Μετάβαση στο περιεχόμενο
Χριστός Ανέστη! Χρόνια πολλά σε όλους και όλες, με υγεία! ×

κοστολογηση εικονογραφισης αφισας


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13481
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4704 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Χμ,εχω μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος ποσο κοστολογειται μια σχεδιαση αφισας εγχρωμης με γραφιδα επειδη μου ανεθεσαν μια δουλεια απο την εταιρεια που δουλευει ο αδερφος μου...εγω επειδη ειμαι ερασιτεχνης δεν εχω τιμοκαταλογο και αναρωτιεμαι ποσα χρηματα ειναι λογικο να ζητησω γι αυτο το πραγμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121018
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6357 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

*bump

 

Κανείς βρε παιδιά? :P

 

20άρι; 30άρι; 50άρι; 80άρι; 100άρι; :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

δεν έχω μεγάλη εμπειρία όσων αφορά τα κόστη…

 

πρέπει πάντως να λάβεις υπόψη σου τα εξής:

 

Πόσο χρόνο θα αφιερώσεις για την αφίσα αυτή. Αν πχ χρειαστείς κάνα 10άωρο δουλειάς μπορείς να κοστολογήσεις από 50 ευρώ μέχρι 150. Αναλόγως και την ποιότητα της δουλειά σου (αυτό το κρίνεις εσύ)

 

Το κυριότερο είναι το πως σκοπεύει να την χρησιμοποιήσει η εταιρεία. Αν την θέλει κάποιος για να κοσμεί τον τοίχο του γραφείου του η τιμή μπορεί να μείνει ίδια με την παραπάνω. Αν θέλει την αφίσα για κάποιο event πχ όπου θα φανεί και δημοσίως η τιμή θα πάει από 200 και πάνω ευρώ. Ενώ εάν χρησιμοποιηθεί και ως μέρος της ίδιας της ονομασίας της εταιρείας (logo, χαρακτήρας ή κάτι τέλος πάντων) εκεί η τιμή ανεβαίνει κι άλλο ενώ παίζουν και πνευματικά δικαιώματα και η τιμή ανεβαίνει και σε χιλιάρικα…

 

Τα παραπάνω έχοντας υπόψη τις πεσμένες τιμές και την φθηνή εργασία που κυκλοφορούν.

 

Μάθε πρώτα τους σκοπούς της εταιρείας και μετά ρωτώντας θα βρεις και τι τιμή θα ζητήσεις… το αν σκοπεύει η εταιρεία να σε πληρώσει όπως αξίζεις ή όχι είναι άλλο θέμα. Το πιο πιθανό να σου ζητηθεί να κάνεις κάπως χαριστικά την δουλειά και με λίγα χρήματα (εξαρτάται την εταιρεία) οι περισσότερες από τέτοιες δουλειές έτσι γίνονται πλέον στην Ελλάδα (δεν το λέω για να σε απογοητεύσω αλλά αν η εταιρεία ήταν διατεθειμένη να πληρώσει θα έβαζε αγγελία για εικονογράφο/γραφίστα… αυτό δεν σημαίνει πως έχει και κακές διαθέσεις, βέβαια). Απλά προσπάθησε να βρεθεί μια μέση λύση όπου να μένουν ευχαριστημένες και οι δυο πλευρές και κανείς να μην ρίχνει κανέναν.

 

Κράτα σε μιαν άκρη τα όσα παραπάνω… μην τα δέσεις κόμπο, ρώτα κι αλλού, ελπίζω να απαντήσουν κι άλλοι πιο έμπειροι από μένα.

 

το σίγουρο πάντως είναι πως λόγω των δυσκολιών έχουν αλλάξει αρκετά οι τιμές που έπαιζαν πριν μερικά χρόνια και τα πάντα πλέον είναι υπό συζήτηση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2148
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

μ' αρέσει ο τρόπος που κινούνται πλέον τα πράγματα στην "αγορά",

"είμαι ερασιτέχνης και μια εταιρεία μου ζήτησε να κάνω μια αφίσα"

πιασ' το αβγό και κούρευτο

Επεξεργασία από pomakos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.