Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
Ο,ΤΙ ΦΑΜΕ ΚΑΙ Ο,ΤΙ ΠΙΟΥΜΕ
Σενάριο/Kείμενα:
Θεόδωρος Παπαδόπουλος
Σχέδιο:
Χάρης Μακρυγιάννης
Εκδοτική:
FANTASTIC COMICS (ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ) Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
04-2019
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
24.0 x 12.0
Σελίδες:
68
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

OTIFAMEKAIOTIPIOUME_0001.jpgOTIFAMEKAIOTIPIOUME_0001z.jpg

 

Μετά την περσινή πρεμιέρα ως webcomic, φέτος ήρθε η ώρα και για την έντυπη έκδοση της πρόσφατης δουλειάς του @x for xepeta, μιας σειράς στριπς που καταπιάνεται με το φαγητό και τις διαφορές στα γούστα μεταξύ των Ελλήνων, διαφορές που αναπόφευκτα οδηγούν και σε κοινωνικές και φιλοσοφικές διαφορές.

 

Ευχάριστο ανάγνωσμα, σαφώς καλύτερο το να το διαβάσει κανείς μαζεμένο αντί για σκόρπιο. Τολμώ να πω επίσης πως ο Θοδωρής δεν έβαλε και τα καλύτερα δείγματα στην web παρουσίαση της σειράς για να το προωθήσει, με αποτέλεσμα να εκπλαγώ ευχάριστα όταν είδα το συνολικό αποτέλεσμα, αλλά μάλλον πρέπει να το διορθώσει στο μέλλον για να προσελκύσει περισσότερους αναγνώστες.

 

Μου έκανε εντύπωση επίσης η Γαλλική προσέγγιση στην παράθεση των ονομάτων των δημιουργών στο εξώφυλλο (πρώτα ο σχεδιαστής και μετά ο σεναριογράφος).

 

Η έκδοση περιέχει και bonus υλικό.

 

Το άλμπουμ βρίσκεται και στην βιβλιοθήκη της λέσχης για ανάγνωση, προσφορά του δημιουργού.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ευχαριστούμε για τα καλά λόγια.

 

Τα κόμικ στριπ ήταν κάτι που δε γνώριζα εκ των έσω και τους κανόνες τους μαθαίναμε στην πορεία. Οι πειραματισμοί μας φαίνονται από την αρχή, και ελπίζουμε να σας αρέσει η όποια εξέλιξη έχουμε. Στην αρχή υιοθέτησα το χιούμορ που βλέπω συνήθως στην εποχή μας και ειδικά σε διάφορα σάιτ του ίντερνετ. Όταν κατάλαβα ότι αυτό δεν είμαι εγώ και απελευθερώθηκα από αυτό που νόμιζα, εσφαλμένα, ότι θέλει ο κόσμος, έκανα και το σκιτσογράφο να περνάει καλύτερα και ο κόσμος να τα χαίρεται περισσότερο, και εγώ να το φχαριστιέμαι. Κρατήσαμε πρωταγωνιστές και δώσαμε προσωπικότητες και συγκεκριμένες σχέσεις στους ήρωες. Και η αδυναμία μου είναι τα εν σειρά στριπάκια που κάνουν μια μεγάλη υπόθεση. Πολλοί μου είπαν τα καλύτερα για τη γιαγιά Δόμνα, που πάλι έμπνευσή μου είναι η γιαγιά μου του Μικρές Ζωές. Μια παροπλισμένη γυναίκα λόγω ηλικίας που προσπαθεί να εδραιώσει την ύπαρξή της σε μια οικογένεια που την έχει... παροπλισμένη! Εξαφανίσαμε και χαρακτήρες από το αλμπουμάκι που είδαμε ότι δεν άρεσαν (πχ. το γυμναστή σελέμπριτι του δικού μας Σαρβάιβορ) και άλλα στριπάκια που ήταν χλιαρά. Και προσθέσαμε και εξτρά υλικό για να το κάνουμε λίγο πιο εκλυστικό για αυτούς που διαβάσανε κάποια στο ίντερνετ.

 

Ο σκιτσογράφος Χάρης Μακρυγιάννης είναι πολύ εργατικός και έχουμε έτοιμο υλικό για μέχρι και όλο το 2019. Το όνομά του είναι πρώτο ως φόρο τιμής στην δουλειά που ρίχνει, ακόμη και τώρα που το μωρό τους είναι 1-2 μηνών. Είναι ένας άνθρωπος πολύ δεκτικός στις διορθώσεις μου, και αυτό με υποχρεώνει να είμαι και γω δεκτικός απέναντί του. Μου ζητάει κατά παραγγελία στριπάκια, με συγκεκριμένο στήσιμο, πράγμα που τον κάνει και αυτόν συμμέτοχο στο σενάριο. Το λιγότερο που μπορούσα να κάνω είναι το όνομά του πρώτο. Το ότι επέμενε να συνεργαστούμε ήταν μια μεγάλη τιμή για μένα. Ειδικά στον Ελληνικό χώρο των κόμικς που άκουσα και τη φράση "μα τι να τον κάνω το σεναριγράφο;"

 

Ως τρίτη μου δουλειά προσπάθησα να κάνω κάτι τελείως διαφορετικό από τις δυο προηγούμενες. Ελπίζω φέτος να τυπώσουμε το Δεσμώτη #2. Για του χρόνου έχω 3-4 δουλειές που περιμένουν συνεργάτη.

 

Μπορούμε να σας υποσχεθούμε ότι τα στριπάκια στο Ό,τι Φάμε και Ό,τι Πιούμε θα γίνονται καλύτερα. Προχωράμε και έχουμε θεματολογίες και για όλο το 2020.

Ορίστε και ένα αδημοσίευτο.

 

titlos.thumb.jpg.cb88ca15650ce68974285a18592b4da6.jpg

 

Να και κάτι που μόλις δημοσιεύσαμε. Εν αναμονή του νέου επεισοδίου Game of Thrones. :valt:

 

1567130283_hensgrandmother.thumb.jpg.ec62652d4dc6cc100c83bc809901fb1c.jpg

 

Το άλμπουμ θα υπάρχει στο TheComicCon, στον πάγκο μας με τα προηγούμενα αλμπουμάκια. Προς 4 ευρώ.

Όλα αυτά στο facebook.com/otifamekaiotipioume/ :hug2:

Επεξεργασία από x for xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.