Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ίδια καρέ [ μα ολόιδια! ]


Duck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Αυτο το αφιερωμα δεν μπορω δυστυχως να το κανω μονος μου... Θα πρεπει να συνεισφερετε ολοι γιατι παρ'όλο που ειμαι σιγουρος οτι εχω βρει πάνω απο πέντε τετοιες περιπτώσεις, μόνο σε μία καταφερα να θυμηθώ και τις δύο ιστορίες που εψαχνα.

Ξέρω, υπαρχει ήδη το ''ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ'', αλλα εγω δεν θα μιλησω τωρα για περιπου τα ίδια καρέ. Θα μιλήσω για πανομοιότυπα καρέ απο δυο διαφορετικούς σχεδιαστες που ειναι ίδια μεταξύ τους μεχρι τελευταιας ρανίδας. Δεν μπορω παρα να μαντεψω τους λόγους (αλλα και τον τρόπο) που καποιος σχεδιαστης αντγράφει τόσο καλά ενα ολοκληρο καρέ ή εναν χαρακτήρα. Ίσως καποιοι καλλιτεχνες συναντουν δυσκολίες στην αρχή της καριέρας τους και στηριζονται πανω σε ηδη ετοιμα καρε για να αποδώσουν δυσκολες εκφρασεις-στασεις. Τις περισσότερες φορές, τα αντιγραμμένα καρέ ειναι απο ιστορίες του καβατσάνο (εχω βρει ήδη 3 περιπτώσεις) αλλα κατι τετοιο χτυπα αμεσως στο ματι ενος έμπειρου αναγνώστη. Θα συνεχίσω να ψάχνω (εντόπισα ενα περιστατικό αντιγραφής καβατσανικού καρέ στα ''χρονικά των άστρων'' και σε κατι αλλες ιστορίες), αν μπορείτε ποστάρετε κι εσεις τα δικά σας. Επειδη μπορει να μην συγκεντρωσουμε αρκετο υλικό, κανω αυτο το ποστ στη γενικη συζητηση και αν, με το καλο μαζεψουμε κανα-δυο πραγματακια, ενας μοντ, αν το θεωρει σωστο, ας μεταφερει το θρεντ στα αρθρα/μελετες...

Παραθετω λοιπόν ενα παραδειγμα του τι ζητω να ποσταρετε (φωτογραφιες δυστυχώς) :( :

post-11156-12763812802718_thumb.jpg

παράθυρο στο χρόνο, Μίκυ Μάους 2000, ιστορία του Ρομπέρτο Σαντίγιο, του 1994, 4η σελιδα, τελευταίο καρέ.

post-11156-12763809425275_thumb.jpg

Υπερδιάστατη προβολή Ντόναλντ 112, ιστορία της Αννα μιραμπέλι, του 1996, 26η σελίδα, 4ο καρέ.

 

Απ'ότι φαινεται, η δισημη Αννα εκανε μια αντιγραφη, στην αρχή της καριερας της... Δεν ειναι μεμπτο, αλλα εχει πλακα να εντοπιζεις τα διπλά καρε! Οποτε... καλες αναζητησεις! :P

Επεξεργασία από Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121021
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6366 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χρίστο, νομίζω ότι το ίδιο θέμα καλύπτει και το ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ή φόρος τιμής? ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

το ξερω, το ανέφερα ο ίδιος πιο πάνω, απλα πιστευα οτι μιλουσα για κατι διαφορετικό... Τα καρέ ειναι ΣΧΕΔΟΝ πανομοιότυπα σε αυτην την περιπτωση. Δεν μιλαω για αλλους ηρωες στην ιδια σταση, ή ίδιες σελιδες με αλλους χαρακτηρες... Προκειται για copy-paste καποιων σκίτσων. Σαν ξεπατίκωμα. Και υπαρχουν πολλές τετοιες περιπτώσεις.

Παρ'όλα αυτα, αν θελετε, μεταφερτε το στο ''ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ'' και σβηστε σας παρακαλω την χαζή εισαγωγή μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   45858
  • Achievement Points:  5811
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ωραίες πληροφορίες, αν και πιστεύω κι εγώ πως το προηγούμενο thread τα καλύπτει όλα. Έχω εντοπίσει κι εγώ κανα-δυο τέτοιες, όμως δεν μπορώ να θυμηθώ περισσότερα αυτή τη στιγμή.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.