Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η απεικόνιση των Ομηρικών Επών διαμέσω των κόμικ. Ποια η αντίδραση εδώ στην Ελλάδα;


ΤασίαΚούτ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2897 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Θα σας εξομολογηθώ μια ακόμη αμαρτία μου διαμέσω της οποίας εκφράζω και την απογοήτευσή μου. Όπως την πικρία μου, και τον θυμό μου. Όταν έψαχνα για ένα τεύχος του Κόναν για τον οποίο εσείς οι φίλοι μου ξέρετε ότι είναι ο αγαπημένος μου ηρώας μου ήρθε η επιθυμία, να ψάξω και για ένα άλλο κόμικς με τίτλο Η Οδύσσεια του Ομήρου. Είχε βγει το 1982 και ήταν στην ουσία, το πρώτο κόμικς που μου έκανε δώρο η μητέρα μου. Δυστυχώς, δεν το έχω βρει ακόμη .Αλλά που θα πάει θα το βρω  .Παράλληλα, κατά  την διάρκεια της αναζήτησής μου έπεσα σε ένα πολύ ωραίο κόμικ που αναφέρεται στην Οδύσσεια και το οποίο, έχει σχεδιαστεί από τους Ναβάρο και Σαουρί. Θα το αγοράσω διότι, οι εικόνες του με μάγεψαν και  με ταξίδεψαν. Όμως τέθηκε και ένας προβληματισμός .Τι έχει παραγάγει η ελληνική περίπτωση σε κόμικ όσον αφορά τα Έπη του Ομήρου; Έχουμε δείγματα, τέτοιου επιπέδου όπως εκείνα της Μάρβελ ή εκείνων των Ισπανών καλλιτεχνών τα ονόματά των οποίων, έχουν προαναφερθεί προηγουμένως; Διαβάζοντας, την κριτική ενός Έλληνα για το κόμιξ Οδύσσεια των εκδόσεων Ανουβις στεναχωρέθηκα όπως επίσης και εξοργίστηκα. Τι σημαίνει ότι οι χαρακτήρες, είναι στατικοί  και δεν έχουν κίνηση; ή ότι η κόμμωση του Οδυσσέα δεν άλλαζε ή  ήταν φιξ ; αυτό ήταν το θέμα; Το ότι κάποιοι   καλλιτέχνες πέτυχαν, να απεικονίσουν αποτελεσματικά και με πιστότητα μια μυθική εποχή χωρίς χυδαιότητα - η αρτιότητα της απεικόνισης των σωμάτων και του χώρου δεν λένε τίποτε; Τι δουλειά έχουμε κάνει εμείς; και δεν εννοούμε τα κόμικ Οδύσσεια που αναφέρονται στα παιδιά και τα οποία κομικ που έχουν γίνει από δικούς μας ει΄ναι τουλάχιστον απογοητευτικά ακόμη και αν αυτά προορίζονται για την παιδική ηλικία. Θυμόσαστε τα βιβλία με τίτλο Ελληνική Μυθολογία με απεικονίσεις του Γιάννη Στεφανίδη ; και ήταν εποχής 81,82 Εγώ, τα θυμάμαι τα είχαμε στο δημοτικό. Η ίδια η τελειότητα -και να διαβάσουμε και εκείνα που έγιναν πρόσφατα. Από τότε έχουμε να δούμε άρτια απεικόνιση των Επών , Μάλιστα το βιβλίο που μου έκανε η μητέρα μου δώρο ήταν των αγγλικών εκδόσεων και οι χαρακτήρες ήταν υπέροχα σχεδιασμένοι. Τέλος, είναι τουλάχιστον ντροπή να κρίνονται από δικούς μας δουλειές καταξιωμένων καλλιτεχνών χωρίς εμείς να έχουμε κάνει τίποτε  παρά κάτι σχέδια κόμικς σκέτη απελπισία και μάλιστα στον 21ον αιώνα (χάλια σχέδιο, έλλειψη φαντασίας καλύτερα είναι εκείνα της Μαρβελ που αναφέρονται στο ίδιο θέμα και ας μην αναφέρονται με πιστότητα σε κάποια σημεία).Αρκετά με την βαριά ψευδό κουλτούρα. Ας διαβάσουμε τις δουλείες τους, με ταπεινότητα και ας παραδεχθούμε- Οι ξένοι, με εξαιρέσεις κάποιους δικούς μας όπως ο Γιάννης Στεφανίδης που έχει πάρει μάλιστα και διεθνή βραβεία -έχουν καταφέρει τα μέγιστα από εμάς. Σας  παραθέτω μερικές εικόνες για προβληματισμό. Σημείωση ο Γιάννης Στεφανίδης δεν έκανε κόμικ αλλά οι δουλειές του είναι φοβερές μιλάμε τώρα για δεκαετία του 80 και πριν και όχι για σήμερα. Έστω και αν πρόκειται για παιδιά…. Ποιο κάτω σας παραθέτω τις εξής εικόνες: οι πρώτες δύο είναι οι απεικονίσεις που έγιναν απο τον Γιάννη Στεφανίδη για την σειρά Ελληνική Μυθολογία το τρίτο με τίτλο Οδύσσεια Ομήρου βγήκε πρόσφατα με δηθυραμβικές κριτικές !!!! και οι δύο τελευταίες είναι από το βιβλίο κόμικ Οδύσσεια του Σαουρί και Ναβάρο. Συγκρίνετε κρίνετε και τα συμπεράσματα δικά σας. Σας ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας και περιμένω την κριτική σας και αυτό διότι η ελλιπής ή καθόλου πετυχημένη απεικόνιση των Ομηρικών Επών από την ελληνική περίπτωση σε σχέση με τους ξένους είναι μια προβληματική που θα πρέπει να μελετηθεί.

post-31587-0-85516700-1478639997_thumb.jpg

post-31587-0-74012300-1478640015_thumb.png

post-31587-0-14238400-1478640029_thumb.jpg

post-31587-0-08218500-1478640042_thumb.jpg

post-31587-0-54818000-1478640096_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1621
  • Content Count:  5060
  • Reputation:   34605
  • Achievement Points:  5068
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Υπάρχουν πάντως και τα πιο πρόσφατα Ιλιάδα & Οδύσεια σε σκίτσο Σπύρου Ζαχαρόπουλου, που είναι και ποιοτικές δουλειές. Υπάρχει επίσης και η τετράδα άλμπουμ σε σκίτσο του ΚΩΝ, αλλά το σκίτσο είναι σαφώς κατώτερο. Τέλος υπάρχει η χιουμοριστική απεικόνιση της Οδύσσειας με τον Καραγκιόζη...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  92
  • Reputation:   485
  • Achievement Points:  92
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3593 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Θυμαμαι την Ιλιαδα και την Οδυσσεια που ειχα σε κομικ οχι ομως καποια λεπτομερεια για την εκδοση.Φοβερο σκιτσο,ομως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2897 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Θυμαμαι την Ιλιαδα και την Οδυσσεια που ειχα σε κομικ οχι ομως καποια λεπτομερεια για την εκδοση.Φοβερο σκιτσο,ομως.

Μάλλον θα πρέπει να αναφέρεστε σε εκείνο το κόμικ που είχε βγει το 1982 με τίτλο Όμηρος Οδύσσεια και εγώ άρχισα να το ψάχνω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  92
  • Reputation:   485
  • Achievement Points:  92
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3593 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Είναι νομίζω από τις εικονογραφημένες εκδόσεις της Harmi Press.Το είδα σε γνωστό κομικ μαγαζί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2897 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Είναι νομίζω από τις εικονογραφημένες εκδόσεις της Harmi Press.Το είδα σε γνωστό κομικ μαγαζί.

Ποιό είναι το κόμικ μαγαζί θα σας στείλω και συνειμένο αν είναι αυτό το βιβλίο  .Σας ευχαριστώ

Oμηρος Οδύσσεια Αγγλική Εκδοση.doc

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1621
  • Content Count:  5060
  • Reputation:   34605
  • Achievement Points:  5068
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όντως, είναι το 9ο τεύχος της σειράς Εικονογραφημένα Αθάνατα Βιβλία της Harmi Press...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2897 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Όντως, είναι το 9ο τεύχος της σειράς Εικονογραφημένα Αθάνατα Βιβλία της Harmi Press...

Αχ κύριε Ramirez είστε φοβερός - θα το ψάξω και αν το βρω θα αφιερώσω χρόνο για να το σκανάρω για όλους εμάς τους φίλους . Έτσι για να θυμηθούμε για τα παλιά και για να σας ευχαριστήσω ακόμη μια φορά το Φόρουμ που με έχει βοηθήσει τόσο πολύ ως τώρα...Σας ευχαριστώ όλους παιδιά 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.