Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατηγορίες και είδη comics


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12947
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  3
  • Reputation:   8
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα παιδιά! Νέος στην παρέα σας.

 

Από comics δεν είμαι από τους φανατικούς, η μόνη μου επαφή είναι τα περιοδικά "βαβέλ", τα βιβλία του Αρκά, και από cartoon λατρεύω τους Simpsons.

Δεν έχω ασχοληθεί με το σχέδιο και τα comics, αν και πάντα ζωγράφιζα σκιτσάκια, "μουτζούρωνα" δημιουργικά τα βιβλία μου στο σχολείο κλπ. Χωρίς να θέλω να ασχοληθώ σοβαρά με το αντικείμενο (παρ' όλο που θαυμάζω την έμπνευση και το καλλιτεχνικό σχέδιο σε πολλά comics που συναντώ), είπα στον ελεύθερό μου χρόνο να βελτιώσω λίγο τα σχέδιά μου και να μάθω μερικά πράγματα παραπάνω. Δυστυχώς οι πληροφορίες που βρίσκω στο internet είναι ένα χάος, και εδώ χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Μπορείτε να με κατατοπίσετε πάνω στις κατηγορίες των comics, και σε τι είδη χωρίζονται? Για παράδειγμα όταν ψάχνω για οδηγίες πάνω στο σχέδιο, βρίσκω πληροφορίες από manga, comics στο στυλ της marvel, ρεαλιστικά σχέδια, μέχρι strips από εφημερίδες και τα σχετικά. Μια τεράστια γκάμα από όλα τα είδη. Το στυλ που με ενδιαφέρει εμένα είναι κάτι απλό, (όπως για παράδειγμα οι φιγούρες των Simpsons, που είναι και από τις πιο βασικές μου επιρροές). Δεν έχω μεγάλες δυνατότητες για να ζωγραφίζω ρεαλιστικά με μολύβι, να σχεδιάζω δύσκολες προοπτικές και γωνίες, λεπτομερείς σκιές κλπ. (μου αρέσει να σχεδιάζω κυρίως με μαρκαδοράκι). Ακόμα και κάποια βιβλία που έψαξα, αφορούν άλλα είδη σχεδιασμού comic που δεν με ενδιαφέρουν, και φυσικά παραείναι δύσκολα για 'μένα.

 

Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε να κάνω ένα ξεκαθάρισμα ανάμεσα σε όλα αυτά τα στυλ, και να βρω πιο συγκεκριμένες πληροφορίες θα μου ήταν πολύ χρήσιμο.

 

Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6444
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5647 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα τι ακριβώς ψάχνεις. :valtnino:

 

Για μια εισαγωγή στα κόμικς σου προτείνω το "ΚΟΜΙΚΣ" ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΓΗΣΗΣ του Μαρτινίδη και το Κόμικς ή Κόμιξ του Sabin.

Τώρα για να ανακαλύψεις τι σου αρέσει ένας είναι ο δρόμος του σοφού μικρή ακρίδα: δοκιμάζεις και αποφασίζεις. :thinking:

Και να μη ξεχάσω: :welcome: και :beer: :beer: :beer:

 

Και επειδή είμαι βέβαιος πως τα ορνιθοειδή του φόρουμ θα αρχίσουν τα δικά τους ΟΧΙ! ΤΑ ΚΟΜΙΚΣ ΔΕΝ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΝΤΙΣΝΕΥ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6053
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5613 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και επειδή τα βιβλία που προτείνει ο ΠρασινόΜητσος (πολύ καλά και τα δυο τους)είναι εξαντλημένα αναζήτησε την αγγλική έκδοση του Sabin με τίτλο "Comics,Comix and Grapihic Novels" την οποία φαντάζομαι πως μπορείς να παραγγείλεις από το www.bookdepository.co.uk ή από το Amazon. Επίσης το "Comics and Sequential Art" του Will Eisner είναι κλασσικό και πάντα επίκαιρο καθώς σε βάζει στην ευρύτερη φιλοσοφία της τέχνης και της αφήγησης των κόμικς (κάτι που μάλλον σ'ενδιαφέρει αφού ασχολήσε και με το δημιουργικό κομμάτι). Όσον αφορά καθαρά τεχνικές οδηγίες χρειάζεσαι κάποιο tutorial για το οποίο δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Συνήθως ο κόσμος ξεκινά από βιβλία τύπου "How to..." (πχ How to Draw the Marvel Way, How to Draw Manga κτλ) αλλά δεν είμαι σίγουρος αν και σε ποιο βαθμό βοηθούν. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25074
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Πολύ καλές οι προτάσεις των φίλων παραπάνω, αν και νομίζω πως το βιβλίο που ψάχνεις και θα σε "μπάσει" στον κόσμο των κόμικς (σαν ιστορία/θεωρία, αλλά και σαν ένα πρώτο εκπαιδευτικό βιβλίο) είναι το UNDERSTANDING COMICS του Scott McCloud. Μπορείς να το βρείς είτε σε online βιβλιοπωλεία όπως τα bookdepository, Amazon κλπ, αλλά μπορείς και να το βρείς σε κάποιο ελληνικό κομικομάγαζο. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12947
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  3
  • Reputation:   8
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις, θα ρίξω μια ματιά σε όλα τα βιβλία που προτείνετε, και αναλόγως το περιεχόμενο, τις τιμές και τη διαθεσιμότητα θα ψάξω να αγοράσω κάποιο από αυτά.

 

Όσον αφορά καθαρά τεχνικές οδηγίες χρειάζεσαι κάποιο tutorial για το οποίο δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Συνήθως ο κόσμος ξεκινά από βιβλία τύπου "How to..." (πχ How to Draw the Marvel Way, How to Draw Manga κτλ) αλλά δεν είμαι σίγουρος αν και σε ποιο βαθμό βοηθούν.

 

Κάτι τέτοιο ψάχνω κι εγώ, για να δω ίσως κάποιες βασικές τεχνικές στο σχέδιο. Πιο πολύ να δώσω λίγο "βάθος" στα σχέδιά μου που είναι πολύ επίπεδα, και να πάρω ιδέες για εκφράσεις, γενικώς να βελτιώσω λίγο κάποια απλά σχέδια σε χαρακτήρες. Αλλά όλα όσα βρίσκω αφορούν ή marvel ή manga, ή προσωπογραφίες και ανατομία σώματος με μολύβι και γενικώς πιο προχωρημένα πράγματα. Γι αυτό με ενδιαφέρει να κάνω έναν διαχωρισμό, για να μπορέσω να ψάξω πιο συγκεκριμένα πράγματα. Άλλο πχ το "απλό" στυλ των Simpsons, άλλο το λεπτομερές στυλ της Marvel. Άλλο το "καρτουνίστικο" σχέδιο του Edika, και άλλο το πιο "σκοτεινό" στυλ του Mezzo. Γι αυτό ρώτησα για κατηγορίες και είδη, μήπως μπορέσω να τα βάλω σε μια τάξη όλα αυτά τα στυλ για να τα ψάξω ξεχωριστά, και να βρω ποιό είναι το είδος που με ενδιαφέρει.. (Σαν να λέμε blues, jazz, pop κλπ. Αν αναζητήσεις πληροφορίες για "μουσική" χωρίς να ξέρεις ποιο είδος ψάχνεις, δεν θα βγάλεις άκρη ποτέ).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κοίτα, οι βασικές "κατηγοριοποιήσεις" ανά σχολή είναι χοντρικά, έτσι όπως τις ξεχωρίζω εγώ τουλάχιστον:

 

~Ντίσνεϋ, Looney Tunes + λοιπά καρτουνίστικα (παγκόσμιο πλέον, αλλά έδρα στις ΗΠΑ)

~Αμερικάνικα (υπερηρωικά: Marvel, DC και φαντασίας: Top Cow, Image, Dark Horse, Wildstorm, όλα με ρεαλιστικό δυναμικό σχέδιο και πολύ λεπτομέρεια)

~ΓαλλοΒελγικά (από "καρτουνίστικα" μέχρι πιο ψαγμένα, αλλά όλα με καθαρή γραμμή)

~Λατινοαμερικάνικα (νουάρ κλπ και ρεαλιστικό σχέδιο)

~Αγγλικά (πολεμικά, χιουμοριστικά, επιστημονικής φαντασίας και όχι μόνο, πχ.2000 AD, με ρεαλιστικό ή μη αλλά κυρίως σκοτεινό σχέδιο)

~Φουμέτι (Ιταλικά αστυνομικά, ερωτικά, φαντασίας κλπ με ρεαλιστική γραμμή)

~Μάνγκα (Ιαπωνία κυρίως, με δυναμικά καρέ και έντονες εκφράσεις στους χαρακτήρες)

~Εναλλακτικά, indie & underground (παγκόσμιο)

~Φανζίν (παγκόσμιο, η αρχή αρκετών δημιουργών, όλα μέσα)

 

Πολύ-πολύ χοντρικά όμως, γιατί στην ουσία κάθε χώρα έχει δικιά της σχολή και στυλ, απλά δεν είναι όλες παγκοσμίως γνωστές, πχ.Ελληνική σκηνή, Ισπανική σχολή, Γερμανική σχολή. Απλά για να πάρεις μια γενική ιδέα. Ειδικότερα, έχει πολύ συζήτηση το θέμα.

 

Δεν πιστεύω ότι πολυβοήθησα, αλλά... :blush:

 

Εσύ λογικά ψάχνεις για καθαρή γραμμή προς καρτουνίστικο μεριά. Αρκετοί πάντως Έλληνες έχουν τέτοια γραμμή, βλ.Αρκά, Τσούκη, Κυριαζή, Δερβενιώτη, χώρια την πλούσια γελοιογραφική σκηνή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12947
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  3
  • Reputation:   8
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

...Δεν πιστεύω ότι πολυβοήθησα, αλλά... :blush:

 

Βοήθησες πάρα πολύ! Μου έλυσες ακριβώς την απορία που είχα. Θα κάτσω να τα ψάξω ξεχωριστά λοιπόν όλα αυτά, ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12748
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  440
  • Reputation:   1797
  • Achievement Points:  440
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5059 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

το μεγαλο μπερδεμα συχνα γινεται σε αυτες τις 2 κατηγοριες.

 

 

~Εναλλακτικά, indie & underground (παγκόσμιο)

~Φανζίν (παγκόσμιο, η αρχή αρκετών δημιουργών, όλα μέσα)

 

γιαυτο η (επιστημονικη)υποσημειωση 'ολα μεσα',χρειαζοταν.εγω προσωπικα δεν θα εβαζα τα φανζινακια στην κατηγοριοποιηση,απλα θα τα ανεφερα,γιατι πολυ απλα μπορει να ανηκουν σε οποιοδηποτε προηγουμενη κατηγορια.

αλλα ναι σε γενικες γραμμες ετσι παει το πραγμα ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.