Μετάβαση στο περιεχόμενο

MURALT JARED [ (1982) ]


Θρηνωδός

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Δημιουργός:
MURALT JARED
Επίσημη Ιστοσελίδα:
Ημερ. γέννησης:
1982
Τόπος γέννησης:
Βέρνη, Ελβετία
Εργογραφία:

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55519
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

9.jpg

 

Επιτρέψτε μου να σας πρήξω για μια ακόμα φορά με το συγκεκριμένο όνομα μιας και πραγματικά ασχολούμαι συνεχώς τελευταία μαζί του και μετανιώνω που δεν πήρα και τις άλλες 2 δουλειές του παρόλο που με στένευαν τα χρήματα σε εκείνη την φάση. Ο λόγος για τον Ελβετό Jared Muralt, γεννημένο στην Βέρνη το 1982. 

 

Παρόλο το σχέδιο του δεν το μαρτυράει, ο Jared είναι σχεδόν αυτοδίδακτος. Παρακολούθησε έναν χρόνο στην σχολή καλών τεχνών της Βέρνης αλλά το παράτησε και ασχολήθηκε μόνος του με την σκιτσογραφία, μελετώντας βιβλία ανατομίας, ιστορίας της τέχνης και ιστορία/σχεδιασμό κόμικς. Σήμερα είναι ιδιοκτήτης και διαχειριστής του studio BlackYard στην Ελβετία και έχει εκδώσει ήδη τρεις δουλειές και ένα scetchbook, η τελευταία του "The Fall" με τον εκδοτικό οίκο Tintenkilby Verlag. To BlackYard studio είναι πλέον μια εταιρία εικονογραφήσεων βιβλίων, κόμικ και graphic design και το 2009 πήρε το βραβείο Bern's Advancement Award for Design. 

 

1.jpg2.jpg3.jpg

 

Όπως θα παρατηρήσει όποιος διαβάσει το The Fall, το End of the Voyage, το Hellship ή χαζέψει το scetchbook του, ο Jared εμπνέεται από το quotidian, ή αλλιώς την καθημερινότητα γύρω του. Ο ίδιος έχει πει πως κουβαλάει παντού ένα scetchbook και το γεμίζει με μελέτες ανθρώπων που συναντάει, επιστημονικών εφευρέσεων, αστικών περιβαλλόντων και ζώων. Απολαμβάνει πολύ να σχεδιάζει εναλλακτικούς και μελλοντικούς κόσμους και να βγάζει μια πολύ ιδιαίτερη ιδιοσυγκρασία στο χαρτί που εκ πρώτης όψεως μαρτυρά χρόνια εξάσκησης σε αντίθεση με την επαγγελματική του "κατάρτηση". 

 

4.jpg5.jpg7.jpg

 

Άλλωστε αν δεν υπάρχει ταλέντο, όσες σχολές και να παρακολουθήσεις θα φτάσεις σε ένα άλφα επίπεδο και μέχρι εκεί. Το σχέδιο του το έχω ερωτευτεί αφού καταφέρνει με έναν μοναδικό τρόπο να συνδυάζει μια απόλυτα ρεαλιστική καθαρή γαλλοβελγική γραμμή με ονειρικές και μυστηριακές ιδέες. Θα πει κανείς πως μπόλικοι καλοί illustrators υπάρχουν εκεί έξω, δεν μπορούν όμως με τίποτα να κάνουν όλοι καλά κόμικ. Ο συγκεκριμένος, αν περάσετε μια βόλτα από την παρουσίαση που παραθέτω παραπάνω θα δείτε πως παίζει άνετα με την ροή προσαρμόζοντας το στατικό του σχέδιο σε ρευστό υπηρετώντας άρτια την όποια αφήγηση θέλει. Στις επιρροές του ο ίδιος μου επιβεβαίωσε πως Νο.1 είναι ο μεγάλος Moebius όπως είχα υποψιαστεί, ενώ είναι εμφανής η αγάπη του για τα βιβλία ανατομίας και τις εικονογραφήσεις βιβλίων της Βικτωριανής εποχής των οποίων στοιχεία έχει ενσωματώσει σε τεράστιο βαθμό. Είναι ένα όνομα που ελπίζω αλλά και πιστεύω πως θα μας απασχολήσει θετικά τα επόμενα χρόνια. 

 

6.jpg8.jpgThe-Fall_Abonement_and_book_template-300dpi_630_630_s.jpg

 

Στο Swiss Comic Con 2018 στην Βασιλεία ήταν η πρώτη του επαφή με τον κόσμο των convention και μου φάνηκε συμπαθής και συνεννοήσιμος. Ελπίζω αυτό να μην αλλάξει όσο περισσότερο τα επισκέπτεται και να καταφέρουμε να τον δούμε κάποτε και στην Ελλάδα. Αυτός πάντως θέλει πολύ να έρθει στην χώρα μας και να συνδυάσει ένα φεστιβάλ με διακοπές. Έχει ακούσει (και του είπα) τα καλύτερα. Τώρα που ανεβάζω τις φωτογραφίες της παρουσίασης, θέλω να πω για μια ακόμα φορά πόσο πανέμορφο βρίσκω το χέρι του, οι ζωγραφιές του σε αφήνουν με το στόμα ανοιχτό, δεν τις χορταίνω. 

 

Που μπορείτε να τον παρακολουθήσετε και να πάρετε τα κόμικ του:

 

Jared's Illustrations

Facebook Page

BlackYard Collective

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12957
  • Reputation:   94837
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4643 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εξαιρετικό σχέδιο. :respect: 

 

Νομίζω ότι είναι από τους λίγους δημιουργούς που τα ασπρόμαυρα έργα του είναι πολύ καλύτερα από τα έγχρωμα. Προσωπική μου εντύπωση από αυτά που βλέπω. Στο σχέδιο με μολύβι,απλά δεν παίζεται. :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55519
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

 

Moebius is strong in this one :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.