Μετάβαση στο περιεχόμενο

JASON [ (1965) ]


GeoTrou

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Δημιουργός:
JASON
Ημερ. γέννησης:
16/05/1965
Τόπος γέννησης:
Μόλντε, Νορβηγία
Εργογραφία:

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

jason.jpg

 

O John Arne Sæterøy, γνωστός με το ψευδώνυμο Jason, είναι δημιουργός κόμικς από τη Νορβηγία. Με έναν «σκανδιναβικό» τρόπο αφήγησης και ένα πολύ ξεχωριστό σχέδιο, οι ιστορίες του έχουν κερδίσει διάφορα βραβεία ανά τον κόσμο.

 

Ο Jason γεννήθηκε το 1965 στην πόλη του Molde. Ξεκίνησε να σκιτσάρει από χόμπι στην ηλικία των 13 και μόλις στα 16 του, άρχισε να στέλνει στριπάκια σ’ ένα χιουμοριστικό περιοδικό. Το 1989 έγινε δεκτός σε σχολή του Όσλο, όπου ασχολήθηκε με το graphic design και την εικονογράφηση. Το 1991 κέρδισε το βραβείο της Νορβηγικής Ένωσης Κόμικς για το Pervo.

 

PocketFullOfRain.png 775864.jpg Sshhhh! 008.jpg

 

Το πρώτο άλμπουμ του Jason ήταν το Pocket Full of Rain (1995), που διαφέρει τελείως από τα μεταγενέστερα έργα του και βραβεύτηκε με βραβείο Sproing. Μάλιστα, το 1999 αναδείχθηκε από το περιοδικό TEGN ως το καλύτερο νορβηγικό κόμικ όλων των εποχών. Ακολούθησαν διάφοροι τίτλοι, όπως η πειραματική σειρά σύντομων ιστοριών Mjau Mjau (1997-2002), το Schhh! (2002) και το I Killed Adolf Hitler (2006).

 

TheLastMusketeer (Fantagraphics) 011.jpg LowMoon.jpg

 

Το 2007, ο Jason εγκαταστάθηκε στο Μονπελιέ της Γαλλίας κι έκτοτε όλα τα κόμικς του εκδίδονται από γαλλικούς εκδοτικούς οίκους, όπως οι Éditions Carabas και Glénat. Μεταξύ των γνωστότερων τίτλων της πρώιμης «γαλλικής» περιόδου του είναι τα The Last Musketeer (2007) και Low Moon (2008). Την περίοδο αυτή αρχίζει να γίνεται ευρέως γνωστός, αν και ήδη από το 2002 η Fantagraphics μετέφραζε πολλά από τα κόμικς του.

 

Isle.jpg Couv_Kahlo.jpg

 

Το 2011 κυκλοφόρησε το μοναδικό προϊόν συνεργασίας, Isle of 100,000 Graves, σε σενάριο του Γάλλου Fabien Vehlmann. Από τα πιο πρόσφατα πονήματά του αξίζει να αναφερθεί το graphic novel Le Perroquet de Frida Kahlo (2015).

 

Τα κόμικς του Jason είναι από τα πλέον ιδιαίτερα σε παγκόσμιο επίπεδο. Πολλές από τις ιστορίες του αποτελούν ένα περίεργο κοκτέιλ ειδών, όπως η επιστημονική φαντασία, ο τρόμος και το ρομάντσο, πάντοτε με την παρουσία λεπτού χιούμορ. Η ροή της ιστορίας είναι συνήθως γραμμική, χωρίς captions και με ελάχιστους διαλόγους. Βέβαια, αυτό που τον διαχωρίζει περισσότερο, είναι το σκίτσο του. Είναι ο ορισμός του μινιμαλισμού, οι δε χαρακτήρες του είναι απροσδιόριστα ζωόμορφοι.

 

jasonart.jpg

 

Οι επιρροές του Jason παρουσιάζουν μεγάλη ποικιλία. Από τον χώρο της ένατης τέχνης έχει επηρεαστεί περισσότερο από τον Hergé, αλλά και τους Jaime Hernandez, Daniel Clowes, Chester Brown και Jim Woodring. Σύμφωνα με τον ίδιο βέβαια, σημαντικότερη στη διαμόρφωση της τέχνης του μπορεί να θεωρηθεί η συμβολή του κινηματογράφου. Αγαπάει ιδιαίτερα τα B-movies, ταινίες του βωβού κινηματογράφου και τα κλασικά γουέστερν της δεκαετίας του ‘50. Τα κόμικς του Jason έχουν αποσπάσει διακρίσεις όχι μόνο στην πατρίδα του, αλλά και στη Σουηδία και -κυρίως- στις ΗΠΑ.

sign.jpg

 

Παρουσιάσεις έργων του Jason

 

DES MORTS ET DES VIVANTS

 

JE VAIS TE MONTRER QUELQUE CHOSE

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Τα κόμικς του Jason είναι από τα πλέον ιδιαίτερα σε παγκόσμιο επίπεδο. Πολλές από τις ιστορίες του αποτελούν ένα περίεργο κοκτέιλ ειδών, όπως η επιστημονική φαντασία, ο τρόμος και το ρομάντσο, πάντοτε με την παρουσία λεπτού χιούμορ. Η ροή της ιστορίας είναι συνήθως γραμμική, χωρίς captions και με ελάχιστους διαλόγους. Βέβαια, αυτό που τον διαχωρίζει περισσότερο, είναι το σκίτσο του. Είναι ο ορισμός του μινιμαλισμού, οι δε χαρακτήρες του είναι απροσδιόριστα ζωόμορφοι.

 

Για κόποιο λόγο αυτό το σύνολο είναι ιδαίτερα ερεθιστικό για το μάτι μου. Δεν ξέρω από ποιο θα ξεκινήσω, αλλά θέλω να διαβάσω κάποιο άμεσα - πριν ξεχαστεί και πάει στη λίστα με τα αδιάβαστα που περιμένουν μήνες.

Νομίζω πως με χρώμα φαίνεται πολύ καλύτερο ως αποτέλεσμα, κρίνοντας μόνο από τις εικόνες των παρουσιάσεων. Αν και αυτό που κάνει εδώ είναι πανέξυπνο για την ανάδειξη του σχεδίου του και το πόσο σημαντικό ρόλο παίζει στην αφήγηση της ιστορίας.

 

(ευκαιρία να ανανεώσεις και την εν δυνάμει λίστα στο τέλος της παρουσίασης :D)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Για να σε βοηθήσω, εμένα τα αγαπημένα μου από Jason είναι το The Last Musketeer και μετά το Isle of 100,000 Graves. Το δε Iron Wagon το θεωρώ κακό και δεν το προτείνω.

Αυτό για τη λίστα δεν το κατάλαβα. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Για να σε βοηθήσω, εμένα τα αγαπημένα μου από Jason είναι το The Last Musketeer και μετά το Isle of 100,000 Graves. Το δε Iron Wagon το θεωρώ κακό και δεν το προτείνω.

Αυτό για τη λίστα δεν το κατάλαβα. :P

Τότε θα ξεκινήσω από αυτά δύο!

Εννοώ αυτό. Μπορείς να προσθέσεις και την πρόσφατη παρουσίαση σου. :)

Παρουσιάσεις έργων του Jason

 

DES MORTS ET DES VIVANTS

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Την έχω βάλει σε λινκ μέσα στο κείμενο ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.