Μετάβαση στο περιεχόμενο

J'AI TUE ADOLF HITLER (I KILLED ADOLF HITLER) [ JASON ]


Strativarious

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  13626
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  256
  • Content Count:  1846
  • Reputation:   22771
  • Achievement Points:  1847
  • Days Won:  16
  • With Us For:  4893 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

post-13626-0-72086800-1402831324_thumb.jpg post-13626-0-79392000-1402831319_thumb.jpg

 

Ένα κόμικ από τον Νορβηγό Jason και χρώματα απο τον Hubert. Αρχικά, είχε κυκλοφορήσει στα γαλλικά από τις Editions de Tournon - Carabas / Jason. Επειτα, κυκλοφόρησε στα αγγλικά από την Fantagraphics τον Οκτώβριο του 2007 και έγινε 2η εκτύπωση το 2011.

Έγχρωμο, 48 σελίδων.

 

Διακρίσεις:

-2008 Eisner Award WINNER: Best U.S. Edition of International Material

-2008 Harvey Award Nominee: Best Single Issue or Story

 

Η ιστορία

 

Βρισκόμαστε σε έναν κόσμο ανθρωπόμορφων ζώων με κεντρικό χαρακτήρα έναν ανθρωπόμορφο σκύλο.  Ένας κόσμος που επικρατεί η ωμή βία, η έλλειψη πολλών συναισθηματισμών και ουσιαστικής σύνδεσης μεταξύ των ατόμων. Είναι νόμιμο ένας πληρωμένος δολοφόνος να διατηρεί γραφείο ακριβώς όπως θα έκανε πχ ένας γιατρός. Εκεί μπορεί κάποιος να υπογράψει συμβόλαιο στο οποίο θα συμφωνηθεί το ποιον/ποιους επιθυμεί να δολοφονηθούν, χωρίς να ενδιαφέρουν οι λόγοι. Αυτή ακριβώς είναι η δουλειά του πρωταγωνιστή.

Όμως, τι γίνεται όταν έρχεται ένας πελάτης που του ζητά να σκοτώσει τον Αδόλφο Χίτλερ, τον όποιο θα βρει ταξιδεύοντας στο χρόνο με μια χρονομηχανή; …Δέχεται την πρόταση και τότε τα πράγματα μπερδεύονται.

 

post-13626-0-75020300-1402831919_thumb.jpg post-13626-0-82770500-1402831929_thumb.jpg post-13626-0-04195300-1402831911_thumb.jpg

post-13626-0-80381800-1402832029_thumb.jpg

 

 

Σε 50 σελίδες, με ένα σχέδιο απλό και με διαλόγους όσο το δυνατόν τους πιο απαραίτητους για τη ροή της ιστορίας, ο Jason δημιουργεί ένα πολύ, πολύ καλό κομικ!! Χωρίς να υπερτονίζει την σκληρότητα του κόσμου που εχει φτιάξει, καταφέρνει να περάσει την ανάλογη ατμόσφαιρα και με ένα ιδιαίτερο χιούμορ σε σημεία. Γίνεται κατα ενα περίεργο τρόπο ακόμα και ρομαντικό & γλυκό, που δεν το πολυπεριμενεις.

 

Κάποιες κριτικές:

 

"Dryly riotous... Jason's minimal drawings, dominated by empty space, and his laconic pacing imply that nothing particularly significant is going on, although there is near-constant gunplay, Hitler is on the loose in present-day Berlin, and World War II is about to be eradicated from history. The effect is something like Grindhouse as rewritten by Harold Pinter." – Douglas Wolk, The New York Times

"Studying this comic is like peering at the gears of a finely-tuned clock, where one marvels at the way everything fits together... The way Jason is able to swing from playing events for laughs to devastating the audience with tragic, violent events is all made possible by his crisp, clean line and sense of timing... From beginning to end, I Killed Adolf Hitler may be Jason's most successful book. It's the best-constructed and executed, and filled with the sort of longing and pain common in his works, along with mining the humor to found in those sort of situations as well." – Sequart

"...I'm reading Jason's I Killed Adolf Hitler, and I'm doing this thing that I do whenever I read new stuff from Jason which is just freaking out because he's so good at what he does." – Comic Book Resources

"Jason's stories are ultimately about the redemptive nature of love. They are usually cut from a similar cloth and yet they constantly delight and surprise me... This guy is so good." – Heidi MacDonald, The Beat

"Jason delivers the story with typical cinematic grace... The result is a story that easily transcends the constraints of its genre, ultimately becoming something of a meditation on the quiet truths of human relationships, harnessing the powers of the silent film that exists between dialogue bubbles." – The Daily Cross Hatch

"Between the opening note of perverse sexuality and the touching tribute to the permanence of true love at the end, murder, time travel and alternate futures fill in the second act of this astonishing graphic novel... Jason continues to be one of the best cartoonists working anywhere." – Publishers Weekly

"Brisk and extremely enjoyable... Hilarious." – The List

"Funny, surreal, sweet and even romantic, I Killed Adolf Hitler is an inspired, quirky lark that lingers delightfully in the mind." – "The Best Comics of 2007," Entertainment Weekly

"With an economy of line as well as storytelling, Jason is at the top of his game with comics like this, where lighthearted – but slightly dark – stories skim just above the surface of something deep, letting us breathe while we look down at it all." – Jeffrey Brown in The Daily Cross Hatch

"Jason doesn't use many words and his depictions of action are brief and demure, but there's something to be said about restraint. Also, the idea of one of history's most notorious murderers as a walking dog is disturbingly wonderful." – "Best of 2007 - Comics," PLAYBACK:stl

"I Killed Adolf Hitler takes a simple idea and expands it outward into a surprisingly moving meditation on regret, forgiveness and how both might be effected by the opportunity to go back and do it all over again. It's another homerun swing from one of Norway's finest cartoonists." – Dirk Deppey, Top 50 Comics of 2007, TCJ.com

"This book contains enough great ideas for several different graphic novels... With this unfettered imagination and perversely warm nihilism, Jason comes across like a comic-book Kurt Vonnegut, but more focused, sophisticated, reserved, chilling." –Sean T. Collins

 

 

πηγή0, πηγή1, πηγή2

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5405 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ένα πραγματικά καλό κόμικ. Ψάξε και το "The Left Bank Gang" που μαζί με το Hiler τα θεωρώ τα καλύτερά του! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Γενικά ακούγονται πολλά καλά για τον Jason. Πρέπει να διαβάσω κάτι δικό του...  :thinking:

Επεξεργασία από GeoTrou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13626
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  256
  • Content Count:  1846
  • Reputation:   22771
  • Achievement Points:  1847
  • Days Won:  16
  • With Us For:  4893 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

The_Sandman Καταχωρημένο Σήμερα, 03:36 PM

Ένα πραγματικά καλό κόμικ. Ψάξε και το "The Left Bank Gang" που μαζί με το Hiler τα θεωρώ τα καλύτερά του! :beer:

 

Το έχω ήδη ξεκινήσει και όντως φαίνεται κι αυτο πολύ καλο!! ;):cheers3:

 

GeoTrou Καταχωρημένο Σήμερα, 05:29 PM

Γενικά ακούγονται πολλά καλά για τον Jason. Πρέπει να διαβάσω κάτι δικό του...  :thinking:

 

 

θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με το I Killed Adolf Hitler. :)  Πιστεύω ότι θα σου αρεσει.  :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με το I Killed Adolf Hitler. :)  Πιστεύω ότι θα σου αρεσει.  :beer:

ΟΚ θα το έχω στα υπόψη μου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5379 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

Πολύ καλό! Μου αρέσει ο Jason και αυτό είναι από τα αγαπημένα μου. Το μόνο που μου αρέσει περισσότερο είναι το isle of 100.000 graves

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28440
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4570 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

To διαβασα και το ξαναδιαβασα μετα απο 3-4 μερες...

 

Δεν με ενθουσιασε, δεν ειχα διαβασει κατι αλλο του Jason και να πω την αληθεια περιμενα κατι αλλο.

 

Το σχεδιο λιτο και απεριττο, καποιες φορες με προβληματισε στην αποδοση συναισθηματων.

Οι διαλογοι αμεσοτατοι, εξυπηρετουν την (ταχυτατη) ροη με καταπληκτικο τροπο,

σε επιπεδο ροης οφειλω να ομολογησω οτι το κομικ αυτο ειναι σε αλλο επιπεδο :up:

 

Τα προβληματα για εμενα ειναι 1ον: οτι περιμενα να διαβασω κατι διαφορετικο και 2ον:

μου φαινεται οτι το κομικ αυτο χρησιμοποιει δυο "τεραστια" θεματα για να πει κατι αλλο,

εξισου "τεραστιο" μεν, διαφορετικο δε :thinking:

Δεν γραφω περισσοτερα γιατι σιγουρα θα κανω spoiler :P

 

Ενα κομικ εντελει, που με αφησε με αναμεικτα συναισθηματα, παρ' ολα αυτα θα το προτεινα

ανεπιφυλακτα σε ενηλικους αναγνωστες, καθως εχει να πει αρκετα :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4803 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

μετα απο παρα πολυ καιρο ερχεται και η δικια μου γνωμη! 

Χορηγος αυτης της κριτκης ο μεγαλος batigoaaaal που μου δωσε το δικο του αντιτυπο (και τωρα θα το θελησει πισω γιατι θα το παινεψω :P )

 

Πραγματικα καλό κόμικ!εξεπλαγην πολυ ευχαριστα μπορω να πω. Η αληθεια ειναι οτι και εγώ το περίμενα κάπως αλλιως και μόνο το μικρό του μεγεθος με εκανε να υποπτευομαι οτι δε θα εβλεπα αυτο που περιμενα. Ωραίο σενάριο και ας μην παει πολυ στα βαθιά όσον αφορά το ναζισμό ή την κοινωνια των ηρωων μας. Το δυναντοτερο σημειο του κομικ ειναι η πολυ καλη (κατ 'εμέ παντα) χρήση του time travel :)

Ως προς το σχεδιο μπορει να ειναι καπως απλοικό με απλες γραμμές και χωρις πολλες λεπτομερειες ή παραξενες γωνιες στα καρε αλλα ηταν αρκετά ευχαριστο στο ματι (μου). 

 

Συνολικά ενα ευχαριστο, εξυπνο και γρήγορο (εχει φοβερη ροη) ανάγνωσμα,μου εκατσε τελεια μετα το μεσημεριανο!

Μπορει να φαινεται καπως ακριβο για το μεγεθος του οποτε δεν ξερω αν θα το προτεινα για αγορα, παντως για λαθραναγνωση  :angel:  το προτεινω με τα χιλια! Και μετα θα σας αρεσει τοσο πολυ που θα νιωσετε ασχημα που δεν το στηριξατε εμπρακτα και θα πατε να το παρετε :P  :mafia:

9/10 απο μενα 

 

ΥΓ:τωρα που πηρα και την πρωτη γευση απο jason ξερω τι θα βαλω στην επομενη ομαδικη fantaστικη παραγγελια  :ballet:

Επεξεργασία από dimious
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ένα καλό κόμικ, με πρωτότυπη ιστορία και ωραίο σχέδιο. Μόνο του πρόβλημα το μέγεθος και γι' αυτό μονάχα δεν ξέρω αν θα το πρότεινα γι' αγορά.

Κατά τ' άλλα, κατεβάστε άφοβα! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4169
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Τον Οκτώβριο του 2017 διάβασα το "Why Are You Doing This?", το οποίο με είχε πραγματικά ξετρελάνει με την ιδιόρρυθμη ιστορία του και το απλό αλλά ιδιαίτερο σχέδιό του. Ε, το ίδιο ακριβώς συνέβη και με το "I Killed Adolf Hitler", το οποίο με τη σειρά του μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Τελικά το στιλ και το ύφος του Jason ταιριάζει αρκετά με τα γούστα μου, γι'αυτό και απολαμβάνω τόσο πολύ τις ιστορίες του, ενώ σε κάποιους άλλους ίσως να μην κάνει ούτε κρύο ούτε ζέστη. Κάτι στη λακωνικότητα που διακρίνει την πλοκή και τους διαλόγους -με το ψυχρό και μάλλον στεγνό χιούμορ- και κάτι στον μινιμαλισμό που διακρίνει το σχέδιο με τις απλές και καθαρές γραμμές, είναι αυτά που με έκαναν να απολαύσω το κόμικ του Jason. Και, φυσικά, ο χρωματισμός μου φάνηκε υπέροχος και απόλυτα ταιριαστός με το σχέδιο και το ύφος της ιστορίας. Σύντομα θα αγοράσω και άλλα κόμικ του συγγραφέα, αν και η τσέπη μου θα πονέσει ολίγον τι...

 

9/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.