Μετάβαση στο περιεχόμενο

[DUCKS] TΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΣΟΝΟΡΑ


Tightwad

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  88
  • Reputation:   252
  • Achievement Points:  88
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Περιεργα συναισθηματα.Μαλλον δεν επρεπε να το διαβασω..Αμα ειναι η πρωτη δουλεια σας δεν λεω τιποτα.
Το σχεδιο μπορω να πω μου αρεσε,προσεξα οτι δεν πατησες EDIT και ειναι καθαρα στο χερι,τα συνχαρητηρια μου στον artist μπραβο επιασες το πνευμα,δεν ειδα κανεναν χαρακτηρα που να μην μου αρεσε ολοι πατουσανε πανω στο υφος Ντισνευ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Περιεργα συναισθηματα.Μαλλον δεν επρεπε να το διαβασω..Αμα ειναι η πρωτη δουλεια σας δεν λεω τιποτα.

 

Αντιθέτως, η κριτική είναι καλοδεχούμενη. 

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3691 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Παιδιά την κατέβασα την ιστορία και την αγάπησα, η συνομιλίες μεταξύ Ντόναλντ και Σκρούτζ είναι υπέροχες και το ιστορικό υπόβαθρο απο πίσω είναι ωραία ψαγμένο. Όσον αφορά το σχέδιο, μπορώ να πω ότι στα πρόσωπα των χαρακτήρων τα αισθήματα και οι μορφασμοί ήταν καθαροί και πλούσιοι. Και σκηνές όπως η "έξοδος του μεσολογγίου" με το 313 ήταν δυναμικές και πολλή ωραία στημένες. Ασφαλώς υπήρχαν και προβλήματα αλλά δεν νοιώθω ικανός να κάνω κριτική απο την στιγμή που ούτε συγγραφέας είμαι ούτε καλλιτέχνης. Αλλά σίγουρα μπορώ να πω ότι βγάζει αυτό το αίσθημα που αγάπησα στις ιστορίες του Ρόσα, που στο κάτω κάτω ήταν και ένας απο τους στόχους σας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

δεν νοιώθω ικανός να κάνω κριτική απο την στιγμή που ούτε συγγραφέας είμαι ούτε καλλιτέχνης.

Έχουμε και κάτι κοινό! :P

 

:efxaristo: 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3691 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πάντως απορώ αφού έχουμε τόσο ταλαντούχους φάν των Ντίσνεϋ κόμιξ στην Ελλάδα γιατί δεν κάνουν τίποτα οι εκδοτικές να το εκμεταλλευτούν. Δεν θα χρειάζεται να πληρώνουν δικαιώματα για ιστορίες, θα έχουν πραγματικά "νέες ιστορίες" και θα μπορούν να πλασάρουν το προϊόν ως "γνήσιο Ελληνικό". Βάλε μια Ελληνική ιστορία μια φορά το μήνα στο Μίκυ Μάους και ακόμα και αυτοί που δεν το αγοράζουν θα του ρίξουν μια ματιά.

 

Τώρα καταλαβαίνω ότι το σκεπτικό μου έχει προβλήματα αλλά θεωρώ ότι είναι κρίμα ότι έχουμε μια τόσο μεγάλη σχετικά βιομηχανία και έχουμε κολλήσει στα ξενόφερτα(...νομίζω ότι το τελευταίο πάει παντού όχι μόνο στα κόμιξ).

Έχουμε και κάτι κοινό! :P

 

:efxaristo: 
 

Έ, τουλάχιστον εσύ μπορείς να αρθρώσεις λόγο, εγώ ούτε πως πέρασα το καλοκαίρι στο δημοτικό δεν μπορούσα να γράψω!  :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είχα γράψει την άποψη μου στην Συζήτηση Ελληνικού κομικς, και υπάρχουν και άλλες ενδιαφέρουσες απόψεις εκεί, αν θες, ρίξε μια ματιά.

 

Οι προβληματισμοί μου είναι οι εξής:

 

1) Δεν είναι απαραίτητα μια καλή ιδέα, όσον αφορά τα οικονομικά. Το να πληρώνεις κάποιον για να σου ετοιμάσει μια ιστορία, θα ήταν σίγουρα πιο ακριβό απ'το να εξαγοράσεις τα δικαιώματα μιας ιστορίας. 

 

Σίγουρα αν το πλασάρεις ως ελληνικό κόμικ, στην αρχή τουλάχιστον, θα υπάρξει ένας κάποιος τζίρος (λογικά). Αλλά αν το συνεχίσεις, σε 2η, 3η, 4η κτλ ελληνική ιστορία, θα χάσεις το novelty value, και θα αρχίσεις να χάνεις χρήματα με αυτή την κίνηση.

 

2) Το Ελληνικό Σχέδιο Ντίσνευ, ακόμα και από επαγγελματίες που είπαν να ζωγραφίσουν κάνα παπί για πλάκα/tribute, είναι σίγουρα κάτω απ'τις προσδοκίες ενός εκδότη, και μάλλον κάτω του μετρίου. Η ανατομία είναι δύσκολη, και απαιτεί μια εμπειρία με τον σχεδιασμό παπιών.

 

Το σχέδιο έχει μεγάλη σημασία, ιδιαίτερα αν προσπαθείς να πουλήσεις ένα κόμικ για παιδιά, που εντυπωσιάζονται πιο πολύ απ'το σχέδιο παρά το σενάριο.

 

3) Τα ελληνικά σενάρια Ντίσνευ τείνουν σε κλισέ και υπερβολικά θέματα. Ζορμπάδες Παπακίδες, Τζατζίκηδες Ντάκ, Ο Σκρούτζ στην Αρχαία/Μεσαιωνική/Σύγχρονη Ελλάδα, ρομάντζα με Σκρούτζ και Γκόλντυ, κακές αντιγραφές ιστοριών Ρόσα ή Μπάρκς.

 

Αυτή είναι η άποψη μου με βάση ότι ερασιτεχνικό έχω διαβάσει. Το σενάριο θέλει κάτι πολύ παραπάνω από μεράκι.

 

--

 

Το όλο κόσνεπτ ενός Έλληνα Ντισνευϊκου που εκδόθηκε, θα είναι... κάπως. Θα αρχίσουν να στέλνουν μη σχεδιασμένα σενάρια, ή πρόχειρα σχέδια en masse, αυτοί που ζηλεύουν θα μειώνουν το έργου του/της, θα το συγκρίνουμε κιόλας με ιστορίες επαγγελματιών και σύμφωνα με ένα χαρακτηριστικά που συναντάται σε λίγους λαούς εκτός του ελληνικού, θα αναπτύξουμε ένα καταπληκτικό κόμπλεξ κατωτερότητας και διχόνοιας.

 

"Κοίτα τι κάνουν αυτοί, και κοίτα τι κάνουμε εμείς.". Σίγουρα μια ανθυγιεινή ατμόσφαιρα.

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι ένας καλός σεναριογράφος ή σχεδιαστής ΔΕΝ πρέπει να εκδοθεί, απλά επισημαίνω ότι οι πιθανότητες είναι πολύ άσχημες.

---

 

Εφόσον σου άρεσε το σενάριο (και απ'οτι βλέπω σου αρέσει και σένα ο ΛΛ), να προτείνω να ρίξεις μια ματιά και εδώ: (αυτο-προώθηση ftw :P)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3691 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Είχα γράψει την άποψη μου στην Συζήτηση Ελληνικού κομικς, και υπάρχουν και άλλες ενδιαφέρουσες απόψεις εκεί, αν θες, ρίξε μια ματιά.

 

Οι προβληματισμοί μου είναι οι εξής:

 

1) Δεν είναι απαραίτητα μια καλή ιδέα, όσον αφορά τα οικονομικά. Το να πληρώνεις κάποιον για να σου ετοιμάσει μια ιστορία, θα ήταν σίγουρα πιο ακριβό απ'το να εξαγοράσεις τα δικαιώματα μιας ιστορίας. 

 

Σίγουρα αν το πλασάρεις ως ελληνικό κόμικ, στην αρχή τουλάχιστον, θα υπάρξει ένας κάποιος τζίρος (λογικά). Αλλά αν το συνεχίσεις, σε 2η, 3η, 4η κτλ ελληνική ιστορία, θα χάσεις το novelty value, και θα αρχίσεις να χάνεις χρήματα με αυτή την κίνηση.

 

2) Το Ελληνικό Σχέδιο Ντίσνευ, ακόμα και από επαγγελματίες που είπαν να ζωγραφίσουν κάνα παπί για πλάκα/tribute, είναι σίγουρα κάτω απ'τις προσδοκίες ενός εκδότη, και μάλλον κάτω του μετρίου. Η ανατομία είναι δύσκολη, και απαιτεί μια εμπειρία με τον σχεδιασμό παπιών.

 

Το σχέδιο έχει μεγάλη σημασία, ιδιαίτερα αν προσπαθείς να πουλήσεις ένα κόμικ για παιδιά, που εντυπωσιάζονται πιο πολύ απ'το σχέδιο παρά το σενάριο.

 

3) Τα ελληνικά σενάρια Ντίσνευ τείνουν σε κλισέ και υπερβολικά θέματα. Ζορμπάδες Παπακίδες, Τζατζίκηδες Ντάκ, Ο Σκρούτζ στην Αρχαία/Μεσαιωνική/Σύγχρονη Ελλάδα, ρομάντζα με Σκρούτζ και Γκόλντυ, κακές αντιγραφές ιστοριών Ρόσα ή Μπάρκς.

 

Αυτή είναι η άποψη μου με βάση ότι ερασιτεχνικό έχω διαβάσει. Το σενάριο θέλει κάτι πολύ παραπάνω από μεράκι.

 

--

 

Το όλο κόσνεπτ ενός Έλληνα Ντισνευϊκου που εκδόθηκε, θα είναι... κάπως. Θα αρχίσουν να στέλνουν μη σχεδιασμένα σενάρια, ή πρόχειρα σχέδια en masse, αυτοί που ζηλεύουν θα μειώνουν το έργου του/της, θα το συγκρίνουμε κιόλας με ιστορίες επαγγελματιών και σύμφωνα με ένα χαρακτηριστικά που συναντάται σε λίγους λαούς εκτός του ελληνικού, θα αναπτύξουμε ένα καταπληκτικό κόμπλεξ κατωτερότητας και διχόνοιας.

 

"Κοίτα τι κάνουν αυτοί, και κοίτα τι κάνουμε εμείς.". Σίγουρα μια ανθυγιεινή ατμόσφαιρα.

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι ένας καλός σεναριογράφος ή σχεδιαστής ΔΕΝ πρέπει να εκδοθεί, απλά επισημαίνω ότι οι πιθανότητες είναι πολύ άσχημες.

---

 

Εφόσον σου άρεσε το σενάριο (και απ'οτι βλέπω σου αρέσει και σένα ο ΛΛ), να προτείνω να ρίξεις μια ματιά και εδώ: (αυτο-προώθηση ftw :P)

There goes my dreams... :P

Καταλαβαίνω τα προβλήματα που λες. Αν και να είμαι ειλικρινής δεν την έχω ψάξει την ελληνική ερασιτεχνική σχολή. Αν μπορούσες να προωθήσεις ένα λίνκ για την "Συζήτηση Ελληνικού Κόμικ" θα ήταν τέλεια. Ασφαλώς θεωρώ ότι υπάρχουν ταλέντα εκεί έξω που αξίζουν την ευκαιρία.  :)

Πάντως μόλις κατέβασα το Bierland και απο την σύνοψη πάλι βλέπω ότι έχεις καλή άποψη της ιστορίας, δεν είναι και εύκολο τέτοιο setting.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η συζήτηση είναι στην σελίδα 7 ή 8. http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=10207&page=8

 

Μην παρατάς τα όνειρα σου, απλά ανέπτυξε τα σύμφωνα με τις δυσκολίες της πραγματικότητας. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Όπως συνηθίζεται και σε άλλες περιπτώσεις σε άλλα επαγγέλματα και δραστηριότητες, για να πιάσει Έλληνας δημιουργός στα Disney, θα χρειαστεί απ' ότι βλέπω να καταφέρει να αναδειχθεί μέσα από την ξένη αγορά για να τον αποδεχθούμε (και άμα) και εμείς ως εισαγόμενο «προϊόν». Αλλιώς δεν πρόκειται να του δώσουμε ευκαιρία. Και το αστείο είναι πως συνήθως δεν κάνουν κάτι διαφορετικό από άποψη προσέγγισης από αυτό που έκαναν ή θα έκαναν στην Ελλάδα. :) Αλλά το κόμπλεξ και η ξενομανία είναι χαρακτηριστικό του νεοέλληνα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά, αυτές τις μέρες πρόσεξα ότι κατά την διάρκεια κάποιας μικρο-διόρθωσης στην ελληνική εκδοχή της ιστορίας μπερδεύτηκαν μεταξύ τους κάποιες σελίδες (γύρω στην σελ. 15). Αυτό έχει διορθωθεί στην εκδοχή που θα υπάρχει στο Περιοδικό της ΚΟΜΙΞ Wiki #3, οπού θα υπάρχει και εξτρά υλικό. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αντικατέστησα το λίνκ της ελληνικής εκδοχής με ένα λίνκ στο περιοδικό της ΚΟΜΙΞ Wiki #3. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.