Μετάβαση στο περιεχόμενο

Indian

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΦΑΪΝΜΑΝ
Σενάριο/Kείμενα:
Jim Ottaviani
Σχέδιο:
Leland Myrick
Hμερ. έκδοσης:
2015
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με σκληρό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Βιογραφικό
Μέγεθος:
17.5 x 25.0
Σελίδες:
286
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Χρωματισμός:
Hilary Sycamore
Πρωτότυπος τίτλος:
Feynman (2011)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-235-882-5
Ονομαστική τιμή:
16,50€

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94925
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

FAINMAN_0001.jpg  FAINMAN_0001z.jpg

 

Αντιγραφή από το οπισθόφυλλο...!

 

Παράθεση
Φυσικός…
Νομπελίστας…
Συγγραφέας… 
Διαρρήκτης …
 
 
Το graphic-novel που έχει κεντρικό του ήρωα τον Ρίτσαρντ Φάινμαν, αφηγείται γλαφυρά και με χιούμορ τη ζωή του μεγάλου αμερικανού φυσικού, από τα παιδικά του χρόνια στο Λονγκ Άιλαντ μέχρι το θάνατό του. 
 
 
Η εξιστόρηση αναδεικνύει την ανθρώπινη πλευρά του μεγάλου στοχαστή και ερασιτέχνη μουσικού, που κατάφερε να γίνει θρύλος και με την αντισυμβατική συμπεριφορά του, ενώ εισάγει παράλληλα τον αναγνώστη και στην περίπλοκη κβαντική φυσική.
 
********
 
 
"Αν αυτός είναι ο ευφυέστερος άνθρωπος του κόσμου, τότε ο Θεός να μας λυπηθεί".
(Η μητέρα του Φάινμαν)

 

 

 

Πρόκειται για άλλο ένα βιογραφικό graphic novel από τις εκδόσεις ΓΝΩΣΗ,αυτή την φορά ενός από τους πλέον επιτυχημένους φυσικούς,του Richard P.Feynman...!

 

Η έκδοση είναι η γνωστή σκληρόδετη,με την διαφορά ότι αυτή την φορά έχουμε χρώμα στο σχέδιο και το χαρτί είναι γυαλιστερό και λευκό...!Γι'αυτό άλλωστε και η αύξηση της τιμής,η οποία εξακολουθεί να είναι φθηνή για μίας τέτοιας ποιότητας έργο,κατά την ταπεινή μου άποψη...!

 

Στην πρώτη σελίδα έχουμε μία αφιέρωση από τον κάθε δημιουργό και στην συνέχεια υπάρχει ένας πρόλογος τεσσάρων σελίδων από τον Γιόζεφ Γκάσνερ...!Λίγο πριν το τελευταίο κεφάλαιο του κόμικ υπάρχει η βιβλιογραφία και μερικά πρώιμα σκίτσα,ενώ το βιβλίο κλείνει με λίγες σελίδες με διαφημίσεις άλλων βιβλίων της εκδοτικής,που μοιάζουν με αυτές που κάνει η Anubis στα δικά της κόμικς...! :P

 

Παραθέτω και κάποιες εσωτερικές σελίδες,οι οποίες δεν είναι δικές μου,αλλά προέρχονται από το site της Πρωτοπορίας για να πάρετε μία γεύση...!

 

 

post-20685-0-28653700-1458214838_thumb.jpg   post-20685-0-08094200-1458214843_thumb.jpg   post-20685-0-32238900-1458214847_thumb.jpg

 

 

:beer:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9673
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4632 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

σαν ιδέα, μου θυμίζει λίγο logicomix. έχω τους τρεις τόμους "Διαλέξεις Φυσικής του Feynman" και μπαίνω πολύ στο πειρασμό να το τσιμπήσω. ο Feynman ήταν ένας ιδιοφυής φυσικός που δεν αντιμετώπισε την επιστήμη του με το στείρο τρόπο που το κάνουν οι συνάδελφοι του. ήταν ένας από τους συμμετέχοντες στο Manhattan Project και έγραφε τα συγγράματα του στα στριπτιτζάδικα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δεν εχει σχεση με το κομικ το οποιο μου φαινεται απολυτα ενδιαφερον και σκοπευω να το παρω συντομα,

 

αλλα αξιοσημειωτο ειναι το αποφθεγμα της μητερας του, Λουσιλ, οταν το περιοδικο Omni τον ονομασε τον εξυπνοτερο ανθρωπο στον κοσο το 1979:

"If that's the world's smartest man, God help us."

το οποιο μεταφραζεται σε

"Αν αυτος ειναι ο εξυπνοτερος ανθρωπος στον κοσμο, ο θεος να μας βοηθησει"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3770 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

λοιπόν το πήρα από τις προσφορές του kostas1969 και το διάβασα σχετικά σε προτεραιότητα...

 

είναι καλύτερο απ' όσο το περίμενα. το περίμενα μέτριο ενώ είναι σχετικά καλό. τα περισσότερα γεγονότα της ζωής του τα ήξερα αφού έχω διαβάσει κάποια βιβλία του, έχω δει στο θέατρο τον κοτανίδη και έχω δει και την ταινία και πολλά documanter πχ.

 

Το καλό λοιπόν βρίσκεται στην έξυπνη και μοντέρνα διασκευή του σε κόμικ καθώς και στον τρόπο αφήγησης αλλά κάποιος που δεν ξέρει το πως και τι της ζωής του ίσως να μπερδευτεί.

 

Αξίζει λοιπόν μια ανάγνωση σίγουρα αν και η μετάφραση σε κάποια σημεία ήταν μάλλον κακή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16028
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Απορω πως δεν εχω γραψει σχολιο εδω!

 

Λοιπον για μενα το κομικ αυτο ειναι εξαιρετικο. Αλλα να πω οτι ειναι αρκετα ιδιαιτερο καθως αν δε γνωριζεις ηδη τον Φαινμαν ισως σε μπερδεψει λιγο. Παντως και να μην τον γνωριζεις εινα μια καλη αρχη να τον μαθεις λιγο.

 

Για μενα που τον ηξερα, που εχω διαβασει μερικα βιβλια του, που εχω διαβασει και δει αρκετα για την ζωη του ηταν μια ακομα βιογραφια του δοσμενη σε κομικ ωστε να ναι και πιο ευληπτο. Το σεναριο-κειμενο αρκετα καλο πιανει πολλα κομματια της ζωης του, το σχεδιο μετριο αλλα ετσι κι αλλιως στο συγκεκριμενο κομικ δεν ειχε πολυ σημασια για μενα.

 

Η εκδοση πολυ καλη γενικα και θα λεγα οτι ειναι χορταστικο με τις 280 σελιδες του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94925
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η Πρωτοπορία δίνει το συγκεκριμένο κόμικ με έκπτωση 60%, στα 6,60€. :) 

 

Μία καλή ευκαιρία, λοιπόν, να το αποκτήσετε όσοι δεν το έχετε και το θέλετε. ;) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.