Μετάβαση στο περιεχόμενο

The_Sandman

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
A BETTER STORY
Σενάριο/Kείμενα:
Λένα
Σχέδιο:
Λένα
Hμερ. έκδοσης:
15-04-2016
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Κοινωνικό
Μέγεθος:
12.0 x 17.0
Σελίδες:
224
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
ISBN:
978-618-5115-10-4
Ονομαστική τιμή:
9,99€

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

tn_ABETTERSTORY_0001z.jpg tn_ABETTERSTORY_0001.jpg

 

Τα τυπικά για αυτό άλμπουμ μπορείτε να τα μάθετε από το δελτίο τύπου της Ένατης Διάσταση:

Ένα νεαρό ζευγάρι, μια σειρά από ατυχή γεγονότα και η πόλη αποτελούν τα βασικά στοιχεία της πλοκής του A Better Story.

Στο πρώτο της επίσημο και μεγάλου μήκους άλμπουμ, η Λένα παρουσιάζει μια γλυκόπικρη ιστορία αγάπης, δοσμένη μέσα από την πολυσύνθετη αναπαραστατική δύναμη της αφήγησης των κόμικς.

Εικόνες χωρίς λόγια, κατακερματισμένες σελίδες και ολοσέλιδα καρέ, μικρές χιουμοριστικές πινελιές και έντονα συναισθήματα συνθέτουν μια πολυσέλιδη, σιωπηλή αφήγηση που εφορμά από μια απλή σεναριακή σύλληψη και εξελίσσεται σ’ένα όμορφο, πειραματικό δημιούργημα.

 

Αν κάποιος τώρα ενδιαφέρεται και για μια προσωπική άποψη, ας συνεχίσει :)

 

Τα κόμικς της Λένας με μπερδεύουν: πάντα νομίζω ότι κάτι έχασα. Τα θεωρώ όλα πολύ προσωπικά, σαν να διαβάζεις το ημερολόγιό της. Κι αυτό μου προκαλεί κάπως αμηχανία. Εδώ, αν και αυτή η αίσθηση αιωρείται, τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα.

 

Σαν σύνολο το τομάκι αυτό είναι εξαιρετικό. Θα μπορούσε α-ν-ε-τ-ό-τ-α-τ-α αντί για το λογότυπο της Ένατης Διάστασης να είχε της Top Shelf! Αργεί λίγο να σε κερδίσει κι αυτό γιατί έχει τους δικούς του ρυθμούς (τους οποίους αρχικά σου επιβάλει), μόλις όμως συγχρονιστείτε στην ίδια τροχιά, κυλάει πανεύκολα. Την θεματολογία την βρήκα λίγο "κοριτσίστικη" χωρίς αυτό να το αναφέρω ως αρνητικό (ή θετικό.)

 

Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση, και νομίζω πως είναι το (πολύ) δυνατό χαρτί του άλμπουμ, είναι το storytelling. Η Λένα έχει βρει ορισμένους εξαιρετικά ευφυείς τρόπους να σου μεταδώσει αυτό που θέλει να σου πει (χωρίς λόγια), όπως πχ την έννοια του χρόνου ή ακόμα και τις μεταξύ των χαρακτήρων συνομιλίες. Με λίγα λόγια, φαίνεται πως έχει δουλέψει πολύ για αυτό το βιβλίο.

 

Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, το αγόρασα με πολύ μεγάλη επιφύλαξη. Πλέον είμαι πολύ χαρούμενος που το έχω στην συλλογή μου!

 

Και εις ανώτερα Λένα! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36522
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σήμερα το διάβασα και εγώ-με πρόλαβες μια μερά πριν το παρουσιάσω-,λοιπόν μονο θετικά εχω να πω για αυτο το κόμιξ,αν και πολυσέλιδο και δίχως λόγια δεν με κούρασε καθόλου.Γιατί καμμιά φορα τα δίχως λόγια και με πολλές σελίδες κόμικς μέχρι να καταλάβεις τι συμβαινει τα κοιτάς και τα ξανακοιτάς,εδω όχι.Ωραία σχέδια απλά-αυτο είναι και το δύσκολο- με κινηματογραφική ροή,ιστορία που βασίζεται στο κλασικό σε τέτοιου είδους θεματολογία 

:ζευγάρι γνωρίζεται,ερωτεύεται,γίνεται η παρεξήγηση,χωρίζουν,λύνεται η παρεξήγηση,επανένωση και ζουν ευτυχισμένοι.

Είναι όμως τόσο ωραίο δωσμένο που δεν σε νοιάζει.

   Πρίν μερικά χρόνια μία συνεσταλμένη κοπέλα πήγε για πρώτη φορά στο  κομικντον-κομ για να δείξει-πουλήσει- το πρώτο της φανζιν ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ.Ξεφυλίζωντας της είπα ότι τα σχεδιά της και η ροή που έχει θυμίζει σαν να κάνει ποίηση,και την αποκάλεσα ποιήτρια κομίστρια.Μέχρι τώρα παράμεινε έτσι,γιατί διαβάζοντας το πρώτο πια επίσημο κόμιξ της ένιωθα ότι διαβάζω ένα ποίημα.

  Γέλασα με την σκηνή της εκπομπής αλα ΠΑΜΕ ΠΑΚΕΤΟ και μου άρεσε η σκηνή αναφορά-αφιέρωση στο ΣΠΑΘΑΡΕΙΟ ΜΟΥΣΕΙΟ.

   Ενα απο τα καλά κομικς που χαίρομαι που τα έχω.

ΛΕΝΑ :respect:  

  Υ.Γ Ευχαριστω τον Μάριο που με συμβούλεψε να βάλω σε σπόιλερ κάτι που θα πρόδιδε την εξελιξη του κόμικς.

Επεξεργασία από Βασιλεύς των κόμικς
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3770 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ξέρω εάν μπορώ να πω ότι το διάβασα ή όχι, αφού δεν έχει κάτι να διαβάσεις :P. Όμως το ολοκλήρωσα και πράγματι πρόκειται για ένα πολύ διαφορετικό αλλά ταυτόχρονα πολύ καλό κόμικ. Δεν κρύβω πως με δυσκόλεψε λίγο κάποιες στιγμές, έχοντας αμφιβολίες εάν κατάλαβα ή όχι, αλλά φαντάζομαι πως είναι και αυτό μέρος του παιχνιδιού. Η ίδια η ιστορία θα μπορούσε να είναι δίνει λίγο δυνατότερες αιτίες γι' αυτά που συμβαίνουν.

 

Το μεγάλο του πλεονέκτημα είναι πως μπορείς να το ανοίγεις αφού το έχεις ολοκληρώσει και ξεφυλλίζοντάς το να εντοπίζεις συνεχώς ένα σορό πράγματα (εντός ή εκτός πλοκής) που δεν είχες δει στην πρώτη ολοκλήρωση :P. Η Λένα δεν είναι μόνο ποιήτρια όπως λέει ο Βασιλέας ή ευφυέστατη όπως λέει ο sandman, είναι μια ολοκληρωμένη δημιουργός σε όλα τα επίπεδα.

 

Η έκδοση πολύ καλή, το μικρό μέγεθος που θυμίζει αρλεκιν (ιστορία αγάπης γαρ) δεν ξέρω εάν έγινε τυχαία ή όχι (Από την άλλη ένα ελαφρό πιξέλιασμα που παρατηρώ δεν ξέρω εάν είναι θεμιτό ή όχι όμως δεν ενοχλεί, μπορεί να είναι και ιδέα μου).

 

Στο τέλος....

 

 

Ένα απίστευτο Moebius Tribute από την Λένα στο μπλουζάκι της κομικ φαν κόρης

post-29811-0-24014900-1461940277_thumb.jpg

 

 

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Συμπαθητικό, λίγο μπερδεύτηκα με την παρεξήγηση.

 

 

Τον πέτυχε σε ερωτική συνάθροιση άνω των 2 ατόμων, αλλά τελικά ήταν πρόβα χορευτικού; :P

 

 

Εκείνο που με ενθουσίασε ήταν το μελάνωμα. Ο τρόπος που άλλαζε μέγεθος η γραμμή μελανώματος και η εύπλαστη μορφή τους ήταν εξαιρετικός, επαγγελματικός, δεν μπορώ να το πιστέψω ότι αυτό έγινε από ελληνικό χέρι. Τα συγχαρητήρια είναι φτωχή λέξη. Και χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω η εκτύπωση έδειχνε ότι ήταν από σελίδες χαμηλής ανάλυσης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ όμορφο κόμικ και η πιο ολοκληρωμενη δουλεια της Λένας ως τωρα κατα τη γνωμη μου :)

Δεν θεωρώ ότι ειναι εύκολο να κανει κανεις ένα τόσο μεγάλο κόμικ χωρις λόγια και τα καταφερε εξαιρετικα!

Πολλές έξυπνες ιδεες, καλή ροή, κρατησαν αμείωτο το ενδιαφέρον μου ως το τελος, παρόλο που μπερδεύτηκα λίγο σε κάποια σημεια :)

Το πρώτο μέρος το είχε κυκλοφορήσει πέρυσι ως φανζίν και τώρα, ολοκληρωμένο, σε μια πολύ όμορφη έκδοση :)

Πολλά μπράβο στη Λένα, που έφτιαξε ενα τετοιο κομικ, πολλά μπραβο και στην 9η διασταση που το εξέδωσε :)

Περιμένω κι άλλα τετοια κόμικς! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6051
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5604 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6051
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5604 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.