Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ταξίδι στη Ρώμη


Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35624
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6191 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Την περίοδο 14/2/2010 με 21/2/2010 βρέθηκα στη Ρώμη για διακοπές. Για λίγους συγγενείς και φίλους αγόρασα τα κλασικά σουβενίρ που αγοράζει κάθε τουρίστας που σέβεται τον εαυτό του: αντίγραφα από Κολοσαίο, Φοντάνα ντι Τρέβι, Πάνθεον κλπ κλπ... Για μένα όμως τι θα αγόραζα;

 

Στο google maps έψαξα για καταστήματα με κόμικς. Αν και τα αποτελέσματα ήταν πολλά, εγώ κατέληξα να πάω μόνο σε ένα, το Olimpo Del Fumetto, το οποίο έδειχνε πολλά υποσχόμενο. Η μόνη μου χαζομάρα ήταν ότι ενώ είδα ότι το κατάστημα έκλεινε τις καθημερινές στη 13:00, εγώ πήγα στις 11:30. Όχι, ο χρόνος σε καμία περίπτωση δεν ήταν αρκετός. Και όταν πήγε 13:00 αναγκάστηκα να φύγω αφήνοντας πίσω μου πολλά ωραία πράγματα. Next time. Οι αγορές μου λοιπόν ήταν οι εξής:

 

I Maestri Disney # 12: Floyd Gottfredson

Maestri.jpg

Τα σπάει... Όχι, πείτε μου πού αλλού θα διαβάσω ιστορίες του Gottfredson που στην Ελλάδα τον έχουν ξεχάσει τελείως. 3 ιστοριάρες μεταξύ 1931 και 1936 (λεπτομέρειες εδώ) σε μια έκδοση του 1998. Να μην χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο που μέσα στη φούρια μου να φύγω που έκλεινε το κατάστημα δεν πήρα άλλο ένα τεύχος που υπήρχε εκεί με ιστορίες του Paul Murry; Μόνο 2,5 €.

 

Topostrips # 1, 2, 3

Topostrips 1.jpgTopostrips 2.jpgTopostrips 3.jpg

Eπειδή ένας τόμος Floyd Gottfredson ποτέ δεν είναι αρκετός, αγόρασα την φοβερή σειρά Topostrips του 1991 (λεπτομέρειες εδώ, εδώ, και εδώ). Όσοι παπιόφιλοι δουν τις ιστορίες που περιέχουν θα πάθουν σοκ. Και το αστείο είναι ότι αυτές οι εκδόσεις ήταν συμπληρωματικές κανονικών εκδόσεων. Στα 4 € έκαστο.

 

Topolino Story 1949, Topolino Story 1950

Topolino 1949.jpgTopolino 1950.jpg

Μια καταπληκτική έκδοση 196 σελίδων που δινόταν μαζί με την εφημερίδα Corriere Della Sera το 2005 σε συμφέρουσα τιμή. Συνολικά βγήκαν 30 τεύχη, εγώ πέτυχα τα πρώτα 2 (λεπτομέρειες εδώ και εδώ). Μου αρέσει που πέρα από ωραία αφιερώματα και ιστορίες, περιέχουν ολοκληρωμένη και τα δύο τεύχη μαζί την ιστορία "L' Inferno di Topolino" του Guido Martina που δεν έχουμε δει στη χώρα μας. Στα 3,50 € έκαστο.

 

Topomistery # 16

Topomistery.jpg

Έκδοση του 1993. Φαντάζομαι το Ιταλικό αντίστοιχο του Μίκυ Μυστήριο, αλλά στο τεύχος που τσίμπησα οι ιστορίες δεν είναι τόσο σκοτεινές. Τουλάχιστον περιέχει και αυτό κάτι ιστοριούλες διαμάντια (λεπτομέρειες εδώ). Στα 2 €.

 

Εκτός από Disney τσίμπησα και τα ακόλουθα:

 

Alan Ford Story # 1

Alan Ford.jpg

Κλασική ασπρόμαυρη φουμετοκατάσταση, επανέκδοση σε ωραία τομάκια των ιστοριών του Alan Ford. Πέτυχα τον 1ο τόμο, έκδοση του 2009. Το αγόρασα πιο πολύ για να πάρω μια ιδέα. Στα περίπτερα είδα ότι κυκλοφορεί αυτή την περίοδο ο τόμος # 16 στα 7,90 € μόνο. Εγώ το αγόρασα στα 3 €.

 

Splatter # 13

Splatter.jpg

Iταλικό σε όλα του κόμικ τρόμου στα πρότυπα του Tales From the Crypt, με 5 ιστοριούλες και κείμενα σκέτη ειρωνία και τρόμο. Έκδοση του 1990. Τι χαζός που είμαι, είχε και το # 15, γιατί δεν το τσίμπησα; Στα 2,5 €.

 

Και για να αγοράσω και κάτι από κάποιο περίπτερο, πριν την επίσκεψή μου στο κατάστημα είχα τσιμπήσει αυτό:

 

Greystorm # 5

Greystorm.jpg

Κλασική φουμετιά των εκδόσεων Bonelli. Eίναι συνέχειες, αλλά εντάξει, διάβασα το τεύχος χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, βοηθούμενος λίγο και από την περίληψη. Στα 2,70 €.

 

Γενικά στο κατάστημα υπήρχαν απίστευτα πράγματα. Απίστευτα!!! Και τα περισσότερα σε εξαιρετικές τιμές. Πέρα από τα καινούρια που ήταν κάπως πιο ακριβά, μου δόθηκε η εντύπωση ότι τα τεύχη που μένουν αζήτητα τα δίνουν σε πολύ χαμηλότερες τιμές. Ψήθηκα να αγοράσω και κάτι ωραία τομάκια Dylan Dog, Martin Mystere και Diabolik (των 2 ή 3 ιστοριών το καθένα, με σκληρά εξώφυλλα) που τα είχε μόνο στα 4 € έκαστο. Εξαιρετικές προσφορές, αλλά πόσα μπορούσα να κουβαλήσω πίσω στην Αθήνα;

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6654
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ιωνά ελπίζω να μη ξέχασες να ρίξεις στη Fontana di Trevi δύο νομίσματα, ένα για την ευχή και ένα δεύτερο για να ξαναγυρίσεις στη Ρώμη και να πάρεις κι άλλα καλούδια. :best:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13226
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5996 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Παραπλανητικος ο τιτλος!!!Νομιζα οτι οργανωνουμε ταξιδι στη Ρωμη σαν ΛΕΦΙΚ παρακαλω ο τιτλος να αλλαξει παραυτα!!!! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30824
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ωραίος! Πολύ καλές αγορές. :best:

 

Δεν κάνεις και ένα post ΕΔΩ με πληροφορίες για το μαγαζί, για να τα έχουμε όλα μαζεμένα? ;)

 

 

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.