Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλα 4.ακουω γνωμες;)


G-Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5378 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Επισης το παλικαρι ανεβασε καποια σχεδια που ενα απο αυτα ηταν παραγγελια...μπορει να μην ειναι "εικαστικα" το πιο αρτιο σχεδιο αλλα απο τη στιγμη που οι δυνατοτητες του σκιτσογραφου ειναι εως εκει και ο πελατης το αγοραζει ποιος μπορει να πει οτι ο πελατης ειναι ακαλαισθητος και οτι ο δημιουργος πρεπει να τον εκπαιδευσει ποσο μαλιστα οταν δε μιλαμε για εργα τεχνες απλα για σκιτσα, σχεδια, απλες γραφιστικες απεικονησεις....και αυτη ειναι επισης μια γενικη μου απορια γιατι πες αυριο μεθαυριο κανω λεω τωρα ενα σκιτσο απο την αρχη μεχρι το τελος και με προσεγγιζει καποιος να το αγορασει ή μου ζηταει κατι συγγεκριμενο και το αποτελεσμα το θεωρω αθλιο και οι δυνατοτητες μου ειναι εως εκει θα ηταν ηθικα σωστο να του πω οχι δεν το πουλαω θα σου κανω κατι καλυτερο ή να τον αφησω να το αγορασει αφου βλεπω οτι τον ικανοποιει και τον ευχαριστει το συγκεκριμενο...αξιζει να μπω σε τετοια τρυπακια...λεω τωρα

 

πω ρε συ Κώστα ξέχασα να σου απαντήσω σε αυτό... (σωστή η απορία σου)

 

λοιπόν, ο πελάτης σπάνια "θέλει"... τις περισσότερες φορές "ΘΑ! ήθελε"... εννοώντας πως γενικότερα δεν ξέρει τι ακριβώς θέλει... τις περισσότερες φορές δεν έχει καν συγκεκριμένη ιδέα... απλά έχει "φανταστεί" μια ιδέα (ασχέτως εαν επιμένει το αντίθετο). Όταν λοιπόν σε προσεγγίσει (όχι εσένα, το πάω γενικά) σημαίνει πως είδε στο σχέδιό σου κάτι απο την ιδέα του (για την οποία ακόμα δεν είναι σίγουρος αλλά την έχει "φανταστεί") Από την στιγμή λοιπόν που σου ζητάει να του σχεδιάσεις, εννοείται πως μπορείς να του σχεδιάσεις... δεν χρειάζεται να είσαι ο μάστερ της εικονογράφησης... Ακόμα κι αν νιώθεις πως δεν είσαι στο επίπεδο που θα ήθελες ώστε να κάνεις κάτι επαγγελματικά... δεν σου απαγορεύει κανείς να το κάνεις... επίσης, δεν σε παίρνει να περιμένεις μέχρι να νιώσεις ο μαμάος κομίστας για να βγεις στην αγορά... Αυτό θα γίνει στην πορεία... μέχρι τότε;; Απλά, με την όση γνώση και ταλέντο διαθέτεις, κάνεις το καλύτερο που μπορείς... απλά τα πράγματα... αλλά ούτε είναι και κακό να αρνηθείς μια δουλειά σε περίπτωση που θεωρήσεις πως δεν είναι για το επίπεδό σου... Αλλά αυτό το κρίνεις εσύ ο ίδιος και μόνο εσύ!

 

και ο "πελάτης" λοιπόν, ναι! είναι ακαλαίσθητος.... ο πελάτης που "ξέρει τι θέλει" δεν είναι ακαλαίσθητος... το να "ξέρει! τι θέλει" απαιτεί μια κάποια "αισθητική παιδεία", οπότε κι εσύ ως εικονογράφος έχεις μια "κατεύθυνση" για το πως θα του κάνεις την δουλειά που σου ζητάει.

 

Όταν όμως ο πελάτης δεν "ξέρει τι θέλει" -δεν το λέω αυτό για να τον μειώσω (τον οποιοδήποτε "πελάτη")... για να το πω κι αλλιώς: έρχεται σε σένα γι αυτό τον λόγο! για να του πεις εσύ τι είναι αυτό που θέλει! Η δουλειά του "εικονογράφου" είναι μπει στο μυαλό του "πελάτη", να μαζέψει αρκετές πληροφορίες ώστε να βρει μια "κατεύθυνση" ως προς το πως θα κινηθεί (σχεδιαστικό ύφος, κλπ) και τέλος να το απεικονίσει...

 

ένα παράδειγμα για το τι εννοούμε όταν λέμε πως ο "πελάτης" είναι "ακαλαίσθητος" (ότι δεν έχει αισθητική παιδεία):

πριν ένα μήνα περίπου, ο κολλητός ενός ξαδέλφου μου που ξέρει πως σχεδιάζω, ήρθε και μου ζήτησε να του φτιάξω επαγγελματική κάρτα... ο τύπος είναι κομμωτής (όχι σε κομμωτήριο... σου έρχεται σπίτι)

"πως θες να είναι η κάρτα σου;" τον ρωτάω...

"θέλω να είναι "underground", θέλω να έχει σκίτσα και λέξεις πάλι σα σκίτσα, και θέλω να είναι κυρίως μαύρη... και στις δυο όψεις!" μου απαντά...

οκ... λέω... και από τα παραπάνω ξεκινάμε να δούμε που θα καταλήξουμε.

ο τύπος... για κάποιο λόγο εντυπωσιαζόταν με το παραμικρό και ότι κι αν του έδειχνα ή του έλεγα το γούσταρε... Στα 10 πράγματα που του έδειχνα τα 9 του άρεσαν... (μιλάμε για πελάτη λοιπόν της πρώτης κατηγορίας... αυτού που δεν ξέρει τι θέλει) Ο εικονογράφος λοιπόν;; τι πρέπει να κάνει σε αυτήν την περίπτωση;;; να βάλει και τα 9 αυτά στοιχεία που αρέσουν στον πελάτη; δεν πρέπει να τα περιορίσει τα στοιχεία αυτά στο 1, στα 2 ή άντε το παρα πολύ στα 3; με τι κριτήριο θα διαλέξει;; (μπουφ!) α-μπε-μπλα-μπλομ...; Δεν είναι λοιπόν ευθύνη του εικονογράφου να μπει στην διαδικασία να "κρίνει" τι του ζητείται; Αν δε το "κρίνει", πως θα το "αγαπήσει";; και αν δε το "αγαπήσει", πως θα το απεικονίσει "σωστά";; ώστε να καλύψει και τις "ουσιαστικές" ανάγκες του "πελάτη"...

 

παράδειγμα: στα όσα λέγαμε και του έδειχνα του τύπου αυτού... (είχαμε ήδη καταλήξει στο ότι θέλαμε στο σχέδιο να υπάρχει ένα ψαλίδι) του γυάλισε για τα καλά η ιδέα να βάλουμε μια, ή και περισσότερες, κόκκινες πιτσιλιές... επέμενε... το είδε κάπου... του άρεσε... τέλος...!

Ερώτηση τώρα...: τι οφείλει να κάνει ο δημιουργός;; Να βάλει τις πιτσιλιές επειδή αρέσουν τόσο στον πελάτη χωρίς δεύτερη σκέψη;;

Ή να τον ενημερώσει πως "κανένας άνθρωπος από αυτούς που θα τους δώσεις την κάρτα σου, δεν θα ήθελε να δει (ούτε καν να φανταστεί) "κόκκινες πιτσιλιές" δίπλα στο ψαλίδι που ετοιμάζεται να τους κουρέψει;;" (ή αλλιώς: "πως θα συνέχιζε να προμυθεύεται υλικό για "κρεατόπιτες" η Μπόναμ Κάρτερ εάν ο Σουίνι Τοντ δεν καθάριζε τα αίματα από τα ξυράφια του;;")

 

περιττό να πω πως ο τύπος ούτε που ήθελε να ξανακούσει για πιτσιλιές στην κάρτα του.

 

Όταν λοιπόν μιλάμε για αισθητική παιδεία... δεν εννοούμε το σχέδιο και τις τεχνικές σχεδίου και τα σχετικά... εννοούμε και το συμβολισμό της όλης απεικόνισης και του τι αντιπροσωπεύει αλλά και στο πως αυτό στην τελική εξυπηρετεί!

 

 

 

υγ. Παιδιά, μην θεωρείται "βομβαρδισμό" τα παραπάνω κατεβατά... και τα δικά μου και της Λένας... πάρτε για παράδειγμα το ποστ μου αυτό, από το κατεβατό αυτό, όλα κι όλα δυο πράγματα ήθελα να πω (αυτά που έκανα και bolt) όλο το υπόλοιπο κείμενο είναι απλά η επεξήγησή τους... όσο κι αν μοιάζει... δεν είναι βομβαρδισμός... δυο πραγματάκια είναι... απλά οφείλεις να γίνεις αναλυτικός αν θες να γίνεις και κατανοητός.

 

Επίσης, δεν υπάρχει θέμα "κραξίματος"! Όταν συμβουλεύω, όταν μιλάω για τα λάθη/αρνητικά του εκάστοτε ενδιαφερόμενου που ποστάρει δουλειές του στην ενότητα αυτή, όταν ρίχνω το κατεβατό μου...: δεν το κάνω σε καμία περίπτωση για να μειώσω τον άλλον... δεν το κάνω για να φανώ έξυπνος... δεν το κάνω επειδή πιστεύω πως είμαι καλύτερος σχεδιαστής από τον άλλον... Το κάνω επειδή μου αρέσει να μοιράζομαι με εσάς αυτά τα ένα-δυο πράγματα που γνωρίζω και θεωρώ πως ΙΣΩΣ χρησιμεύσουν σε κάποιους... δεν τίθεται θέμα υπεροψίας! Τις προάλλες στο μάθημα των σεμιναρίων, αφού είπα/έδειξα ότι είχα να πω/δείξω στον klakamoney, το φερε έτσι η κουβέντα που καταλήξαμε αυτός να μου δίνει συμβουλές για το σχέδιό μου... συμβουλές που μάλιστα ήταν σωστές αλλά και τις εφάρμοσα κιόλας... (δεν σκέφτηκα (όπως πολύ σωστά! :P άλλοι θα κάναν) "το μυξιάρικο, το 17χρωνο ο κλακαμάνης που μου έχει και άποψη...")

 

το παραπάνω ισχύει και για την Λένα... που μπορεί κάποιες φορές (όχι πάντα) να είναι "μουλάρα" στους τρόπους της αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είναι και κακοπροαίρετη... συν το ότι αντιμετωπίζει και πολύ σοβαρά τα παραπάνω θέματα και, προσωπικά, η άποψή της στα τόσα χρόνια που την ξέρω μου έχει φανεί πολλές φορές και εποικοδομητικότερη από αυτές των δασκάλων μου.

 

Επίσης, φίλε comicbest, το ποιός είναι καλύτερος από ποιόν δεν τέθηκε ποτέ ως θέμα. Όταν συμβουλεύεις κάποιον δεν σημαίνει πως θεωρείς τον εαυτό σου και ανώτερο. Δες το ως εξής: Στην τέχνη των κόμικς (και στην κάθε τέχνη και στο οτιδήποτε) υπάρχει το κομμάτι της θεωρείας και το κομμάτι της πρακτικής... Αυτοί που τα καταφέρνουν περισσότερο στην θεωρεία, δεν καταφέρνουν να "ανταγωνιστούν" αυτούς που τα πάνε καλύτερα στην πράξη... Αυτοί όμως που τα καταφέρνουν στην πράξη... δεν θα παγαίνανε και πολύ μακριά χωρίς την θεωρία... ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. (και τέλος πάντων, το ότι κάποιος χρησιμοποιεί αρνητικές λέξεις δεν σημαίνει πως τις χρησιμοποιεί και με αρνητικές προθέσεις)

 

πάντως, χωρίς πλάκα, αν θεωρείτε πως "βομβαρδίζουμε" ή αν έχουμε καταντήσει κουραστικοί με τα κατεβατά μας, πείτε το να σταματήσουμε, τόσο καιρό νόμιζα πως βοηθούσαν τα κατεβατά αυτά... αν κάνω λάθος, πείτε το να τα κόψουμε (δεν θα παρεξηγηθούμε) δεν υπάρχει λόγος να χαλάμε τις καρδιές μας ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Επίσης, φίλε comicbest, το ποιός είναι καλύτερος από ποιόν δεν τέθηκε ποτέ ως θέμα. Όταν συμβουλεύεις κάποιον δεν σημαίνει πως θεωρείς τον εαυτό σου και ανώτερο.

 

Για κάποιους όμως μπορεί και να σημαίνει, και να θεωρούν τον εαυτό τους ανώτερο.Βέβαια αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό.Ας πιστεύουν ότι είναι και «γκράντε αρτίστα».Κακό είναι να έχουν υφάκι που δεν αρμόζει σε καλλιτέχνη και να κάνουν κακοπροαίρετη κριτική (ενδεχομένως και από ζήλια :lol2: ).Γενικά αναφέρομαι ,όχι σε κάποιον συγκεκριμένα και όχι για το φόρουμ ή την συζήτηση στο παρόν θέμα .Μην παρεξηγηθώ κιόλας. :cheers5:

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55412
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5413 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

πάντως, χωρίς πλάκα, αν θεωρείτε πως "βομβαρδίζουμε" ή αν έχουμε καταντήσει κουραστικοί με τα κατεβατά μας, πείτε το να σταματήσουμε, τόσο καιρό νόμιζα πως βοηθούσαν τα κατεβατά αυτά... αν κάνω λάθος, πείτε το να τα κόψουμε (δεν θα παρεξηγηθούμε) δεν υπάρχει λόγος να χαλάμε τις καρδιές μας ;)

 

θέλω κι εγω κατεβατό/σεντόνι/κουβερτούλα απο εσάς, εδώ

 

16.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4696 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

ε,παιδες αυτο παντως που ειπα εγω το ειπα με κωμικη διαθεση,ελπιζω να μην παρεξηγηθηκε (οτι τον βομβαρδισατε και καλα),μια πλακα εκανα οκ?αναφερομαι στο γεωκων και στην NkA,δεν το εκανα με καποια αλλη προθεση.Αν το χιουμορ μου ηταν κακο ζητω συγνωμη.

Οι κριτικες σας ειναι σημαντικες και καιριες για αυτον εδω τον χωρο και δεν θα ηθελα να σταματησουν σε καμια περιπτωση...το αντιθετο οταν τις βλεπω πεφτω κατευθειαν με τα μουτρα να τις διαβασω!τωρα βεβαια και οι κριτικες μπορουν επεισης να κριθουν και αυτο ειναι θεμιτο! Το φορουμ θα ηταν πολυ φτωχοτερο χωρις αυτες τις αναλυσεις :(

Εκφραστειτε ελευθερα (απο μενα τουλαχιστον εχετε το ελευθερο να με κραξετε :minigun: μεχρι τελικης πτωσεως :lol: :lol: ),απλα τα θενξ και οι διαφωνιες σε καποιες κριτικες ειναι λογικο να επιπροστιθονται κ αυτες αναλογα με τα γουστα.

 

Περιμενω πως και πως να διαβασω νεες κριτικες σας :mafia::mazoreta: :mazoreta: :mazoreta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121007
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

 

Για κάποιους όμως μπορεί και να σημαίνει, και να θεωρούν τον εαυτό τους ανώτερο.Βέβαια αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό.Ας πιστεύουν ότι είναι και «γκράντε αρτίστα».

 

Με φώναξε κανείς; :idea::nek::P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14926
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4999 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

πω ρε συ Κώστα ξέχασα να σου απαντήσω σε αυτό... (σωστή η απορία σου)...μπλα, μπλα, μπλα,μπλα....thumb_smileyvault-cute-big-smiley-animated-066.gif....μπλα, μπλα, μπλα,μπλα....bored.gif....μπλα, μπλα, μπλα,μπλα....Bored%20smiley.gif....μπλα, μπλα, μπλα,μπλα....1219_tired_smiley_drinking_coffee.gif....μπλα, μπλα, μπλα,μπλα.......χαλάμε τις καρδιές μας ;)

 

em02_t.gifok μποει να μου πηρε δε ξερω και εγω ποσο αλλα τελικα το διαβασα ολο !!!!!

 

PS εννοειται οτι κανω πλακα (σορρυ που αλλαξα το ποστ σου Γιωργο αλλα δε μπορουσα να αντισταθω :lol: ) και φυσικα διαβαζω τα ποστ των παιδιων και θα συνεχιζω να το κανω και οταν δεν κανετε post παντα θα βρισκω κατι σε απορια για να μου απαντησετε γιατι ενας λογος που τους κανω ερωτησεις ειναι επειδη απαντανε ετσι...παντα αποκομιζω κατι,παντα κατι καλο βγαινει απο την ολη κουβεντα στο κατω κατω αυτος δεν ειναι ο λογος που ανεβαζουμε τα σχεδια μας ειτε γιατι θελουμε να τα μοιραστουμε ειται επειδη θελουμε μια τεκμηριωμενη απαντηση για το πως θα βελτιωθουμε...αλλα σχολια μας ταιριαζουν αλλα οχι ολα ειναι παντως αποδεκτα...απλα πραγματακια μη το ζωριζουμε ;) !!!

 

θέλω κι εγω κατεβατό/σεντόνι/κουβερτούλα απο εσάς, εδώ

 

16.gif

και εγω το εχω παράπονο th_bigcryingsmileyanimated.gif γιατι οχι και σε μενα βομβαρδισμο....α οκ ! κατσε να ποσταρω κατιe4035f8e88376e46b70302c88ca03ed5_1.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5378 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

φιλαράκο mr-d το έχω δει από την πρώτη μέρα που το ανέβασες το κόμικ σου και πίστεψέ με! εαν είχα κάποια παρατήρηση ή κάποια συμβουλή για το αριστούργημά σου θα το ήξερες μέχρι τώρα :beer:

 

 

Παναγιώτη (και Κώστα) εννοείται πως δεν παρεξηγήθηκα (ούτε από σένα ούτε από κανέναν) το ξέρω πως έρχεσαι με ειρήνη απλά σου απάντησα επειδή δεν κατάλαβα πως το "βομβαρδίσαμε" το εννοούσες με κωμική διάθεση... πίστεψα πως το εννοούσες (καλοπροαίρετα πάντα... αυτό το γνωρίζω) γι αυτό και ήθελα να εξηγηθώ (και εννοείται πως και η πρόταση ισχύει: όταν κουράσουμε να το πείτε)

 

 

(ο γιώργος που πήγε; το τρομάξαμε το παιδί...)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6444
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

 

... ισχύει και για την Λένα... που μπορεί κάποιες φορές (όχι πάντα) να είναι "μουλάρα" στους τρόπους της

 

πάντως, χωρίς πλάκα, αν θεωρείτε πως "βομβαρδίζουμε" ή αν έχουμε καταντήσει κουραστικοί με τα κατεβατά μας, πείτε το να σταματήσουμε, τόσο καιρό νόμιζα πως βοηθούσαν τα κατεβατά αυτά... αν κάνω λάθος, πείτε το να τα κόψουμε (δεν θα παρεξηγηθούμε) δεν υπάρχει λόγος να χαλάμε τις καρδιές μας ;)

 

Το πρώτο το ...κρατώ για πάσα χρήση! :idea: Δεν μπορεί κάποτε θα συναντηθούμε.

Για το δεύτερο, αν δεν μπορούμε να γράψουμε γι' αύτα τότε γιατί θα γράφουμε εδώ μέσα; :thinking:

Προσωπικά θέλω να σας ευχαριστήσω για την ευκαιρία που μας δίνετε να πάρουμε μια εικόνα από την όλη διαδικασία της δημιουργίας από την πλευρά του δημιουργού. :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

είμαστε μια ευχάριστη ατμόσφαιρα!!!!!!!!!!!))))))))))

Ψήφο στο δεύτερο και στον Χέντριξ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.