Μετάβαση στο περιεχόμενο

DRAMACON


Kabuki

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
DRAMACON
Σενάριο/Kείμενα:
Svetlana Chmakova
Σχέδιο:
Svetlana Chmakova
Hμερ. έκδοσης:
2007
Εξώφυλλα:
3 + 3 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
3
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Αισθηματικό
Περιοδικότητα:
Ακανόνιστη
Μέγεθος:
12.5 x 19.0
Σελίδες:
184 (1,3), 208 (2)
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Θωμάς Παπαδημητρόπουλος (1),Ελένη Σκριτζόβαλη (2-3)
Πρωτότυπος τίτλος:
Dramacon (Tokyopop, 2005)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-306-625-5, 978-960-306-666-8, 978-960-306-634-7

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

tn_Dramacon_0001.jpg tn_Dramacon_0002.jpg tn_Dramacon_0003.jpg

Από τον Εκδότη

Η δημιουργός Svetlana Chmakova προσφέρει μια αστεία, ρομαντική ματιά στα παρασκήνια ενός φεστιβάλ άνιμε - εκεί όπου μερικές φορές ακόμα και οι δύο είναι πολλοί!

Η νεαρή, ταλαντούχα Κρίστι συμμετέχει στο πρώτο φεστιβάλ άνιμε της ζωής της ελπίζοντας να προωθήσει το μάνγκα που γράφει. Αλλά τα πράγματα δε θα κυλήσουν όπως τα περιμένει, καθώς την πρώτη μέρα του φεστιβάλ θα γνωρίσει το γοητευτικό και μυστηριώδη Ματ... και τότε η ζωή της θα πάρει μια απρόσμενη τροπή.
Τι κάνεις όταν έχεις μόλις βρει τον έρωτα της ζωής σου και ξέρεις ότι θα τον χάσεις σε δύο μέρες;

"Ένα από τα καλύτερα εικονογραφημένα βιβλία του 2005!"
- Publishers Weekly


Ξεκίνησα να διαβάζω το Dramacon απόψε με μισή καρδιά. Είπα "αφού δεν έχει γίνει παρουσίαση, ας γίνει. Σίγουρα θα ναι αδιάφορο και γλυκανάλατο". Όπως καταλαβαίνετε είχα τις καλύτερες προθέσεις, καμιά προκατάληψη κλπ.
Και... τελικά είχα άδικο! Ισχύει ότι ένα βασικό κομμάτι της ιστορίας περιστρέφεται γύρω από τις ερωτικές (εφηβικές) σχέσεις της πρωταγωνίστριας, αλλά η ιστορία δεν είναι ξενέρωτη! :oops: Πρώτα απ' όλα διαδραματίζεται σε ένα anime-manga φεστιβάλ και αποτυπώνει πολύ ζωντανά τις συνθήκες και τις αγωνίες των εκκολαπτόμενων (κι όχι μόνο) δημιουργών... Νομίζω ότι είναι το μεγαλύτερο συν του manga. Επόμενο θετικό το ότι το σκίτσο είναι καλό, όπως και το χιούμορ του. (Που να το είχα πάρει και με καλό μάτι!)...

Σίγουρα δεν είναι μια ιστορία που θα μου μείνει αξέχαστη (είπαμε!!!), αλλά είναι πολύ ευχάριστη και με έκπληξη διαπίστωσα ότι θα ήθελα να διαβάσω και τον 3ο τόμο...

Λόγω της ηρωίδας, η ιστορία είναι αρκετά κοριτσίστικη, αλλά νομίζω ότι λόγω των υπόλοιπων ατού θα μπορούσε να διαβαστεί και απο αγοράκια (αν ξεμείνουν κάπου χωρις κόμικ τέλος πάντων!) :fishing: ...

Η Svetlana Chmacova είναι Ρωσίδα (!) και μάλλον έχει ενσωματώσει πολλά αυτοβιογραφικά στοιχεία στο dramacon.

Όποιος/α θέλει επιπλέον πληροφορίες στη wiki
και στην tokyopop

---

  • Το μέλος Kabuki πρόσθεσε ΕΔΩ:

Δυο πραγματάκια που ξέχασα στην παρουσίαση. Το Dramacon είναι "τύπου manga" κι όχι κανονικό, γιατί και η δημιουργός του είναι δυτική και διαβάζεται κανονικά όπως όλα τα υπόλοιπα κόμικς, το εξώφυλλο είναι στη θέση του κλπ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

...Σίγουρα δεν είναι μια ιστορία που θα μου μείνει αξέχαστη (είπαμε!!!), αλλά είναι πολύ ευχάριστη και με έκπληξη διαπίστωσα ότι θα ήθελα να διαβάσω και τον 3ο τόμο...

Και η επιθυμία σου θα πραγματοποιηθεί, σύντομα κατα πώς φαίνεται. Έχει μπεί στην Join the Manga Revolution διαφημιστική καταχώρηση της εκδοτικής (η γενικευμένη καταχώρηση των manga κυκλοφοριών της) με ένα αναμένεται από πάνω. Και μιάς που πάνω από μήνα δεν κάνει να βγεί κάτι που διαφημίζει η συγκεκριμένη εκδοτική, ανάμενε το. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:thanks: για την ενημέρωση! οκ, αν κατάλαβα καλά, με βλέπω να παρουσιάζω και τον 3ο τόμο όταν βγεί!

Δυο πραγματάκια που ξέχασα στην παρουσίαση. Το Dramacon είναι "τύπου manga" κι όχι κανονικό, γιατί και η δημιουργός του είναι δυτική και διαβάζεται κανονικά όπως όλα τα υπόλοιπα κόμικς, το εξώφυλλο είναι στη θέση του κλπ.

Προσωπικά δεν έχω διαβάσει ως τώρα shojo (κοριτσίστικο) manga που να μου έχει αρέσει αρκετά. Ίσως φταίει που δεν είμαι εξοικειωμένη και με το ιαπωνικό χιούμορ.

Το Dramacon πάντως έχει πιο βατό και δυτικό χιούμορ κι αυτό ήταν που με έκανε να το διαβάσω πιο ευχάριστα.

Για να είμαι δίκαιη όμως, έχω διαβάσει τόσα λίγα manga, που ο,τιδήποτε πω για το είδος (τα είδη του μάλλον) θα ταν πιθανότατα λάθος.

Μπορεί τις τελευταίες δυο δεκαετίες να έχουν γίνει παγκόσμια μόδα τα manga, μετρούν όμως έναν αιώνα σχεδόν στη χώρα προέλευσής τους και πρέπει να υπάρχουν πολλά διαμαντάκια που δεν έχω ανακαλύψει ακόμα.

 

:D

Επεξεργασία από Kabuki
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

24/6/2008 αναμένουμε τον τρίτο τόμο, σύμφωνα με το site της Anubis.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

και τα εξώφυλλα του 3ου τόμου

 

 

όπου ολοκληρώνεται και το στόρυ. Συνολικά μιλώντας, ο πρώτος τόμος ήταν ο καλύτερος και ο τρίτος ανακυκλώνει αρκετά τους προηγούμενους, χωρίς να σημαίνει ότι δεν είναι ετχάριστος. Χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο, η σειρά αυτή είναι πολύ συμπαθητική και με προσεγμένο σκίτσο, ειδικά αν συγκριθεί με τα υπόλοιπα κοριτσίστικα manga που έχει βγάλει η anubis (καλύτερη με διαφορά).

 

 

:kabuki:

 

edit: και το φινάλε, σε αντίθεση με τον τίτλο είναι πολύ προβλέψιμο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και διορθώθηκε και η ημερομηνία στο site της Anubis. Με μαγικό τρόπο έγινε 17-06!

:magicadespel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to DRAMACON

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.