Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο Spiderman στήνει τον ιστό του στον Βόλο [Σεμεργέλης Χριστόφορος, e-thessalia.gr, 06/02/2019]


leonidio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ο Spiderman στήνει τον ιστό του στον Βόλο

 

Σ04-Φ1-ΠΡΟΣΩΠΟ-1.jpg

 

Ο Βαγγέλης Μαγγιώρος μπορεί να μην… τσιμπήθηκε από ραδιενεργή αράχνη όταν ήταν πιο μικρός, όπως ο Spiderman, o ήρωας comic που λατρεύει από παιδί και ο ίδιος, αλλά η ζωή του άλλαξε επίσης από ένα τυχαίο γεγονός. Τα περασμένα Χριστούγεννα θέλησε να κάνει έκπληξη στον 6χρονο γιο του φορώντας την στολή του ανθρώπου-αράχνη. Έκτοτε καθιέρωσε τη μεταμφίεσή του και τον τελευταίο καιρό ο Spiderman του Βόλου έχει πυκνώσει τις εμφανίσεις του σκορπίζοντας παντού χαμόγελα.

 

Όταν δεν μάχεται το κακό, όπως ακριβώς πράττει ο διάσημος υπερ-ήρωας της Marvel, ο Βαγγέλης Μαγγιώρος αποκαλύπτοντας την αληθινή του ταυτότητα, εξομολογήθηκε πως είναι ένας από εμάς. Ένας άνθρωπος απλός, ο οποίος με το κοστούμι που φορά, επιθυμεί πάνω απ’ όλα να προσφέρει χαρά στους συνανθρώπους του και ιδιαίτερα στα μικρά παιδιά, που κανένα δεν μένει ασυγκίνητο στη θέα του Spiderman.

 

44083885_10156131529278740_9135649949764026368_n.jpg

 

Η καταγωγή του είναι από τα Ιωάννινα. Το 2012 βρέθηκε στην πόλη μας, λόγω… έρωτα, ενώ είναι γνωστός σε αρκετούς και για τα ποδοσφαιρικά του κατορθώματα, έχοντας φορέσει με επιτυχία τη φανέλα πολλών ομάδων της Μαγνησίας. Πλέον ζει μόνιμα στον Βόλο και παράλληλα εργάζεται σε γνωστό κατάστημα εστίασης στο κέντρο. Ο 40χρονος άνδρας τα Χριστούγεννα που μας πέρασαν, αποφάσισε να αλλάξει τη στολή με την οποία εμφανιζόταν μπροστά στον γιο του παραδοσιακά κάθε χρόνο. Άφησε κατά μέρος την αμφίεση του Άγιου Βασίλη και φόρεσε το κοστούμι του ανθρώπου-αράχνη. Την κατάληξη περιέγραψε ο ίδιος, καθώς άρχισε να μιλά για την αντίδραση του 6χρονου Φοίβου: «Λατρεύω τον Spiderman, μέχρι και τατουάζ έχω κάνει. Κι επειδή αρέσει εξίσου στον γιο μου, είπα να εμφανιστώ έτσι μπροστά του. Έμεινε με το στόμα ανοικτό. Είχα παραγγείλει τη στολή πολύ καιρό πριν από το εξωτερικό, ενώ όποιος τη βλέπει, παθαίνει πλάκα. Είναι χειροποίητη και στα μέτρα μου. Πιστεύω τον άλλον μήνα πως θα έχω και εκτοξευτήρες ιστού. Μέχρι και στο super-market πηγαίνω πλέον ντυμένος Spiderman».


Ουσιαστικά ο Βαγγέλης Μαγγιώρος ασχολείται με το cosplay. Η μόδα ξεκίνησε τη δεκαετία του ’80 στην Ιαπωνία και προέρχεται από τον συνδυασμό των λέξεων «costume» και «play». Πρόκειται για μία μορφή παραστατικής τέχνης, στην οποία ο κάθε συμμετέχοντας υποδύεται έναν φανταστικό χαρακτήρα της επιλογής του μέσα από comic, videogame ή cartoon. Το cosplaying τα τελευταία χρόνια γνωρίζει μεγάλη άνθηση και στη χώρα μας, αφού ολοένα και αυξάνονται εκείνοι που ενσαρκώνουν τους αγαπημένους τους ήρωες, μιμούμενοι με κάθε λεπτομέρεια μέχρι και την παραμικρή κίνηση του χαρακτήρα που επιλέγουν.


Η διαφορά, όμως, για τον Spiderman του Βόλου έχει να κάνει με το γεγονός ότι εντάχθηκε στους Super Heroes Gr, μία εθελοντική και μη κερδοσκοπική ομάδα από cosplayers, που χαρίζει απλόχερα χαμόγελα για καλό σκοπό, ιδιαίτερα σε παιδιά με σοβαρές ασθένειες ή αναπηρίες, αλλά έχουν ανάγκη να νιώσουν λίγη από τη «μαγεία» ενός σούπερ ήρωα. «Γνωρίστηκα με τα παιδιά το διήμερο 19-20 Ιανουαρίου κατά τη διάρκεια του Game Athlon που έγινε στο Παλαιό Φάληρο, ένα event αφιερωμένο σε όσους ασχολούνται με την τεχνολογία και τα ηλεκτρονικά και μη παιχνίδια. Ο πρωτεργάτης των Super Heroes λέγεται Περικλής Μαντάς. Απίστευτος άνθρωπος με κρυστάλλινη ψυχή. Τις προάλλες εμφανίστηκα στο Ορφανοτροφείο Βόλου, ενώ προγραμματίζουμε να επισκεφτούμε σύντομα παιδιά που νοσηλεύονται με καρκίνο. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευλογία από το να βλέπεις ένα παιδί να χαμογελά, ειδικά όταν παλεύει για την υγεία του. Στον Βόλο πλέον έχω το δικό μου παράρτημα και είναι μακράν το καλύτερο πράγμα που έχω κάνει στη ζωή μου. Έχω κι έναν συνάδελφο που εντάχθηκε στην ομάδα και παραγγείλαμε τη στολή του. Σύντομα θα εμφανιστεί κι εκείνος», σημείωσε με χαμόγελο ο Βαγγέλης Μαγγιώρος, δίχως ωστόσο να αποκαλύψει τον δεύτερο σούπερ ήρωα που θα εμφανιστεί οσονούπω στους δρόμους του Βόλου.

 

ΜΑΓΓΙΩΡΟΣ-ΒΑΓΓΕΛΗΣ-2.jpg

 

Πηγή

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εντάξει, το να δίνεις χαρά στο παιδί σου αλλά και σε άρρωστα παιδάκια είναι μεγαλείο ψυχής και του αξίζουν πολλά μπράβο. :respect:  Αλλά όχι και να πηγαίνει στο σούπερ μάρκετ ντυμένος Spiderman. :lol:

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.