Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35622
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Θα ήθελα να ξεκινήσω λέγοντας ότι ο βασικός λόγος που μου αρέσει να κάνω παρουσιάσεις στο forum, είναι γιατί θέλω να υπάρχει έστω και ένα μικρό αφιέρωμα στα κόμικς που έχω διαβάσει ή έχω στην κατοχή μου, και όχι απαραίτητα επειδή σας το προτείνω. Και για όποιον δεν έπιασε το υπονοούμενο, σας παρουσιάζω το (ίσως) χειρότερο κόμικ που έχω πιάσει στα χέρια μου!

 

SILENT HILL

 

SH1.jpgSH2.jpg

 

Το Silent Hill είναι ένα κόμικ τρόμου της IDW Publishing, που βασίζεται στο πασίγνωστο videogame της Konami. Τα σενάρια των κόμικ είναι του Scott Ciencin, ενώ σε κάθε story συναντάμε διαφορετικούς καλλιτέχνες.

 

dying inside.jpg

 

Η αρχή (του κακού) έγινε τον Φεβρουάριο του 2004, όταν κυκλοφόρησε η μίνι-σειρά "Dying Inside", που ολοκληρώθηκε μετά από 5 τεύχη τον Ιούνιο του 2004. Το σχέδιο των 2 πρώτων τευχών είναι του Ben Templesmith, ενώ ο Aadi Salman υπογράφει τα άλλα 3. Τον Σεπτέμβριο της ίδιας χρονιάς κυκλοφόρησαν μαζεμένα και σε TPB.

 

among the damned.jpg

 

Toν Νοέμβριο του 2004 κυκλοφορεί το one-shot τεύχος "Among the Damned", σε σχέδιο του Shaun Thomas. Σύντομα ακολουθούν ακόμα δύο αυτόνομα τευχάκια, το "Paint it Black" επίσης του Shaun Thomas τον Φεβρουάριο του 2005, και το "Τhe Grinning Man" του Nick Stakal τον Μάιο του 2005. Τα 3 αυτά τεύχη θα κυκλοφορήσουν συγκεντρωμένα σε TPB με τον τίτλο "Three Bloody Tales" τον Oκτώβριο του 2005.

 

dead alive.jpg

 

Tην περίοδο Δεκέμβριος 2005 - Απρίλιος 2006 κυκλοφορεί ακόμα μία μίνι-σειρά 5 τευχών, με τον τίτλο "Dead/Alive", πάλι από τον Nick Stakal. Toν Αύγουστο του 2006 κυκλοφορεί φυσικά και σε TPB.

 

templesmith.jpg

Σελίδα του Templesmith από το "Dying Inside"

 

Για όποιον έκανε το λάθος να χάσει είτε τα αυτόνομα τευχάκια είτε τα paperback, η IDW φροντίζει να κυκλοφορήσει το Omnibus που περιέχει όλα τα παραπάνω. Αρκετά καλή έκδοση μεν, αλλά οι ιστορίες δεν διαβάζονται. Το σχέδιο είναι επίσης απαίσιο στις περισσότερες. Δεν συνηθίζω να παρατάω κόμικ, αλλά όσες ευκαιρίες και αν του έδωσα, το όλο πράγμα απλά χειροτερεύει. Κρίμα, γιατί λόγω του franchise είχα αρκετά υψηλές προσδοκίες. Μπορεί μεν εγώ να έχω παίξει ελάχιστα το videogame, έχω όμως παρακολουθήσει με τις ώρες φίλους μου να ασχολούνται με αυτό, και πάντα μου άρεσε η σούπερ τρομακτική ατμόσφαιρά του. Η ταινία του 2006 επίσης μου άρεσε πάρα πολύ! Και τελικά η απογοήτευση ήρθε στο είδος που μου αρέσει περισσότερο, τα κόμικς. Στο goodreads οι κριτικές είναι των άκρων, είτε 4 αστέρια, είτε 1. Σε άλλους άρεσε δηλαδή αρκετά και σε άλλους καθόλου. Οι κριτικές με 2-3 αστέρια σπανίζουν. Να αναφέρω επίσης ότι, ενώ σε όλα τα site αναφέρεται ότι έχει 432 σελίδες, ο πραγματικός αριθμός είναι 396.

 

annes_story.jpg

 

Παρόλο που η δική μου εμπειρία με τη σειρά σταμάτησε στο παραπάνω omnibus, για τους τολμηρούς υπήρξε και συνέχεια. Τον Φεβρουάριο του 2008 κυκλοφορεί η μίνι-σειρά "Sinner's Reward", που ολοκληρώθηκε σε 4 τεύχη (Μάιος 2008). Πλέον το σενάριο είναι του Tom Waltz, ενώ το σχέδιο του Steph Stamb. Kαι αυτό κυκλοφόρησε σε ΤΡΒ τον Σεπτέμβριο της ίδιας χρονιάς. Ακολούθησαν ακόμα δύο stories: το "Past Life" σε σενάριο επίσης του Waltz και σχέδιο του Menton3, και το "Downpour: Anne's Story" σε σχέδιο του Tristan Jones. Τον Οκτώβριο του 2015, οι 3 αυτές ιστορίες συγκεντρώθηκαν και κυκλοφόρησαν στο 2o Omnibus της σειράς.

 

Πηγές:

wikipedia

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5997
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Εκπληκτικό !! Με προκαλείς να το αγοράσω. Έχω επενδύσει άπειρες ώρες στο παιχνίδι. Ιδίως το "The Room" είναι στο τοπ της λίστας των καλύτερων που έχω παίξει ποτέ και η ταινία νομίζω ακουλουθούσε πιστά το κλίμα του παιχνιδιού (η πρώτη τουλάχιστον που είδα και απόλαυσα). Μου κάνει εντύπωση που η Konami δε φρόντισε να μείνουν στο πνεύμα τόσες προσπάθειες.

Επεξεργασία από ikarukani
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.