Μετάβαση στο περιεχόμενο

Carthago [preview] [ Humanoïdes Associés ]


dimis

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2457
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6414 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

carthago_dimis_page01.jpg

 

Η πολυαναμενόμενη επιστροφή του Christophe Bec ειναι γεγονός και ονομάζεται Carthago.

 

Στην αρχή του 21ου αιώνα, σημαντικη μείωση των υπαρχόντων αποθεμάτων φυσικού αερίου και των πετρελαίου δημιούργησε μια παγκόσμια κρίση και ξεκίνησε έναν ασυγκράτητο αγώνα για την ανακάλυψη νέων κοιτασμάτων. Αυτές οι ύστατες προσπάθειες ώθησαν τους ανθρώπους να εξερευνήσουν τα τελευταία άγνωστα εδάφη του πλανήτη: τους πυθμένες των ωκεανών. Κατά τη διάρκεια μιας γεώτρησης μιας υποβρύχιας σπηλιάς, οι δύτες δέχονται επίθεση από ένα ζωντανό απολίθωμα, ένα mégalodon. Πρόκειται για τον προϊστορικό πρόγονο του μεγάλου άσπρου καρχαρία. Αυτό είναι το μεγαλύτερο αρπακτικό ζώο των θαλασσών και των ωκεανών που γνώρισε ο πλανήτης μας. Ένα τέρας 25 μέτρων, μια αληθινή μηχανή που σκοτώνει. Η ωκεανογράφος, Kim Melville, ανακαλύπτει ότι τα τα ζώα αυτα επέζησαν σε έναν λαβύρινθο υποβρύχιων σπηλιών, ενώ τα mégalodons υποτίθεται ότι έχουν εξαφανιστεί εδώ και 5 εκατομμύριο έτη! Μια επιστημονική ανακάλυψη που θα μπορούσε να θέσει υπο αμφισβήτηση την οικολογική ισορροπία του πλανήτη και την επιβίωση ακόμη και της ανθρωπότητας!

 

Μεχρι στιγμης εχω διαβασει εχω γυρω στις 10 σελιδες απο διαφορα previews (γι'αυτο και το "preview" στον τιτλο) και φαινεται οτι προκειται για το ξεκινημα μιας πολυ καλης σειρας. Το σεναριο φαινεται καλο, το σκιτσο ειναι καλο (και φαινεται). Καποιοι το ονομασαν "ecological thriller"... Να δουμε αν θα γνωρισει την επιτυχια της σειρας Sanctuaire.

 

carthago_dimis_page02.jpg

carthago_dimis_page03.jpg

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6446 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Πολύ όμορφο το σχέδιο αλλά και τα χρώματα από όσο λίγο μπόρεσα να κρίνω, ενώ και η ιστορία δείχνει να έχει ενδιαφέρον... Υπομονή λοιπόν μέχρι την επίσημη κυκλοφορία της... Φυσικά δεν έχω την απαίτηση να έρθει μεταφρασμένο στα Ελληνικά, Γαλλικά δεν ξέρω, κάπως - κάποια στιγμή κάτι θα γίνει και για εμένα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2457
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6414 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Κυκλοφορησε 21 Μαρτιου, απλα ειναι πολυ "φρεσκο" και δεν υπαρχει περιπτωση να το διαβασουμε μεσα στους επομενους 1-2 μηνες.

 

Να προσθεσω οτι ο Christophe Bec στο Sanctuaire ασχοληθηκε με τα σκιτσα, ενω πλεον στο Carthago ειναι ο σεναριογραφος. Πολυταλαντος... ο παιχτης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αρκετά ενδιαφέρον δείχνει φίλε dimi. Μου αρέσει και το ότι ασχολείται με ένα πρωτότυπο θέμα (κάτι που συμβαίνει συχνά στα BD σε αντίθεση με τα αμερικάνικα κόμικ που έχουν ξεχάσει τι σημαίνει πρωτοτυπία)

 

Δυστυχώς όπως και ο Yoshi ούτε εγώ ξέρω γαλλικά οπότε θα χρειαστεί να περιμένω αρκετό καιρό μέχρι να του ρίξω μια πιο αναλυτική ματιά...

 

Thanks for the info dimis! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190268
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

πρωτότυπο θέμα ο Godzilla στη θάλασσα? ;)

 

:beer:

 

ΥΓ πως ακριβώς βάζει κανείς μουσικούλα για να παίζει όταν κάποιος διαβάζει το ποστ του? για την ακρίβεια ήθελα να βάλω λίγο Jaws :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αμέσως να πεις κακία εσύ... :P

 

Δεν είναι Godzilla παιδί μου! Ο πρόγονος του μεγάλου άσπρου καρχαρία είναι...

 

Εγώ θα πρότεινα πάντως κάτι πιο ήπιο και όχι το Jaws. Κάτι του στυλ "Απέραντο Γαλάζιο" (πολύ ωραία ταινία btw)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.