Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόκληση ο γυμνός Μίκι με τη σβάστικα


kostis7

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1454
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5837 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Αντιδράσεις προκαλεί στην Πολωνία μια αφίσα που συνδυάζει τον Μίκι Μάους, μια γυμνή γυναίκα και τη σβάστικα. Το πόστερ, το οποίο αναρτήθηκε τον Ιούνιο, λίγα μόλις βήματα από μια συναγωγή, αποτελεί αντίγραφο ενός έργου Ιταλού καλλιτέχνη που ήθελε να αποδώσει τη «φρίκη» του αμερικανικού τρόπου ζωής.

 

Ωστόσο, αρκετοί Πολωνοί δείχνουν πως καμία διάθεση δεν έχουν να χρησιμοποιηθούν για σατιρικούς ή ακόμη και για καλλιτεχνικούς λόγους εικόνες ή σύμβολα που παραπέμπουν στη ναζιστική Γερμανία. Η εισβολή της το 1939 στην Πολωνία συνοδεύεται από ζοφερές μνήμες με στρατόπεδα θανάτου, στα οποία εκατομμύρια άνθρωποι θανατώθηκαν.

 

«Αυτή η πρόκληση μέσω της τέχνης είναι μια μορφή βίας κατά της ευαισθησίας πολλών ανθρώπων», δήλωσε ο Νόρμπερτ Ναπιεράι, μέλος του δημοτικού συμβουλίου του Πόζναν, που ζήτησε από τις εισαγγελικές αρχές να απαγορεύσουν την αφίσα. Ωστόσο οι εισαγγελείς επικαλούνται την ελευθερία στην τέχνη και τονίζουν ότι δεν παραβιάζονται οι νόμοι της χώρας.

 

«Το κεφάλι του Μίκι Μάους και η σβάστικα είναι στο ίδιο επίπεδο-δεν σημαίνουν τίποτα και ανήκουν και τα δύο στον κόσμο της παγκοσμιοποίησης», επισήμανε η Μαρία Τζαρνέκα, διευθύντρια γκαλερί. «Τα σύμβολα και ο τρόπος που λειτουργούν είναι το θέμα εδώ», πρόσθεσε.

 

«Είναι σοκ για τους ανθρώπους που φέρουν ακόμη τα σημάδια της κόλασης του Ολοκαυτώματος», απαντά η 64χρονη Αλίσια Κόμπους, επικεφαλής της εβραϊκής κοινότητας του Πόζναν.

 

Το έργο του Ιταλού Max Papeschi εντάσσεται σε μια σειρά εκθεμάτων που συνδυάζουν φιγούρες αμερικανικών καρτούν με εικόνες πολέμου και καταστροφής.

 

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=2&artId=4584420

 

 

Εδώ θα βρείτε μερικά ακόμα ''έργα τέχνης''

http://www.maxpapeschi.com/

Επεξεργασία από kostis7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12748
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  440
  • Reputation:   1797
  • Achievement Points:  440
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5070 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ωραιο αρθρο αλλα εχω μια απορια:

 

Εδώ θα βρείτε μερικά ακόμα ''έργα τέχνης''

http://www.maxpapeschi.com/

προς τι τα εισαγωγικα?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  426
  • Reputation:   2218
  • Achievement Points:  426
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5354 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ωραιο αρθρο αλλα εχω μια απορια:

 

προς τι τα εισαγωγικα?

 

Eπειδή όταν λες έργα τέχνης δεν εννοείς ακριβώς αυτού του είδους, γι αυτό το χρησιμοποιεί ειρωνικά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12748
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  440
  • Reputation:   1797
  • Achievement Points:  440
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5070 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

δεν αντιλαμβανομαι τι ειδος εννοεις...και ποιος κρινει αν κατι ειναι εργο τεχνης η οχι?

Επεξεργασία από _SnOoPy_
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25080
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ανούσια κουβέντα. Το τι είναι τέχνη είναι εντελώς υποκειμενικό. Τα σκουπίδια του ενός, τέχνη του άλλου και το αντίστροφο. Ο καθένας έχει την άποψή του και δεν υπάρχει λόγος να κριτικάρεται για αυτή. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12748
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  440
  • Reputation:   1797
  • Achievement Points:  440
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5070 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ανούσια κουβέντα. Το τι είναι τέχνη είναι εντελώς υποκειμενικό. Τα σκουπίδια του ενός, τέχνη του άλλου και το αντίστροφο. Ο καθένας έχει την άποψή του και δεν υπάρχει λόγος να κριτικάρεται για αυτή. :beer:

αυτο ακριβως λεω και εγω...γιαυτο με χαλασανε αυτα τα εισαγωγικα

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25080
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Δεν θα έπρεπε να σε χαλάσουν. Ο καθένας μπορεί να θεωρήσει ότι κάτι είναι έργο τεχνης ή "έργο τέχνης". :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12748
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  440
  • Reputation:   1797
  • Achievement Points:  440
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5070 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

sure,εχει το δικαιωμα να πει την αποψη του,και εγω το δικαιωμα να την κρινω

:beer: (οχι,αλλο ποτηρι γιατι ειμαι ηδη πιωμενος:P)

Επεξεργασία από _SnOoPy_
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1454
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5837 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Καταρχάς να ζητήσω συγγνώμη γιατί δεν ήθελα να προσβάλω κανέναν.

Τα εισαγωγικά τα έβαλα για να δώσω όντως μια ειρωνική νότα.Έχω βαρεθεί τους ψευτοδιανοούμενους και αυτούς που ονομάζουν τέχνη ότι να 'ναι.όπως και στη συγκεκριμένη περίπτωση το κόψιμο κεφαλιών και την αντικατάσταση τους με αυτά από καρτούν κτλ.Μπορεί αν είναι λάθος,αλλά κι εγώ τη γνώμη μου λέω!

 

Και πάλι συγγνώμη για την αναστάτωση και το μπέρδεμα!Ελπίζω ο φίλτατος σνούπη να μην έχει μετοχές και ποσοστά από το συγκεκριμένο καλλιτέχνη! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  264
  • Reputation:   1513
  • Achievement Points:  264
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5508 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αντιδράσεις προκαλεί στην Πολωνία μια αφίσα που συνδυάζει τον Μίκι Μάους, μια γυμνή γυναίκα και τη σβάστικα. Το πόστερ, το οποίο αναρτήθηκε τον Ιούνιο, λίγα μόλις βήματα από μια συναγωγή, αποτελεί αντίγραφο ενός έργου Ιταλού καλλιτέχνη που ήθελε να αποδώσει τη «φρίκη» του αμερικανικού τρόπου ζωής.

 

Ωστόσο, αρκετοί Πολωνοί δείχνουν πως καμία διάθεση δεν έχουν να χρησιμοποιηθούν για σατιρικούς ή ακόμη και για καλλιτεχνικούς λόγους εικόνες ή σύμβολα που παραπέμπουν στη ναζιστική Γερμανία. Η εισβολή της το 1939 στην Πολωνία συνοδεύεται από ζοφερές μνήμες με στρατόπεδα θανάτου, στα οποία εκατομμύρια άνθρωποι θανατώθηκαν.

 

«Αυτή η πρόκληση μέσω της τέχνης είναι μια μορφή βίας κατά της ευαισθησίας πολλών ανθρώπων», δήλωσε ο Νόρμπερτ Ναπιεράι, μέλος του δημοτικού συμβουλίου του Πόζναν, που ζήτησε από τις εισαγγελικές αρχές να απαγορεύσουν την αφίσα. Ωστόσο οι εισαγγελείς επικαλούνται την ελευθερία στην τέχνη και τονίζουν ότι δεν παραβιάζονται οι νόμοι της χώρας.

 

«Το κεφάλι του Μίκι Μάους και η σβάστικα είναι στο ίδιο επίπεδο-δεν σημαίνουν τίποτα και ανήκουν και τα δύο στον κόσμο της παγκοσμιοποίησης», επισήμανε η Μαρία Τζαρνέκα, διευθύντρια γκαλερί. «Τα σύμβολα και ο τρόπος που λειτουργούν είναι το θέμα εδώ», πρόσθεσε.

 

«Είναι σοκ για τους ανθρώπους που φέρουν ακόμη τα σημάδια της κόλασης του Ολοκαυτώματος», απαντά η 64χρονη Αλίσια Κόμπους, επικεφαλής της εβραϊκής κοινότητας του Πόζναν.

 

Το έργο του Ιταλού Max Papeschi εντάσσεται σε μια σειρά εκθεμάτων που συνδυάζουν φιγούρες αμερικανικών καρτούν με εικόνες πολέμου και καταστροφής.

 

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=2&artId=4584420

 

 

Εδώ θα βρείτε μερικά ακόμα ''έργα τέχνης''

http://www.maxpapeschi.com/

 

 

Απαράδεκτη αφίσα!!! :down:

 

σκουπίδι σκέτο. :reap:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12748
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  440
  • Reputation:   1797
  • Achievement Points:  440
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5070 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχω βαρεθεί τους ψευτοδιανοούμενους και αυτούς που ονομάζουν τέχνη ότι να 'ναι.όπως και στη συγκεκριμένη περίπτωση το κόψιμο κεφαλιών και την αντικατάσταση τους με αυτά από καρτούν κτλ.

 

τοτε δυστηχως εγω ειμαι ενας απο αυτους,γιατι προφανως ειμαι ο μονος που του αρεσει.δεν θα κατσω τωρα να πω επειχηρηματα γιατι το συγκεκριμενο εργο ειναι τεχνη με η χωρις εισαγωγικα,αλλα θεωρω ηλιθιοτητα να προδικασω μια εικονα επειδη εχει φατσες ηρωων απο comic ενωμενα με κατι αλλο.

Και πάλι συγγνώμη για την αναστάτωση και το μπέρδεμα!Ελπίζω ο φίλτατος σνούπη να μην έχει μετοχές και ποσοστά από το συγκεκριμένο καλλιτέχνη! :D

οχι ρε γ*μ*το,και θα ηταν η πρωτη φορα που θα κερδιζα λεφτα,επιτελους απο την τεχνη..;)

 

φιλικα(μεχρι αηδιας)

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1454
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5837 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Άλλους εννοώ ψευτοδιανοούμενος,όχι εσένα.Καμία σχέση...Και δεν έχει να κάνει ότι δε μου αρέσει επειδή έχει ήρωες κόμικς...

 

Φυσικά φιλικά.Αν δεν μπορούμε α συζητήσουμε πάμε χαμένοι!)όχι άλλη μπύρα γιατί είναι βράδυ και με φουσκώνει!)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12748
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  440
  • Reputation:   1797
  • Achievement Points:  440
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5070 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

πωωω,ασε και εμενα η μπυρα με φουσκωνει οσο δεν παει...αλλα

we cant live without beer :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55413
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

δεν θα σχολιάσω αν είναι τέχνη ή όχι αλλα σίγουρα είναι πρόκληση αφου ένας γυμνός Μίκι έχει 2 σελίδες topic στο greekcomics! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39535
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5074 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Αυτό μόνο έργο τέχνης δεν είναι.Είναι το αποτέλεσμα ενός προκλητικού τύπου που θέλει να γίνει διάσημος.Μάθαμε τώρα ότι "η τέχνη είναι υποκειμενική" και ο κάθε άτεχνος βγάζει και ένα "δημιούργημα".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28730
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6458 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

LoL, όταν βάλουν μία αφίσα με τον μίκυ να απαυτώνει ένα καρπούζι θα περάσουν σε ανώτερα επίπεδα τέχνης. Τέλος πάντων, κάποια έργα είναι διαχρονικά, κάποια απλώς ελπίζω να χαθούν στην λήθη, μετά τον αρχικό ενθουσιασμό ή την αποτυχημένη επένδυση κάποιου συλλέκτη που ίσως ελπίζει ότι στο μέλλον τέτοια έργα θα έχουν κάποια αξία. Εγώ είμαι από αυτούς που τα θεωρούν έργα πρόσκαιρης τέχνης, αφού υπάρχουν κάποιοι που μπορεί να θεωρήσουν ότι κάποιος που απαυτώνει ένα καρπούζι είναι τέχνη, τότε αυτομάτως δημιουργείται το κοινό που θα υποστηρίξει το δικαίωμα του αυτό. Αλλά κυρίως είμαι με αυτούς που κάποια ακραία τα θεωρούν σκουπίδια και κακώς ίσως τα κατατάσσουν στην ίδια μορφή τέχνης με άλλα πραγματικά δημιουργήματα-αριστουργήματα του παρελθόντος ή και του παρόντος. Τέλος πάντων, η τέχνη είναι πάντα εκεί για να διχάζει, πάντως να πω την αλήθεια δεν θα τα έβαζα στο σπίτι μου (στην αποθήκη μπας και βρεθεί στο μέλλον κάνα κορόιδο να τα πάρει όσο θα μου λείπουν για ένα μέγαρο θα τα έβαζα, ποτέ δεν ξέρεις).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15805
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6328 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Κι όμως, το κάθε τι μπορεί να θεωρηθεί τέχνη. Ο καθένας μας δεν είναι άτεχνος, απλά κατά την πλειοψηφία μας ατάλαντος. Το αν είναι καλό δείγμα ή όχι είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου ο Andy Warhol, νιώθω ότι προσβάλει την αισθητική μου. Μπορώ όμως να πω ότι δεν είναι τέχνη? Δεν νομίζω. Απλά δεν μου αρέσει.

 

Το συγκεκριμμένο έργο πάντως δεν βλέπω να ενισχύει αντισημιτιστικές θέσεις. Χρησιμοποιεί 3 θέματα για να ασκήσει κριτική στον σύγχρονο αμερικάνικο τρόπο ζωής. Το επίμαχο θέμα, η σβάστιγκα σε ροζ σημαία, χαρακτηρίζει εύκολα την αμερικάνικη εκστρατεία υπέρ της νέας, "ροζ άρειας φυλής" - celebrities uber alles. Μια χαρά μεταφορά. Ακόμα και να μην το πάει εκεί, σίγουρα κάπου το πάει. Το να το αφορίσουμε καθαρά και μόνο επειδή μας χαλάει η σβάστιγκα μόνο συμβολοφοβία μπορεί να εκφράσει.

 

Σίγουρα η επιλογή του μέρους όπου αναρτήθηκε η αφίσα ήταν άστοχη. Από την άλλη, το να αναρτήσεις μια αφίσα που να περιέχει σταυρούς και παναγίτσες στην Ιερουσαλήμ θα δημιουργούσε αντίστοιχο πρόβλημα. Το ίδιο και μια αφίσα με το αστροφέγγαρο στην Μητροπόλεως, ακόμα και αν πέρναγε μήνυμα ότι οι γείτονες υποκινούνται από την Αμερική. Μην κολάμε στα σύμβολα, αλλά σε αυτά που πραγματικά συμβολίζουν.

 

Προσωπική μου θέση λοιπόν είναι ότι ναι, η τέχνη είναι παντού, όχι, δεν είναι πάντα ωραία, όχι, δεν θα έβαζα την συγκεκριμμένη αφίσα στο σπίτι μου και όχι, δεν θα προτιμούσα Warhol αντί για Max Papeschi :P .

 

:holidays2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12748
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  440
  • Reputation:   1797
  • Achievement Points:  440
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5070 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

πιστευω οτι αυτο ηταν το καλυτερο post,παρολο που δεν εχουμε την ιδια γνωμη για το εργο συγκεκριμενα,συμφωνουμε πανω-κατω για την τεχνη γενικα.

Κι όμως, το κάθε τι μπορεί να θεωρηθεί τέχνη. Ο καθένας μας δεν είναι άτεχνος, απλά κατά την πλειοψηφία μας ατάλαντος.

 

Προσωπική μου θέση λοιπόν είναι ότι ναι, η τέχνη είναι παντού, όχι, δεν είναι πάντα ωραία, όχι, δεν θα έβαζα την συγκεκριμμένη αφίσα στο σπίτι μου και όχι, δεν θα προτιμούσα Warhol αντί για Max Papeschi :P .

 

:holidays2:

με βρικεις απολυτως συμφωνο σε αυτα τα 2 facts(facts,για μενα at least).Η τεχνη θεωριτικα μπορει να ειναι απειροι ορισμοι που πλησιαζουν ειτε λιγο,ειτε πολυ στην αληθεια του καθενος.δεν υπαρχει μια αληθεια για την τεχνη(οπως και για πολλα πραγματα)αλλα υπαρχουν συγκεκριμενα και κοινα κρητιρια για αυτην..το επιτυχημενο δεν ειναι αναγκαστικα και καλο,και το μη αναγνωρισιμο δεν σημαινει οτι δεν εχει κατι να πει.το μονο σιγουρο,ειναι οτι καθε εργο τεχνης,εκφραζει σε καθε ανθρωπο διαφορετικα συναισθηματα και με διαφορετικο τροπο.οποτε ειναι απολυτως λογικο να μην συμπιπτουν οι αποψεις μας για εργα;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27522
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5735 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Έλα μωρέ ένας καραγιόζης που θέλει να προκαλέσει είναι και εσείς τσιμπάτε και ασχολέιστε μαζί του.

 

Κλασική τεχνική των ανίκανων.Μέσω αυτής έχω δημιουργήσει ολόκληρη αυτοκρατορία!

 

Μόνο ο Zappa κατάφερε και έκανε το αμερικάνικο όνειρο εφιάλτη που βγάζει γέλιο.

 

Bobby Brown -Fank Zappa

Επεξεργασία από zade
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.