Μετάβαση στο περιεχόμενο

THE SHRINKING MAN [ TED ADAMS - MARK TORRES ]


Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35622
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Richard Matheson

THE SHRINKING MAN

 

S1.jpgS2.jpg

Τεύχη 1 και 2

 

Το "The Shrinking Man" είναι μια μίνι σειρά 4 τευχών της IDW, που ξεκίνησε την κυκλοφορία της στην Αμερική τον Ιούλιο του 2015, με το τελευταίο τεύχος να κυκλοφορεί τον Οκτώβριο της ίδιας χρονιάς. Πρόκειται για τη μεταφορά σε κόμικ του βιβλίου του Richard Matheson που έγραψε το 1956. Η προσαρμογή του σεναρίου σε κόμικ είναι του Ted Adams, ενώ το σχέδιο υπογράφει ο Mark Torres. Τον Φεβρουάριο του 2016 κυκλοφόρησε και συγκεντρωτικό paperback.

 

S3.jpgS4.jpg

Τεύχη 3 και 4

 

Πρωταγωνιστής της ιστορίας είναι ο Scott, ένας τύπος που ενώ βρισκόταν σε διακοπές σε σκάφος, εκτίθεται σε ένα περίεργο αέριο. Σύντομα διαπιστώνει ότι έχει αρχίσει να συρρικνώνεται, και σιγά σιγά να καταστρέφεται η ζωή του: χάνει τη δουλειά του, ο κόσμος τον κοιτάει περίεργα, ενώ και η σχέση του με την οικογένειά του διαλύεται. Η ιστορία μας πηγαίνει εναλλάξ: λίγες σελίδες από την τωρινή του κατάσταση, όπου βρίσκεται παγιδευμένος στο υπόγειο με μια μικρή αράχνη να απειλεί τη ζωή του, και λίγες σελίδες από το παρελθόν, με τις μεταβολές που υπέστη μετά την έκθεσή του στο αέριο.

 

26779717.jpg

To εξώφυλλο το paperback

 

Στο τέλος των τριών πρώτων τευχών υπάρχουν κείμενα του σεναριογράφου Ted Adams αναφορικά με το έργο του Matheson, ενώ στο τέταρτο τεύχος υπάρχει ένα κείμενο του David Morrell με περαιτέρω ανάλυση πάνω στο έργο του Αμερικανού συγγραφέα.

 

page.jpg

Σελίδα απ' το 4ο τεύχος

 

Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ. Και η ιστορία του Matheson ήταν ενδιαφέρουσα, αλλά και το σχέδιο του Torres ήταν πολύ ωραίο! Πολύ όμορφα και τα εξώφυλλα των τευχών, ειδικά τα subscription covers (αυτά που ανέβασα είναι όλα subscription εκτός του δεύτερου τεύχους που είναι το regular). Μια ιστορία που σίγουρα θα θελήσω να ξαναδιαβάσω σύντομα!

 

Πηγές:

wikipedia

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7766
  • Achievement Points:  981
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

ion υπαρχει  καταστημα στην αθηνα που να τα εχει,γιατι δοκιμασα χθες να τα παρω απο  idw και μου εβγαλε μηνυμα οτι δεν δεχονται καρτες απο ελλαδα,μονο με paypal λεει μπορειτε,και γω δεν θελω να μπερδευομαι με paypal.Σημειωτεον οτι τα πηρα χθες απο amazon usa με καρτα σε ψηφιακη μορφη για kindle αλλα αυτη η εκδοση δεν εχει επιλογη zoom!! και δεν διαβαζονταν,Μιλησα με εναν εκπροσωπο της αμαζον και μου εκανε refund το ποσο αμεσως,Μου κινησε το ενδιαφερον αυτο το κομικ γιατι εχω δει την ταινια του 1957 και μου αρεσε πολυ,οποτε λεω και το κομικ ωραιο θαναι.

Επεξεργασία από kostas1969
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9587
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5460 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Μπορείς να ζητήσεις από κάποιο ελληνικό κομιξάδικο να στο παραγγείλει αλλά μπορείς να το πάρεις και μόνος σου.

Πχ bookdepository

ή amazon

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35622
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ό,τι λέει ο saveapenguin! Εγώ τυχαία το πέτυχα στο κατάστημα της Jemma στο Comicdom, και επειδή μου κίνησε το ενδιαφέρον το όνομα του Matheson, το τσίμπησα παρόλο που γενικά προτιμώ τα TPB από τα τευχάκια. Σίγουρα θα μπορούν να στο φέρουν, ή να το παραγγείλεις online.

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7766
  • Achievement Points:  981
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

τα καταφερα παιδια,το πηρα απο idw μεσω paypal express με την καρτα μου 7.96 δολλαρια,το κατεβασα σε μορφη pdf,τα μετετρεψα σε cbr,τα περασα και τα 4 στο ταμπλετ,και παω να το διαβασω!! :yes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36523
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τι μου θυμισες τώρα,την ταινια του ΄57 που με είχε συγκλονίσει στην νεαρή ηλικία που είχα τότε.Κατι μεταγενέστερες με είχαν αφήσει αδιάφορο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.