Μετάβαση στο περιεχόμενο

MPD-PSYCHO (MULTIPLE PERSONALITY DETECTIVE) [ EIJI OTSUKA, SHOU TAJIMA ]


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

post-3787-1273844653,84_thumb.jpg

 

MPD-Psycho λοιπόν, και ο τίτλος δικαιολογεί απόλυτα και τα δύο σκέλη του. Ο Multiple Personality Detective ήρωας της σειράς, πρωταγωνιστεί σε ένα από τα πιο διεστραμμένα σενάρια που θα μπορούσε ποτέ να σκεφτεί ανθρώπινος νους. Όμως ας πάρουμε τα πράγματα με την σειρά. Η ιστορία ξεκινάει με την σύλληψη του Yosuke Kobayashi, έναν ντετέκτιβ ο οποίος την περίοδο εκείνη βρισκόταν στη μέση μιας περίεργης σειράς δολοφονιών. Η δολοφονία της κοπέλας του είναι υπεύθυνη για την αρχή μιας αλυσιδωτής αντίδρασης στην ψυχολογία του Yosuke Kobayashi, με αποτέλεσμα να ξεχάσει τα πάντα για τον εαυτό του.Πλέον είναι ο Kazuhiko Amamiya, ο οποίος δεν έχει μνήμες πριν από αυτήν την ημέρα.


post-3787-1273844649,67_thumb.jpg

 

Αφότου ο Kazuhiko Amamiya αποφυλακίστηκε, μία συνάδελφός του, του προτείνει να εργαστεί μαζί του σε μία υπόθεση από φαινομενικά άσχετους μεταξύ τους στην αρχή, φόνους. Μπορεί η διαταραχή προσωπικότητάς του να του έχει στερήσει τις μνήμες του, όμως το αστυνομικό του δαιμόνιο παραμένει μεγάλη βοήθεια για την αστυνομία. Οι φόνοι εξακολουθούν να μοιάζουν άσχετοι μεταξύ τους μέχρι που σταδιακά τα κομμάτια του παζλ μπαίνουν στη θέση τους. Τουλάχιστον μέχρι το επόμενο στοιχείο όπου θα προκύψουν περισσότερα ερωτήματα, και κατά συνέπεια περισσότερες αναζητήσεις. Το κυρίαρχο στοιχείο όμως είναι ένα, το Barcode στο αριστερό μάτι των εμπλεκομένων.
 

post-2414-1223336820_thumb.jpgpost-2414-1223336731_thumb.jpg

 

Το MPD-Psycho δικαιολογεί και με το παραπάνω τον όρο "αστυνομικό θρίλερ". Την στιγμή που ξεμπερδεύουν τα πράγματα, εμφανίζονται συνεχώς νέες αναζητήσεις, όχι όμως σε υπερβολικό βαθμό ώστε να κουράζουν τον αναγνώστη. Όλα είναι στην κατάλληλη δόση. Όσο προχωράει η ιστορία, τόσο περισσότερο ξετυλίγεται μπροστά στα μάτια μας μία υπόθεση η οποία πραγματικά πατάει κάτω πολλά αστυνομικά σενάρια. Χωρίς κλισέ και ηθικούς ενδοιασμούς, το MPD μας παρουσιάζει με τρομακτικό τρόπο μία συναρπαστική ιστορία. Μία ιστορία που όταν την συνειδητοποιήσεις θα αρχίσεις να φοβάσαι για την ψυχική υγεία του συγγραφέα.
Το MPD απευθύνεται αποκλειστικά σε ενήλικο κοινό και οι σκληρές σκηνές βίας όσο προχωράει η ιστορία, γίνονται όλο και πιο συχνές
 

post-3787-1273844652,21_thumb.jpg

 

Η εταιρία που ανέλαβε τον συγκεκριμένο τίτλο, ευτυχώς κατάλαβε την βαρύτητά του και τον αξιοποίησε στο μέγιστο. Η Dark Horse παρουσιάζει μία έκδοση υπόδειγμα, την οποία θα έπρεπε να μιμηθούν και άλλες εκδόσεις, manga και μη. Χαρτί πολύ καλής ποιότητας, ανάγλυφο εξώφυλλο, χαμηλή τιμή, πιστή μετάφραση στο πρωτότυπο, σημειώσεις οι οποίες πραγματικά βοηθάνε στην 100% κατανόηση της ιστορίας, και ΚΑΘΟΛΟΥ λογοκρισία. Κατά μήκος όλης της ιστορίας υπάρχουν αναφορές οι οποίες εξηγούνται πλήρως στο πίσω μέρος του βιβλίου. Είναι ίσως από τις λίγες φορές που θα χάσετε πιθανό μέρος της υπόθεσης αν την διαβάσετε από scans.
Η Dark Horse μέχρι στιγμής έχει κυκλοφορήσει 9 τόμους από ένα σύνολο 11 13 τόμων. Δυστυχώς δεν έχουμε νεότερα ακόμα από την εταιρία για το πότε θα βγει ο 10ος τόμος.
Αξίζει να αναφέρουμε πως το MPD ήταν υποψήφιο στο Comicdom Con Athens ως καλύτερο εξώφυλλο και καλύτερη νέα κυκλοφορία. Review από το Comicdom μπορείτε να διαβάσετε εδώ.

 

post-2414-1223337478_thumb.jpgpost-2414-1223337490_thumb.jpg

 

 

Το μόνο που ίσως δυσκολέψει κάποιον στην ανάγνωση είναι το πλήθος των γιαπωνέζικων ονομάτων που αναφέρονται, τα οποία είναι δύσκολο να απομνημονευτούν. Ο τίτλος δεν είναι ελαφρύς, μην ξεκινήσετε να διαβάζετε αν δεν είστε έτοιμοι να αφοσιωθείτε. Κατά προτίμηση έχετε και ένα μπλοκάκι πρόχειρο ανά χείρας, ποτέ δεν ξέρετε αν θα χρειαστεί :P

Αφιερωμένο σε Dionik και Kabuki :beer:

 

[mal type=manga id=740]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:thanks: PK! Το πες και το κανες το αφιέρωμα αυθημερόν! :respect::beer:

 

έχω ακούσει τα καλύτερα γι αυτή τη σειρά manga, μετά την παρουσίαση κιόλας, θα τη διαβάσω σίγουρα!

 

 

:kabuki:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τhnx για την παρουσίαση.Μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον,αλλά θα κάνω υπομονή μέχρι να βγεί στ'αγγλικά και ο 11ος τόμος για να τα διαβάσω όλα μαζί.

Επεξεργασία από kKKK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Βλέποντας την παρουσίαση του PK κάτι μου έκανε κλικ και σχεδόν αυθόρμητα έκανα παραγγελία τον πρώτο τόμο από το bookdepository.

 

Το διάβασα χτες λοιπόν και το κόμικ είναι ακριβώς όπως περιγράφεται πιο πάνω. Η ιστορία είναι ενδιαφέρουσα και θυμίζει λίγο αστυνομικές σειρές. Όχι τόσο CSI που καταλήγουν στον ένοχο από στοιχεία που άφησε πίσω, όσο σειρές που αναλύουν το προφίλ του δολοφόνου και τον βρίσκουν με βάση αυτό. Οι υποθέσεις όμως δεν είναι σαν και αυτές που βλέπουμε στην τηλεόραση. Όπως λέει και ο τίτλος το κόμικ ασχολείται με πολύ πιο "psycho" σκηνικά. Δεν είναι λίγες οι φορές που μένεςι άφωνος διαβάζοντας το...

 

Γενικά το σενάριο θα το χαρακτήριζα αρκετά έξυπνο αλλά σε κάποια σημεία μου φάνηκε πολύ "σκληρό" στα όρια του αρρωστημένου. Πραγματικά κάποιες σκηνές είναι λίγο extreme οπότε καλό είναι να το έχετε υπόψην σας πριν ασχοληθείτε μαζί του. Και όντως τα ονόματα μπορεί πολύ εύκολα να μπερδέψουν κάποιον - συνέχεια πήγαινα μπρος πίσω για να σιγουρευτώ σε ποιον αναφέρονταν!

 

:thanks: PK για την παρουσίαση!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εγώ το έχω πει, ο τύπος που σκέφτηκε το σενάριο πρέπει να είναι και πολύ ψυχάκιας :P Και που είσαι ακόμα, όσο προχωράει η ιστορία τόσο περισσότερο αυξάνονται οι σκληρές σκηνές βίας.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Την σειρά την ξέρω εδώ και τουλάχιστον πέντε χρόνια, την είχα κατεβάσει σε scanlations και την είχα διαγράψει αρκετές φορές μιας και ποτέ δεν έκατσα να την διαβάσω και γενικότερα όποτε βρισκόταν στον "δρόμο" μου την προσπερνούσα. Μέχρι χθες, που περιμένοντας έναν φίλο μπήκα στα Public στο Σύνταγμα να περάσει η ώρα -και να αγοράσω και το κατιτίς μου. Βρήκα τον πρώτο τόμο, έτυχε να έχω και την καρτούλα με το 10% έκπτωση μαζί μου :lefta: , οπότε λέω γιατί όχι; Το ξεκίνησα σήμερα στο τρένο και με λίγα λόγια: έπαθα πλάκα.

 

Και μόνο που πιάνεις το τομάκι στα χέρια σου σε προδιαθέτει θετικά. Η εικόνα του εξωφύλλου (ένας εγκέφαλος με κολλημένο πάνω του ένα μάτι) είναι ανάγλυφη και σε προκαλεί να δεις το περιεχόμενο. Το σενάριο είναι αρκετά έξυπνο και σε αντίθεση με τα περισσότερα manga εξελίσσεται γρήγορα. Είναι αρκετά ευρηματικό και υπέρ του δεόντως διεστραμμένο. Οι διάλογοι αν και στην αρχή δυσκολεύεσαι να τους παρακολουθήσεις γιατί τα "μπαλονάκια" είναι διάσπαρτα, μόλις μπεις στο κλήμα, είναι απολαυστικοί. Το σχέδιο από την άλλη είναι του 1997 και φαίνεται. Δεν είναι παλιομοδίτικο, φανερώνει όμως την ηλικία του -αν με πιάνετε... Δεν λέω ότι είναι κακό. Ίσα ίσα προσθέτει στο όλο σύνολο.

 

Πιο απλά: αν σας άρεσε το Death Note θα σας αρέσει και το MPD.

 

Αρκετά όμως. Πάω να παραγγείλω τους επόμενους τρεις τόμους -για αρχή!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3065
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5690 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Έχει παγώσει η έκδοση από την Dark Horse www.comicdom.gr

 

 

 

Απ’ ότι φαίνεται, το αστυνομικό/μυστηρίου/ψυχολογικό manga MPD PSYCHO, των Eiji Otsuka και Shou-u Tajima, έχει μπει “στον πάγο”, για αδιευκρίνιστο χρονικό διάστημα.

 

Με τον 9ο τόμο να έχει ημερομηνία κυκλοφορίας 27 Μαϊου 2009, και έκτοτε, να επικρατεί πλήρη σιγή από οπουδήποτε, μπορούμε να υποθέσουμε ότι η Dark Horse έχει αναστείλει επ’ αόριστον την κυκλοφορία της σειράς.

 

Οι ερωτήσεις στο forum της Dark Horse μένουν αναπάντητες και μόνο να υποθέτουμε μπορούμε, αλλά είναι γεγονός ότι μέχρι και για τις κυκλοφορίες που θα αποσταλλούν στα καταστήματα μέσα στον Οκτώβρη (λέγε με PREVIEWS), δεν υπάρχει κανένα volume του MPD PSYCHO στις λίστες της εκδοτικής.

 

Το MPD PSYCHO δημοσιευόταν αρχικά στο περιοδικό SHOUNEN ACE, ενώ το 2007, μεταφερθηκε στο COMIC CHARGE, μέχρι την ακύρωσή του τελευταίου, το 2009. Μεταφέρθηκε ξανά, αυτή την φορά στο YOUNG ACE, όπου και ξεκίνησε ξανά, στο 2ο εξάμηνο του 2009.

 

H μόνη λογική εξήγηση, για μένα, είναι ότι η Dark Horse, θέλοντας να αποφύγει να βάλει τη σειρά σε αναμονή, λόγω κάποιας ενδεχόμενης μελλοντικής διακοπής της κυκλοφορίας της στην Ιαπωνία, αποφάσισε να διακόψει σε κάποιο volume με σχετικό “closure”, μιας και κατά μία έννοια, θα μπορούσε κάλλιστα να τελείωνε σε εκείνο το σημείο…

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πάντως είναι κρίμα να την "παγώσουν" τρεις μόλις τόμους πριν την ολοκλήρωσή της...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Απ' ό,τι έχω καταλάβει η ιστορία συνεχίζεται στην Ιαπωνία, και πρέπει να υπάρχουν τουλάχιστον 13 τόμοι. Δεν είναι απίθανο να έχουν κυκλοφορήσει κι άλλοι από τότε που γράφτηκε η παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Nice news, αν αληθεύουν τα λεγόμενα στο παρακάτω blog (που δεν έχω λόγο να το αμφισβητώ) τα EDEN και MPD-Psychο θα συνεχιστούν κανονικά κάποια στιγμή μέσα στο νέο έτος. Αυτή τη στιγμή πρέπει να έχουν βγει περίπου 14 τόμοι MPD στην Ιαπωνία.

 

 

:div:

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Nice news, αν αληθεύουν τα λεγόμενα στο παρακάτω blog (που δεν έχω λόγο να το αμφισβητώ) τα EDEN και MPD-Psychο θα συνεχιστούν κανονικά κάποια στιγμή μέσα στο νέο έτος. Αυτή τη στιγμή πρέπει να έχουν βγει περίπου 14 τόμοι MPD στην Ιαπωνία.

 

Συγκρατημένος ενθουσιασμός, συγκρατημένος ενθουσιασμός, συγκρατημένος ενθουσιασμός, συγκρατημένος ενθουσιασμός!

 

:dance::dance::dance::dance::dance::dance::dance::dance::dance::dance::dance:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Τα Amazon.com και .ca έχουν τον 10ο τόμο διαθέσιμο για pre-order, με ημερομηνία 13 Δεκεμβρίου 2011. Οι ανακοινώσεις για τις upcoming κυκλοφορίες από το site της Dark Horse φτάνουν μέχρι τον Αύγουστο, επομένως αν το παραπάνω αληθεύει, θα λάβουμε επιβεβαίωση στα επόμενα newsletters της εταιρίας :beer:

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5861 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Χτες το βράδυ διάβασα τον πρώτο τόμο του MPD-Psycho.Λοιπόν,ήταν πολύ ενδιαφέρον και όντως είχε μεγάλα ποσοστά βίας που κάποιους πιθανότατα θα τους ξενίσουν.Αν και στην αρχή μου πήρε λίγη ώρα να συνηθίσω τον τρόπο με τον οποίο εξελλίσονται οι διάλογοι,γρήγορα συνήθισα και έγιναν απολαυστικότατοι!

Φυσικά,ανυπομονώ να διαβάσω την συνέχεια αυτής της σειράς αφού φαίνεται πολλά υποσχόμενη και το γεγονός πως σύντομα θα συνεχιστεί ενισχύει την επιθυμία μου να την διαβάσω! :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Σήμερα κυκλοφορεί επίσημα από την Dark Horse ο 10ος τόμος. Σε Amazon και BookDepository βέβαια θα κυκλοφορήσουν σε 13 ημέρες, στις 29 του μήνα. Ίσως να έχει γίνει λάθος στην Dark Horse, πάντως θα κυκλοφορήσει σίγουρα 100%.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μου ήρθε σήμερα ο 10ος τόμος, μιλάμε δεν πίστευα στα μάτια μου. Δεν τον έχω διαβάσει ακόμα, όμως μου έκανε εντύπωση που σταμάτησαν τα ανάγλυφα εξώφυλλα που ήταν πολύ όμορφα. Και το χαρτί του εξώφυλλου γενικότερα μου φάνηκε διαφορετικό, πιο μαλακό ίσως. Παίζει να είναι και επειδή ήταν φρεσκοτυπωμένο, δεν ξέρω. Πάντως με μια πρόχειρη ματιά η δουλειά συνεχίζει να είναι εξαιρετική. Και στη μετάφραση αλλά και στις σημειώσεις στο πίσω μέρος του βιβλίου που πραγματικά προσθέτουν πολλά συν στην άψογη αυτή έκδοση.

 

Άντε να δούμε τώρα πότε θα κυκλοφορήσει ο 11ος. Δεν έχει ανακοινωθεί κάτι από την Dark Horse, όμως από τη στιγμή που έβγαλαν το 10, θέλω να πιστεύω πως θα συνεχίσουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μάλλον "δοκιμαστική" είναι η έκδοση του 10ου τόμου. Αν πουλήσει, θα συνεχίσει η σειρά. Αλλιώς την τρώει το μαύρο σκοτάδι...

 

Πάντως ο 10ος είναι στην καινούρια μου παραγγελία :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Αν δεν τη συνεχίσουν, οι λέξεις που υπάρχουν σε όλες τις γλώσσες του κόσμου δεν θα επαρκούν για να περιγράψουν τις κατάρες που θα τους ρίξω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μαζί. Combo! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

post-10460-0-41319700-1392768604_thumb.jpg

 

Δυόμισι χρόνια μετά, και αφού όλοι θεωρήσαμε την σειρά παρελθόν, έρχεται η Dark Horse και ανακοινώνει τον 11ο τόμο για τον Ιούλιο του '14! 

 

:yahoo:  :yahoo:  :yahoo:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.