Jump to content

Stitched [by Garth Ennis & Mike Wolfer]

figolfin
 Share

Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι χρειάζονται ειδικές συστάσεις για το φαινόμενο που ακούει στο όνομα Garth Ennis. Μετά τη σειρά Crossed (Avatar Press) o Ennis συνεργάζεται με τον σχεδιαστή Mike Wolfer (ο Wolfer είχε συνεργαστεί με τον Waren Ellis στη σειρά Gravel) και μας παρουσιάζουν την καινούργια σειρά τρόμου Stitched

Stitched1-387x600.jpg

Η ιστορία εκτυλίσσεται στο Αφγανιστάν. Στην πρώτη σελίδα του πρώτου τεύχους βλέπουμε ένα αμερικάνικο ελικόπτερο να πέφτει σε μία χαράδρα και να τη γλυτώνουν 3 στρατιώτες, ένας άνδρας και δύο γυναίκες. Στην προσπάθειά τους να βρουν νερό και να αποφύγουν τους εχθρούς βρίσκουν κάποιους Ταλιμπάν κατακρεουργημένους. Συνεχίζοντας, συναντούν τους υπεύθυνους του μακελειού, οι οποίοι απλά δεν θέλουν να πεθάνουν...

Για πρώτο τεύχος, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά Ennis είναι αυτός, δεν μπορεί να είναι μάπα. Το σχέδιο είναι αρκετά καλό (τυπικό Wolfer) και τα αίματα, μυαλά, έντερα, ρέουν άφθονα (τυπικό Ennis).

Εδώ μπορείτε να δείτε τις 9 πρώτες σελίδες της ιστορίας.

Το κόμικ είναι βασισμένο στην ταινία μικρού μήκους που έγραψε και σκηνοθέτησε ο ίδιος ο Ennis. Βέβαια το κόμικ θα είναι πιο λεπτομερέστατο από την ταινία, και φαντάζομαι πιο gore.

Θα δούμε τι θα γίνει στη συνέχεια...

Edited by figolfin
  • Like 11

Ότι έχω δοκιμάσει από Avatar, βγήκαν μάπα. Θα το διαβάσω και θα δω πως είναι. :best:

Μήπως θα έπρεπε να μπει στα Διεθνή Νέα; :thinking:

• Like 4

Αμέσως να σχολιάσεις... :PPP: Ρώτησα ήδη πριν βάλω

Εγώ έχω ακριβώς την αντίθετη άποψη για την Avatar :thinking:

• Like 5

αλλά Ennis είναι αυτός, δεν μπορεί να είναι μάπα.

Ε, γίνεται. Ο γιος μου έχει δίκιο. :nek:

Βασικά είναι για τα διεθνη νέα. Πάλι έχει δίκιο ο γιος μου. :best: Είναι σειρά σε εξέλιξη.

• Like 3

Αμέσως να σχολιάσεις... :PPP: Ρώτησα ήδη πριν βάλω

Ακόμα θυμάμαι εκείνο το φιάσκο, του οποίου το όνομα δεν θυμάμαι, που ο ένας έκοψε το γεννητικό όργανο ενός άλλου! :collapse: Μάλλον θα φταίει το γεγονός ότι δεν είμαι πολύ της υπερβολικής και κατ'εμέ άσκοπης βίας.

Βασικά είναι για τα διεθνη νέα. Πάλι έχει δίκιο ο γιος μου. :best: Είναι σειρά σε εξέλιξη.

Πατέρα μου!!! :D

Το θυμάμαι που είχες μετακινήσει το θέμα του Superboy από εδώ στα Διεθνή Νέα, για αυτό. :P

• Like 4

:lmao:
  • Like 2

Τον dionik ρώτησα και μου είπε να κάνω παρουσίαση κανονική...

Αν νομίζετε ότι είναι για τα διεθνή νέα, μπορείτε να το βάλετε. Σας το επιτρέπω...

edit: Α, το βάλατε ήδη; Τι είστε εσείς ρε...

Edited by figolfin
  • Like 7

Τον Dionik?? :PPP: Αυτός δεν ξέρει να ξεχωρίζει την Ούνα από την Miss Marvel!!!

• Like 3

εγω έχω την ίδια γνώμη με σένα!

ζήτω η Avatar ζήτω το splatter.. !!!! :div:

και ναι λογικό.. σε όσους δεν αρέσουν τα splatter ας αποφεύγουν την Avatar!!!!

• Like 5

εγω έχω την ίδια γνώμη με σένα!

ζήτω η Avatar ζήτω το splatter.. !!!! :div:

και ναι λογικό.. σε όσους δεν αρέσουν τα splatter ας αποφεύγουν την Avatar!!!!

:best:

Δεν είναι γ@μάτο, εκεί που ένας χαρακτήρας κάθεται ανυποψίαστος, ξαφνικά να γίνεται χίλια κομμάτια απ' το πουθενά;

• Like 4

H Avatar δημιουργήθηκε ως εταιρία για να μπορεί να πει ο garth Ennis και ο Warren Ellis πράγματα που δεν μπορούν να πουν μεσω καμίας άλλης εταιρίας. Δηλαδή τρομερές ποσότητες αίματος και μυαλών και αρκετές φορές και γυμνό.

Ενίοτε πάντως πετυχαίνεις και κανένα πραγματικά καλό κόμικ.

• Like 3

Προσθεσε και τον Frank Miller,εξαλλου απο την Avatar δεν ειχε βγει και το ROBOCOP του Miller?Kαι κεινο ειχε μπολικο splatter απο οτι θυμαμαι.

• Like 5

garth ennis και splatter ταιριάζουν απόλυτα.εγώ λάτρεψα το crossed όσο και αν μερικοί μερικοί(ονόματα δε λέμε) με κοροϊδεύουν γι'αυτό.για να δούμε τι θα λέει το stiched

• Like 5

• 4 weeks later...

Προσθεσε και τον Frank Miller,εξαλλου απο την Avatar δεν ειχε βγει και το ROBOCOP του Miller?Kαι κεινο ειχε μπολικο splatter απο οτι θυμαμαι.

Αχά. Το αίμα έσταζε έξω από τα καρέ. Χωρίς καμία μα καμία συνοχή!!! Ούτε στη Βαρβάκειο τόσο πολύ... :giati:

Βασικά, από Avatar μου άρεσε η Anna Mercury...:blush:

σσ.Ναι, διαβάζω και Bomb Queen! Και όμως... :P

• Like 4