Μετάβαση στο περιεχόμενο

TPB ή τεύχη? Ποιό το μέλλον?


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28494
  • Reputation:   190332
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6391 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Η σκέψη βολοδέρνει εδώ και καμπόσο καιρό στο μυαλό μου. Βλέποντας κι όλας πως στα αμερικάνικα προτιμώ να περιμένω να ολοκληρώνονται στα story arcs για να τα διαβάσω και να μην αγχώνομαι/τσιτώνομαι για τεύχος-τεύχος (για τον χ/ψ λόγο αυτή η συμπεριφορά μου). Έναυσμα/αφορμή μου δίνεται διαβάζοντας το ποστ ενός εκδότη να λέει ότι για τον χ/ψ λόγο μια έκδοσή τους θα σταματήσει να βγαίνει τεύχος-τεύχος και θα βγει όλη μαζί.

 

Πιστεύετε/φρονείτε ότι θα τελειώσει/τελειώνει η εποχή των τευχών και πάμε σε εποχή TPB/"συγκεντρωτικών εκδόσεων"? Οι περισσότεροι εδώ λχ όπως τους έχω ζήσει, από αυτούς που διαβάζουν αμερικάνικα, *μιλάνε* για τα TPB που αγόρασαν (χωρίς αυτό να αποκλείει ότι αγοράζουν και *τωρινά* τεύχη).

 

Άποψη? Σκέψεις? whatever?

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25080
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Βασικά Νίκ πιστεύω πως είναι συνάρτηση της ηλικίας των αναγνωστών. Τεύχη προτιμούν κατα βάση αναγνώστες μικρότερης ηλικιάς (για πολλούς λόγους) ενω αντίστοιχα ΤΡΒ μεγαλύτερης. Τα τεύχη δε νομίζω να σβήσουν ποτε (εκτός και αν βρεθεί κάποιο ηλεκτρονικό μέσο ανάγνωσης φθηνό, ελαφρύ και εύκολο στη μεταφορα), αλλά θα συνεχίσουν να πέφτουν οι πωλήσεις στους, μιας και οι εναλλακτικές διασκέδασης για τους πιτσιρικάδες είναι πλεον πολλές. Η αγορά collected editions θα συνεχίσει να μεγαλώνει και προβλέπω πως ισως να υπάρξουν τίτλοι ή σπέσιαλ runs τίτλων που θα βγαίνουν απ ευθείας σε collected editions.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7657
  • Reputation:   55419
  • Achievement Points:  7660
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5430 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

εγω προσωπικά δεν αγοράζω τεύχη, προτιμώ την αγορά tpb ή τόμων για ελληνικά comics

βέβαια διαβάζω τα νεα τεύχη σε cbr μορφή για να μην μένω πίσω στις εξελίξεις :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121021
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6366 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

εγω προσωπικά δεν αγοράζω τεύχη, προτιμώ την αγορά tpb ή τόμων για ελληνικά comics

βέβαια διαβάζω τα νεα τεύχη σε cbr μορφή για να μην μένω πίσω στις εξελίξεις :D

 

Σε 2 γραμμές τα είπες όλα. :D

 

Βασικά, αν κάτι αρέσει σε κάποιον και έχουν μαζευτεί τα τευχάκια της σειράς σε τομάκι, εννοείται ότι θα πάρει το τομάκι! Τομάκια >>>>>> τευχάκια από άποψη αποθήκευσης (βλ.ράχες που "γουβιάζουν" εκτός αν έχεις χρόνο & χρήμα εύκαιρο να τα περάσεις όλα σε σακουλάκια με χαρτόνι για ίσιωμα το οποίο θα πρέπει να ανανεώνεται κάθε 2 χρόνια)

 

...και φυσικά, αν δεν υπήρχαν τα cbr's, δε θα είχαμε στις βιβλιοθήκες πράγματα τα οποία αλλιώς θα μας ήταν άγνωστα. Η πλειοψηφία δεν αγοράζει πια κάτι απλά με την ελπίδα ότι θα είναι καλό. :)

 

 

υγ. :germ: αν μαζευτεί πολύ υλικό για το GCF#2 βγάζουμε τομάκι αν είναι, μη φοβού. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27523
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5743 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Είναι θέμα που με απασχολεί και εμένα και έχω καταλήξει στην παρακάτω προφητεία.

 

To ψηφιακό μέσο στο οποίο θα διαβάζουμε τα κόμικ μας στο μέλλον θα κατακτήσει σημαντικό αναγνωστικό κοινό.Κυρίως λόγω της ευκολίας μεταφοράς όσο και τις τιμής μιας και τα ψηφιακά προϊόντα θα διατιθενται φθηνότερα απ τα έντυπα.Δεν είμαι σε θέση να προβλέψω τι μέρος του αγοραστικού κοινού θα κατακτήσει εικάζω όμως ίσο ίσως και μεγαλύτερο με αυτούς που παραδοσιακά προτιμούν το χαρτί.

Tα τεύχη φυσικά και θα συνεχίσουν να υπάρχουν.Αποτελούν το κατ'εξοχήν αντικείμενο συλλογής για όλους όσους συλλέγουν (προσέξτε ,είπα συλλέγουν όχι διαβάζουν) κόμικς και θα συνεχίσουν να είναι.Ίσως μειωθεί η παραγωγή τους λόγω του ψηφιακού αντιπάλου ,πράγμα που θα τα καταστήσει ακόμα πιο συλλεκτικά.

Όσον αφορά τις collected editions ,είτε μέσω trades είτε μέσω Oversided hardbacks για μερακλήδες ,η παραγωγή τους θα σημειώσει εκθετική αύξηση.Κρίνοντας από την τρομερή απήχηση που έχουν προς το παρόν οι ανατυπώσεις παλαιών ιστοριών καθώς και η συλλογή νέων σε προσεγμένες εκδόσεις ,προβλέπω ότι στο μέλλον αυτή η τάση θα αποτελεί μονόδρομο για τις εταιρίες με αποτέλεσμα αύξηση της ποιότητας των hardcovers με την αναμενόμενη αύξηση της τιμής τους.

 

Αυτά βλέπω γιόκα μου για το μέλλον. Τώρα είναι ώρα να με πληρώσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  426
  • Reputation:   2218
  • Achievement Points:  426
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

...και φυσικά, αν δεν υπήρχαν τα cbr's, δε θα είχαμε στις βιβλιοθήκες πράγματα τα οποία αλλιώς θα μας ήταν άγνωστα. Η πλειοψηφία δεν αγοράζει πια κάτι απλά με την ελπίδα ότι θα είναι καλό. :)

 

Cbr's? Μπορείς να μου πει κανείς που τα βρίσκεις και τί ακρίβως είναι? Και γιατί δεν ξέρω εγώ γι αυτά?? :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5475 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Τευχη all the way για μενα προσωπικα(old habbits die hard...).Δε νομιζω να αλλαξει σημαντικα η κατασταση.Ισως να βγαινουν λιγοτεροι τιτλοι σε τευχη αλλα δεν νομιζω οτι προκειται να σταματησει το χαρτι.Ας μη γελιομαστε ο μεσος ορος ηλικιας των αναγνωστων κομικς εχει ανεβει πολυ τα τελευταια 20 χρονια και ολοι αυτοι εχουν μαθει να διαβαζουν στο χαρτι οχι στην οθονη του pc.Λογικο βεβαια(να ανεβει ο ορος ηλικιας) αφου τα κομικς απο τη στιγμη που εφυγαν απο τα newsstands και αρχισαν να πωλουνται αποκλειστικα σε κομιξαδικα εχασαν το πολυ νεανικο κοινο τους.Εξαλλου οι πιτσιρικαδες ασχολουνται με τα video games και με τα διαφορα gadget τους οποτε δεν εχουν και πολυ ορεξη για κομιξ.Οσον αφορα τα ψηφιακα κομικς πιστευω οτι θα αυξηθουν σημαντικα τα επομενα χρονια αλλα το αν θα εδραιωθουν θα εξαρτηθει και απο την τιμολογιακη πολιτικη των διαφορων εταιριων(βλεπε ipad)καθως για μενα προσωπικα ειναι ακομα παρα πολυ ακριβα για αυτα που προσφερουν.Οταν κατεβουν σε λογικες τιμες το ξανασυζηταμε....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.