Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλασικό ή Ψηφιακό ; [ Πείτε μου τη γνώμη σας... ]


Marsiana

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6447 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Λοιπόν, απαντώ στην asmin αλλά και στον "παλιό" tryfev, ότι για τα συναισθήματα και αξίες κλπ που ανέφερα ως ξεπερασμένα από την νέα γενιά αναφερόμουν φυσικά μόνο ως προς τα κόμικς και όχι για όλους τους νέους ως γενιά. Απλά πλέον τα ερεθίσματα είναι διαφορετικά, εμείς εν ολίγοις μεγαλώσαμε μέσα στο χαρτί και κατ επέκταση τα κόμικς, καλά καλά δεν υπήρχε τηλεόραση πόσο μάλλον υπολογιστές κλπ μέσα ψυχαγωγίας. Για αυτό η νοσταλγία, η αγάπη, οι αναμνήσεις που ξυπνάμε από το άρωμα του χαρτιού και μόνο. Οι περισσότεροι νέοι δεν ασχολούνται με τα περιοδικά πάσης φύσεως και τα κόμικς, όχι με τον ίδιο τρόπο και στον ίδιο βαθμό. Οι εξαιρέσεις και όχι η πλειοψηφία δυστυχώς, υπάρχουν και βρίσκονται αρκετές ανάμεσα μας, οι οποίες μάλιστα όχι μόνο κρύβουν την ίδια με εμάς τους "παλιούς" αγάπη για το μέσο αυτό, αλλά και μία ανεξήγητη ίσως, αλλά και πολύ όμορφη φρεσκάδα σε αυτήν. Η νέα γενιά έχει συναισθήματα και συγκινείται και αυτή, προφανώς όμως από άλλα πράγματα.

 

Όταν λέω ότι θα συμβεί αναπόφευκτα το θεωρώ σχεδόν δεδομένο, αλλά μπορεί να μην το προλάβω ούτε εγώ, ούτε καν τα εγγόνια μου. Η αρχή γίνεται ήδη στα κράτη που τεχνολογικά βρίσκονται μπροστά από την χώρα μας και θα αργήσουν ίσως να έρθουν εδώ. Όμως στο μέλλον πλην της άνθισης της τεχνολογίας, θα δίνουμε και πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα στο μέγεθος και στην οικολογία (ήδη γίνεται αυτό). Οπότε η καταστροφή δέντρων για παραγωγή χαρτιού θα είναι ανόητο πράγμα όταν υπάρχουν εναλλακτικές. Ακόμη και το βιομηχανικό χαρτί θα είναι περιττό όταν κάποιος περνώντας από ένα μηχάνημα θα μπορεί με ένα μικρό κόστος (πολύ μικρότερο από το ίδιο προϊόν σε έντυπη μορφή) να κατεβάσει ό,τι επιθυμεί στο μικρό - όμορφο φορητό μαραφέτι του για να μπορεί να το διαβάσει είτε από εκεί απευθείας, είτε μέσω κάποιας μεγάλης οπτικής συσκευής αργότερα σπίτι του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  519
  • Reputation:   1692
  • Achievement Points:  519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Απλά πλέον τα ερεθίσματα είναι διαφορετικά, εμείς εν ολίγοις μεγαλώσαμε μέσα στο χαρτί και κατ επέκταση τα κόμικς, καλά καλά δεν υπήρχε τηλεόραση πόσο μάλλον υπολογιστές κλπ μέσα ψυχαγωγίας. Για αυτό η νοσταλγία, η αγάπη, οι αναμνήσεις που ξυπνάμε από το άρωμα του χαρτιού και μόνο.

Συμφωνώ απόλυτα με όσα είπε προηγουμένως και ξαναλέει εδώ ο φίλος Yoshimitsu.Καλά όλα αυτά τα σχετικά με ρομαντισμούς κλπ αλλά όλα αυτά δεν αγγίζουν πια τόσο τη νεώτερη γενιά και ότι μπορεί να ισχύει για εσάς δεν σημαίνει πως ισχύει και για αυτήν.Και αυτό μπορώ να το πω και εγώ που ανήκω κιόλας σ'αυτή.Και εγώ ασφαλώς προτιμώ το χαρτί,αλλά για λόγους και πρακτικούς και οικονομικούς αν μπορώ το αποφεύγω.Καλή η αίσθηση που σου δίνει αυτή η ανάγνωση,αλλά οι καιροί είναι δύσκολοι και δεν "χωράνε συναισθηματισμούς".

Ασφαλώς,για τις ηλικιακές ομάδες 30-35+ ισχύουν σε μεγάλο βαθμό όσα είπατε,αλλά καλώς ή κακώς δεν θα έχουν μεγάλη σημασία αργότερα,όταν πράγματα που γνωριζουμε θα υποστούν μεγάλες αλλαγές.Μόνο στο περιβάλλον να αναφερθω,για πόσα χρόνια ακόμα θα μας εξασφαλίζει τις απαραίτητες πρώτες ύλες για τη δημιουργία χαρτιού;Προφανώς,η έλλειψη δεν θα πλήξει τις τωρινές γενιές,αλλά αργά ή γρήγορα θα γίνει και αυτό.

 

Οι περισσότεροι νέοι δεν ασχολούνται με τα περιοδικά πάσης φύσεως και τα κόμικς, όχι με τον ίδιο τρόπο και στον ίδιο βαθμό. Οι εξαιρέσεις και όχι η πλειοψηφία δυστυχώς, υπάρχουν και βρίσκονται αρκετές ανάμεσα μας, οι οποίες μάλιστα όχι μόνο κρύβουν την ίδια με εμάς τους "παλιούς" αγάπη για το μέσο αυτό, αλλά και μία ανεξήγητη ίσως, αλλά και πολύ όμορφη φρεσκάδα σε αυτήν. Η νέα γενιά έχει συναισθήματα και συγκινείται και αυτή, προφανώς όμως από άλλα πράγματα.

Και ίσως να στεναχωρώ τους "μεγαλύτερους" με όλα αυτά,αλλά επειδή μπορώ και έχω επαφή με ηλικίες 15-25 ετών τουλάχιστον,μπορώ να πω πως η σχέση των νέων με το διάβασμα,είτε βιβλίων,πόσο μάλλον με comics δεν είναι και ιδιαίτερα ενθαρρυντική.

Άρα απολαύστε εσείς αυτά τα ωραία συναισθήματα που σας δίνουν τα comics και,παράλληλα,προσπαθήστε το να περάσετε και στους νέους.

Επεξεργασία από PrOWl
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15802
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

SNAP! iPad από την Apple, ένα βήμα ακόμα προς την ψηφιακή μετάβαση :cheers3:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άσε ρε... ( :germ: © ) 500-700$ για ένα μεγάλο IPhone!!! Ούτε usb δεν έχει!!!!! Παίρνει μονάχα κάρτες μνήμης από κινητά.

 

Και δεν είμαι ο μόνος που το λέει, πολλοί περίμεναν την επανάσταση στα λάπτοπς! Όπως βλέπεις σε κάτι φουτουριστικές ταινίες οπού αντί για λάπτοπ έχουνε μια μεγάλη καρτέλα όλοι. On-topic, χίλιες φορές καλύτερα τα e-book readers (βλ.και σχετικό τόπικ) ειδικά από άποψη τιμής.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  161
  • Reputation:   734
  • Achievement Points:  162
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5913 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ωραίο φαίνεται, πότε θα το φέρουν Ελλάδα να το δούμε κι από κοντά.... Πιστεύω πως είναι η πρώτη συσκευή που φαίνεται κατάλληλη για κόμιξ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15802
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Άσε ρε... ( :germ: © ) 500-700$ για ένα μεγάλο IPhone!!! Ούτε usb δεν έχει!!!!! Παίρνει μονάχα κάρτες μνήμης από κινητά.

Δεν συμφωνώ... το μικρό BeBook αυτή τη στιγμή κάνει 350 ευρώ, δηλαδή ακριβώς όσο και η οικονομική έκδοση του iPad ($500 = e3500), ενώ από πλευρά λειτουργικότητας δεν υπάρχει σύγκριση. :mafia:

 

Επιπλέον, το βλέπω σαν "ένα βήμα προς," όχι την τελική λύση.

 

Θα'θελα πάντως να δω τα Disney που αναφέρονται στην αρχική ανάρτηση να τρέχουν στο iPad :cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6447 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Χώρια που δεν κιτρινίζει, δεν πιάνει υγρασία, δεν πρόκειται να έχεις κάποιον να σε ζαλίζει να του "δανείσεις" κάποιο τεύχος να διαβάσει για να μην το ξαναδείς ποτέ (δανεικά και αγύριστα που λένε). Μπορείς να διαβάζεις στο σκοτάδι (εάν είναι "ενήλικου περιεχομένου και κάτω από την κουβέρτα). Θα κοστίζει όσο τρία επίτομα, 15 τεύχη και 45 fanzines μαζί, μετά όλα είναι καθαρό κέρδος (εάν έχεις συμφωνία με κάποιον "θείο" να σου στέλνει τα κόμικς). Βρίσκεις τα πάντα (θεωρητικά) από τον καναπέ του σπιτιού σου και δεν ανησυχείς για ταχυδρόμους, μεταφορικά, κλπ. Δεν πιάνει καθόλου χώρο, είναι λεπτό, όμορφο, ελαφρύ (πολύ πιο ελαφρύ από τα επίτομα του Αρκά) και θα ξεσκονίζεται υποθέτω πολύ εύκολα... Μπορείς να πάρεις όλη την συλλογή σου (και τις συλλογές άλλων) μαζί σου παντού χωρίς να χρειάζεσαι μεταφορική εταιρεία. Μένει ξαφνικά άπλετος χώρος στο σπίτι σου από άδειες ντουλάπες, βιβλιοθήκες, αποθήκες, πατάρια (Φώτη ακόμα επάνω είσαι;), μην πω ότι μπορείς πλέον να μετακομίσεις και σε δυαράκι ή γκαρσονιέρα. Μπορείς να "κρύβεις" πιο εύκολα "τις αγορές" σου από την γυναίκα που παραφυλάει στην πόρτα με ύφος (τί αγόρασες πάλι;) Ορίστε, σε "ανακατατάξεις" δεν θα πιάνεται και η μέση σου (όπως πρόσφατα την πάτησε ένας γέρικος λύκος). Έχει zoom για τους στραβούλακες. Με τον ανταγωνισμό θα πέσει και η τιμή του. Θα έλεγα ψέματα εάν υποστήριζα ότι δεν μου αρέσει. Χμ... η απειλή ως προς τις έντυπες εκδόσεις, γίνεται όλο και πιο σοβαρή. WTF... πάω να διαβάσω ένα από τα πολλά "συλλεκτικά" κόμικ μου (ναι ξέρετε αυτά που είναι σε χαρτί).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11903
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  343
  • Reputation:   1748
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5217 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Το είδα κι εγώ το ipad και μου φάνηκε καλό...Αν πέσει και λίγο ακόμα η τιμή του θα είναι ακόμα καλύτερο..Αυτό όντως θα ήταν κατάλληλο για κόμικ μιας και έχει μεγάλο μέγεθος και πολύ καλή ανάλυση..Απ' ότι διάβασα θα υποστηρίζει και μια σχετικά νέα εφαρμογή, το ibook, που μοιάζει με κανονική βιβλιοθήκη στην οποία "τοποθετείς" τα βιβλία που αγοράζεις ηλεκτρονικά..Μακάρι να ενταχθούν και τα κόμικς εκεί...Βέβαια όλα με την προυπόθεση πως θα τα φέρει και το ελληνικό σάιτ των itunes, γιατί σε σχέση με τα άλλα των ξένων χωρών δεν είναι και τόσο ενημερωμένο... !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5724 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Σιγά μη κουβαλάω μαζί μου όλη αυτή τη γκουμούτσα για να μπορώ να διαβάζω κόμικ.Και δε μου λέτε ρε "ψηφιακούληδες" , άμα τελειώσουν οι μπαταρίες τι γίνεται; Γιατί σιγά μην κρατάει το οποιοδήποτε "κομιξοαναγνωστήρι" για 7 ώρες σερί χωρίς παροχή ρεύματος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6447 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

10 ώρες λέει για διάβασμα και είναι ακόμη αρχή... επίσης, όλο και κάποια πρίζα θα υπάρχει εκεί που θα κυκλοφορείς. Τι στο καλό 10 ώρες στα ΜΜΜ θα είσαι; Πάντως μεγαλα ταξίδια θα τα βγάζει άνετα. Εάν ωστόσο μπορείς να βάλεις το "λαμπατέρ" για να διαβάσεις κάτι δίπλα στον καναπέ σου, τότε σίγουρα θα μπαίνει και ο φορτιστής του. Γιου νόου οι περισσότερες συσκευές έχουν την δυνατότητα χρήσης τους την ώρα που φορτίζουν. :PPP:

 

Για αγορά δεν παίζει η πρώτη γενιά με τίποτα φυσικά, άσε να βάλουν και άλλα καλούδια, να το σπάσουν (γιατί τώρα μόνο τον εαυτό του, τα όμοια του και το "μικρό μαγαζάκι" στην γωνία με τον τίτλο ibook/itunes/igames θα αναγνωρίζει), να δούμε και οι ανταγωνιστές τί θα βγάλουν και φυσικά να πέσει η τιμή του. Πάντως πάλι δημιουργείται μία νέα αγορά (καλά μην αρχίσουμε με τις "παρόμοιες" βλακείες που κυκλοφορούσαν μέχρι σήμερα) ή μάλλον η apple επιταχύνει κάτι που θα ερχόταν σε μερικά χρονάκια. Οι NYTimes πάντως ήδη ζεστάθηκαν. Όχι στο μετρό της Ελλάδας δεν το βλέπω να κυκλοφορεί άμεσα, αλλά στο Αμέρικα δεν θα μου έκανε και πολύ εντύπωση εάν σε κάνα τρίμηνο (από την κυκλοφορία του) έβλεπες όλους τους γιάπις να κυκλοφορούν εκεί γύρω στα υπόγεια της Γουώλ Στριτ με τέτοια αγκαζέ. Πες μου εσύ ξέρεις πολλά περιοδικά που να μπορούν παράλληλα να σερφάρουν στο διαδίκτυο, να στέλνουν e-mails ή να παίζουν και κάνα bewjeled2; Την στιγμή που θα ξεφυλίζεις ενα τεύχος από την αγαπημένη σου σειρά θα κατεβάζεις το τελευταίο φρέσκο - φρέσκο όπως θα βγαίνει από το "τυπογραφείο" (όχι σε αυτή την έκδοση, δεν έχει multitasking νομίζω, οπότε στην επόμενη μαζί με την θύρα usb κλπ). Άσε τα animated comics και τα animated movies που θα μπορείς να βλέπεις. Χώρια την ταχύτατη ενημέρωση που θα έχει σαν ψηφιακό μέσο με πρόσφατη στο διαδίκτυο.

 

Συνολικά, το μαραφέτι λέει πολλά. Μπορεί να μοιάζει γκουμούτσα, αλλά πάρε να διαβάσεις κάνα επίτομο του Αρκά από τις πετυχημένες του σειρές και έλα μετά να μου πεις πιο θα είναι πιο εύχρηστο. Εγώ δεν ψήνομαι για αγορά του, γιατί είναι νωρίς, πρέπει να πέσει η τιμή του, να βελτιωθεί το προϊόν και να "απελευθερωθεί" τόσο ώστε να κάνει αυτά που θέλω εγώ και όχι η "μαμά" του. Αλλά στο μέλλον θα με ενδιέφερε... πόσο μέλλον; ανάλογα το πότε θα ωριμάσουν οι ανωτέρω συνθήκες αλλά το ομολογώ δεν θα είναι τόσο 100% reader για μένα όσο όλα τα άλλα που θα μπορεί πιστεύω να κάνει. (αλήθεια θα του ενσωματώσουν την γνωστή εφαρμογή: makemeacoffeenow;)

 

Μετά από όλα αυτά, βλέπω σε λίγο καιρό το χαρτί pawned από τέτοιες συσκευές και η μόνη χρήση του θα είναι χαρτονομίσματα και κ...χαρτα. Λέμε τώρα σε κοινωνίες που βρίσκονται στην νέα χιλιετία και όχι μερικές που βρίσκονται ακόμη στην προηγούμενη... :D Θα συνεχίσω να αγοράζω κόμικς στην γνωστή μορφή; Όσο υπάρχουν, προσωπικά ναι, όσο αντέξω και εγώ ο καημένος. Είπαμε είμαι ολίγον "ψηφιακούλης" αλλά σε αρκετά πράγματα είμαι και παραδοσιακός, η μυρωδιά και η αίσθηση του χαρτιού είναι ακόμη ένα από αυτά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5724 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ρε τι λέει ο «Γειασουμήτσο»...

 

Για τσεκάρετε αυτό εδώ το αρθράκι που βρήκα στο comicmix και παρουσιάζει μια πολύ ενδιαφέρουσα τοποθέτηση επί του θέματος...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και ΤΙ έφτιαξαν κάποιοι developers για να αναδειχτεί η υπέρτατη χρησιμότητα του ipad, τόσο ώστε το καταναλωτικό κοινό να αγνοήσει την υπερβολική τιμή του???

 

 

 

:lmao::lmao::lmao::lmao::lmao::lmao::lmao:

 

(Μου φαίνεται τη φωνή του την κάνει ο θεούλης των I'm A Marvel & I'm A DC! :lmao: )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3732
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

:update:

O Steeve Jobs και η Apple, μην παύοντας να μας εκπλήσσουν, μας παρουσιάζουν τη νέα έκδοση i-pad(os), :P:

 

ipados.jpg

Επεξεργασία από big vaggos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6447 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

ΟΚ, τώρα μπορεί να έχασε "πελάτες" από τους Παναθηναϊκούς - ΑΕΚτζήδες, άντε και τις υπόλοιπες ομάδες αφού όποιος δεν είναι Ολυμπιακός, είναι αντίΟλυμπιακός, αλλά και πάλι κέρδισε πάρα πολύ κόσμο γιατί ο λαός του Θρύλου είναι πολύ μεγάλος. :D:PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και ναι, ο πρώτος βασικός ανταγωνιστής του ipad, χαρακτηριζόμενος και ως ipad killer, είναι γεγονός...Υποστηρίζει μέχρι και Linux!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.