Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μαρκαδόρος ή Πινέλο???


Blackbeard

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τι θα ήταν να καλύτερο να χρησιμοποιηθεί στη μελάνωση του σχεδίου:Ειδικός μαρκαδόρος ή Πινέλο?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11903
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  343
  • Reputation:   1748
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5217 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Βασικά εγώ πιστεύω ότι το καλύτερο απ'όλα είναι το πενάκι ή πένα σχεδίου, όπως λέγεται...Από προσωπική εμπειρία μιλώντας, με το πενάκι πετυχαίνω να κάνω το σχέδιο πολύ λεπτομερές.. :D

 

(Πινέλο?...Μήπως εννοείς την πένα...Χρησιμοποιείται πινέλο για την μελάνωση? Δεν το ήξερα αυτό...)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Απ' ότι ξέρω χρησιμοποιούν και πινέλο.Το πενάκι το ξέχασα.Αν και δε μου κάνει και πολύ αίσθηση.Εγώ σκέφτομαι να αρχίσω με μαρκαδόρο γιατί μου φαίνεται πιο βολικός στο χέρι και γενικά στο σχεδίασμα.Απλά ζητάω και γνώμες για να δώ και πιο θα έχει καλύτερη ποιότητα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11903
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  343
  • Reputation:   1748
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5217 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Απ' ότι ξέρω χρησιμοποιούν και πινέλο.Το πενάκι το ξέχασα.Αν και δε μου κάνει και πολύ αίσθηση.Εγώ σκέφτομαι να αρχίσω με μαρκαδόρο γιατί μου φαίνεται πιο βολικός στο χέρι και γενικά στο σχεδίασμα.Απλά ζητάω και γνώμες για να δώ και πιο θα έχει καλύτερη ποιότητα.

 

Η αλήθεια είναι πως το να σχεδιάζεις με το πενάκι είναι αρκετά κουραστικό γιατί πρέπει να το βουτάς στο μελάνι συχνά και είναι πολύ πιθανό να μουτζουρώσεις τα σχέδια...Απλά εγώ το προτιμώ γιατί αποδίδει καλύτερα τα σχέδιά μου. Χρησιμοποιώ και μαρκαδοράκια, πάντως. Κυκλοφορούν στην αγορά (π.χ στο πλαίσιο, στα είδη σχεδίου) μαρκαδοράκια μαύρα που έχουν και διάφορα μεγέθη στις μύτες και είναι πολύ πρακτικά (λέγονται pigma mikron αν ενδιαφέρεσαι). Απλά έχω ορισμένες επιφυλάξεις με τα μαρκαδοράκια σχετικά με το πόσο κρατάνε, αν ξεθωριάζουν κτλ. Πάντως έχουν πολύ καλό αποτέλεσμα στο χαρτί. Μόνο καμιά φορά πάνω στο μολύβι κολλάνε λίγο. Το πινέλο δεν θα στο πρότεινα κυρίως λόγω πρακτικότητας (θα είναι το ίδιο κουραστικό με το πενάκι).

Επεξεργασία από Marsiana
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μαρκαδοράκι άμα είναι να χρησιμοποιήσω έχω αυτά από τη σειρά Σχεδίασε τα δικά σου κόμικς και φαίνονται να έχουν καλή πιότητα.Πάντως άμα χρειαστώ κανένα επιπλέον θα κοιτάξω και για αυτά που μου είπες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26514
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

(λέγονται pigma mikron αν ενδιαφέρεσαι)

 

Αυτά χρησιμοποιώ κι εγώ, είναι αρκετά καλά.

 

Προσοχή όμως, έχω καταλάβει από τη χρήση τους ότι μετά από κάποιο διάστημα και προς το τέλος του μελανιού τους, ενώ συνεχίζουν να γράφουν, οι γραμμές χάνουν τη συνοχή τους. Οταν αρχίσει να γίνεται αυτό τότε θέλουν άλλαγμα, παρόλο που γράφουν ακόμα. (μπορείς να τα χρησιμοποιείς για απλή γραφή βέβαια μέχρι να τελειώσει τελείως το μελάνι)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

καθε ενα βγαζει διαφορετικο αποτελεσμα,οποτε εκτος απο την ευχρηστια παιζει ρολο και το λεγομενο αισθητικο αποτελεσμα,που σε ενδιαφερει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12518
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5522 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Tο τεύχος #46 της σειράς "Σχεδίασε τα δικά σου Κόμικς με την Accademia Disney" δίνει χρήσιμες συμβουλές για την χρήση του πινέλου, οπότε όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ρίξει μια ματιά...

 

:cheers3:

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Tο τεύχος #46 της σειράς "Σχεδίασε τα δικά σου Κόμικς με την Accademia Disney" δίνει χρήσιμες συμβουλές για την χρήση του πινέλου, οπότε όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ρίξει μια ματιά...

 

:cheers3:

 

 

Το 46 εμένα δε μου έχει έρθει ακόμα και το περιμένω πως και πως!(αν και μαλλον θα αργήσει λίγο)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Η απάντηση στο ερώτημα σου φίλε Luffy είναι απλή: Πειραματίσου!

 

Στο σχέδιο γενικότερα δεν υπάρχει σωστό ή λάθος, εύκολο ή δύσκολο, καλύτερο ή χειρότερο. Το ποιο μέσο βολεύει τον καθένα είναι εντελώς προσωπικό. Δώσε μου εμένα ραπιδογράφο και μπορώ να πασαλείψω με μελάνι ΤΑ ΠΑΝΤΑ γύρω μου -και δεν αναφέρομαι μόνο σε όσα είναι σε κοντινή απόσταση. Δες από μόνος σου τι δυνατότητες σου δίνει το κάθε μέσο και τι μειονεκτήματα έχει (πάντα σε σχέση με την δική σου αντίληψη) και σιγά σιγά εξελίσσοντας το και με την εμπειρία που θα αποκτήσεις θα φέρεις το κάθε μέσο στα μέτρα σου -ή και θα απορρίψεις τους ραπιδογράφους κάποια άλλα. Θα φτάσεις έτσι σε σημείο που σύμφωνα με το τι θες να κάνεις θα ξέρεις τι να χρησιμοποιήσεις. Κοινότυπο αλλά έτσι είναι.

 

Από προσωπική εμπειρία έχω να σου πω να μην περιοριστείς σε ένα συγκεκριμένο τρόπο/μέσο. Μη διστάσεις/βαρεθείς το ίδιο σχέδιο να το κάνεις πάνω από μία φορά με διάφορους τρόπους, ίσως δοκιμάζοντας (στο ίδιο σχέδιο) και διάφορα υλικά. Δεν είναι λίγο χαζό πχ τα μαύρα γεμίσματα να τα κάνεις με μαρκαδοράκι όταν μπορείς να τα γεμίσεις με λεπτό πινέλο και σινική; Το αποτέλεσμα πολλές φορές σε εκπλήσσει ευχάριστα!

 

Τώρα, αν θες μια πιο απλή απάντηση, σε κάποιον αρχάριο θα πρότεινα μαρκαδοράκι. Θέλει όμως ψάξιμο ποιο σε βολεύει και (πάντα) τι θες να κάνεις. Εγώ έχω βολευτεί με το Pilot G-tec-C4 στα 0,4 που είναι πολύ λεπτό, με καλή ροή και ενδείκνυται για τις λεπτομέρειες και για τις πιο παχιές γραμμές κάποια από τα edding 1800 profipen.

 

Καλή σου συνέχεια -η αρχή έχει ήδη γίνει! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Και βέβαια θα τα δοκιμάσω όλα.Για να δώ πιο με βολεύει κιόλας.Μπορεί και στο τέλος να καταλήξω να τα χρησιμοποιώ και όλα.Που πιστεύω ότι θα είναι και η καλύτεη λύση, γιατί πιστεύω ότι το καθένα είναι καλύτερο σε κάποιον τομέα.

 

Το πινέλο, πάντως πιστεύω ότι θέλει πολύ δουλειά, γιατί είναι δύσκολο και στο χηρισμό.Αλλά άμα θελήσω να το χρησιμοποιήσω αργότερα σίγουρα θα κάνω πολύ εξάσκηση, γιατί ποτέ δεν ήμουν καλός με τα πινέλα! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1537
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  837
  • Reputation:   2375
  • Achievement Points:  837
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πολλές χαρές και κουνώντας την ουρά : Πολύ μου αρέσει που ξαναγίνονται ποστς γύρω από τέτοια δημιουργικά θέματα! Καλή συνέχεια, πράγματι στις προσπάθειες όλων! :cheers3:

Βασικά δεν έχω να προσθέσω κάτι φοβερό, αλλά μου αρέσει κι εμένα να μουτζουρώνομαι με μελάνια, με ραπιδογράφους το κάνω συχνότερα, αλλά θέλω να τολμήσω κάποια στιγμή την εμπειρία του πινέλου,όχι προσδοκώντας τίποτα φοβερά αποτελέσματα, αλλά να, αν δε βραχείς δε μαθαίνεις σκι, σωστά?

Άσχετα-σχετικά τώρα, περιδιαβαίνοντας δεξιά-αριστερά βρήκα εδώ μαζεμένα κάποια γιουτουμπάκια με γνωστούς θεούς και ημίθεους σχεδιαστές να μελανώνουν ανέμελα και χαριτωμένα, ρίξτε μια ματιά αν έχετε χρόνο. Προσωπικά τελευταία έχω κολλήσει τρελλά με το στυλ του Tennapel.( τελευταίο βιδεάκι)

 

Ωραία λοιπόν, ανεβάστε και κάνα σχεδιάκι οι δημιουργικοί εδώ να γουστάρουμε!! :):respect::cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πολύ ωραία τα βίντεό σου ariane75! :beer:

 

Μετά από αυτά τα βίντεο νομίζω ότι το πινέλο μου αρέσει πιο πολύ και καιρός είναι να αρχίσω να το δοκιμάζω! :best:;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.