Μετάβαση στο περιεχόμενο

BB WOLF AND THE THREE LPS [ JD ARNOLD - RICHARD KOSLOWSKI ]


Hellboy

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Για να μπείτε στο κλίμα ακούστε τι λέει ΑΥΤΟΣ. Στη συνέχεια, διαβάστε το κείμενο ακούγοντας το τραγούδι. Για ακόμα μεγαλύτερη απόδoση, αφού διαβάσετε το κείμενο, ξαναακούστε το τραγούδι βλέποντας και την εμφάνιση

http://www.youtube.c...h?v=4Ou-6A3MKow


post-13219-12930514529113_thumb.gif

Πραγματικά δεν ξέρω πως αλλιώς να ξεκινήσω την παρουσίαση αυτού του κόμικ! Ίσως γιατί δεν είναι ένα απλό κόμικ αλλά κάτι ανάμεσα σε κόμικ και 'ιστορική' δικαιοσύνη ενός πολύ παρεξηγημένου και εκπληκτικού μουσικού,του BB Wolf (Barnabus Benjamin Wolf) ή πιο γνωστό ως Big Bad Wolf.
Το παρόν κόμικ,έπειτα από 'ιστορική' έρευνα του συγραφέα αποκαθιστα την μνήμη του BB και ξεκαθαρίζει τα γεγονότα του 1920.

Σενάριο:

Στην ιστορία μας,ο BB είναι άλλος ένα απλός λύκος που ζεί στον Mississippi με την γυναίκα του και τα παιδιά του και αντιμετωπίζει καθημερινά τον ρατσισμό των γουρουνιών. Μόνο που αυτός ο λύκος, τα βράδια σταματά να είναι αγρότης και με την κιθάρα του (Molly) και το σχήμα του (The Howlers) παίζει αγνό Delta blues στα μπαρ της περιοχής. Η επίδρασή του είχε ήδη αρχίσει να φαίνεται από εκείνα τα χρόνια με τις πρώτες -και μοναδικές όπως αποδείχτηκε- ηχογραφήσεις που έκανε το 1919. Τότε ο Alouissius Littlepig ξεκίνησε να αγοράζει τα αγροκτήματα των ήδη φτωχών λύκων της περιοχής για ελάχιστα ποσά, ενώ όταν δεν γίνονταν δεκτά τα αιτήματά του, δόλια μέσα έμπαιναν μπροστά. Όταν όμως στόχος του έγινε ο BB, δεν περίμενε την αντίσταση που αυτός και οι φίλοι του προέβαλαν. Και ενώ τα πράγματα είχαν φαινομενικά ηρεμίσει, η οργάνωση PPP (πίσω από την οποία ήταν οι Littlepigs), μετά από μια φρικιαστική πράξη, προκάλεσε την δίψα για εκδίκηση του ΒΒ.

Σχέδιο:

Το σχέδιο αυτής της ιστορίας εκδίκησης ξεπερνά τα φυσιολογικά! Είναι ασπρόμαυρο και τοποθετεί τον αναγνώστη απευθείας στο σκοτεινό κλίμα της εποχής. Οι απεικονίσεις των χαρακτήρων είναι πολύ κοντα στην πραγματικότητα, ενώ οι σκηνές οπου παίζει ο ΒΒ μουσική είναι τρομερα συναισθηματικές! Άριστα!


Τελικώς:

Η εξιστόρηση της ζωής του ΒΒ κυκλοφορεί μόνο σε σκληρόδετο τομάκι και σε πάρα πολύ καλή αναλογικά τιμή. Επίσης, η ειδική έκδοση έχει ξύλινη θήκη, ποτήρια, ένα κάδρο του ΒΒ Wolf και ένα cd με τις ηχογραφήσεις του.

Έχουμε και λέμε (τώρα θα είμαι λίγο πιο σοβαρός):
Όπως καταλάβατε, το παραπάνω κόμικ είναι μια ιστορία βασισμένη στο γνωστό παραμύθι με τον λύκο και τα 3 γουρουνάκια,με μια πιο ενδιαφέρουσα άποψη. Η ιστορία είναι βαθιά βουτηγμένη στα blues, τον ρατσισμό του Αμερικάνικου Νότου και την θέληση ενός ατόμου που αδικήθηκε για εκδίκηση.
Αδυνατώ να δώ πιο αντικειμενικά την ιστορία γιατί έχω μια τρομερή αγάπη για την blues μουσική και το ίδιο το κείμενο είναι γεμάτο αναφορές στην ιστορία της μουσικής αυτής :respect: Όμως είναι τόσο καλογραμμένο το σενάριο που και κάποιος εντελώς άσχετος με αυτήν την μουσική μπορεί να το απολάυσει! Όπότε:

Σενάριο: θα του έβαζα 10 αλλά όπως είπαμε δεν είμαι αντικειμενικός. Θεωρώ οτι κάποιος άλλος μπορεί να του έβαζε μέχρι 8, σίγουρα όμως όχι πιο χαμηλά!

Σχέδιο: τρομερά καλοσχεδιασμένο και ασπρόμαυρο,το σχέδιο παίρνει 9!

Τιμή σε σχέση με αυτά που δίνει:Πάρα πολύ καλή

Εδώ είναι και ένα link για την σελίδα του κόμικ που, εκτός από καλοσχεδιασμένη, είναι πολύ χρησιμή για να μπείς στην ατμόσφαιρα του κόμικ!

http://www.bbwolfand....com/index.html


Και αν θέλετε να ακούσετε και λίγο Delta Blues ακόμα, πάρτε και ένα του Robert Johnson, από το 1935-1936 :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  4441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  490
  • Reputation:   2973
  • Achievement Points:  490
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5959 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μετά από τις συνεχείς προτροπές του Drunc το πήρα και επιτέλους το διάβασα. Δεν έχω καμία επαφή με τη blues μουσική, οπότε εμένα μπορείτε να με εμπιστευτείτε:

 

Σενάριο: θα του έβαζα 10 αλλά όπως είπαμε δεν είμαι αντικειμενικός. Θεωρώ οτι κάποιος άλλος μπορεί να του έβαζε μέχρι 8, σίγουρα όμως όχι πιο χαμηλά!

 

Βάλε 10, καλά το πας!

 

Σχέδιο: τρομερά καλοσχεδιασμένο και ασπρόμαυρο,το σχέδιο παίρνει 9!

 

Αν παίρνει αυτό 9, τότε 10 ποιός θα πάρει? Εεεεε? Σύνελθε ρε!

 

Η παρουσίαση του Drunk Croc τα λέει όλα, απλά προσθέτω και τη δική μου άποψη (σε περίπτωση που δεν καταλάβατε τίποτα από τα πιο πάνω): αξίζει να αγοραστεί, ή εστω να διαβαστεί από όλους.

 

Υ.Γ.: Να προσθέσω επίσης ότι είναι μια πολύ όμορφη, σκληρόδετη έκδοση, με πολύ ταιριαστό εξώφυλλο.

Επεξεργασία από Oufis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12957
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

κι εγώ να προσθέσω ότι έχει κυκλοφορήσει και special έκδοση που έχει και cd. Προτείνεται ανεπιφύλακτα

 

 

BB Wolf and the 3 LP's (Music CD Spec Ed)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

καλά, η έκδοση με το cd είναι όλα τα λεφτά που έχει και την ξύλινη θήκη, αλλά κοστίζει και όλα τα λεφτά :angel: αν θυμάμαι σωστά έχει σφηνακοπότηρα, πόσο umber!

χαίρομαι που σου άρεσε ρε συ! Οσο για το σχέδιο, δεν έχεις και άδικο, είναι καταπληκτικό :spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that:

Τώρα πήγαινε πρόσω ολοταχώς προς το Bluesman :yahoo: αφού σου άρεε αυτό, δεν νομίζω πως υπάρχει περίπτωση να μην λατρέψεις και το άλλο :nek: !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

το διάβασα κι εγω επιτέλους! :P

 

εξαιρετικό το σκίτσο - λεπτομερειακό σκοτεινό, "βρώμικο" όσο χρειάζεται. δένει πολύ καλά με το σενάριο

από τις φορές που εκτιμώ πολύ το ασπρόμαυρο σχέδιο, θα έχανε την ένταση του χρωματισμένο νομίζω :)

(υπαρχει και συμβολικός λόγος βεβαια για την επιλογη Α/Μ )

 

στο περιεχόμενο τώρα..

 

ειναι βιογραφία; με καποιον τρόπο ναι

ειναι κόμικ που ασχολείται με τα blues; ναι, είναι γεμάτο με την ατμόσφαιρα των blues

ειναι μια επανανάγνωση του παραμυθιου με τα 3 γουρουνάκια; ναι, κι είναι οι κακοί αυτη τη φορα

ειναι μια επανερμηνεία της φάρμας των ζώων; ναι, από τη σκοπιά όμως του ρατσισμού

ειναι μια ιστορία εκδίκησης; αυτό κι αν είναι! :P

 

προτείνεται! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ήταν απίστευτο! :wow: Είναι ταυτόχρονα μια επανεκτέλεση του κλασσικού παραμυθιού με τα 3 γουρουνάκια με πολλά twists, είναι η "βιογραφία" ενός πρωτοπόρου μουσικού της εποχής, η ιστορία όμως είναι γεμάτη από στοιχεία που προέρχονται από τον δικό μας κόσμο. Παρ'όλα αυτά, ο συγγραφέας δεν χάνει ποτέ το focus και η ιστορία είναι πάντα το προσωπικό δράμα του Λύκου και πως προσπαθεί να εκδικηθεί για ό,τι κακά του έχουν προξενήσει τα γουρούνια, συνδυάζοντας με δεξιοτεχνία όλα αυτά που ανέφερα (και αναφέρει και η Λένα).

 

Το σχέδιο ήταν το κάτι άλλο. Είχε ελαφρώς πιο καρτουνίστικο ύφος και δεν είχε χρώματα, που νομίζω ότι λειτούργησε υπέρ του. Βασικά ο Koslowski ήξερε πως να χρησιμοποιήσει τους γκρι τόνους. Δεν περίμενα να έχει τόσες βίαιες σκηνές, αλλά είχε και ήταν, το λιγότερο, εντυπωσιακές.

 

Από τα καλύτερα κόμικς με ανθρωπόμορφα ζώα που έχω διαβάσει, μια "κλασσική" ιστορία εκδίκησης με πολλά twists και έξοχο σχέδιο. Η έκδοση είναι μικρή, κομψή, το κερασάκι στην τούρτα.

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μέτριο κόμικ γενικά. Έχουμε προσαρμογή του κλασικού παραμυθιού του κακού λύκου και των κακόμοιρων τριών γουρουνιών, μόνο που τώρα ο λύκος είναι ο καλός και τα γουρούνια τα μοχθηρά. Πολύ μη αυθεντικό, μετά από τόσες και τόσες μεταφορές της ιστορίας σε όλα τα μέσα.

 

Πέρα από τον ενδιαφέροντα τίτλο που αφενός παραπέμπει στον B.B. King και αφετέρου το LPs διαβάζεται πέρα από "little pigs" και ως "long play's", όπως λέγονται και τα 12-ιντσα βινύλια. Πέρα από το κόνσεπτ των blues και του όλου κλίματος του Μισισίπι την δεκαετία του 1920 (που blues ακούσαμε και blues δεν είδαμε στο τέλος). Πέρα από την φυλετική σύνδεση του μαύρου μπλουζμαν λύκου και των λευκών γαιοκτημόνων/βιομηχάνων γουρουνιών, η εκτέλεση ήταν πολύ φτωχή και άνευρη. 

 

Είναι μια κλασική ιστορία εκδίκησης. Χωρίς ανατροπές όμως, οπότε πολύ βαρετή. Πατάει σε ιδέα και εποχή με μπόλικο ψωμί χωρίς να το εκμεταλλεύεται. Κρίμα και με το γουστόζικο εξώφυλλο μου πέρασε για ψαγμένο και είπα ότι δεν θα είναι μια ακόμα ιστορία του πόσο παρεξηγημένο ήταν το blues τότε, συν ότι τσίμπησα με τον ανθρωπομορφισμό.

 

Το σχέδιο όμως ήταν ατμοσφαιρικό, απολαυστικό και εντός κλίματος.

 

Για εκδοτική που λέγεται top shelf, αυτό το άλμπουμ μόνο από το πάνω πάνω ράφι δεν ήταν.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.