Μετάβαση στο περιεχόμενο

GHOST WORLD [ DANIEL CLOWES ]


kwtsos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21721
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4391 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

post-25002-0-69069000-1400524846_thumb.jpgpost-25002-0-19767300-1400524733_thumb.jpg

 

Το Ghost World κυκλοφορησε μεσω του περιοδικου Eightball, οπου ο Daniel Clowes δημοσιευε τις δουλειες του. Συγκεκριμενα η ιστορια δημοσιευτηκε σε 8 μερη, στα τευχη 11-18 του περιοδικου.

 

Πρωταγωνιστριες του βιβλιου η Rebecca και η Enid, δυο κολλητες που ζουν σε μια αγνωστη μικρη αμερικανικη πολη ενω οδευουν στο τελος της εφηβειας τους. "Ψαγμενες" και σνομπ, γοητευονται απο καθετι το περιεργο και αγνωστο. Περνουν τον καιρο τους κριτικαροντας την ποπ κουλτουρα της πολης, τις επιλογες των παλιων συμμαθητων τους που φαινονται στα ματια τους ξεπουλημενοι, ενω προσπαθουν να δουν τι θα κανουν με τα ερωτικα τους και την ζωη τους στο μελλον, οπου φυσικα φανταζονται οτι θα ειναι παντα μαζι. Καθως ομως ο καιρος περναει και αρχιζουν να κανουν διαφορετικες επιλογες για τη ζωη τους δημιουργειται χασμα μεταξυ τους...

 

post-25002-0-76357300-1400524743_thumb.jpgpost-25002-0-69707200-1400524826_thumb.jpg

 

Σιγουρα το καλυτερο κομικ που αφορα εφηβους που εχω διαβασει και αυτο γιατι δεν χρειαζεται να ησουν εφηβος μια Χ περιοδο για να το εκτιμησεις ή να ζουσες στις ΗΠΑ ,στην Γαλλια, στην Ελλαδα κλπ. Φυσικα και εχει αναφορες στην ποπ κουλτουρα των 90s αλλα ολοι μπορουν να αναγνωρισουν δικα τους χαρακτηριστικα απο την δικη τους εφηβεια στις δυο ηρωιδες, ειτε προκειται για την αντισυμβατικη Rebecca ειτε για την λιγο πιο mainstream Enid. Επισης ολοι ειχαμε αυτον τον φιλο καποια στιγμη της εφηβειας μας με τον οποιο πιστευαμε οτι θα ειμαστε παντα κολλητοι αλλα τελικα οι αποφασεις ή οι περιστασεις οδηγησαν στην αποξενωση. Το πραγματικο ατου του ειναι οτι αντιμετωπιζει το περασμα απο την εφηβεια στην ενηλικιωση τοσο ρεαλιστικα.

 

post-25002-0-88487800-1400524884_thumb.jpg

 

Ο Clowes κανει καταπληκτικη δουλεια στο να σκιαγραφει τον χαρακτηρα ολων των εμφανιζομενων ηρωων ενω χρησιμοποιει ψυχρα χρωματα, κυριως αποχρωσεις του μπλε για να σχεδιασει την ιστορια του, αυτη τη φορα χωρις τις αποκοσμες εκφρασεις που εχουν ηρωες του σε αλλα εργα του οπως το Like a Velvet Glove Cast In Iron ( εχει κυκλοφορησει και στα ελληνικα) ή το David Boring. Μαλιστα ο συγγραφεας εχει δηλωσει οτι χρησιμοποιησε αυτο το χρωμα ετσι ωστε να δινει την εντυπωση του σουρουπου με σβηστα φωτα ενω η τηλεοραση ειναι ανοιχτη και ο χωρος παιρνει αυτο το αφυσικο μπλε χρωμα. Η φραση Ghost World εμφανιζεται συχνα σε διαφορα μερη μεσα στο κομικ χωρις ποτε να εξηγειται το τι σημαινει. Προσωπικα πιστευω οτι συμβολιζει τις αναμνησεις που αφηνουν πισω τους οι δυο πρωταγωνιστριες καθως προχωρουν στη ζωη τους.

 

Το κομικ μεταφερθηκε και στον κινηματογραφο το 2001, εσοδα εκανε λιγοτερα απο οσα κοστισε αλλα γνωρισε την αποδοχη των κριτικων. Σημερα θεωρειται μια απο τις πιο επιτυχημενες μεταφορες απο κομικς στη μεγαλη οθονη. Η ταινια εχει προβληθει και σε καποια σαββατιατικη προβολη της Λεσχης.

 

Μιλαμε για ενα φοβερο κομικ μολις 80 σελιδων, το προτεινω σε ολους ανεπιφυλακτα. kwtsoκλιμακα 10/10 :)

 

 

Aλλα εργα του Daniel Clowes :

 

Σαν Σιδερενιο Ομοιωμα Γαντιου Απο Βελουδο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από τα πολύ αγαπημένα μου κόμικ, θεωρώ ότι κάτι βρίσκει ο καθένας από τον εαυτό του σ'αυτο.

Γεμάτο από έξυπνο (πικρό συνήθως) χιούμορ, χωρίς σεναριακές ευκολίες,  να θυμίζει ότι η εφηβεία δεν είναι ποτέ τόσο "αθώα" κι "ευτυχισμένη" όσο τη θυμόμαστε μετα :)

 

το καλύτερο του Clowes  για μενα, συστήνεται! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4806 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

το διαβασα τις προαλλες και αν και στην αρχη το διαβαζα λιγο με "μισο" ματι στο τελος μου αρεσε.. Αυτο που κυριως με χαλασε ηταν ο χαρακτηρας της rebecca..Η τυπικη "bitch" του σχολείου ή αυτο το "ψαγμένη" που εχει και ο kwtsos στην παρουσίαση. Σίγουρα όλοι θα αναγνωρίσουμε διάφορες μορφές της σχολικής μας ζωής στο πρόσωπο της.. Παρόλα αυτα,αφου περασουν καποια κεφαλαια που μας δειχνουν κυριως τη σχεση μεταξυ των δυο φιλων μεσα απο διαφορα σκηνικα, προχωραμε στο κυριως μερος οπου αρχιζουν τα "προβληματα".

 

Η ενηλικιωση πλησιαζει και ετσι τα κοριτσια καλουνται να αποφασισουν αν θα πανε κολλεγιο,που,πως,ποτε,μαζι,χωρια κλπ κλπ (ηδη λεω πολλα). Και εκει φυσικα αναγνωρισα πάρα μα πάρα πολλά σκηνικά..

 

Συνοψίζοντας, ενω στην αρχη ενιωθα οτι διαβαζα ενα κομικ για την τυπικη μερα μιας "ψαγμενης" κατεληξα να "υποκλινομαι" στον clowes για το πόσο περίτεχνα εγραψε αυτήν την ιστορία για έφηβους.  :clap2:

 

Σχεδιαστικα μου αρεσε αρκετα,οπως και το στησιμο της σελιδας,ωραίο στην απλοτητα του (ισως για να εστιασεις στο στορυ παραπανω; ). Ο χρωματισμος οντως πρωτοτυπος-ιδιαιτερος, δε μου φαινεται ασχημο,ουε ομως οτι με ξετρελανε..

 

συνολικα ενα κομικ που εχει σε ολους να πει κατι πιστευω.Οποτε για αυτον το λογο το προτεινω με ενα 8/10 :)

 

Α,το εχω με το νεο εξωφυλλο και πιστευω οτι ειναι πολυ καλυτερο του παλιου :)

 

Ghost_world.JPG

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28440
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4573 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το διαβασα κι εγω και δεν μπορεσα να διακρινω κατι αριστουργηματικο, δεν καταφερα

να ταυτιστω πουθενα με τις πρωταγωνιστριες και γενικοτερα με τους χαρακτηρες του.

Βεβαια αυτο ειναι καθαρα βιωματικη υποθεση.

 

Σιγουρα θα του δωσω αλλη μια ευκαιρια καποια στιγμη, πιθανολογω πως δεν το διαβασα

με το καταλληλη μιξη προσοχης-διαθεσης!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το διάβασα και λίγο-πολύ θα συμφωνήσω με τον bati. Δεν είναι κάτι τρομερό, αλλά δεν με χάλασε κιόλας.

Διαβάζεται εύκολα, σχέδιο ωραίο, ενώ μ' άρεσε και η ιδέα των "επεισοδίων", που είναι συνέχειες και αυτοτελή ταυτόχρονα.

Από την άλλη, με ψιλοχάλασε η ροή σε κάποια σημεία και, παρότι είναι αρκετά ρεαλιστικό στο κομμάτι της εφηβείας που απεικονίζει, δεν μπορώ να πω ότι ταυτίστηκα με κάποιον χαρακτήρα.

Πάντως, μ' έψησε αρκετά να ψάξω άλλα κόμικς του Clowes και ίσως να δω την ταινία, κάαααποια στιγμή. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5320 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Θα συμφωνήσω με τους δύο από πάνω ότι δεν μου έκανε κανένα κλικ σε θέμα χαρακτήρων. Σε σημείο κιόλας που θα μπορούσα εύκολα να μην το θεωρήσω ρεαλιστικό (αν το σύγκρινα με τις δικές μου 'εμπειρίες'). Είχε, όμως, ωραίο ύφος και εξέφραζε μερικά πράγματα με ωραίο τρόπο. Το σκίτσο το συμπαθούσα σιγά σιγά όλο και περισσότερο και όταν σταμάτησα να ψάχνω κάτι ουάου (και 'ρεαλιστικό') από την πλοκή άρχιζα να το απολαμβάνω καλύτερα. Νομίζω άρχισε να με ικανοποιεί όταν το κοίταξα απλά ως ιστορίες των δύο αυτών κοριτσιών και σταμάτησα να ψάχνω κοινές αναφορές με την πραγματικότητα(κάτι που δεν κάνω συνήθως, αλλά για κάποιο λόγο πήγα με την προκατάληψη ότι θα διαβάσω κάτι 'βιογραφικου στυλ'). Άλλο κόμικ του ίδιου συγγραφέα θα διαβάσω αν τύχει να μου έρθει όρεξη ή αν μου περισσέψει χρόνος από τα άλλα που διαβάζω. Μου άρεσε που είχα την ευκαιρία να διαβάσω κάτι που δε διαβάζω συχνά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.