είχε ανσασέρ είτε όχι), αξιομνημόμενευτη εμπειρία,τα παράπονα γυναίκας που περίμενε ένα κιβώτιο πορτοκάλια από κάποιο νησί (μου διαφεύγει ποιο) που έμενε σε ένα αυθαίρετο που είχε μια διεύθυνση όμοια με ένα μη αυθαίρετο σημείο,οπότε πηγαίναμε επί μία βδομάδα στο λάθος σπίτι(αφού η διεύθυνση του αυθαίρετου δεν υπήρχε στο χάρτη π βλέπαμε) ,άλλα δεν βγάζαμε άκρη μέχρι που τα πορτοκάλια σάπισαν! Οταν το αστυνομικό μου δαιμόνιο ανακάλυψε το πραγματικό σπίτι κ παρέδωσα πάνω στο βουνό, άκουσα το κράξιμο για το  χάλι των προιόντων! :shit:

 Άλλα οκ,νομίζω ότι ξέφυγα από το θέμα των κόμικς! Επαναφέρομαι στην τάξη!! :oops: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7767
  • Achievement Points:  982
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Άσχετο με το θέμα, αλλά ας γράψω και εγώ κάτι. :P

 

Βασικά έτσι θα έπρεπε. Είναι τουλάχιστον επικίνδυνο (και κανονικά απαγορεύεται) να περιφέρονται στο εργοτάξιο άτομα που δεν έχουν σχέση με αυτό. ;)

 

 

:beersanta:

το πνευμα του παραδειγματος που εφερα ειναι οτι οι ταχυμεταφορεις δεν παραδιδουν στις "εισοδους" κτιριων,πολυκατοικιων κτλ,αλλα στην πορτα της οικιας,της επιχειρησης,του γραφειου.εν προκειμενω στο εργοταξιο,θα φορουσαν κρανος στον κουριερ και με συνοδεια υπαλληλου θα πηγαινε στο γραφειο του υπευθυνου οπου εχουν ολα τα εργοταξια,για να παραδοσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7767
  • Achievement Points:  982
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Απιστευτο!!Μου εφεραν το δεμα απο γεν.ταχ.σημερα!!Μετα απο 11 μερες,κι αφου ειχαν ενημερωθει να παραδοσουν το πακετο στην εδρα του τερζοπουλου!!Εννοειται οτι δεν παρελαβα,εξηγησα στον υπαλληλο,αυτος προσπαθησε να με πεισει να παραλαβω,και του εξηγησα οτι μου εχουν κανει επιστροφη ποσου στην καρτα μου οποτε δεν γινεται τιποτα.Οποτε σημειωσε αρνηση παραλαβης και με χαιρετησε.Το θυμα σε αυτη την ιστορια ειναι το ανηψακι μου που δεν θα απολαυσει ολα αυτα τα μικυ που ειχα παραγγειλει.Υγεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30338
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1466
  • Achievement Points:  313
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3533 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εγω παντως δεν ειχα προβλημα με γεν.ταχ. η ελτα η acs.Μερικες φορες μου τα εχουν φερει και νωριτερα απο την ωρα που εχουμε κανονισει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5268
  • Reputation:   56263
  • Achievement Points:  5440
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Απιστευτο!!Μου εφεραν το δεμα απο γεν.ταχ.σημερα!!Μετα απο 11 μερες,κι αφου ειχαν ενημερωθει να παραδοσουν το πακετο στην εδρα του τερζοπουλου!!Εννοειται οτι δεν παρελαβα,εξηγησα στον υπαλληλο,αυτος προσπαθησε να με πεισει να παραλαβω,και του εξηγησα οτι μου εχουν κανει επιστροφη ποσου στην καρτα μου οποτε δεν γινεται τιποτα.Οποτε σημειωσε αρνηση παραλαβης και με χαιρετησε.Το θυμα σε αυτη την ιστορια ειναι το ανηψακι μου που δεν θα απολαυσει ολα αυτα τα μικυ που ειχα παραγγειλει.Υγεια.

 

Η γνώμη μου είναι πως έπρεπε να τα παραλάβεις και μπορούσες να τα ξαναπληρώσεις στον Τερζόπουλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7767
  • Achievement Points:  982
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

κοιταξε φιλε μου,τα ειχα ταξει στον ανηψιο μου για τα χριστουγεννα,δεν τα εφεραν οταν επρεπε,περιμενα και αλλο,εποικοινωνησα μαζι τους,μου μιλησαν ασχημα και εκει τελειωσε το θεμα,οπως εξηγησα μου επεστρεψαν τα χρηματα,δεν μπορουμε χρεωνουμε-ξεχρεωνουμε,ξαναχρεωνουμε την καρτα ετσι,Πηρα απο ενα παλαιοβιβλιοπωλειο λιγα τευχη σε καλη τιμη και ετσι ρεφαρα με το παιδι,Καλη χρονια ευχομαι!!

Επεξεργασία από kostas1969
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.