Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διονύσης Φάκος: Ο Πατρινός comic artist μας ταξιδεύει στο Βικτωριανό Λονδίνο [Κωνσταντίνα Τσίχλα, thebest.gr, 1/2/2017]


Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Διονύσης Φάκος: Ο Πατρινός comic artist μας ταξιδεύει στο Βικτωριανό Λονδίνο με εκδότη "Το Δόντι" και μιλά στο thebest.gr

της Κωνσταντίνας Τσίχλα

 

sbdjznuuqw5891e9a240bf7.jpg

 

Ένα κόμικ που γεννήθηκε στην Πάτρα υποδέχθηκαν πριν λίγο καιρό τα βιβλιοπωλεία της πόλης. Πρόκειται για το "London" του εικαστικού Δημήτρη Φάκου. Μια ιδέα που έλειπε και που η υλοποίηση της μας χαροποίησε ιδιαίτερα.

 

Ο Διονύσης Φάκος γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Πάτρα. Από μικρή ηλικία σχεδίαζε και ήθελε να φτιάξει τα δικά του κόμικς. Σπούδασε στην Καλών Τεχνών Φλώρινας όπου και αποφοίτησε το 2014. Έχει συμμετάσχει σε διάφορες εκθέσεις ζωγραφικής. Σκίτσα του έχουν δημοσιευτεί στην εφημερίδα ''Πελοπόννησο'' και στο ηλεκτρονικό περιοδικό ''Ο Πουά Σαλίγκαρος και η Ιοκάστη''. Το 2016 συμμετείχε σε διάφορα συνέδρια κόμικς ανά την Ελλάδα με δικές του ιστορίες και αυτοεκδόσεις. Τον Δεκέμβρη κυκλοφόρησε το πρώτο του κόμικ με τίτλο ''London'' από τις εκδόσεις ''Το Δόντι". Εργάζεται ως καθηγητής εικαστικών σε σχολείο και στον ελεύθερο χρόνο του θα τον βρείτε να περιφέρεται σε κάποιο βιβλιοπωλείο.

Μίλησε για όλα στο thebest.gr και χωρίς αμφιβολία μας έμαθε πολλά.

 

-Πριν από όλα, θα ήθελα να μιλήσουμε για την σχέση σας με τα εικαστικά γενικότερα…

Σπούδασα στη Σχολή Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών στην Φλώρινα. Από μικρός ζωγράφιζα και αποφάσισα να το κάνω επάγγελμα. Κατά πόσο είναι εύκολο στην Ελλάδα βέβαια είναι άλλο θέμα.

 

-Πότε και πώς μπήκε στη ζωή σας το κόμικ;

Πάντα με ενθουσίαζαν οι υπερήρωες. Από μικρός έβλεπα κινούμενα σχέδια στην τηλεόραση, και ακόμα βλέπω μανιωδώς. Μια μέρα αποφάσισα να αγοράσω ένα κόμικ του Spider-Man από περιέργεια. Από τότε ερωτεύθηκα το κόμικ.

 

-Μέχρι να φτιάξετε το δικό σας, ποιο θα λέγατε ότι ήταν το αγαπημένο σας;

Χωρίς δεύτερη σκέψη το Amazing Spider-Man. Ταυτίζομαι με τον χαρακτήρα του κι ας μην έχω τέτοια μπράτσα.

 

bdjbllbemc5891e8cb1bdc2.jpg

-Ποια είναι τα χαρακτηριστικά ενός καλού κόμικ;

Για αρχή, το σενάριο. Δεν με συμφέρει αυτό που λέω σαν σχεδιαστής, αλλά αν η ιστορία δεν είναι καλή τότε το κόμικ δεν αξίζει όσο καλοσχεδιασμένο και να είναι. Θεωρώ ότι είναι και το αδύναμο σημείο μου το οποίο ελπίζω να βελτιωθεί με τον καιρό. Επίσης σημαντική είναι και η εικονογράφηση. Δεν εννοώ μόνο ένα καλό σχέδιο αλλά και μια καλή ροή της ιστορίας. Ο σκιτσογράφος πρέπει να έχει την ικανότητα να διηγείται την ιστορία μέσα από τα σχέδια του και να είναι πάντα ξεκάθαρο το τι συμβαίνει σε κάθε καρέ.

 

-Πότε αρχίσατε να σχεδιάζετε;

Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Πάντα στο σχολείο ήμουν με ένα μολύβι στο χέρι, και όχι για να κρατάω σημειώσεις. Κατά καιρούς πήγαινα σε φροντιστήρια σχεδίου για να το αναπτύξω. Στο λύκειο αποφάσισα να δώσω για την Καλών Τεχνών οπότε και τα μαθήματα έγιναν πιο εντατικά.

 

-Ποια ήταν η διαδρομή μέχρι το «London»

Η διαδρομή παραδόξως δεν ήταν μεγάλη. Ανέκαθεν ήθελα να φτιάξω ένα κόμικ τρόμου και απλά μου ήρθε η ιδέα, το σχεδίασα και σε σχετικά μικρό διάστημα εκδόθηκε.

 

tgpbsavxwu5891e8e83da87.jpg

-Ποια είναι η υπόθεση του; Πώς την εμπνευστήκατε;

Έχει να κάνει με έναν κυνηγό επικηρυγμένων ο οποίος ταξιδεύει στο Βικτωριανό Λονδίνο για να βρει τον Τζακ τον Αντεροβγάλτη. Τα πράγματα όμως δεν είναι όπως φαίνονται. Mπλέκονται διάφορα υπερφυσικά στοιχεία.

Πάντα με γοήτευαν οι παλιές κλασσικές ταινίες τρόμου με βρικόλακες και λυκάνθρωπους. Το καλοκαίρι λοιπόν, ένα βράδυ μου ήρθε η ιδέα να κάνω κάτι αντίστοιχο. Να σχεδιάσω ένα κόμικ που θα ήθελα εγώ κυρίως να διαβάσω. Δεν υπάρχουν και πολλά κόμικ τρόμου, οπότε είπα να συμβάλλω σε αυτόν τον τομέα λίγο. Η ιδέα μου ήρθε ένα βράδυ ενώ προσπαθούσα να κοιμηθώ. Σηκώθηκα, άρχισα να κρατάω σημειώσεις και να κάνω μερικά πρόχειρα σχέδια. Τις επόμενες μέρες ξεκίνησα εντατικά να το σχεδιάζω αφού ολοκλήρωσα το σενάριο.

 

-Πόσος χρόνος χρειάστηκε για να το ολοκληρώσετε;

Ένα καλοκαίρι περίπου. Δεν δούλευα πάνω σε αυτό βέβαια όλη μέρα. Και ήταν και η πρώτη φορά που έκανα κάτι τέτοιο, οπότε το πήγαινα σχετικά αργά. Στο μέλλον ελπίζω να γίνω πιο γρήγορος με την εμπειρία που απέκτησα από αυτό.

 

wjsvkvmcov5891eae321839.jpg

mxzhbuotqp5891eafadd3b5.jpg

-Πώς πήρατε την απόφαση να το εκδώσετε;

Μα, αυτό θέλει ο κάθε σκιτσογράφος. Να δει τη δουλειά του στα ράφια ενός βιβλιοπωλείου. Μόλις το ολοκλήρωσα άρχισα να ψάχνω εκδότες. Αν δεν κατάφερνα να βρω εκδοτική θα έκανα αυτοέκδοση.

 

-Ποιες ήταν οι δυσκολίες που αντιμετωπίσατε μέχρι να φτάσει τελικά στα χέρια μας;

Δυσκολίες δεν θα έλεγα ότι αντιμετώπισα. Υπήρξαν κάποιες απορρίψεις μέχρι να βρω εκδότη βέβαια. Αλλά όλες οι γνώμες είναι καλοδεχούμενες.

 

-Ποιοι υπήρξαν αρωγοί σε αυτή την προσπάθεια;

Η μητέρα μου ανέκαθεν με στήριζε και χωρίς αυτή, μάλλον δε θα το τελείωνα ποτέ το κόμικ. Υπήρξαν φίλοι και συγγενείς που μου έλεγαν τη γνώμη τους και με βοηθούσε αρκετά αυτό. Και φυσικά ο κ. Τσιλήρας που χωρίς αυτόν δεν θα είχε εκδοθεί.

 

-Τι σχεδιάζετε για το μέλλον;

Ακόμα περισσότερα κόμικς. Το ‘’London’’ το έχω στο μυαλό μου σαν εισαγωγή για μεγαλύτερη ιστορία. Αν όλα πάνε καλά θα είναι σε τρία μέρη. Έχω ήδη αρχίσει να δουλεύω το σενάριο για τον δεύτερο τόμο ο οποίος θα είναι και μεγαλύτερος σε μέγεθος. Ταυτόχρονα σχεδιάζω χιουμοριστικά στριπάκια εμπνευσμένα από τις εμπειρίες μου ως καθηγητής εικαστικών σε δημοτικό σχολείο, τα οποία ίσως εκδοθούν στο μέλλον.

 

rfboacfijs5891ed261481f.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Έχει διαβάσει κανείς το London να μας πει εντυπώσεις; Το έψαξα και μοιάζει ενδιαφέρον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  29480
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  65
  • Reputation:   379
  • Achievement Points:  73
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3897 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

το London είναι  υπέροχο θυμίζει πάρα πολύ Vampire The Masquarade. Λονδίνο +  πλάσματα της νύχτας + ασπρόμαυρο. Προσωπικά μου άρεσε πολύ και περιμένω το επόμενο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.