Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκρουτζ Μακ Ντακ Vs Τζων Ρόμπαξ


kostis7

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1452
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πάνω κάτω όλοι γνωρίζουμε πως απέκτησε ο θείος Σκρουτζ την περιουσία του.Έχουμε ακούσει και εμείς και ο Ντόναλντ για το Κλοντάικ και τους χρυσοθύρες,για το πόσο σκληρά έχει δουλέψει και τις θυσίες που έχει κάνει στη ζωή του,σε συνδυασμό με τη τσιγκουνιά του.Γνωρίζουμε επίσης και την αιώνια έχθρα που έχει με τον Τζω Ρόμπαξ,το νεόπλουτο.Ξέρει όμως κάποιος πως δημιουργήθηκε αυτή η έχθρα και που βρήκε ο Τζω Ρόμπαξ την περιουσία του;

 

 

Βασικά,θέλω να καταλήξω στο γεγονός ότι διάβασα μια ιστορία σε κάποιο τεύχος Ντόναλντ,όπου ανέφερε ότι ο Ρόμπαξ με κάποια πονηριά κατάφερε να μπει στο κλαμπ των δισεκατομμυριούχων.Εκεί κατάφερε να βάλει ένα στοίχημα με το θείο Σκρουτζ.Το στοίχημα ήταν ότι όποιος χάσει σε έναν αγώνα γκολφ αθ αναγκαζόταν να πληρώσει στον άλλον τη μισή του περιουσία.Ο θείος Σκρουτζ ήταν τρομερός παίχτης και σίγουρος για τον εαυτό του και δεν ρώτησε τα περιουσιακά στοιχεία του Ρόμπαξ,που τότε ήταν φτωχός.Ο Ρόμπαξ νίκησε,πήρε τα μισά πλούτη του θείου Σκρουτζ και έτσι ίδρυσε την δική του αυτοκρατορία.Έτσι λοιπόν δημιουργήθηκε και αυτή η διαμάχη μεταξύτους.

 

 

Ξέρει όμως κανείς αν όντως αυτό είναι αλήθεια και κατά πόσο ισχύει;

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Καταρχάς ο κάθε δημιουργός είναι ελεύθερος να πλάσει το σύμπαν των παπιών όπως θέλει. Δεν την έχω διαβάσει την ιστορία που αναφέρεις, αλλά σίγουρα επειδή χρησιμοποίησε μια τέτοια ιδέα ένας δημιουργός δεν σημαίνει ότι καθιερώνεται κιόλας και ότι οι επόμενοι πρέπει να κινούνται κατ'αυτόν τον τρόπο.

 

Στον Βίο & Πολιτεία του Ρόσα ο Σκρουτζ γνωρίζει τον πατέρα του Ρόμπαξ ο οποίος είναι ένας συμπαθέστατος "παπιος" και κρατάει το κακομαθημένο αγοράκι του τον Ρόμπαξ. Από μικρό έδειχνε ότι θα βγει στριμμένο. Νομίζω ότι έχει αναφερθεί και αλλού ότι ο Ρόμπαξ κληρονόμησε την περιουσία του απ' τον πατέρα του, χωρίς να είμαι σίγουρος. Και έτσι να είναι όμως κάποιος άλλος δημιουργός μπορεί να χρησιμοποιήσει μια δικιά του ιδέα. Απλά το σύμπαν του Μπαρκς και του Ρόσα είναι το πιο πολυχρησιμοποιημένο και από άλλους σχεδιαστές λόγω της ποιότητας του έργου τους, οπότε και τις δικές τους θεωρίες συναντάμε πιο συχνά απ' ότι των άλλων.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ψιτ, Κωστη, σε απαντησα :P

 

 

:cheers4:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1452
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ευχαριστώ Ορέστη για την ...καλούτσικη απάντηση :lol:

 

Διαφωτιστικός και ο Ίωνας...Πάντως η ιστορία με το γκολφ και το στοίχημα δε μου άρεσε και για το λόγο ότι ο θείος Σκρουτζ είναι πολύ έξυπνος γαι να μην ρώτησε να μάθει την περιουσία του Ρόμπαξ.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Διαφωτιστικός και ο Ίωνας...Πάντως η ιστορία με το γκολφ και το στοίχημα δε μου άρεσε και για το λόγο ότι ο θείος Σκρουτζ είναι πολύ έξυπνος γαι να μην ρώτησε να μάθει την περιουσία του Ρόμπαξ.

 

Θα συμφωνήσω με τον Κωστή. Μου φαίνεται πολύ "κάπως" το να έχει χάσει σε στοίχημα κιόλας ο Σκρουτζ τη μισή του περιουσία. Άσε που αν όντως γινόταν κάτι τέτοιο θα πάθαινε επί τόπου συγκοπή και θα έμενε στον τόπο!

 

:thanks: DJO για την ενημέρωση!

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.