Μετάβαση στο περιεχόμενο

AKIRA - KATSUHIRO OTOMO


dionik

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
AKIRA - KATSUHIRO OTOMO
Σενάριο/Kείμενα:
Γιώργος Κωνσταντόπουλος
Σχέδιο:
Katsuhiro Otomo
Εκδοτική:
ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
21-01-2008
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Είδος εντύπου:
Βιβλίο
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Μέγεθος:
20.3 x 27.5
Σελίδες:
144
Χρώμα:
Ποικίλο
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30824
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

 

Πρόκειται για την ερευνητική εργασία του Γιώργου Κωνσταντόπουλου (aka geokon712) με θέμα το Akira και τον Katsuhiro Otomo. Όπως αναφέρει και στην εισαγωγή, σκοπός της ερευνητικής δεν είναι να αναλύσει τον Katsuhiro Otomo σαν σχεδιαστή manga, αλλά σαν καλλιτέχνη και πως το συνολικότερο έργο του επηρέασε πολλούς άλλους. Το κείμενο συνοδεύει πλούσια εικονογράφηση από έργα του Otomo και ιδιαίτερα από το Akira.

 

Παρουσίαση του manga.

 

 

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45796
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ούτε καν είχα πάρει χαμπάρι την κυκλοφορία, προφανώς επειδή δεν ασχολούμαι με βιβλία. Παρ' όλ' αυτά θα μου άρεσε να διαβάσω τις απόψεις ενός ατόμου που έχω γνωρίσει από εδώ μέσα, επομένως αν το πετύχω θα του ρίξω μια ματιά.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5376 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Μου κάνει εντύπωση Νίκο που ανοίγεις θέμα για κάτι τέτοιο, απλά θέλησα να αφήσω την ερευνητική μου εργασία σε ένα μέρος που ίσως κάποιος ενδιαφερθεί να διαβάσει και ίσως να του χρησιμεύσει κιόλας. Αλλά δεν είναι έκδοση! Κάθε σπουδαστής του Ακτο οφείλει να κάνει την ερευνητική του εργασία και να την τυπώσει σε 3 αντίτυπα (δυο για τον Ακτο και ένα για τον υπεύθυνο καθηγητή του). Οπότε μην μπερδευτεί το πράγμα… δεν πρόκειται για έκδοση. Μάλλον είναι δικό μου το λάθος που απλά το άφησα εκεί (πριν αρκετούς μήνες) λέγοντας μόνο πως ήταν εργασία από την σχολή και σας /σε μπέρδεψα.

 

Οι βιβλιοθήκες του Ακτο είναι γεμάτες με ερευνητικές εργασίες σπουδαστών… Ένα μικρό μέρος των εργασιών αυτών, έχουν θέμα γύρω από τα κόμικς…

 

μιας και το έθεσα λοιπόν, όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να κάνει μια βόλτα (αν και δε νομίζω να είναι ανοιχτή προς όλους η βιβλιοθήκη της σχολής) και να βρει πολλά πράγματα που θα τον ενδιέφεραν (ακόμα κι αν αφαιρέσουμε τις εργασίες σπουδαστών που γίνανε με το ζόρι μόνο και μόνο επειδή έπρεπε… που δεν είναι και λίγες).

 

 

Μακριά όμως από την γραμματεία του Ακτο! Μπορεί να σας μπερδέψουν με μπαμπά ή μαμά σπουδαστού και να σας αποσπάσουν χρήματα…

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3877
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

 

 

Μακριά όμως από την γραμματεία του Ακτο! Μπορεί να σας μπερδέψουν με μπαμπά ή μαμά σπουδαστού και να σας αποσπάσουν χρήματα…

 

 

 

lol.giflmao.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30824
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μου κάνει εντύπωση Νίκο που ανοίγεις θέμα για κάτι τέτοιο, απλά θέλησα να αφήσω την ερευνητική μου εργασία σε ένα μέρος που ίσως κάποιος ενδιαφερθεί να διαβάσει και ίσως να του χρησιμεύσει κιόλας.

 

Ακριβώς για αυτό το λόγο έγινε παρουσίαση. :) Διαφορετικά πως θα ξέραμε ότι υπάρχει αυτή η ερευνητική εργασία και μάλιστα ότι είναι προσβάσιμη μέσω της ανοιχτής βιβλιοθήκης της Λέσχης (χωρίς γραμματείες :P) για να την μελετήσει όποιος ενδιαφέρεται?

 

Σκοπός της Λέσχης δεν είναι μόνο να γίνει ένας χώρος απλά ανάγνωσης αλλά και μελέτης των κόμικς. Οπότε τέτοιες εργασίες είναι πολύ ενδιαφέρουσες και μακάρι να βρεθούν και άλλες παρόμοιες στα ράφια της. Ήδη υπάρχει ακόμα μία, με θέμα την αρχιτεκτονική της Αθήνας και τα κόμικς. ;)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5376 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

βασικά είδα που έγραφες "εκδοτική: Ακτο" και ανησύχησα πως το θεώρησες "κανονική" έκδοση...

 

όλα καλά, όλα καλά, ευχαριστώ :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.