Μετάβαση στο περιεχόμενο

Novel Concepts [ Τα 100 καλύτερα TPBs και Graphic Novels από το περιοδικό Wizard ]


leonidio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41739
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ξεκινάω ζητώντας προκαταβολικά συγγνώμη για δύο πράγματα: πρώτον, για το εάν έχει αναρτηθεί αυτό το θέμα και από άλλον πριν (μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα δεν μου έβγαλε αποτελέσματα) και δεύτερον, για το εάν το αναρτώ σε λάθος ενότητα. Και βέβαια, όπως θα διαβάσετε λίγο πιο κάτω, δεν είναι νέο, αφού είναι η δημοσίευση έγινε 2 χρόνια πριν

Στο δια ταύτα:

Το πολύ γνωστό περιοδικό για κόμικς Wizard δημοσίευσε στο τεύχος 212 (Απρίλιος ή Μάιος - δεν θυμάμαι καλά - του 2009) δημοσίευσε μια λίστα με τα καλύτερα TPBs και Graphic Novels που δημοσίευτηκαν κατά τη διάρκεια ύπαρξης του περιοδικού - ήτοι από το 1991 και μετά.

Ποστάρω σκαναρισμένη τη φωτογραφία στην αρχή του άρθρου, την πρώτη σελίδα με τα κριτήρια της αξιολόγησης/κατάταξης (που πρέπει να τη διαβάσετε πριν πάτε στην καθαυτή λίστα) και στη συνέχεια τις σελίδες με τη λίστα.

Προφανώς και χρησιμεύει ως αναφορά, αφού σίγουρα δεν θα συμφωνήσουμε όλοι με τη λίστα - και ούτε και θα μπορούσαμε άλλωστε. Επειδή πάντως, έχω διαβάσει το νούμερο 1, σας συνιστώ να το διαβάσετε, όσοι δεν το έχετε διαβάσει, γιατί σίγουρα έχει ενδιαφέρον.

 

wizard10.jpgwizard11.jpgwizard12.jpgwizard13.jpg

 

wizard14.jpgwizard15.jpgwizard16.jpgwizard17.jpg

 

wizard18.jpgwizard19.jpgwizard20.jpgwizard21.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27523
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5741 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Παααρα πολύ καλή λίστα. Όταν είχα ξεκινήσει να αγοράζω γιγάντιες εκδόσεις (OMNIBUS κλπ) αυτό το άρθρο είχα ως εφαλτήριο. Σίγουρα μερικά από τα κόμικ που προτείνει δεν μου άρεσαν αλλά ως λίστα προσπαθεί να καλύψει πάρα πολλά είδη κόμικ χωρίς να επικέντρωνεται στους σούπερήρωες. Ειδικά μερικά από τα κόμικ που αναφέρει είναι πάρα πολύ επιτυχημένες και σχετικά άγνωστες επιλογές. Πάντως όσοι προσπαθήσετε να αγοράσετε την συγκεκριμένη λίστα ετοιμαστείτε για πολλά έξοδα (παραπάνω από 2000 €) και έχετε υπ όψιν σας ότι μερικές εκδόσεις από αυτές που προτείνονται είναι out of print ενώ άλλες έχουν αντικατασταθεί από πολύ καλύτερες. Εγώ έχω κατορθώσει προς το παρόν να αγοράσω τι μισή λίστα και πέραν μιας δύο εξαιρέσεων δεν έχω απογοητευτεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28493
  • Reputation:   190327
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Συμφωνώ ότι είναι ενδιαφέρουσα λίστα και ένας πολύ καλός τυφλοσούρτης για να βρει κανείς υπέροχα πράγματα. Διαφωνώ μέχρι εκεί που δεν πάει όμως για τις πρώτες επιλογές τους. (αυτό βέβαια είναι απλώς διαφωνία ως προς την ιεράρχηση στη λίστα, όχι ως προς το αν αξίζει να διαβάσει κανείς αυτά που λένε ως πρώτα)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27523
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5741 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Κάπου -νομίζω- το γράφει ότι η λίστα δεν είναι ιεραρχική. Δηλαδή το νούμερο #1 δεν είναι το καλύτερο κόμικ που βγήκε ποτέ ,απλά κάποιο κόμικ έπρεπε να μπει για νούμερο #1 και έτυχε αυτό.

Αυτό που περιμένω πως και πως πάντως είναι το X-Statix OMNIBUS

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28493
  • Reputation:   190327
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

και να το γράφει κάπου και να μην το είδα, και μόνο που στο πρώτο έχουν μια σελίδα, στα επόμενα 9 από μια στήλη και στα άλλα 90 μια παράγραφο, νομίζω ότι είναι εμφανές ότι έκαναν ιεράρχηση :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.