Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΑΡΑΔΟΞΟΣ ΥΠΝΟΣ


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΠΑΡΑΔΟΞΟΣ ΥΠΝΟΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Παπαστεφάνου Φώτης
Σχέδιο:
Παπαστεφάνου Φώτης
Hμερ. έκδοσης:
04-2013
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Περιπέτεια,Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
16.8 x 23.7
Σελίδες:
86
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-99851-5-4
Ονομαστική τιμή:
9€

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

PARADOXOSYPNOS_0001.jpg  PARADOXOSYPNOS_0001z.jpg

 

Το οπισθόφυλλο είναι αρκετά κατατοπιστικό ως προς την πλοκή :) Αντιγράφω από το Δελτίο Τύπου της εκδοτικής
"Βυζαντινή Αυτοκρατορία, 8ο αιώνας μ.Χ. Η κεντρική Ασία αποτελεί για τους ταξιδιώτες της εποχής μια αχανή, αχαρτογράφητη έκταση όπου μπορούν να συμβούν τα πάντα.Ο Αμπντούλ Μαλίκ, ο εκκεντρικός εμίρης του εμιράτου της Μπουχάρας, ενδιαφέρεται να μάθει τι όνειρο βλέπει ο νεογέννητος γιος του που έχει πέσει σε λήθαργο. Τρεις Έλληνες απεσταλμένοι του Αυτοκράτορα ξεκινούν από την Κωνσταντινούπολη έχοντας μια ιδιαίτερη αποστολή. Τι κρύβεται πίσω από το αίνιγμα του παράδοξου ύπνου;

Ο Φώτης Παπαστεφάνου, στην πρώτη του μεγάλου μήκους εκδοτική προσπάθεια, παρουσιάζει μια μεσαιωνική ιστορία μυστηρίου στα πρότυπα των κόμικς της ευρωπαϊκής σχολής. Συνδυάζοντας την περιπέτεια με το ιστορικό δράμα και τη λαογραφική παράδοση και προσθέτοντας άφθονες χιουμοριστικές πινελιές, δημιουργεί ένα όμορφο και πρωτότυπο άλμπουμ που αναπλάθει επιτυχώς μια εποχή όπου το όνειρο μπορούσε να συνυπάρξει με την πραγματικότητα. "

Από τη στιγμή που αφορούσε Βυζάντιο, σαφώς και ήταν από τις άμεσες προτεραιότητές μου :)

Σεναριακά απευθύνεται σε όσους γουστάρουν τα, ας πούμε, εφηβικά BD. Περιπετειούλα με χιούμορ. Όπως είπε και ο Θοδωρής "ένα αξιοπρεπέστατο κόμικ με αρχή μέση τέλος σενάριο". Θα το σύγκρινα με Παντεχνή και Γιωρίκα+Κωστίκα (αν και νομίζω ότι το Γ+Κ 1 (που είναι και το πιο έντονο στη μνήμη μου) είναι το καλύτερο από τα 3). 

 

Εικαστικά θα το προτιμούσα με χρωματάκι :) Από τα κόμικ που το σηκώνουν. Το σκιτσάκι πάντως και το στήσιμο των καρέ είναι μια χαρά :) Είχα όμως ένα μικρό θέμα στις τελευταίες σελίδες να κατανοήσω το ποιος ήταν ποιος σε κάποιους :) Ομολογώ ότι δεν κατάλαβα ποιανού το κεφάλι έκοβε βόλτες ;)

 

Εγγυημένες οι επιρροές από Πραττ σε επίπεδο δουλειάς/προεργασίας  ;) Και η προσπάθεια να είναι πιστό σε εικαστικές λεπτομέρειες της περιόδου (και ως ένα βαθμό και στις ιστορικές). Διαθέτει μια δισέλιδη εισαγωγή η οποία όμως σε κάποια σημεία δεν απεικονίζεται στο κόμικ (λχ δεν είδα την σύγκρουση εικονομάχων-εικονολατρών). 

 

Πραγματικά θα ήθελα να δω και 2η και 3η περιπέτεια τους. Έχω την αίσθηση ότι με λίγη τριβή, ο δημιουργός θα βρει τα πατήματα στους χαρακτήρες και θα μπορέσει να δώσει πολύ δυνατές ιστορίες.

 

Σαφώς και δεν μετάνιωσα την αγορά του :)

 

Λόγω βιβλιοδεσίας και επειδή θα "τσακίσει", δεν μπόρεσα να σκανάρω σελίδες από το εσωτερικό του, οπότε απλώς παραθέτω 3 φωτογραφίες για να πάρετε μια γεύση.

 

DSC00564.JPG DSC00565.JPG DSC00563.JPG 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το σχέδιο και οι γκρίζοι τόνοι μου θυμίζουν Σταμπουλή στο πιο.... συγκρατημένο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Από τα κόμικς που τσίμπησα στο Comicdom 2015. Είτε δεν το είχα πάρει χαμπάρι τις προηγούμενες χρονιές, είτε απλά δεν μου έκανε κλικ τότε. Τώρα όμως μου έκανε. Συμφωνώ απόλυτα με τα σχόλια του germ στην παρουσίαση. Ήταν μια πολύ ευχάριστη ιστορική περιπέτεια, με πολύ ωραίο σχέδιο, αλλά και εγώ σε κάποια σημεία δεν ήξερα ποιος ήταν ποιος. Αν ήταν έγχρωμο πιστεύω ότι δε θα αντιμετώπιζα αυτό το πρόβλημα. Γενικά ήταν μια πολύ ωραία δουλειά!

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Φετος το τσιμπισα και εγω απο το comicdom!

Σαν εκδοση ειναι πολυ καλη...σκληρη ραχη, χοντρο χαρτη με μια αποχρωση του σεπια ας πουμε!

Τωρα εγω επηρεασμενος απο υπερηρωικα κομικ και βιβλια "επικης φαντασιας" περιμενα μεγαλυτερη προσεγγιση προς το μεταφυσικο και μυστηριο!

Δεν απογοητευτικα που ειχε πιο χιουμοριστικες πινηλιες...απλα αν και εβγαζε χιουμορ ο διαλογος δε μου ταιριαζε σε καποια σημεια!

Το σχεδιο ναι καλο και εικαστικο της γαλλο βελγικης σχολης

αν ομως ηταν πιο μεγαλα τα καρε ισως και να ειχε την ευχερεια να δειξει με ανεση τη πλοκη και να μη γινεται μπερδεμα για το ποιος ειναι ποιος!

Διαβαζετε....και οντως σου δημιουργει το ενδιαφερον να δεις και αλλες ιστοριες με τη τριαδα του Βυζαντιου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.