Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΨΙΛΟΝ - ΣΕΙΡΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ


leonidio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΕΨΙΛΟΝ - ΣΕΙΡΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ
Εκδοτική:
Ε.Π. ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΚΗΣ - ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΣ Ο.Ε. Λίστα εκδόσεων
Εξώφυλλα:
5 + 5 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
5
Είδος εντύπου:
Βιβλίο
Περιεχόμενο:
Επιστ. Φαντασίας
Μέγεθος:
11.0 x 18.0

  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

tn_EPSILONEF_0003.jpg tn_EPSILONEF_0004.jpg

 

 

Από αυτή την ανάρτηση, ξεκινώ μια παρουσίαση από σειρές με βιβλία Επιστημονικής Φαντασίας (κυρίως), με σκοπό την καταγραφή και την παρουσίασή τους σε όσους ενδιαφέρονται για το είδος. Η παρουσίαση θα ακολουθήσει μια χρονολογική σειρά, έτσι ώστε να παρακολουθήσουμε και την εξέλιξη των εκδόσεων ΕΦ στην Ελλάδα. :) 

 

Φυσικά, υπάρχουν ήδη παρουσιάσεις στο φόρουμ για σειρές βιβλίων ΕΦ και γενικά υπερφυσικού και μόλις ολοκληρώσω τις παρουσιάσεις, θα φτιαχτεί και ένα συγκεντρωτικό θέμα για όλες. :) 

 

Ξεκινώ με τη σειρά των εκδόσεων Έψιλον, η οποία ήταν, από όσο γνωρίζω, η πρώτη απόπειρα να δημιουργηθεί μια σειρά με βιβλία ΕΦ για το ελληνικό κοινό. Η σειρά πρέπει να κυκλοφόρησε στο τέλος της δεκαετίας τους 1960, αλλά δεν αναγράφεται ακριβής χρονολογία μέσα στα βιβλία.

 

Τελικά, η προσπάθεια, μάλλον δεν στέφθηκε με επιτυχία, αφού κυκλοφόρησαν μόνο 5 τόμοι, αν και η αλήθεια είναι ότι οι τέσσερις από αυτούς ήταν πολύ γνωστά βιβλία ΕΦ

 

 

Οι 5 διαπιστωμένοι τόμοι της σειράς είναι οι εξής: (διατηρώ την ορθογραφία της σειράς και παραθέτω και ακριβή αριθμό σελίδων για τα δύο βιβλία που έχω)

 

 

1. Εγώ... Το ρομπότ (I, robot), Ισαάκ Ασίμοφ (196 σελ.), μετάφραση: Νίκος Πανταλέων, εξώφυλλο: Πάνος Κουτρουμπούσης

 

2. Επιστροφή στη Γη (This Immortal), Ρότζερ Ζελάζνυ (140 σελ.) μετάφραση: Πάνος Κουτρουμπούσης, εξώφυλλο: Πάνος Κουτρουμπούσης

 

3. Έξω οι Αρειανοί (Martians go home!) – Φρέντρικ Μπράουν (160 σελ), μετάφραση: Μ. Διονυσίου, εξώφυλλο: Αντώνης Ευθυμιάδης

 

4. Η άλλη πλευρά του Απείρου (The other side of Nowhere) – Μάρραιη Λάϊνστερ (154 σελ.), μετάφραση: Δημήτρης Πουλικάκος (ο γνωστός;;; , εξώφυλλο: Αντώνης Ευθυμιάδης

 

5. Ποιος; (Who?), Άλτζες Μπάντρις (164 σελ.), μετάφραση: Θανάσης Κούλης, εξώφυλλο: Μάνος Αρώνης

 

 

Είχε διαφημιστεί και έκτος τόμος, οι Επικυρίαρχοι (Childhood’s End) του Άρθουρ Κλαρκ, αλλά δεν το έχω δει ποτέ και δεν ξέρω και κανέναν που να το έχει δει ή να το είχε, άρα μπορούμε να συμπεράνουμε ότι δεν κυκλοφόρησε ποτέ. 

 

Σε γενικές γραμμές, η σειρά ήταν πάρα πολύ προσεγμένη για τα δεδομένα της εποχής, και σίγουρα κερδίζει τις εντυπώσεις ακόμα και συγκρινόμενη με άλλες σειρές Επιστημονικής Φαντασίας. Παρά το γεγονός ότι είναι τυπωμένη σε φτηνό χαρτί και με πυκνά τυπογραφικά στοιχεία, οι μεταφράσεις είναι ικανοποιητικές και εντυπωσιάζουν και τα εξώφυλλα της σειράς, μάλλον το πιο χαρακτηριστικό της γνώρισμα, που έχουν φιλοτεχνηθεί από Έλληνες καλλιτέχνες.

 

Προσωπικά, μου κάνει επίσης εντύπωση το ότι οι ελληνικοί τίτλοι που επέλεξαν, χρησιμοποιήθηκαν στη συνέχεια από άλλους εκδοτικούς οίκους (αναφέρομαι ιδιαίτερα στο "Επιστροφή στη Γη" και στους "Επικυρίαρχους")

 

Φυσικά η σειρά είναι προ πολλού εξαντλημένη, αλλά κυκλοφορούν κάποιοι τόμοι σε παλαιοβιβλιοπωλεία, ορισμένες φορές δυστυχώς υπερτιμημένοι (κατά τη γνώμη μου, μια λογική τιμή θα είναι γύρω στα 5 ευρώ). Γενικά, δεν είναι πολύ εύκολο να βρεθούν και οι πέντε.

 

Για όσους δεν θέλετε να ψάχνετε, από αυτούς τους τίτλους, το "Εγώ, το Ρομπότ" και το "Ποιος;" κυκλοφόρησαν από τον Κάκτο (το δεύτερο είναι δυστυχώς εξαντλημένο και από αυτές τις εκδόσεις) και το Επιστροφή στη Γη από τις εκδόσεις Τρίτων το 1999, μάλιστα με την ίδια, υποθέτω, μετάφραση των εκδόσεων Έψιλον. Κυκλοφορεί ακόμα και μπορείτε να το βρείτε σε ιδιαίτερα χαμηλή τιμή. :). Οι "Επικυρίαρχοι" κυκλοφόρησαν αρχικά από τις εκδόσεις Βίπερ και στη συνέχεια από τον Κάκτο και από αυτές τις εκδόσεις μπορείτε ακόμη να το βρείτε στα βιβλιοπωλεία. :)

 

Τα άλλα δύο βιβλία, δυστυχώς δεν έχουν επανακυκλοφορήσει από κανένα εκδοτικό οίκο στη χώρα μας. Ειδικότερα για τον Λάινστερ, από όσο γνωρίζω δεν έχει εκδοθεί τίποτα άλλο δικό του στα ελληνικά. :)

 

 

 

Επιπλέον πληροφορίες για τη σειρά μπορείτε να βρείτε εδώ.

 

Παραθέτω τα εξώφυλλα και τα οπισθόφυλλα των τόμων 3 και 4 και σίγουρα θα βρεθεί κάποιος να ανεβάσει τα υπόλοιπα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6017 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Ειδικότερα για τον Λάινστερ, από όσο γνωρίζω δεν έχει εκδοθεί τίποτα άλλο δικό του στα ελληνικά. 

 

Έχουν κυκλοφορήσει ακόμα δύο διηγήματά του. Το "Ο τυφλοπόντικας εραστής" από την Βιβλιοθήκη επιστημονικής φαντασίας Σύμπαν/Λυχνάρι στο τόμο 10 και το "Η πρώτη επαφή" από την ίδια σειρά στον τόμο 44. Και κάπου αλλού επίσης αλλά δεν το βρίσκω τώρα. :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Έχουν κυκλοφορήσει ακόμα δύο διηγήματά του. Το "Ο τυφλοπόντικας εραστής" από την Βιβλιοθήκη επιστημονικής φαντασίας Σύμπαν/Λυχνάρι στο τόμο 10 και το "Η πρώτη επαφή" από την ίδια σειρά στον τόμο 44. Και κάπου αλλού επίσης αλλά δεν το βρίσκω τώρα. :)

 

:valtnino:

 

Σίγουρα κι εδώ, στον 1ο τόμο (όπου αναγνωρίζω το λάθος μου) και στον 3ο τόμο. :)

 

Αυτά του Λυχναριού δεν τα είχα υπόψη μου.  :efxaristo:  :efxaristo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6017 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Ανέβηκαν τα εξώφυλλα και τα οπισθόφυλλα των τόμων 1, 2 και 5. H σειρά κατά πάσα πιθανότητα θεωρείται πλήρης. Επίσης συμπληρώθηκαν στο 1ο ποστ και οι σελίδες, ό,που έλειπαν. Αν και καλό θα ήταν όλα αυτά τα στοιχεία να περαστούν και στη βάση. :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  22418
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  639
  • Reputation:   7522
  • Achievement Points:  639
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Σίγουρα κι εδώ, στον 1ο τόμο (όπου αναγνωρίζω το λάθος μου) και στον 3ο τόμο. :)

 

Αυτά του Λυχναριού δεν τα είχα υπόψη μου.  :efxaristo:  :efxaristo:

 

Με μια μικρή επιφύλαξη , πρέπει να υπάρχει και ένα διήγημα του Leinster με τίτλο " Ένα κομπιούτερ που το 'λέγαν Τζο " στην παρακάτω συλλογή 

post-22418-0-11625800-1506021892_thumb.png

 

:netghost: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6017 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Με μια μικρή επιφύλαξη , πρέπει να υπάρχει και ένα διήγημα του Leinster με τίτλο " Ένα κομπιούτερ που το 'λέγαν Τζο " στην παρακάτω συλλογή 

 

 

 

Χωρίς επιφύλαξη, υπάρχει!!! :best:

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.