Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χάθηκε ο ενθουσιασμός του Ντον Ρόσα εξαιτίας του ΚΟΜΙΞ; [ Από το komixmag.gr ]


dionik

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   117016
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μπορώ κατά προσέγγιση να καταλάβω πως σκέφτονται όλοι οι εκδότες που δεν καταδέχονται να επικοινωνήσουν μαζί του από τότε που έκανε το όνομα του brand name:

 

Άμα δεχτούμε τα αιτήματα του Ρόσα, τότε θα ανοίξουμε τους ασκούς του Αιόλου, μιας και όλοι οι δημιουργοί θα ακολουθήσουν την ίδια οδό, καθώς θα δούνε πρόσφορο έδαφος για τα αιτήματα τους. Μετά θα αρχίσουν να ζητάνε και παραπάνω φράγκα για τα royalties κ.τ.λ. Δεν μας συμφέρει.

 

Το έργο έχει ξαναπαικτεί. Δεν συμφωνώ βέβαια με μια τέτοια θέση, αλλά καλό είναι να καταλάβουμε ότι είναι bussiness και εκεί δεν κοιτάνε συμπάθειες.

Καλό είναι να το καταλάβει και ο Ρόσα και να αφήσει τις - προφανώς πάνω σε συναισθηματική φόρτιση - δηλώσεις περί παραιτήσεως και να ψάξει κάπου αλλού να συνεχίσει την καριέρα του οπου θα του αποδίδουν τα προσδοκόμενα, αν δεν βρεί μια άκρη με τις σχετικές με την Disney εταιρίες.

Εξάλλου υπάρχουν και αλλού πάπιες. :P:D

 

(Τα περί ψαξίματος, αν και αποτελεί σαφώς εναλλακτική πρόταση, γράφτηκαν με ελαφρά διάθεση, Μην νομίζει κανείς ότι δεν εκτιμώ τον Ρόσα ή ότι θέλω να σταματήσει να φτιάχνει ιστοριές με παπιά της Disney).

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4364
  • Reputation:   35634
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6208 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Kι εγώ θεωρώ λίγο υπερβολικό τον Ρόσα. Απ' τη στιγμή που σχεδιάζει πάπιες, τα δικαιώματα ανήκουν στην Disney. Eφόσον ο Τερζόπουλος έχει τα δικαιώματα να δημοσιεύσει τις ιστορίες αυτές καλά κάνει, όπως καλά κάνει και αποφεύγει επιπλέον σπατάλες με το να πληρώνει και το όνομα του Ρόσα. Όχι ότι συμφωνώ με το γεγονός ότι ο Τερζόπουλος ξέκοψε τελείως από τον Ρόσα από εκεί που είχαν μία άριστη σχέση, αλλά δεν τον αδικώ κιόλας. Νομίζω πώς ίσως ήρθε η ώρα για τον Ρόσα να δημιουργήσει κάποιο κόμικ τελείως δικό του, όπου εκεί βέβαια σαφώς και θα του ανήκουν όλα τα δικαιώματα και θα μπορεί να τα χειριστεί όπως θέλει αυτός.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   117016
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μα το θέμα είναι πως έχει δημιουργήσει δικά του κόμικς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26522
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ο Τερζόπουλος ήταν όντως απότομος στη διακοπή της επικοινωνίας με τον Ρόσα αλλά νομίζω ότι και αυτός το τράβηξε πολύ το θέμα...

Από τη στιγμή που δουλεύει για τη Disney και τα δικαιώματα (για τα οποία πληρώνει κανονικά ο Τερζόπουλος) ανήκουν σε αυτή, θεωρώ λίγο άκομψο να κάνει τόση φασαρία απλά για το αν θα αναγράφεται το όνομά του στα εξώφυλλα των βιβλίων. Στο κάτω κάτω αυτός είναι ο δημιουργός και δεν είναι κακό να αναφέρεται, κάθε άλλο μάλιστα.

 

Επίσης ο Τερζόπουλος αν κατάλαβα δεν κάνει τελικά κάτι παράνομο αφού σταμάτησε τις αναφορές στον Ρόσα από τη στιγμή που αυτός τους γνωστοποίησε τις απαιτήσεις του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5668 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Όχι ο Τερζόπουλος δεν έκανε παρανομία. Όσον αφορά την εταιρία του και τα έξοδα-έσοδα της καλά έπραξε. Θα μπορούσε όμως να μην είναι έτσι αχάριστος. Μία απάντηση, έστω και αρνητική δεν έβλαπτε.

 

Από την άλλη έκανε και ο Rosa λάθος κίνηση. Δεν έπρεπε απλά να κατοχυρώσει το όνομά του. Έπρεπε να προσπαθήσει να αλλάξει το συμβόλαιό του με την Disney. Να τους πει: θέλετε να συνεχίσω να κάνω ιστορίες για εσάς? Ωραία, εκτός από δικαιώματα που θα πληρώνουν σε εσάς οι εκδοτικοί για τις ιστορίες μου θα πληρώνουν πακέτο και κάποιο ποσό και για την χρησιμοποίηση του ονόματός μου.

 

Ούτε την Disney θα συνέφερε να τον χάσει, αλλά και ούτε οι εκδοτικοί θα σταμάταγαν να παίρνουν ιστορίες του, μιας και είναι δημοφιλής.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28730
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6464 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Δεν μπορώ να καταλάβω τί διεκδικεί εν τέλει από ιστορίες του παρελθόντος, που ήδη έχουν πληρωθεί - κατοχυρωθεί δικαιώματα και έχουν κλείσει οι συμφωνίες με τους έως τότε κατέχοντες. Για τις νέες ιστορίες και δημιουργίες του φυσικά, μπορεί να διαπραγματευτεί εκ νέου ως δικαιούται.

Πάντως, χωρίς να είμαι ειδικός γύρω από τις πάπιες, αλλά προσωπικά πιστεύω ότι η λύση της μη αναφοράς του ονόματος του, μόνο επιζήμια μπορεί να είναι, τόσο για τον ίδιο - όσο και για τις επόμενες γενιές αναγνωστών όπου δεν θα ξέρουν τί διαβάζουν και ποιος είναι ο δημιουργός. Θα πρέπει να τρέχουν να ψάχνουν κωδικούς και ευτυχώς που υπάρχουν οι πωρωμένοι και το inducks για παράδειγμα, για την εύκολη τους αναζήτηση. Όπως και να έχει, τα πρώτα αποτελέσματα φάνηκαν από τον πρώτο τόμο της Βιβλιοθήκης Κόμιξ που όλοι μας σχολιάσαμε την έλλειψη ονόματος και άρθρων που θα εμπλούτιζαν τις γνώσεις μας.

Υπερβολικός πιστεύω ο ίδιος, άκρως συμφεροντολόγοι - ως φαίνεται - οι απανταχού εκδότες αφού γκρεμίζουν κάθε δίαυλο επικοινωνίας μαζί του. Τις λεπτομέρειες φυσικά δεν τις ξέρουμε αφού η κάθε πλευρά αναφέρει μόνο ότι την συμφέρει. Κρίμα, το χρήμα φαίνεται ότι είναι η αιτία τελικά, ως αναμένετο φυσικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4736 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Πάντως και εγώ, αν και λατρεύω τον Ρόσα, θα ταχθώ μερικώς υπερ της πλευρας του Τερζόπουλου. Αλλωστε, τι να πουν και δημιουργοί όπως ο Μπάρκς και ο Γκότφρεντσον, που μέχρι το 50-60, ο Ντίσνεϋ δεν τους ανέφερε καθόλου στα έργα που σχεδίαζαν προκειμένου να περνει όλη την δημοσιότητα εκείνος;

 

Όπως και να'χει το θέμα είναι άκρως περίπλοκο και όπως πολύ σωστά ανέφερε κάποιος, βλέπουμε μόνο την κορυφή του παγόβουνου. Άλλωστε και εγώ στην θέση του Τερζόπουλου θα επέλεγα να μην εμφανίζεται το όνομα του Ρόσα. Όλοι θα γνώριζαν ποιανού έργα περιέχει η ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΚΟΜΙΞ, από το σχέδιο και μόνο καθώς και τους τίτλους των ιστοριών που αναγράφονται στο οπισθόφυλλο, ενώ παράλληλα θα γλίτωνα και ορισμένα έξοδα.

 

Και φυσικά αν ήμουν στην θέση του Ρόσα, θα στεναχωριόμουν αν έβλεπα τα έργα που έχω σχεδιάσει και αγαπώ ( είχαν και ως αποτέλεσμα την επιδείνωση της κατάστασης των ματιών του), να βγαίνουν στο εμπόριο χωρίς να με αναφέρουν καν και μάλιστα ... κανονικά και με τον νόμο!

 

Οπότε η αλήθεια και το δίκαιο, πιστεύω πως βρίσκεται κάπου στην μέση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.