Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποθήκευση των εικονογραφημένων [ Τρόποι σωστής διατήρησης και αποθήκευσης ]


gaga

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  9719
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  66
  • Reputation:   306
  • Achievement Points:  66
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Παιδιά καλησπέρα.

 

Είχα πάντα την απορία για το πως μπορούμε να διατηρήσουμε σε καλή κατάσταση τα εικονογραφημένα μας. Την εποχή που ήμουν φοιτητής διάβαζα πολλούς τίτλους ανελλειπώς, οι οποίοι πλέον δεν με ικανοποιούν. Τους συγκεκριμένους τους έχω στοιβάξει απλά σε ένα (ή μάλλον σε περισσότερα) ράφια βιβλιοθήκης χωρίς να δίνω ιδιαίτερη σημασία. Μόνο όταν πιάνουν φρίκες τη γυναίκα μου και αποφασίζω να ξεσκονίσω τα βιβλία μου (ναι, εκεί δεν αφήνω κανέναν να βάλει χέρι), απλά αφαιρώ τη σκόνη από το τεύχος που βρίσκεται πιο πάνω.

 

Παλαιότερα αγόραζα κλασέρ με 100ντάδες διαφάνειες (το τι λεφτά έχω δώσει στο Πλαίσιο γι' αυτά δεν λέγεται) και τοποθετούσα τα τεύχη εκεί. Ωστόσο είδα στην πορεία, ότι ήταν αδύνατο να αποφύγεις τη σκόνη, ακόμη και αν τα κλασέρ βρίσκονταν σε μία ντουλάπα (παλιά έπιαναν τόσο χώρο που είχαν γεμίσει μισή τετράφυλλη ντουλάπα). Οι ανάγκες γαρ, για την αποθήκευση περισσοτέρων ρούχων με ανάγκασαν να καταφύγω στη λύση του ραφιού, οπότε και γίνονται όλα έρμαια της σκόνης.

 

Λύση ακόμη δεν έχω βρει. Ωστόσο, σε κάποια εικονογραφημένα που έχω αγοράσει τώρα τελευταία, από μαγαζιά με μεταχειρισμένα, βλέπω ότι τα τοποθετούν μέσα σε ζελατίνα και σχεδόν κλείνουν ερμητικά. Ίσως να μη βρήκα το θάρρος να ρωτήσω αυτούς τους ανθρώπους που βρίσκουν τις ζελατίνες; Έχετε εσείς καμιά ιδέα;

 

Έχετε να προτείνετε κάποιον άλλον τρόπο για να μπορέσουμε να διατηρήσουμε για αρκετό χρόνο τα τεύχη από τα περιοδικά μας;

 

Γιώργος

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6330
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  300
  • Content Count:  1257
  • Reputation:   7187
  • Achievement Points:  1258
  • Days Won:  25
  • With Us For:  5747 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εδώ θα βρεις ό,τι πληροφορία θέλεις. :)

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64371
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Σχετικά με τις ζελατίνες, θα έχεις ότι διαθέσιμη πληροφορία θέλεις στην Λέσχη Φίλων Κόμικς (Αγίας Ειρήνης 5-Μοναστηράκι) για ότι μέγεθος θέλεις.

Για κουτιά, ντουλάπια, ράφια κ.λ.π. τσέκαρε το θέμα που σου έδειξε η erma

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.