Μετάβαση στο περιεχόμενο

STRANGE EMBRACE AND OTHER NIGHTMARES [ DAVID HINE ]


kwtsos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

post-25002-0-14547800-1381152501_thumb.jpgpost-25002-0-18254600-1381152505_thumb.jpg

 

O Alex εχει το χαρισμα να διαβαζει το μυαλο των γυρω του και ειναι ενας συλλεκτης ιστοριων . Ο Sukumar ειναι ενας δεκαπενταχρονος που βοηθαει τον πατερα του στο παντοπωλειο του και καθε Παρασκευη στις πεντε ακριβως πρεπει να παραδιδει ενα πακετο σε ενα παλαιοπωλειο , γεματο αφρικανικα ειδωλα και μασκες, που ανηκει στον Anthony Corbeau. Μια απο αυτες τις Παρασκευες ο Alex θα οδηγησει τον Sukumar σε ενα μπαρ για να του διηγηθει την ιστορια του και κυριως την ιστορια του Corbeau και της οικογενειας του.

 

post-25002-0-13807000-1381152512_thumb.jpg

 

Ο χρονος ηταν γυρω στο 1911 . Ο τοπος ηταν η Αγγλια . Ο Corbeau ηταν ενας νεος χωρις πολυ ενδιαφερον για τη ζωη. Ζουσε μαζι με τον πατερα του και προτιμουσε να ζει τη ζωη του μεσα απο τις ιστοριες που διαβαζε στα βιβλια του. Μεχρι που ο πατερας του τον επεισε να ασχοληθει με την οικογενειακη επιχειρηση και συγκεκριμενα να διευθυνει ενα παλαιοπωλειο . Εκει θα ερθει για πρωτη φορα σε επαφη με την Αφρικανικη τεχνη και συντομα θα αποκτησει μια αρρωστημενη εμμονη με τα παραξενα αυτα εργα. Θα γνωρισει την Sarah , μια ομορφη και καλλιεργημενη γυναικα και θα την παντρευτει. Ειναι ενας ιδιαιτερος γαμος ομως καθως ο Anthony δεν επιθυμει την ερωτικη επαφη και κανενα ειδος ρομαντισμου. Ετσι η Sarah θα περναει τις περισσοτερες ωρες της ημερας μαζι με τον πατερα του Anthony , ο οποιος φαινεται να δειχνει ιδιατερο ενδιαφερον και φροντιδα για την νεαρη Sarah.

 

Καθως ομως κυλαει η διηγηση του Alex φανερωνονται τα μυστικα της οικογενειας Corbeau κυριως μεσα απο το ημερολογιο της Sarah αλλα και απο οσα καταφερε να μαθει ο Alex τον καιρο που εμενε νοικαρης σε ενα απο τα δωματια του Anthony διαβαζωντας το μυαλο του και βλεποντας τους εφιαλτες του.

 

post-25002-0-03049400-1381152507_thumb.jpg post-25002-0-61272300-1381152517_thumb.jpg

 

Προκειται για μια φοβερη ιστορια τρομου . Προκειται ομως και για μια τραγωδια αν την δει κανεις απο την οπτικη γωνια της Sarah. O Hine γραφει και σχεδιαζει παιζοντας κυριως με την σεξουαλικη διαστροφη και την τρελα για να χτισει αυτη την ιστορια. Το σχεδιο ειναι κορυφαιο καθως και ο χρωματισμος. Τα συναισθηματα των ηρωων απεικονιζονται αψογα απο τις εκφρασεις τους και τις εντονες γραμμες τους. Οι μορφες τους αλλαζουν σταδιακα απο υγιεις σε ισχνες και αρρωστημενες δηλωνοντας το περασμα απο την ψυχικη υγιεια στην τρελα.

 

Τo Strange Embrace αρχικα εκδοθηκε σε ασπρομαυρο το 1993 απο την Atomeka Press , επειτα απο την Active Images το 2003 αλλα επανεκδοθηκε , αυτη τη φορα εγχρωμο απο την Image το 2007 με τον τιτλο Strange Embrace and Other Nightmares. Mπορειτε να το βρειτε σε απλο trade απο την Αctive Images αλλα και σε σκληροδετο απο την Image. Η σκληροδετη εκδοση περιλαμβανει καποιες επιπλεον μικρες ιστοριες τρομου του δημιουργου που ειχαν δημοσιευθει σε διαφορα περιοδικα ( απο εκει προκυπτει και το "and other nightmares" στον τιτλο ) . Ειναι καλες αλλα αρκετα κατωτερες απο την βασικη ιστορια. Επισης στην εκδοση αυτη υπαρχουν ως extras μια συνεντευξη του David Hine και τα εξωφυλλα των τεσσαρων τευχων στα οποια δημοσιευθηκε αρχικα η ιστορια.

 

Προσωπικα μου αρεσε παρα πολυ και σας το προτεινω ανεπιφυλακτα . :)

 

Aρθρο απο το Cbr για το κομικ

 

Πληροφοριες για τον David Hine

 

Επισης απο David Hine : BULLETPROOF COFFIN

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5387 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το Strange Embrace είναι μία από τις πιο τρομακτικές ιστορίες που έχω διαβάσει, που δυστυχώς όμως είναι εντελώς παραγνωρισμένη μιας και δεν θα διαβάσετε ποτέ για αυτή σε σχετικές λίστες, Ουσιαστικός τρόμος, χωρίς φτηνά κόλπα εντυπωσιασμού, παίζει περισσότερο με τα συναισθήματα παρά με την εικόνα. Το δε σχέδιο του Hine είναι άβολο και σου προξενεί αποστροφή.

 

Από τα πολύ πολύ αγαπημένα μου κόμικ! Χαίρομαι που το έχω ενυπόγραφο από τον δημιουργό. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 Πέρα απ' το ότι το HC είναι κορυφαία έκδοση, η ιστορία είναι άψογη!

 

Οι πρωταγωνιστές του κόμικ είναι ο Alex, ένας μυστήριος τύπος που διαβάζει το μυαλό των γύρω του και ξεψαχνίζει τα μύχια μυστικά τους, ο Sukumar, το παιδί του μανάβικου και ο Antony Corbeau, o ιδιοκτήτης του δωματίου που νοικιάζει ο Alex. Δε χρειάζεται να ξέρετε τίποτα άλλο - εκτός από το ότι πρόκεται για ένα horror/ crime διαμαντάκι με ανατροπές, που ξεκινά σαν ένα μεταφυσικό θριλλεράκι, αλλά εξελίσσεται αρκετά διαφορετικά :P

 

χαρακτηριστικό σχέδιο που σε υποβάλλει, σε συνδυασμό με τη φοβερή δουλειά που χει γίνει στα χρώματα, με κέρδισε από πολύ νωρίς. :yes:

 

ό,τι ειχα γραψει το '12 ισχυει :best:

 

χτυπήστε το άφοβα οι λάτρεις του τρόμου! απο τα καλύτερα του ειδους! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Mπορεί κάποιος από σας που το έχετε, να ποστάρει φωτογραφίες για να δω κι εγώ πως είναι σαν έκδοση; έχει dust jacket ; Είναι δεμένο ή κολλημένο; Και άλλες τέτοιες λεπτομέρειες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  4441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  490
  • Reputation:   2973
  • Achievement Points:  490
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Έχω το ασπρόμαυρο (ή το μαυρόασπρο? χμμμ) paperback του 2003 από την active. Δεν το έχω διαβάσει ακόμη, αλλά με ένα ξεφύλλισμα το ασπρόμαυρο φαίνεται να του πάει. Η ποιότητα του βιβλίου (εκτύπωση, χαρτί, βιβλιοδεσία) είναι πάρα πολύ καλή.

 

@Zade: Εσύ βέβαια είσαι της υπερτούμπανης έκδοσης και θα πάρεις το HC. Το ξέρεις και το ξέρω. Οπότε πάρτο να τελειώνουμε. :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μετά από σύσταση της Kabuki, απέκτησα και διάβασα κι εγώ το Strange Embrace! Σε ευχαριστώ Kabuki! :)

 

Ένα πολύ όμορφο σκοτεινό κόμικ, που παρά την ύπαρξη του υπερφυσικού στοιχείου στα κομμάτια που αφορούν τον Άλεξ, η βασική ιστορία κινείται στον ψυχολογικό τρόμο και το υπερφυσικό απουσιάζει τελείως. Πολύ καλή ιστορία και πολύ ωραίο ιδιαίτερο σχέδιο του Hine, που μου θύμιζε πολύ ελαφρώς σε κάποια σημεία το στυλ του Corben. Σχεδιαστικά ίσως δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα οι φιγούρες των Άλεξ και Άντονι, με τα τεράστια τριγωνικά κεφάλια τους και το eyeliner, που έφερναν λίγο σε manga. Πολύ καλές κατά τη γνώμη μου και οι 4 έξτρα ιστορίες. Η έκδοση είναι πολύ προσεγμένη, με μεγάλο υπέρ το ότι συμπεριλαμβάνει τα εξώφυλλα, και με μικρό ίσως μειονέκτημα ότι οι σελίδες είναι πολύ χοντρές και ο τόμος γίνεται πιο ογκώδης απ' όσο θα έπρεπε. Βάσει των δικών μου γούστων, προτείνεται ανεπιφύλακτα!

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.