Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΛΟΥΤΣΙΑΝΟ ΓΚΑΤΤΟ [cypavlos, mail, 2/2012]


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4544
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4852 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο Λουτσιανο Γκαττο ειναι πλεον, δυστυχως, ενας απο τους ελαχιστους κλασικους που ειναι ακομα μαζι μας.

Μας εχει χαρισει κι αυτος παρα πολλες ιστοριες που τις ανακαλυψαμε μεσα στα πρωτα κιολας Μικυ Μαους. Ισως να μην ειναι εφαμιλλος του Σκαρπα και καποιων αλλων, ομως και οι δικες του περιπετειες ηταν πολυ συναρπαστικες και διασκεδαστικες.

Οι ερωτησεις μου σταλθηκαν στα αγγλικα, κι ετσι επρεπε πρωτα να τις μεταφρασει στα ιταλικα, να απαντησει στα ιταλικα, να τις μεταφρασει στα αγγλικα και τα ελληνικα με την αυτοματη μεταφραση. Αναμεσα σε ολα αυτα συν καποιες επεξηγησεις που χρειαστηκαν, η συνεισφορα του figolfin, ελυσε τον γορδιο δεσμο κι ετσι εχουμε τις απαντησεις στην ελληνική απόδοση.

 

 

Ερωτήσεις στον Luciano Gatto

 

=Σας γνωρίζουμε από τα πρώτα κιόλας ελληνικά κόμικς της Disney. Γνωρίζετε τους έλληνες εκδότες και όσα έχουν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα;

 

Luciano: Γνωρίζω μερικές ελληνικές εκδόσεις γιατί έχω παραλάβει κάποια τεύχη που περιέχουν ιστορίες μου, μού τα έστειλε ένας φαν, συμπατριώτης σας. Πρέπει να πω ότι τα κόμικς είναι πολύ καλά τυπωμένα και χρωματισμένα.

 

=Έχετε επισκεφτεί ποτέ την Ελλάδα;

 

Luciano: Όχι, δεν έχω επισκεφθεί ποτέ την Ελλάδα, δυστυχώς δεν μου αρέσει να ταξιδεύω τόσο πολύ, αν και μερικές φορές το έκανα για να ευχαριστήσω τη γυναίκα μου.

 

=Μάθαμε ότι ξεκινήσατε την καριέρα σας υπο την εποπτεία του μεγάλου Ρομάνο Σκάρπα. Τι θυμάστε από εκείνη την περίοδο και πώς αποφασίσατε να ακολουθήσετε τη δική σας πορεια;

 

Luciano: Ακόμη θυμάμαι πολύ καλά την αρχή της συνεργασίας μου με τον Ρομάνο Σκάρπα, διότι μου έδωσε την ευκαιρία να μπω στον κόσμο των κόμικς. Στην αρχή μού έδινε τα σχέδιά του κι εγώ τα μελάνωνα.

Από μικρός μου άρεσε να σχεδιάζω, αλλά δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι αυτό θα μπορούσε να γίνει η κύρια απασχόλησή μου. Η συνάντηση με τον Ρομάνο με έκανε να καταλάβω ότι αυτό ήταν εφικτό και με οδήγησε στο να γίνω σχεδιαστής.

 

=Υπαρχει κάτι που θα άλλαζατε αν μπορούσατε;

 

Luciano: Δυστυχώς οι καιροί έχουν αλλάξει και το αστείο κόμικ δεν είναι πια στην κορυφή όπως στο παρελθόν. Δεν υπάρχουν τόσοι εκδότες όπως παλιότερα και η Disney Italia παραγγέλνει ιστορίες με το σταγονόμετρο. Τα τελευταία χρόνια οι σελίδες που μου αναθέτονται μειώνονται συνεχώς, αλλά εγώ, έχοντας μεγαλώσει (είναι γεννημένος το 1934), μπορώ να δεχτώ τη μείωση των παραγγελιών, αν και η όρεξη μου για σχέδιο παραμένει αμείωτη. Χρειάζεται, όμως, να αποδεχτούμε όλες τις αλλαγές που συμβαίνουν κατά τη διάρκεια της ζωής και να προσαρμοζόμαστε. Δεν επιθυμώ, δηλαδή, να αλλάξω όλα εκείνα που έχουν τροποποιηθεί από τη συσσώρευση ποικίλων εμπειριών.

 

=Τα Disney κόμικς είναι από τα πιο δημοφιλή κόμικς σε όλο τον κόσμο! Υπάρχουν πολλά στάδια για τη δημιουργία και την επεξεργασία ενός κόμικ. Μπορείτε να μας περιγράψετε τη διαδικασία που ξεκινά από τη στιγμή που ο δημιουργός παίρνει το μολύβι του μέχρι που η ιστορία να φθάνει τα χέρια του αναγνώστη Disney;

 

Luciano: Δεν είναι εύκολο να περιγράψω τα διάφορα στάδια που οδηγούν στη δημιουργία μιας ιστορίας κόμικ. Χρειάζεται να διαβαστεί το σενάριο και να δούμε πώς, ξεκινώντας από ένα σκίτσο, θα φτάσουμε στην ολοκλήρωση των σχεδίων με μολύβι και στο μελάνωμα τους. Αυτή είναι η εργασία μας, όσον αφορά την ολοκλήρωση των καρέ, χρειάζεται να το παρακολουθήσουμε από κοντά, βήμα βήμα, για να καταλάβουμε τις δυσκολίες. Μετά η ιστορία περνάει σε άλλα χέρια για τα επόμενα στάδια.

 

=Είστε ενας από τους ελάχιστους που γνωρίζουν τα στάδια της παλιότερης και της σύγχρονης εκτύπωσης. Το σχεδιαστικό στυλ (model sheet) έχει αλλάξει σε μεγάλο βαθμό από την κλασική, από την περίοδο των μεγάλων κλασικών δημιουργών όπως εσεις, ο Σκάρπα, ο Κάρπι, ο Μποτάρο, ο Μπάρκς, κ.α. Η κλασική περίοδος επανεκδίδεται συνεχώς σε ολόκληρο τον κόσμο. Ο Κάστυ έχει δηλώσει κάποτε ότι θαυμάζει τον Γκότφρεντσον (σενάριο) και τον Σκάρπα (πλοκή και σχέδιο) και μπορούμε να δούμε την επίδραση τους στις ιστορίες του. Αλλά είναι όμως ο μοναδικός σύγχρονος δημιουργός που ξέρουμε, του οποίου η τεχνοτροπία θυμίζει τόσο έντονα την κλασική περιοδο. Νομίζετε ότι έχει έρθει η ώρα οι νεότεροι σχεδιαστές να πάρουν μια μεγαλύτερη στροφή προς το κλασικό σχεδιαστικό στυλ;

 

Luciano: Η Disney Italia αναζητεί νέους τρόπους για να εκσυγχρονίσει την τεχνοτροπία των κόμικς της, και αυτό δεν αρέσει σε όλους τους αναγνώστες: είναι αυτή η επιλογή σωστή ή λανθασμένη; Δεν το ξέρω! Χρειάζεται, όμως, να δοθεί στους νέους δημιουργούς η δυνατότητα να εκφράζονται, χρησιμοποιώντας όλες τις εμπειρίες που έχουν συσσωρεύσει και παρακολουθώντας τις διάφορες δημιουργίες των κόμικς σε παγκόσμιο επίπεδο. Εγώ προτιμώ ακόμα το παλιό σχέδιο, και το ίδιο κάνουν και πολλοί αναγνώστες, πρέπει, όμως, να αποδεχτούμε την εξέλιξη: μόνο η ΑΓΟΡΑ μπορεί να δείξει αν αυτή η επιλογή ήταν η ορθή.

 

=Σας ευχαριστούμε για την συνεισφορά σας στην τέχνη των κόμικς.

 

Κλείνοντας οφείλω να ζητήσω συγγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης, όμως απορροφήθηκα από διάφορες δεσμεύσεις αλλά και την μεταφράση των απαντήσεων.

 

Ciao a tutti da Luciano Gatto

 

 

το λινκ για τον Γκαττο

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=19783

Επεξεργασία από cydisneyman
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4692 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

:div: :div: :div: :div:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4618 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:best: για την συνεντευξη.

Μπορει να μην ειναι Σκαρπα ή Μπαρκς αλλα εκανε κι αυτος πολλες καλες περιπετειες. Μια που οποτε την διαβαζω μου θυμιζει ταινια της χρυσης εποχης του χολυγουντ ειναι Ο αετος της ερημου στα Μικυ Μαους 111, 609, 1243 και κλασικο 219.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΛΟΥΤΣΙΑΝΟ ΓΚΑΤΤΟ [cypavlos, mail, 2/2012]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.