Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
TIME CRACK
Σενάριο/Kείμενα:
Χριστίνα Λεΐσου
Σχέδιο:
Παναγιώτης Τσαούσης
Εκδοτική:
ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
03-2017
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Επιστ. Φαντασίας
Μέγεθος:
16.2 x 23.5
Σελίδες:
52
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35623
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

tn_TIMECRACK_0001.jpg tn_TIMECRACK_0001z.jpg

 

Το κόμικ αυτό είναι ουσιαστικά sequel του The Last Terrestrial Romance, ενός κόμικ που έγραψε και σχεδίασε ο Παναγιώτης Τσαούσης (a.k.a. Επιθεωρητής LePit) το 2012. Στο Time Crack, ή "Μια Ρωγμή στον Χρόνο" αν προτιμάτε στα ελληνικά, ο Παναγιώτης συνεργάζεται αυτή τη φορά με τη Χριστίνα Λεΐσου (a.k.a. Strativarious) και μας δίνουν τη νέα περιπέτεια του Ταγματάρχη Ραμσή και της Λοχαγού Κόνα. Βρισκόμαστε στο έτος 4030, όπου λόγω υπερπληθυσμού οι άνθρωποι θανατώνονται κατ' εντολή στα 50 τους, εκτός από τους στρατιωτικούς που ανάλογα τη βαθμίδα τους παίρνουν παράταση ζωής. Την πλήρη τάξη που επιβάλει ο στρατός, θα διαταράξει μια έκρηξη στο Κεντρικό Πεδίο Γ', στην οποία θα χάσουν τη ζωή τους 6 αξιωματούχοι και 35 πολίτες.

 

Περισσότερες πληροφορίες στο topic στο οποίο μας ενημέρωναν οι ίδιοι οι συντελεστές του κόμικ. Η παρακάτω σελίδα-δείγμα "εκλάπη" από εκεί.

 

07neo.jpg

 

 

Αφιέρωμα στον Παναγιώτη Τσαούση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3658 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Παράξενο κόμικ. Ωραία παράξενο όμως. :P

Ας ξεκινήσω με τα της έκδοσης. Παραπάνω από αξιοπρεπής, με πολύ ωραίο χαρτί. Μείον για εμένα, το ότι στο κάτω μέρος κάθε σελίδας αναγράφονται όνομα και τίτλος.

Η σκηνοθεσία ξενίζει αρκετά και ίσως κουράζει, αλλά προσωπικά θεωρώ ότι είναι το ατού του. Μου άρεσε δηλαδή, αυτό το «χυμένο», χωρίς τα τυπικά όρια των κόμικς στυλ. Και βασικά σε κάνει να «ιδρώσεις» (με την καλή έννοια) για να τα πιάσεις όλα.

Σχεδιαστικά, δε μας απογοητεύει ο Le Pit. Δεν ξέρω αν το έκανε επίτηδες, αλλά φαινόταν ότι κάποια καρέ είχαν διαφορετικό τρόπο σχεδίασης από άλλα. Σεναριακά, επίσης συμπαθητικό. Ωραία πινελιά οι αναφορές στην Αρχαία Αίγυπτο και η επεξήγηση στο τέλος. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Παρόλο που ήθελα πολύ να μου αρέσει, δεν μου άρεσε. Σχεδιαστικά είχε κάποια καλά καρέ και κάποια που ήταν πολύ "θολά".

Κατά την άποψη μου, έχει λάθη στη σκηνοθεσία και στο στήσιμο των καρέ, καθώς και "περίεργα" στημένους χαρακτήρες.

Τέλος, οι διάλογοι μου φάνηκαν "αφύσικοι" και δεν υπήρχε ομαλή ροή λόγου.

 

Η έκδοση είναι πολύ καλοφτιαγμένη, με ωραίο δέσιμο και βαρύ και γερό χαρτί.

 

Είμαι σίγουρος ότι θα υπάρξει πολύ καλύτερη συνέχεια και από τους δύο δημιουργούς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  4236
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  153
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   18107
  • Achievement Points:  2201
  • Days Won:  21
  • With Us For:  6000 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Επιτέλους το διάβασα! :)  Παρόλο που δεν είμαι από τους μεγαλύτερους λάτρεις των sci-fi κόμικς, αυτό εδώ έφυγε νεράκι μπορώ να πω! Έκανα βέβαια και μερικές στάσεις σε κάποια σημεία, για να χαζέψω τα ωραία σχέδια του Παναγιώτη... Ο οποίος δεν "τσιγκουνεύτηκε" και δούλεψε με αρκετές λεπτομέρειες για να μας δώσει ένα "γεμάτο" και ευχάριστο αισθητικά αποτέλεσμα! Μου άρεσαν πολύ οι διάφορες διάχυτες πληροφορίες που υπάρχουν μέσα στα καρέ και ιδιαίτερα οι "εγκυκλοπαιδικού χαρακτήρα" περιγραφές, για κάποια ήδη ζώων της φουτουριστικής εποχής που διαδραματίζεται η ιστορία! :best:

 

Το σενάριο της Χριστίνας το βρήκα πρωτότυπο και αρκετά διαφορετικό από πολλά άλλα κόμικ που έχω διαβάσει! :cool:  Υπάρχουν βέβαια κάποια σημεία στα οποία θα μπορούσε να δίνει περισσότερες επεξηγήσεις και γενικά θα προτιμούσα η ιστορία να ήταν λίγο μεγαλύτερη...Για έκδοση 52 σελίδων, πάντως, το αποτέλεσμα το κρίνω αρκετά ικανοποιητικό!  :)  Χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες και σπόιλερ, πιστεύω ότι με τον τρόπο που τελειώνει είναι αρκετά δύσκολο να υπάρξει και νέο sequel της σειράς. :thinking:

 

Σε γενικές γραμμές το βρήκα ευχάριστο και με έκανε να περάσω καλά μαζί του μέχρι να φτάσω στην τελευταία σελίδα! :spidey_yeah_that: Καλή συνέχεια εύχομαι στους δημιουργούς!  :beer: 

 

 

Αξίζει να διαβάσετε στο τέλος τις "ταυτότητες" με τις οποίες αυτοπεριγράφονται οι δύο δημιουργοί! Ειδκά της Χριστίνας, είναι όλα τα λεφτά! :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.