Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25017
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  33
  • Reputation:   198
  • Achievement Points:  33
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Είμαι καινούριος εδώ και θέλω να ρωτήσω κάποιες απορίες και όποιος θέλει ας απαντήσει..

 

Προηγουμένως, όμως, θα ήθελα να παρατηρήσω ότι δεν βλέπω να υπάρχουν και πολλοί fans του Hugo Pratt, που είναι ο μεγαλύτερος καλλιτέχνης κόμικς που υπήρξε ποτέ. Δυστυχώς, στα Ελληνικά και Αγγλικά έχουν κυκλοφορήσει μόνο οι περιπέτειες του Κόρτο Μαλτέζε που είναι και τα καλύτερα έργα του. Φυσικά και τα δύο μεγαλειώδη έργα του που έκανε σε συνεργασία με το Μανάρα.

Κάποιες άλλες ιστορίες του (ernie pike π.χ.) έχουν κυκλοφορήσει αποσπασματικά σε κάποια περιοδικά.

Τα περισσότερα έργα του κυκλοφορούν στα γαλλικά ή ιταλικά.

 

Τεσπα, αυτά που ήθελα να ρωτήσω είναι τα εξής:

 

- Αν παραγγείλετε κάποιο τόμο από άμαζον αμερικής, ή γενικά από κατάστημα αμερικής, σας βάζουν φόρο στο τελωνείο;

Παλιά μπορεί όχι, αλλά τελευταία έχουν μάλλον αγριέψει τα πράγματα. Έχει κανείς φάει φόρο στο κεφάλι πρόσφατα; Πόσο είναι το χαράτσι;

 

- Συνήθως, πριν παραγγείλω από το εξωτερικό θέλω να δω μερικές σελίδες, για να δω την ποιότητα και αν με ενδιαέρει η ιστορία. Γι αυτό το λόγο, μερικές φορές ψάχνω κάποιο τόρρεντ. Ξέρετε ποιο σάιτ έχει μεγάλη ποικιλία σε torrent με κόμικς;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190277
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Kαλησπέρα και :welcome:

 

Είμαστε πολλοί που λατρεύουμε τον Πραττ, αλλά απλώς είναι περισσότερες οι πάπιες (disney fans), κάνουν μεγαλύτερο σαματά και σκορπάνε περισσότερα πούπουλα :) Στα Ελληνικά έχουν κυκλοφορήσει επίσης ο πρώτος τόμος από τους Σκορπιούς της Ερήμου http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=7215, το Ernie Pike που νομίζω ότι είναι όλα http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=3372 (μπορεί και όχι βέβαια... δεν ξέρω πόσα ήταν συνολικά), το Μόργκαν http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=7202, το Περιπέτεια στις Νότιες Θάλασσες που περιέχει το Capitan Cormorant και το L'isola del tesoro αλλά και αρκετές σε διάφορα πολεμικά (χωρίς όμως να αναφέρουν δημιουργούς και ακόμα ψάχνουμε (ο Παυλάρας δλδ :respect: ) να βρούμε τι και που) http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=11757

 

===

πέρυσι που παρήγγειλα από άμαζον, δεν μου έβαλαν φόρο. Από τορρεντάδικα, δεν γνωρίζω :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12518
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5523 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Για το amazon, όχι, δεν μπαίνει κανένας φόρος... Απλά από America είναι συνήθως ανεβασμένα τα μεταφορικά, αυτό είναι όλο. Κατά τ' άλλα δεν υπάρχει κάποια επιπλέον χρέωση! :best:

 

Welcome!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25017
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  33
  • Reputation:   198
  • Achievement Points:  33
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Ευχαριστώ πολύ παίδες :sun:

 

Duck Dodgers μερικά από αυτά που αναφέρεις μου είχαν διαφύγει.. Θα πέσω με τα μούτρα να τα βρω..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.