Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τερζόπουλος και συνεχής πτώση ποιότητας


maggie

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6311
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  29
  • Reputation:   30
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5751 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί κάτι τέτοιο αλλά όλη μέρα σήμερα (πρώτη μου!) που τριγυρίζω στο forum δεν είδα τέτοιο θέμα. Είμαι περίεργος αν άλλοι συμμερίζονται τις απόψεις μου.

 

Αγοράζω (ξεκινώντας με "μου αγοράζουν" :P) comics του Τερζόπουλου από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου αρχές 80. Τότε υπήρχαν μόνο το Μίκυ Μάους, το Μεγάλο Μίκυ, τα Κλασσικά άντε και το Σούπερ Μίκυ - μιλώντας περί σταθερών εκδόσεων. Αργότερα προστέθηκε το Κόμιξ, το Ντόναλντ (που πρωτοβγήκε σαν "σπέσιαλ"), το Αλμανάκο και η Μίννι. Όλα πάντα είχαν έναν και μόνο σκοπό: Ιστορίες Disney ηρώων. Κάποια συγκεκριμενοποιούσαν, πχ Μίννι μόνο με τις ηρωίδες, αλλά ήταν πάντα ο ίδιος σκοπός. Ξαφνικά (πριν πολύ καιρό) άρχισε μία κίνηση να γίνουν τα περιοδικά τους "ποικίλης ύλης" για teenagers. Από εκεί που ή Μίννι είχε 5-6 ιστορίες, ξαφνικά έπεσε στις 1-2 και λοιπές σελίδες μόδα, αγοράκια κλπ. Το Αλμανάκο το ίδιο, αλλά για τα αγοράκια - video games, ποδόσφαιρο κλπ. Την ίδια κατεύθυνση έλαβαν και το Μεγάλο Μίκυ και το Μίκυ Μάους, αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό. Συγχρόνως, η ποιότητα των ιστοριών έπεσε δραματικά, με μόνους διασωθέντες το Κόμιξ και τα Κλασσικά (τα οποία βασικά δημοσιεύουν τις ιστορίες που έμπαιναν στο Μίκυ Μάους το 80) συν κάποιες, αλλά όχι όλες, από τις σπέσιαλ εκδόσεις. Για να μην πω φυσικά το χειρότερο γεγονός στην ιστορία του Τερζόπουλου: την αλλαγή του ονόματος των Λύκων σε Μουργόλυκους (δεν θυμάμαι πότε έγινε ακριβώς, αλλά ήταν κάπου στα μέσα του 90 περίπου).

 

Και αναρωτιέμαι γιατί όλα αυτά. Εντάξει, ίσως για την πτώση του επιπέδου των ιστοριών αυτών καθαυτών να μην φταίει ο Τερζόπουλος. Στο κάτω κάτω αν πλέον δεν φτιάχνονται καλές ιστορίες τι να κάνει? Αλλά γιατί να έχουν γίνει όλα (πλην 2-3) ποικίλης ύλης μαγκαζίνα, αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω. Προσωπικά έχω σταματήσει εδώ και καιρό το Μεγάλο Μίκυ, Αλμανάκο και Μίννι, ενώ όπου να 'ναι σταματάω και το Μίκυ Μάους μετά από τόσες δεκαετίες. Περιμένω απλά να φτάσει στο τεύχος 2200 ώστε να έχω 1000 τεύχη σερί! (πριν το 1200 δυστυχώς δεν τα χω όλα!!) Μετά θα κοιτάξω μπας και αρχίσω να βρίσκω παλιότερα τεύχη που μου λείπουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116995
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Θα βρείς την πλεόν πρόσφατη συζήτηση για την κατάσταση του περιοδικού ΚΟΜΙΞ εδώ.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6311
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  29
  • Reputation:   30
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5751 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Thanx GCF! :beer2: Μέσα στη γενική εικόνα για την οποία μιλάω είναι το και το link που μου έδωσες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.