Μετάβαση στο περιεχόμενο

BULLETPROOF COFFIN (THE) [ DAVID HINE -SHAKY KANE ]


zade

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Για να μπορέσετε να εκτιμήσετε το παρακάτω κόμικ πρέπει να ξέρετε αρκετά από την ιστορία των κόμικς ,ιδιαίτερα της εταιρίας E.C και των τίτλων που αυτή εξέδιδε (Tales for the Crypt , Shock Suspenstories , κλπ). Eπίσης πρέπει να ξέρετε κάποια πράγματα σχετικά με το Comics Code Authority ,πως αυτό ιδρύθυκε ,γιατί ιδρύθηκε και τι επιτελούσε. Εάν δεν τα ξέρετε όλα αυτά ,θα διαβάσετε το Bulletproof Coffin και απλά θα σας αρέσει. Αν όμως έχετε μια σχετική γνώση (όχι πολλά πράγματα ,απλά τα βασικά) ,θα το απολαύσετε.
 

post-25002-0-13536700-1421855020_thumb.jpg

 

Η ιστορία έχει ως εξής: Ο Steve Newman υποφέρει από μια βαρετή ζωή, μια αδιάφορη γυναίκα και δύο παιδιά που δεν σηκώνονται ποτέ από την τηλεόραση.
 

post-25002-0-32751800-1421855025_thumb.jpg

 

Η μόνη απόλαυση που του έχει μείνει σ' αυτή τη ζωή (δεν ξέρω για την επόμενη ,αν ειναι μουσουλμάνος μπορώ να σκεφτώ κάτι καλό...) είναι η δουλειά του. Όταν κάποιος πεθαίνει άκληρος ,καλούν τον Στήβ και τον συνεργάτη του να μαζέψουν τα προσωπικά αντικείμενα του νεκρού και να τα παραδώσουν στις αρχές. Καμιά φορά ο Στήβ κρατάει τίποτα για τον εαυτό του. Όταν πεθαίνει ένας εκκεντρικός και πράξενος τύπος ,ο Στηβ βρίσκεται μπροστά σε έναν ανέλπιστο θησαυρό. Ο νεκρός έχει μια παράξενη συλλογή από παλιά κιτς αντικείμενα που περιλαμβάνουν μια παράξενη τηλεόραση ,πολλά action figures και ορισμένα πολύ παλιά τέυχη ,της εταιρίας GOLDEN NUGGET publications. Υπάρχει όμως ένα σοβαρό πρόβλημα. Τα τεύχη των κόμικς είναι ένα νούμερο μεγαλύτερο από τότε που είναι γνωστό ότι έκλεισε η εταιρία που τα εξέδιδε.
 

post-25002-0-82072500-1421855028_thumb.jpg

 

Και κάπου εκεί αρχίζει η ιστορία μας... Η σειρά δημοσιεύτηκε σε 6 τεύχη από την Image Comics ενώ πριν από ένα μήνα βγήκε και το trade. Αν το σενάριο που σας περιέγραψα πιο πάνω ,σας προϊδεάζει για μια noir ιστορία με γκρίζους χαρακτήρες ,ξεχάστε το. Το Bulletproof Coffin δεν είναι ακριβώς κόμικ. Είναι μάλλον ένα μέτα-κόμικ ,δηλαδή ένα κόμικ που περιγράφει κόμικ. Όσο μπερδεμένο και αν ακούγεται (βασικά δεν νομίζω ότι ακούγεται μπερδεμένο) αυτό ,δεν είναι. Ουσιαστικά είναι μια ανασκόπηση της ιστορίας των κόμικ ,μέσα από ένα άλλο κόμικ. Ταυτόχρονα είναι και μια παρωδία/σάτιρα των κόμικ του 50 ενώ είναι και μια αλληλουχία από σκηνές «breaking the fourth wall» δηλαδή σκηνές όπου το ίδιο το κόμικ απευθύνεται στον αναγνώστη. Αν θέλετε να το περιγράψω με μια λέξη ,είναι ένα πολύ ΠΑΡΑΞΕΝΟ κόμικ. Επίσης όμως είναι και ένα ιδιοφυές κόμικ.

Πολλοί το παρομοίασαν με ταινία του David Lynch αν και εγώ θα διαφωνήσω. Στο τέλος , το bulletproof coffin βγάζει απόλυτα νόημα. Και είναι τόσο απολαυστικό που μετά από ένα σημείο ,παραδίνεσαι αμαχητί στην αφηγηματική ροή και στις «ιδιοτροπίες» του ,μέχρι που τελικά το ίδιο το κόμικ σε προσγειώνει στην πραγματικότητα ,απευθυνόμενο ακριβώς σ' εσένα.
Μοιάζει πάρα πολύ σε ύφος με άλλα κόμικ και σχεδόν κάθε σκηνή του κάτι θα θυμίσει σε έναν αναγνώστη που έχει μελετήσει κόμικ (ιδιαίτερα horror comic) εκείνης της περιόδου. Πάντα όμως διατηρεί το προσωπικό του ύφος και στυλ ενώ δεν λείπουν και οι πινελιές χιούμορ. Για παράδειγμα σε κάθε τεύχος υπάρχουν ψεύτικες διαφημίσεις που σατιρίζουν παλιές δαιφημίσεις που τυπώνονταν στα κόμικ (εγώ χτυπιόμουν στα γέλια με την διαφήμιση "start your own UFO cult ") ενώ ,στο τέλος υπάρχει μια χαρτοκοπτική ,φαινόμενο σύνηθες στα κατά τα παλαιότερα χρόνια.
 

post-25002-0-93675000-1421855030_thumb.jpg
 

Η σειρά συλλέχθηκε από την IMAGE προς το παρόν μόνο σε TPB το οποίο το βρίσκεις γύρω στο 10ευρω στα γνωστά ιντερνετομαγαζιά. Δεν ξέρω αν σας κίνησα την περιέργεια με αυτή την παρουσίαση ,πάντως το συγκεκριμένο κόμικ είναι κάτι μοναδικό. Δεν έχω υπ όψιν μου τίποτα άλλο σαν κι αυτό και ούτε νομίζω ότι στο μέλλον θα δούμε κάτι ανάλογο. Όλοι όσοι θέλετε να διαβάσετε κάτι ειλικρινά μοναδικό, αξίζει οπωσδήποτε.
 

post-25002-0-27833300-1421855033_thumb.jpg

 

Ακομα απο τον David Hine

 

 

STRANGE EMBRACE AND OTHER NIGHTMARES

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Η Ιmage έδωσε σήμερα στην δημοσιότητα τις προγραμματισμένες κυκλοφορίες για τον Γενάρη του 2012. Μέσα σε αυτές είναι και το πρώτο τεύχος από τα 6 της νέας σιεράς του Bulletproof coffin που λέγεται Dissintered. Μου φαίνεται πολύ παράξενο που θα συνεχίσει η σειρά μιας και ήμουν σίγουρος ότι μετά το 6 τεύχος τελείωσε για τα καλά. Θα το μάθουμε τον Γενάρη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το bulletproof coffin τα σπάει! Είχα πολύ καιρό να ενθουσιαστώ έτσι με κόμικ... post modern 100%, μου θυμίζει ταραντινικό αντίστοιχο των κόμικς...

Άπειρες ποπ αναφορές και inside jokes στην ιστορία των κόμικς... ποπ αισθητική και χρώματα, αυτοσαρκασμός...

Φοβερή ατμόσφαιρα και υπόγειο μπλακ χιούμορ! Ως κόμικ μέσα σε κόμικ λειτουργεί άψογα! Πολύ πετυχυμένο ending επίσης...

Νομίζω ότι και να το διαβάσει κάποιος που δεν έχει γνώση της EC πάλι θα το γουστάρει πολύ. Ασε, που δεν μπορεί, όλο και κάτι θα χει πέσει στα χέρια του...

 

 

:thanks: για την πολή καλή παρουσίαση zade!

 

είμαι περίεργη για το Dissintered, το κατεβάζω τώρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

άμα δεν μου αρέσει θα σας αποκλήρωσω και τους 2 (zade+kabuk)

 

 

όχι ότι θα παίρνατε τίποτα, αλλά λέμε τώρα :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

άμα δεν μου αρέσει θα σας αποκλήρωσω και τους 2 (zade+kabuk)

 

 

όχι ότι θα παίρνατε τίποτα, αλλά λέμε τώρα :)

 

:cheers5:

 

θα σ' αρέσει! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Κυκλοφόρησε το Disinterred σε τομάκι που περιμένω. Απλά για να ξέρετε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Η δική μου εκδοχή του cut-up 4ου τεύχους. Έτσι για πλάκα :)

 

www.dropbox.com/s/9pioybqx5x1rg0k/Bulletproof_vasilis.cbr?m

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:lol: ok, πολύ καλή ανακαταταξη! :P
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 years later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Διαβάστηκε. Ξεκίνησε καλά, το πήγαινε για 3 αστεράκια στα 5. Μετά όμως έφυγε σούμπιτο για 1 αστεράκι. Μέχρι που έφτασα στο τέλος και καταλήγω σε 2 αστεράκια. Απίστευτα meta. Πιο meta κι από meta. Metametametacomic καταστάσεις :) Ζορίστηκα για να το τελειώσω.

 

Η πλάκα είναι ότι σκοπεύω να διαβάσω και τα επόμενα 2. To Disinterred και το Thousand Yard Stare. Γιατί? Καλή απορία. Πιθανολογώ διότι αρέσει πάρα πολύ στον Sandman, με του οποίου κολλάνε πολλές φορές πάρα μα πάρα πολύ τα γούστα μας. Μια άλλη εξήγηση ίσως να είναι επειδή είναι τόσο metametametametacomic και τόσο καραweird, που είναι διαφορετικό από τα τετριμμένα. Έχει και κάποια crime στοιχεία μέσα, οπότε έχει κάποιο intrinsic ενδιαφέρον για εμένα. (άμα ήταν ψυχολογικό δράμα, ακόμα θα έτρεχα :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.