Μετάβαση στο περιεχόμενο

H. P. LOVECRAFT'S THE HOUND AND OTHER STORIES [ GOU TANABE ]


Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35622
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

H. P. LOVECRAFT'S

THE HOUND and Other Stories

 

Η1.jpgΗ2.jpg

 

Στο τομάκι αυτό των 184 σελίδων που κυκλοφόρησε τον Ιούλιο του 2017, ο mangaka Gou Tanabe μεταφέρει τρεις ιστορίες του μαιτρ του τρόμου Howard Phillips Lovecraft σε manga. Οι ιστορίες πρωτοκυκλοφόρησαν στην Ιαπωνία το 2014, αλλά η Dark Horse φρόντισε για τη μετάφρασή τους στα αγγλικά για να τις χαρεί και η Αμερικάνικη (και όχι μόνο) αγορά. Περιέχει τις εξής ιστορίες:

 

1. The Temple (1920): Το πλήρωμα ενός υποβρυχίου αρχίζει να τρελαίνεται, καθώς μετά από σοβαρές ζημιές αρχίζει να πλησιάζει μια βυθισμένη πόλη που στο κέντρο της δεσπόζει ένας ναός.

2. The Hound (1922): Δύο τυχοδιώκτες φίλοι θα ξεθάψουν από έναν τάφο ένα παράξενο αντικείμενο, και σύντομα θα βρεθούν κυνηγημένοι από σκιές και παράξενα όντα.

3. The Nameless City (1921): Ένας εξερευνητής αναζητάει στην Αραβική έρημο την καταραμένη πόλη που περιγράφει στο Νεκρονομικό ο τρελός συγγραφέας του Abdul Alhazred, και αυτό που θα βρει δε θα του αρέσει.

 

1.jpg3.jpg

Σελίδες από τις ιστορίες 1 και 3

 

Αν και η επαφή μου με τα manga είναι μηδενική, μπορώ να πω ότι έμεινα πολύ ικανοποιημένος. Καταρχάς θεωρώ ότι έγινε πολύ καλή επιλογή ιστοριών. Έπειτα, νομίζω ότι ο Tanabe κάνει καλή δουλειά στο να κρατάει την ατμόσφαιρα και την αγωνία που συναντάει κανείς στα βιβλία του Lovecraft. Όσον αφορά το σχέδιο, μπορεί να μην είμαι φαν του είδους, αλλά νομίζω ότι στο συγκεκριμένο βιβλίο το σκοτεινό / κλειστοφοβικό σχέδιο ταιριάζει γάντι στις ιστορίες.

 

[mal type=manga id=90109]

 

Επεξεργασία από Ion
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ενδιαφέρον σχέδιο. Ίσως σου άρεσε (κι εμένα μου κάνει κλικ) γιατί διαφέρει σε σημαντικό βαθμό από το τυπικό manga style. :thanks: για τη συνεισφορά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  32709
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  35
  • Reputation:   219
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βλέπω τη σημαία της ναζιστικής Γερμανίας; Ο Lovecraft πέθανε το 1937. To The Temple δεν το έχω διαβάσει, έχει ναζί μέσα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.