Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αν και σκουριασμένος...


Nix

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  104
  • Reputation:   68
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14926
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4996 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Το τελευταιο μου αρεσει πιο πολλη, οχι οτι τα υπολοιπα δεν ειναι καλα απλα φαινεται πιο πολλη οτι πειραματιζοσουν με το photoshop ενω στο τελευταιο ειναι σαν να ηξερες πως και τι θα κανεις και φαινεται πιο δεμενο να πω πιο δουλεμενο παντως μου αρεσει οπως και να το εκανες! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26508
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ενδιαφέροντα, αν και θα προτιμούσα να τα δω με λιγότερη θολούρα και "κομπιουτερίλα"... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5375 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ben Urich, :hi:

 

Τα pin ups σου είναι αρκετά όμορφα και δουλεμένα, :congrats:

 

Μιας και ανοιχτός σε κριτική, να κάνω μερικές παρατηρήσεις:

 

Γενικότερα, έχεις μια ιδέα από ανατομία και αντιλαμβάνεσαι που πάει τι και πως (στους μυς αναφέρομαι), αυτό είναι καλό γι αυτό που θες να κάνεις. Πάρε ένα βιβλίο ανατομίας και κανένα περιοδικό γυμναστικής για να σε βοηθήσει να καταλάβεις ακόμα καλύτερα πως δένονται μεταξύ τους οι μύες.

 

Όσον αφορά το χρώμα δεν έχω να πω πολλά επειδή βλέπω χρησιμοποιείς διαφορετικές τεχνικές από εικόνα σε εικόνα… οπότε συνεχίζεις να πειραματίζεσαι και θα την βρεις την άκρη. Συμβουλεύω μόνο να αποφεύγεις παντρέματα σαν αυτά στον χρωματισμό του Thor. Το σχέδιό σου έρχεται σε αντίθεση με το κομπιουτερίστικο φόντο… αν θες φόντο, πιστεύω είναι καλύτερα να το σχεδιάσεις όπως και τον ήρωα και μετά να το χρωματίσεις.

 

Θα ήταν καλό να δούμε και μελανωμένα σχέδια, πάντως :beer:

 

 

Τα παρακάτω, έχουν να κάνουν κυρίως με την σύνθεση.

 

Venom & Spidy: έχει δημιουργηθεί ένα μπούκωμα στις φιγούρες τους. Είναι σημαντικό για έναν σχεδιαστή να μάθει να κάνει ξεκάθαρες φόρμες, τι εννοώ ξεκάθαρες φόρμες: πχ, το πράσινο ανθρωπάκι στα φανάρια που σημαίνει "πέρνα την διάβαση" έχει ξεκάθαρη φόρμα… πόσο ξεκάθαρη θα ήταν η φόρμα του εάν το βλέπαμε ανφάς (όπως το κόκκινο ανθρωπάκι) και όχι προφίλ;; ελπίζω να γίνομαι κατανοητός και να καταλαβαίνεις που το πάω.

 

Προσπάθησε οι πόζες που θα επιλέγεις, η γωνία λήψης σου και ο συνδυασμός των φιγούρων σου να είναι έτσι ώστε να έχεις ξεκάθαρες φόρμες. Αν δηλαδή παίρναμε και μαυρίζαμε εξ ολοκλήρου τις φιγούρες σου… να συνεχίζαμε να καταλαβαίνουμε τι βλέπουμε.

 

Στην συγκεκριμένη σου εικόνα: το δεξί χέρι του σπάιντι μπλέκεται στην φόρμα του δεξιού μπουτιού του βένομ, το αριστερό χέρι του σπάιτνι, επίσης, μπλέκεται στην φόρμα του αριστερού χεριού και ποδιού του βένομ… όλα αυτά δυσκολεύουν την ανάγνωση της εικόνας σου.

 

post-10885-13032218326457_thumb.jpg

 

πειραματίσου λίγο με την σύνθεση για πιο ξεκάθαρες φόρμες:

 

post-10885-13032218979117_thumb.jpg

 

Ίσως βέβαια, λόγω θέματος, να ήταν και πιο λειτουργική η εικόνα σου εάν δεν είχες καν ολόσωμο τον βένομ… θα φάνταζε πιο απειλητικός εάν είχες σχεδιασμένο ίσα-ίσα το εξωτερικό περίγραμμα των χεριών του (μέχρι τους ώμους και την πλάτη του ίσως) και εννοείται τα μάτια και τα δόντια του.

 

post-10885-13032262124199_thumb.jpg

 

Spidy both sides: δεν υπάρχει λόγος, πιστεύω, να βγαίνει το δεξί του χέρι έξω από την εικόνα… βαριόσουν ίσως :P Επίσης, προσπάθησε να αποφεύγεις να κόβεις τους ήρωες σου στις κλειδώσεις τους, αναφέρομαι στο καδράρισμά σου, η εικόνα κόβεται στα γόνατα του σπάιντι… κάτι τέτοιο "αναπηριάζει" τον ήρωα. Βρες άλλα σημεία του σώματος για να κόψεις, μια χρυσή τομή στα μπούτια ή στις γάμπες. Μακριά από γόνατα και ακόμα περισσότερο από αστραγάλους, καθώς και αγκώνες και καρπούς αντιστοίχως.

 

Φαντάζομαι ο λόγος που έκοψες εκεί την φιγούρα σου είναι επειδή απλά μέχρι εκεί έφτανε το φύλλο σου… Το ιδανικότερο είναι να οριοθετείς στο φύλλο σου την επιφάνεια την οποία θα χρησιμοποιήσεις για να σχεδιάσεις, αυτή η προσχεδιακή φάση, όπου καθορίζεις τις φόρμες και την γενικότερη σύνθεσή σου, είναι η σημαντικότερη για ένα καλό (και ευανάγνωστο) αποτέλεσμα.

 

 

Thor: Πειραματίσου με το κάδρο σου. Το λιγότερο ενδιαφέρον θέμα… είναι το θέμα που βρίσκεται στο κέντρο του κάδρου μας. Επίλεξε τα «τρίτα» ως καταλληλότερα σημεία για να τοποθετήσεις το θέμα σου.

 

post-10885-13032215759877_thumb.jpg

 

Με λίγα λόγια: απόφυγε να κεντράρεις.

 

post-10885-13032216082772_thumb.jpg

 

και αυτό ίσως είναι κάπως επικύνδινα κέντρο αλλά πιστεύω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

 

 

Για τα άλλα δυο δεν έχω κάτι ιδιαίτερο να πω… διάλεξα τις εικόνες που θεώρησα ως πιο αδύναμες για να κάνω τις παρατηρήσεις μου και να συμβουλέψω και ελπίζω τα παραπάνω να σου φανούν χρήσιμα στις επόμενες προσπάθειές σου.

 

Τα λέμε και καλή συνέχεια! :beer:

Επεξεργασία από geokon712
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  104
  • Reputation:   68
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

 

Τα λέμε και καλή συνέχεια! :beer:

 

Wow, αυτό θα πει ολοκληρωμένη απάντηση!

 

Σε ευχαριστώ, geokon, για τα σχόλια σου. Πίστεψε με, θα τα λάβω υπόψη μου την επόμενη φορά (ειδικά εκείνο για τα προσχέδια πριν το τελικό σκίτσο [shame]).

 

Στο θέμα του χρωματισμού, τώρα, ναι, όντως ακόμα πειραματίζομαι με διάφορα κολπάκια και τεχνικές. Δεν με ικανοποιεί καμία απο τις διάφορες -να τις πω- "τεχνικές" που έχω αναπτύξει ως τώρα με ηλεκτρονικά μέσα, όντας τραγικά αυτοδίδακτος. Το παλεύω όμως ακόμα, trust me!

 

Όσον αφορά το μελάνωμα των σχεδίων, δυστυχώς ομολογώ ένοχος στο ότι δεν μελανώνω κανένα απο αυτά τα pinups που κάνω κατα καιρούς. Γίνονται μάλλον πρόχειρα, είναι η αλήθεια, πολλές φορές κυριολεκτικά στο πόδι, όποτε μου τη βιδώσει (πάντα έχω μαζί μου μπλοκ και μολύβι, και για αυτό, και για άλλους λόγους), και κάθε μερικούς μήνες σκανάρω εκείνα που θεωρώ ότι αξίζει να δοκιμάσω να χρωματίσω, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι φτάνουν όλα στο τελικό στάδιο. Οπότε το μελάνωμα το προσπερνάω εντελώς ως στάδιο, παρα μόνο όταν πρόκειται για σελίδες που πάνε προς "κομιξοποίηση". Δεν θα χρησιμοποιούσα άλλωστε αυτό το "superhero drawing style" για κόμικ που θα έκανα, καθότι θεωρώ ότι δεν το "έχω". Το superhero book που δουλεύω -αργά-, αυτό τον καιρό, να καταλάβεις, είναι πιο πολύ στο στυλ του Powers όσον αφορά στο σχέδιο.

 

Βασικά, ξαναδιαβάζοντας όλη μου την απάντηση, βγαίνει λίγο σαν μια σειρά απο δικαιολογίες, και ειλικρινά, δεν το εννοούσα έτσι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4693 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

ενδιαφερουσες επεξεργασιες,απλα μου φαινεται οτι οι πρωτες ειχαν πολυ μαυρο και χανονται καπως οι φιγουρες,ενδιαφερουσα αποψη αλλα υπαρχουν πολλα περιθωρια βελτιωσης,συνεχισε! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.