Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς είναι να είσαι κομίστας στην Ελλάδα; [?, penna.gr, 07/07/2016]


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πώς είναι να είσαι κομίστας στην Ελλάδα; Η DaNi μας εξηγεί

 

4c21c9c32097cb008cad55005c1c6f99_L.jpg

 

Οι περισσότεροι γύρω μας όταν ακούν τη λέξη «κόμικ» σκέφτονται το θείο Σκρουτζ να θαυμάζει την τυχερή δεκάρα του με καρδούλες στις κόρες των ματιών του, τον Μπάτμαν να πολεμά με τον Τζόκερ και τον περίφημο Λούκι Λουκ να κυνηγά τους Ντάλτον. Σήμερα τα νέα ταλέντα που ξεπηδούν και κρατούν ζωντανή την τέχνη του «κόμικ» σε όλες τις σύγχρονες μορφές της είναι πολλά. Σίγουρα η συμβολή της «Βαβέλ» και του «9» της Ελευθεροτυπίας ήταν ουσιαστική, καθώς μέσα από αυτά άνοιξε ο δρόμος για τους Έλληνες κομίστες. Η Dani, ή αλλιώς Dani Strips, ανήκει στη γενιά εκείνη των σχεδιαστών που με το ταλέντο, τη φαντασία και τη δημιουργικότητά τους αποδεικνύουν πως η ελληνική σκηνή είναι και θα παραμείνει ενεργή για πολύ καιρό ακόμα. Είδαμε τα σχέδια της και την ξεχωρίσαμε. Μιλήσαμε μαζί της για τη δουλειά και τα όνειρά της. Σας την παρουσιάζουμε!

 

-Πότε και με ποια αφορμή ξεκίνησες να σχεδιάζεις comics;

 

Ζωγράφιζα γενικώς από μικρή και αργότερα στο δημοτικό άρχισα να διαβάζω κόμικς. Με βοήθησε πολύ το γεγονός ότι υπήρχε τότε το "9" στην Ελευθεροτυπία. Το παρακολουθούσα συνέχεια. Μέσα από την αγάπη μου για το διάβασμα, ένιωσα κάποια στιγμή την ανάγκη να σχεδιάσω και τις δικές μου ιστορίες. Κάπως έτσι κύλησαν τα πράγματα.

 

-Οι επιρροές σου ποιες είναι; Ποιοι είναι οι αγαπημένοι σου καλλιτέχνες Έλληνες και ξένοι;

 

Μ' αρέσουν γενικώς οι καλλιτέχνες με δυναμικά μαύρα στο σχέδιο τους, όποιου στυλ κι αν είναι. Αγαπώ πολύ και έχω επηρεαστεί ιδιαίτερα από τον Mike Mignola και τον Eduardo Risso σχεδιαστικά και σκηνοθετικά.

 

dani_2.jpg

 

-Ποια comics σου άρεσαν όταν ήσουν μικρή;

 

Μικρή μου άρεσαν οι X-Men, μάλλον επειδή ήταν από τα λίγα comics που έβρισκα στο περίπτερο κοντά στο σπίτι μου. Μεγαλώνοντας και διαβάζοντας περισσότερα άρχισα να έχω μια προτίμηση σε λίγο πιο σκοτεινές ιστορίες, πιο noir παρά στα υπερηρωικά comics.

 

-Την έμπνευσή σου από πού την αντλείς;

 

Από παντού. Μπορεί να είναι μια σκηνή σε μια ταινία ή μια σειρά που είδα και μου άρεσε, από τραγούδια, από άτομα που γνωρίζω, από ένα βιβλίο ή από ένα άρθρο που διάβασα. Κυρίως φτιάχνω πράγματα τα οποία θα μου άρεσαν να διαβάσω.

 

dani.jpg

 

-Εσύ πώς εργάζεσαι; Κλείνεις δουλειές εδώ, στο εξωτερικό κτλ;

 

Δουλεύω τα προσωπικά μου projects στη συχνότητα που μου το επιτρέπει η καθημερινότητά μου και ανά διαστήματα έρχονται και κάποιες δουλειές από εξωτερικό, όπως για παράδειγμα το short story που έκανα το χειμώνα για την 2000AD.

 

-Αν μπορούσες να περάσεις μια μέρα μέσα στο σύμπαν ενός από τα comics που έχεις δημιουργήσει, ποιο θα ήταν αυτό και γιατί;

 

Η αλήθεια είναι ότι τα comics μου προτιμώ να τα φτιάχνω και να τελειώνει εκεί. Δεν θα ήθελα να είμαι κάτι παραπάνω από δημιουργός. Αν λάβεις υπ’ όψιν σου πως τα περισσότερα που έχω κάνει μέχρι στιγμής αφορούν κυρίως zombie, όπλα και άλλα τέτοια, νομίζω πως δεν θα ήταν πολύ όμορφα να τα ζούσες στην πραγματικότητα έστω και για μια μέρα! Θα ήταν ενδιαφέρον βέβαια να γνώριζα κάποιους από τους χαρακτήρες που έχω φτιάξει.. Νομίζω θα ήθελα να πάω για καφέ με την Diablo King και την Daphne

 

dani_4.jpg

 

-Τι προοπτικές έχει ένας κομίστας στην Ελλάδα;

 

Θεωρώ ότι είναι ωραία να ξεκινά κανείς στην Ελλάδα να φτιάχνει comics, αλλά καλό θα ήταν να μη μείνει εντός της χώρας αν θέλει να είναι αυτή η δουλειά του και η βασική πηγή εισοδήματός του. Καλώς ή κακώς έχουμε πολλά ταλέντα, ωστόσο δεν έχουμε βιομηχανία. Γι' αυτό όταν είναι έτοιμος, πρέπει να φύγει στο εξωτερικό.

 

-Απ’ ότι διαβάζω έχεις δώσει το παρών σε διάφορα φεστιβάλ. Μίλησε μας για αυτό.

 

Τα φεστιβάλ και τα comic conventions είναι και αυτά μέρος της δουλειάς ενός comic artist. Είναι ένας τρόπος να προωθήσεις τη δουλειά σου, να γνωρίσεις από κοντά τα άτομα που την διαβάζουν καθώς και να έρθεις σε επαφή με άλλους καλλιτέχνες. Άμα είναι στο εξωτερικό ακόμα καλύτερα γιατί μπαίνει και το κομμάτι του ταξιδιού στη μέση που το κάνει ακόμα πιο ενδιαφέρον.

 

dani_5.jpg

 

-Τα μελλοντικά σου σχέδια ποια είναι;

 

Αυτή τη στιγμή δουλεύω το τελευταίο κομμάτι της ιστορίας του "Cool Zombie" στην αυτοέκδοσή μου "Tales from the Strips" και έπειτα έχω κάποιες άλλες ιδέες που με γυροφέρνουν καιρό και θέλω να τις δουλέψω. Κατά τα άλλα, πολλά ταξίδια!

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Δείτε τη δουλειά της Dani στη σελίδα της στο Facebook και στο Instagram

 

Κυριακή Αξιώτη

 

dani_6.jpg

 

Πηγή

 

Παρουσίαση του Tales from the Strips

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Εξαιρετική δουλειά το Tales from the Stirips ,συνίσταται ανεπιφύλακτα  και πολύ ελπιδοφόρος καλλιτέχνιδα η Dani. :)

 . 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to Πώς είναι να είσαι κομίστας στην Ελλάδα; [?, penna.gr, 07/07/2016]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.