Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΥΒΡΙΣ: Η ΑΛΑΖΟΝΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΟΛΕΘΡΟ


leonidio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΥΒΡΙΣ: Η ΑΛΑΖΟΝΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΟΛΕΘΡΟ
Σενάριο/Kείμενα:
Σάκης Γαρνέλης
Σχέδιο:
Σάκης Γαρνέλης
Εκδοτική:
ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
06-2015
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Μέγεθος:
19.0 x 26.0
Σελίδες:
32
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41693
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5163 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

tn_YBRIS_0001.jpg tn_YBRIS_0001z.jpg

 

 

Ονομαστική Τιμή: 5,00 ευρώ

Αυτοέκδοση την οποία τσίμπησα στο φετινό "Με πενάκι και σκαπάνη". Διηγείται μια περιπέτεια φαντασίας με αρκετά στοιχεία δανεισμένα από την Ελληνική Μυθολογία (καθόλου κακό!) και τη δημιουργία ενός υπερφυσικού πλάσματος, που έχει δημιουργηθεί κάτω από ύποπτα παρόμοιες συνθήκες με τον Genesis από το Preacher (καθόλου καλό!) το οποίο ξεχύνεται στη σημερινή Αθήνα και σκορπά τον όλεθρο και η κεντρική ηρωίδα, η Δανάη, μια εκ πρώτης όψεως συνηθισμένη κοπέλα, που όμως, όπως ανακαλύπτουμε και ανακαλύπτει και η ίδια, δεν είναι καθόλου συνηθισμένη, καλείται να το αντιμετωπίσει. Περισσότερα δεν έχει νόημα να σας αποκαλύψω, εξάλλου σχετικά λίγα συμβαίνουν σε αυτό το κόμικ, που είναι γεμάτο με εντυπωσιακά ομολογουμένως ολοσέλιδα σκίτσα, τα οποία όμως καταλαμβάνουν πάρα πολύ χώρο σε βάρος της εξέλιξης της ιστορίας. Τέλος πάντων, θα μάθουμε περισσότερα (ελπίζω) στο δεύτερο τεύχος της σειράς, όταν αυτό (ελπίζω) κυκλοφορήσει.

Ο συγγραφέας/σκιτσογράφος έχει οργιάζουσα οπτική φαντασία, αλλά στο σχεδιασμό ανθρώπων δεν τα καταφέρνει εξίσου καλά, κατά τη γνώμη μου πάντα :)

Η έκδοση πάντως είναι εντυπωσιακή: μεγάλο σχετικά σχήμα, εξ ολοκλήρου έγχρωμο, ωραίο χαρτί, εκθαμβωτικά χρώματα, ό,τι πρέπει για να κάνεις χάζι. Για να είμαι ειλικρινής, αυτοί ήταν και οι λόγοι που με δελέασαν και το πήρα.

Πάρτε και μια εικόνα για το πώς θα είναι η Αθήνα μετά την επέλαση του ολέθρου (θα δουν απίστευτα πράγματα τα ματάκια μας, εμάς στην Αχαρνών :P ).

 

Ύβρις - Η αλαζονεία προς τον όλεθρο p1.jpg

 

Ορισμένα θέματα τεχνικής φύσεως; δεν γνωρίζω εάν έχει βγει νωρίτερα από τον Ιούλιο του 2015, αλλά έγραψα αυτή την ημερομηνία, επειδή τότε το πήρα εγώ. Μέσα στο φανζίν, γράφει Copyright 2012, αλλά αμφιβάλλω εάν βγήκε τότε, μάλλον αυτό οφείλεται στο ότι, όπως γράφει στο βιογραφικό του δημιουργού, το κόμικ αποτελεί ουσιαστικά την πτυχιακή του εργασία.

Επίσης δεν γνωρίζω εάν ο υπότιτλος (Η Αλαζονεία προς τον Όλεθρο), αφορά όλη τη σειρά ή μόνο το συγκεκριμένο τεύχος. Φαντάζομαι ότι αυτό θα το μάθουμε όταν κυκλοφορήσει και το δεύτερο τεύχος.

Τέλος, έχω γράψει και την τιμή στην οποία το αγόρασα στην εκδήλωση, υποθέτω ότι αυτή είναι η στάνταρ.

Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω για αυτά, οι επιπλέον πληροφορίες είναι πάντα καλοδεχούμενες. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τα τέρατα τώρα εμένα μου θύμισαν περισσότερο πόκεμον/ντίτζιμον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Loss changed the title to ΥΒΡΙΣ: Η ΑΛΑΖΟΝΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΟΛΕΘΡΟ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.