Μετάβαση στο περιεχόμενο

SOLOUP ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΚΑΛΑΪΤΖΗ


Melandros

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
SOLOUP ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΚΑΛΑΪΤΖΗ
Σενάριο/Kείμενα:
Γιάννης Καλαϊτζής
Σχέδιο:
Soloup
Hμερ. έκδοσης:
2005
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
12.0 x 7.0
Σελίδες:
152
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
960-88484-3-1

  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16039
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5917 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

tn_SoloupEnantionKalaitzi_0001.jpg tn_SoloupEnantionKalaitzi_0001z.jpg

 

Ο «αυτοσερβιριζόμενος», μια από τις ελάχιστες… «χωρίς λόγια» γελοιογραφίες του Γιάννη Καλαϊτζή, ζωντανεύει μέσα απο ένα Flipbook χάρις στον Soloup....
Τιμή Εκδότη: € 5


 

Αφιέρωμα στον Γιάννη Καλαϊτζή

---

  • Το μέλος soloup πρόσθεσε ΕΔΩ:

Φυσικά και νίκησε ο Καλαιτζής. Δεν υπάρχει αμφιβολία.

Το φλιπάκι (το πρώτο ελληνικό απ' όσο γνωρίζουμε) είναι πράγματι λιγάκι ακριβό για μια τόσο βιαστική ματιά. Όμως όσοι ξέρουν να εκτιμούν κάποιες λεπτομέρειες, πάντα κάτι θα έχουν να δουν. Ειδικά όταν το ξαναπιάνουν μετά από χρόνια.

Απ' οσο θυμάμαι, το μεγάλο του κόστος οφείλεται στην βιβλιοδέτηση ή οποία, λόγω ότι δεν υπάρχει η κατάλληλη μηχανή εδώ, έγινε ...χειροποίητη.

Ήταν ιδέα του Καλαιτζή να το κάνουμε. Μου τηλεφώνησε μια μέρα και μου είπε, "θέλω να κάνουμε μαζί κάτι σαν κόμικς. Τι μαζί, δηλαδή; Εσύ θα το κάνεις" Βγαίναμε και καμιά φορά και συζητάγαμε την κίνηση. Και μου έχωσε το ευχάριστο βασανιστήριο να κάνω τα προσχέδια για 70 (περίπου) σκίτσα, 70 μελάνια, 70 σκαναρίσματα και 70 χρωματίσματα το ίδιο ακριβώς σχέδιο με ελάχιστες διαφορές αλλά απόλυτη ακρίβεια. Θυμήθηκα έτσι και κάτι πολύμηνα σεμινάρια που έκανα κάποτε για το κινούμενο σχέδιο.

  • Το μέλος germanicus πρόσθεσε ΕΔΩ:

Ένα κειμενάκι του Soloup στο φβ γύρω από αυτό εδώ. Το οποίο όμως μιλάει κυρίως για τον άνθρωπο Καλαϊτζή.

===
FLIP BOOK
Μιας και το βρήκε αυτό o @Υannis Κoukoulas, να σας πω μια ιστορία που δεν ξέρετε. Την ιστορία για το πως γεννήθηκε αυτό το flip book :

Κάπου το 2005 βρέθηκα άνεργος για πολύ καιρό και αυτό - όπως γνωρίζουν πολύ καλά όσοι έχουν βρεθεί σ’ ετούτη τη θέση- με στενοχωρούσε αφάνταστα. Αυτοεκτίμηση στο μηδέν. Έτοιμος να τα παρατήσω. Ράκος! Έψαχνα να κάνω οτιδήποτε, άσχετο από σκίτσα. Ο Γιάννης Καλαϊτζής μ’ έβλεπε. Συνήθως δεν λέει αλλά σκέφτεται και συναισθάνεται πολλά.

 

Έκανε λοιπόν την εξής…ματσαράγκα. Με πήρε τηλέφωνο και μου λέει: «Αντώνη θέλω να κάνουμε μαζί κάτι. Δηλαδή τι θα κάνουμε; Εσύ θα το κάνεις. Χαχαχα!». Βρεθήκαμε, με κέρασε, και μου εξήγησε την ιδέα του flip book. Μου έδωσε μια γελοιογραφία του, τον «Αυατοσερβιριζόμενο», και μου ζήτησε να του δώσω κίνηση όπως στα κινούμενα σχέδια. Να το κάνουμε δηλαδή ένα…flip book.

 

Ακουγόταν κάπως σαν τιμωρία, αλλά όταν σου προτείνει κάτι τέτοιο ο Καλαϊτζής, δεν λες όχι. Το flip έχει 74 σκίτσα με μια απειροελάχιστη μινιμαλιστική διαφορά του επόμενου από το προηγούμενο. Έπρεπε λοιπόν να κάνω σε φωτεινή τράπεζα 74 προσχέδια, 74 μολύβια, 74 μελάνια, 74 σκαναρίσματα και 74 χρωματίσματα! Και κάθε τόσο να βρισκόμαστε και να του δείχνω την εξέλιξη. Αφορμή φυσικά για να πιούμε και το κατιτίς μας.

 

Κάποτε τελείωσε και το βιβλιαράκι κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις «ΚαΨιΜι». Το πρώτο Ελληνικό flip book! Που το πιάνεις και το τελειώνεις σε μερικά δευτερόλεπτα, πάλι και πάλι.

 

Ο τίτλος «Soloup εναντίον Καλαϊτζή» ήταν δική του ιδέα, παρά τις ενστάσεις μου. Από που κι ως που «εναντίον»; Εγώ σχεδίαζα τα σκίτσα αλλά ο Καλαϊτζής είχε σχεδιάσει εξαρχής την πλεκτάνη. Χωρίς να το καταλάβω με έβαλε για μήνες ανεργίας ν’ απασχολώ τα χέρια και τις σκέψεις μου. Μέχρι να περάσω τον κάβο. Μια ποινή που στο τέλος ο Καλαϊτζής την εξαγόρασε. Για χάρη μου.

 

Τι να πεις. Γιάννης.
===

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30822
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Να κάνω μια ερώτηση??? :thinking: Τι είναι το Flipbook??? :oops:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  1084
  • Reputation:   1366
  • Achievement Points:  1084
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6083 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Να κάνω μια ερώτηση??? :thinking: Τι είναι το Flipbook??? :oops:

 

A flip book (sometimes, especially in British English, flick book) is a book with a series of pictures that vary gradually from one page to the next, so that when the pages are turned rapidly, the pictures appear to animate by simulating motion or some other change.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30822
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Α, κατάλαβα. :thanks:

 

Υγ: Βαρέθηκες να κάνεις τη μετάφραση?? :Teacher::P

 

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15801
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Θυμάμαι είχα 2-3 τετράδια στο σχολείο καθαρά και μόνο ως flip-books :P Δεν είχα ιδέα ότι είχαν και όνομα τότε - να πω την αλήθεια αμφιβάλω αν είχαν τότε.

 

Προτότυπη έκδοση και χαβαλετζίδικη. Το κακό όμως με αυτή την έκδοση είιναι ότι αν το δεις μία - άντε 2 φορές, δεν σου κάνει πια αίσθηση. Flipαρα μία στον Παπασωτηρίου λοιπόν και άλλη μία στο public. 5euro απλά για να το έχω δεν μου πολυβγαίνει. :thinking:

 

:thanks: mOeBiUs :beer:

Επεξεργασία από zoo
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16039
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5917 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Βασικά φίλε zoo συμφωνω μαζί σου... Στο ότι είναι πολλά 5 ευρώ, αλλά ας οψεται ο Soloup... ;) (Ένα άλλο που έχω τον Τέλη τον πήρε ο αδερφός μου για την κόρη μου δώρο μια μέρα απο ενα κομιξάδικο που ήμασταν... εκείνο τα λυπήθηκα τα 5 γιούρια...)

Τωρα για την ονομασία στην Αμερική το λένε Flipbook, Flick Book ή Flicker Book το ονομάζουνε στην Αγγλία, Abblatterbuch στη Γερμανία, Folioscope ή Feuilletoscope ή Kineograph ή Cinema du Poche στη Γαλλία... Στην Ελλάδα δεν υπάρχει κάποια ονομασία, αν και κάποιοι προτείνουν διάφορες όπως Φυλλοσκόπιο (Ο Α. Παπαδανιήλ ο δημιουργός του Τέλη που ανέφερα πιο πάνω...)..

Επεξεργασία από mOeBiUs
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190259
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Να κάνω μια ερώτηση??? :thinking: Τι είναι το Flipbook??? :oops:

 

επόμενό σου πρότζεκτ λοιπόν να πας να αποκτήσεις τα Ντίσνεϋ που έχουν flipbook ;) Στα Μικρά Μεγάλα νομίζω ότι κάποιες εκδόσεις είχαν. Νομίζω ότι κάτι Μίκυ Μηνιαία είχαν... Σίγουρα θα έχουν παίξει και αλλού!

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Soloup εναντίον Καλαϊτζή

 

Ναι, αλλα τελικα ποιος νικησε??? :lol:

 

Soloup, man, που εισαι να μας λυσεις την απορια????? :LeftRight:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2976
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1913
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6128 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  116

Ναι, αλλα τελικα ποιος νικησε??? :lol:

 

Soloup, man, που εισαι να μας λυσεις την απορια????? :LeftRight:

ΟΥΠΣ! Τώρα το βρήκα το θρεντάκι σας και μάλιστα στην κατάλληλη ... πάσα για μένα.

 

Φυσικά και νίκησε ο Καλαιτζής. Δεν υπάρχει αμφιβολία.

Το φλιπάκι (το πρώτο ελληνικό απ' όσο γνωρίζουμε) είναι πράγματι λιγάκι ακριβό για μια τόσο βιαστική ματιά. Όμως όσοι ξέρουν να εκτιμούν κάποιες λεπτομέρειες, πάντα κάτι θα έχουν να δουν. Ειδικά όταν το ξαναπιάνουν μετά από χρόνια.

Απ' οσο θυμάμαι, το μεγάλο του κόστος οφείλεται στην βιβλιοδέτηση ή οποία, λόγω ότι δεν υπάρχει η κατάλληλη μηχανή εδώ, έγινε ...χειροποίητη.

Ήταν ιδέα του Καλαιτζή να το κάνουμε. Μου τηλεφώνησε μια μέρα και μου είπε, "θέλω να κάνουμε μαζί κάτι σαν κόμικς. Τι μαζί, δηλαδή; Εσύ θα το κάνεις" Βγαίναμε και καμιά φορά και συζητάγαμε την κίνηση. Και μου έχωσε το ευχάριστο βασανιστήριο να κάνω τα προσχέδια για 70 (περίπου) σκίτσα, 70 μελάνια, 70 σκαναρίσματα και 70 χρωματίσματα το ίδιο ακριβώς σχέδιο με ελάχιστες διαφορές αλλά απόλυτη ακρίβεια. Θυμήθηκα έτσι και κάτι πολύμηνα σεμινάρια που έκανα κάποτε για το κινούμενο σχέδιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 years later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190259
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Ένα κειμενάκι του Soloup στο φβ γύρω από αυτό εδώ. Το οποίο όμως μιλάει κυρίως για τον άνθρωπο Καλαϊτζή.

===
FLIP BOOK
Μιας και το βρήκε αυτό o @Υannis Κoukoulas, να σας πω μια ιστορία που δεν ξέρετε. Την ιστορία για το πως γεννήθηκε αυτό το flip book :

Κάπου το 2005 βρέθηκα άνεργος για πολύ καιρό και αυτό - όπως γνωρίζουν πολύ καλά όσοι έχουν βρεθεί σ’ ετούτη τη θέση- με στενοχωρούσε αφάνταστα. Αυτοεκτίμηση στο μηδέν. Έτοιμος να τα παρατήσω. Ράκος! Έψαχνα να κάνω οτιδήποτε, άσχετο από σκίτσα. Ο Γιάννης Καλαϊτζής μ’ έβλεπε. Συνήθως δεν λέει αλλά σκέφτεται και συναισθάνεται πολλά.

 

Έκανε λοιπόν την εξής…ματσαράγκα. Με πήρε τηλέφωνο και μου λέει: «Αντώνη θέλω να κάνουμε μαζί κάτι. Δηλαδή τι θα κάνουμε; Εσύ θα το κάνεις. Χαχαχα!». Βρεθήκαμε, με κέρασε, και μου εξήγησε την ιδέα του flip book. Μου έδωσε μια γελοιογραφία του, τον «Αυατοσερβιριζόμενο», και μου ζήτησε να του δώσω κίνηση όπως στα κινούμενα σχέδια. Να το κάνουμε δηλαδή ένα…flip book.

 

Ακουγόταν κάπως σαν τιμωρία, αλλά όταν σου προτείνει κάτι τέτοιο ο Καλαϊτζής, δεν λες όχι. Το flip έχει 74 σκίτσα με μια απειροελάχιστη μινιμαλιστική διαφορά του επόμενου από το προηγούμενο. Έπρεπε λοιπόν να κάνω σε φωτεινή τράπεζα 74 προσχέδια, 74 μολύβια, 74 μελάνια, 74 σκαναρίσματα και 74 χρωματίσματα! Και κάθε τόσο να βρισκόμαστε και να του δείχνω την εξέλιξη. Αφορμή φυσικά για να πιούμε και το κατιτίς μας.

 

Κάποτε τελείωσε και το βιβλιαράκι κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις «ΚαΨιΜι». Το πρώτο Ελληνικό flip book! Που το πιάνεις και το τελειώνεις σε μερικά δευτερόλεπτα, πάλι και πάλι.

 

Ο τίτλος «Soloup εναντίον Καλαϊτζή» ήταν δική του ιδέα, παρά τις ενστάσεις μου. Από που κι ως που «εναντίον»; Εγώ σχεδίαζα τα σκίτσα αλλά ο Καλαϊτζής είχε σχεδιάσει εξαρχής την πλεκτάνη. Χωρίς να το καταλάβω με έβαλε για μήνες ανεργίας ν’ απασχολώ τα χέρια και τις σκέψεις μου. Μέχρι να περάσω τον κάβο. Μια ποινή που στο τέλος ο Καλαϊτζής την εξαγόρασε. Για χάρη μου.

 

Τι να πεις. Γιάννης.
===

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to SOLOUP ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΚΑΛΑΪΤΖΗ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.