Μετάβαση στο περιεχόμενο

DEAL WITH THE DEVIL [ MIKE MILLER - GERALD SCHWARTZROCK ]


KONNOS

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6042 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

post-3934-1220362370_thumb.jpg post-3934-1220362404_thumb.jpg

Το Deal With The Devil είναι ένα crime κόμικ που βγήκε το 2005 σε 5 τεύχη απο την Alias Enterprises σε σενάριο του Mike S Miller και εικονογράφηση του Sherwin Gerald Schwartzrock.

post-3934-1220362429_thumb.jpg post-3934-1220362781_thumb.jpg
Ο πρωταγωνιστής της ιστορίας είναι ένας profiler του FBI (ο καλύτερος σύμφωνα με τους συναδέρφους του) ο οποίος κατα την καταδίωξη ενός serial killer τραυματίζεται και χάνει το ένα του πόδι.Αυτό τον ρίχνει ψυχολογικά και σταδιακά απομακρύνεται απ'όλους και κλείνεται στον εαυτό του.Όλα αυτά μέχρι τη στιγμή που ο ίδιος serial killer εμφανίζεται στην πόρτα του και του ζητά να ... τον βοηθήσει.

post-3934-1220362468_thumb.jpg

Θεωρώ οτι είναι ένα πολύ καλό αστυνομικό θρίλερ.Σίγουρα δεν είναι η πρώτη φορά που κάποια ιστορία εξερευνά τη σχέση ανάμεσα στον αστυνόμο και τον δολοφόνο αλλά θεωρώ οτι είναι απο τις καλές ιστορίες και όχι απο αυτές που βγαίνουν με το κιλό απο τα στούντιο του Χόλιγουντ.Προσωπικά με κράτησε μέχρι το τέλος χωρίς να βαρεθώ και μου άρεσαν ιδιαίτερα και οι δύο πρωταγωνιστές.

Επίσης ψάχνοντας στο internet βρήκα αυτό το άρθρο που μιλάει για πιθανή μεταφορά του κόμικ στο σινεμά απο την Lionsgate Entertainment.

 

Περισσοτερα κομικς του Mike Miller :

 

Dragonlance : The Legend Of Huma

 

Imaginaries

post-3934-1220362450.jpg

Επεξεργασία από kwtsos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6215 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Η αρχή του μου ψιλο-θυμιζεί λίγο "Bone Collector"..... Το γεγονός της βοήθειας απο τον κίλερ το κάνει ενδιαφέρον! Θα ψάξω το ΤΡΒ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190250
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

το ξεπάστρεψα! δε με χάλασε μια. όχι κάτι το σούπερ ντούπερ γουάου, αλλά μου έκατσε μια χαρά! λίγο σε κανά δυό σημεία δεν του βγήκε η ροή όπως θα την ήθελε (με είχε να ψάχνω μήπως έχασα κάποιο καρέ ή κάποια σελίδα), αλλά άξιζε τον κόπο.

 

:thanks: kKKK καλή πρόταση! :best:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6042 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

λίγο σε κανά δυό σημεία δεν του βγήκε η ροή όπως θα την ήθελε (με είχε να ψάχνω μήπως έχασα κάποιο καρέ ή κάποια σελίδα)

Εννοείς στο 5ο τεύχος;;Βασικά θεωρώ οτι αυτό έγινε στην προσπάθεια να βγεί ανατροπή (τουλάχιστόν αυτό το κατάφερε).Έχω την εντύπωση οτι και ο συγγραφέας ο ίδιος το κατάλαβε οτι συνέβει αυτό που λές και γι'αυτό βάζει τους χαρακτήρες προς το τέλος να λένε οτι δεν έμαθαν το 100% της αλήθειας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190250
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

σε σπόιλερ :)

 

 

 

 

το ένα δεν θυμάμαι που ήταν. το άλλο όντως ήταν όταν εμφανίστηκε η αδερφή και έγινε ροντέο. μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι αυτή έκανε τους φόνους και ο άλλος έδινε τις εντολές, αλλά γενικώς ήταν πολύ μπέρδεμα σκηνικό. προσπαθούσα να καταλάβω ποιός έκανε ποιούς φόνους, ποιός απήγαγε ποιον και γενικότερα η κατάσταση είχε γίνει πολύ μπέρδεμα στην πρώτη ανάγνωση. χρειάστηκε και δεύτερη και ορισμένα πράγματα όχι απλά δεν ειπωθήκαν, αλλά μου δόθηκε η αίσθηση πως υπήρχαν πράγματα που είχαν γραφτεί στο αρχικό σενάριο και αφαιρεθήκαν (οπότε μερικοί ήρωες αντιδρούσαν σε ερεθίσματα που εμείς δεν είδαμε)

 

 

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6042 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αυτά που κατάλαβα εγώ οτι έγιναν και τα σημεία που με μπέρδεψαν:

 

 

 

 

Eγώ κατάλαβα οτι και οι τρείς μάζί έκαναν τους φόνους (τα αδέρφια και ο δικηγόρος).Ο δικηγόρος τους έδειχνε το στόχο,ο αδερφός οργάνωνε το φόνο και η αδερφή τον έκανε.Κάποια στιγμή ο δικηγόρος που ήταν ερωτευμένος με την αδερφή,μάζεψε στοιχεία για τον αδερφό και αυτή την απήγαγε και την εκβίασε.

 

Ο αδερφός πάνω στην απογνωσή του πήγε και ζήτησε τη βοήθεια του πράκτορα.

 

Εμένα τα δύο σημεία που μου φάνηκαν οτι δεν πήρα ξεκάθαρες απαντήσεις ήταν:

 

α) τον παπά (τελευταίο θύμα) ποιός τον έφαγε;;;Ο άλλος ο πράκτορας πάνω στην ανάκριση ή κάποιος απο τους 3 "κακούς";;;;

 

β) Αφού ο άλλος ο πράκτορας δεν ήταν τελικά κάποιος μιμητής δολοφόνος και απλά ερευνούσε την υπόθεση (και δεν είχε σχέση με τους δολοφόνους) πώς και κατέληξαν όλοι στο σπίτι του στο τέλος;;;Μήπως ήταν κι αυτός μέλος της ομάδας και θα πρέπει να περιμένουμε κάποιο sequel;;;

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.