Μετάβαση στο περιεχόμενο

kwtsos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΧΑΡΙΣ ΚΑΙ ΛΥΣΙΑΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Χρήστος Κούντουρας, Γιώργος Φητάμ
Σχέδιο:
Χρήστος Κούντουρας
Εκδοτική:
ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
2013
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Ιστορικό
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
68
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Χρωματισμός:
Δέσποινα Βάττη
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

tn_XARISLYSIAS_0001.jpg tn_XARISLYSIAS_0001z.jpg

 

 

Τιμή: 7,00 €

Ο Λυσιας , φιλος του Φιλιππου Β' , παιρνει την εντολη να ταξιδεψει ως Ελληνας μισθοφορος στην Περσια για να κατασκοπευσει τους Περσες και επειτα να επιστρεψει για να αναφερει σε τι κατασταση βρισκονται ο στρατος και οι πολεις τους. Μαζι του σε αυτο το ταξιδι θα παρει τον Χαρι, εναν νεο με τον πατερα του οποιου ηταν φιλος και συμπολεμιστης στη μαχη της Χαιρωνειας.

Στο ταξιδι τους θα συναντησουν μυθικα πλασματα οπως Κενταυρους , Σατυρους , Γρυπες αλλα και θα εμπλακουν σε δολοπλοκιες εξουσιας.

 

post-25002-0-11180900-1391372014_thumb.jpg

Αν και η βασικη ιδεα αφηνει πολλα περιθωρια για να γραφτει κατι ενδιαφερον, το συγκεκριμενο θεωρω οτι καπου χανει. Οι ηρωες ολο μπλεκουν σε καταστασεις που με τον ενα ή τον αλλο τροπο περιλαμβανουν κατι σεξουαλικο, ενω δεν υπαρχει ευκαιρια για γυμνο που να μενει ανεκμεταλευτη στο κομικ με αποτελεσμα να ξεχνιεται η αρχικη ιδεα για το ταξιδι. Οι διαλογοι , αν και γενικα περιλαμβανουν πληροφοριες για μερη , καταστασεις κλπ του αρχαιου κοσμου , πολλες φορες ακουγονται παραταιροι.

Στο σχεδιαστικο κομματι υπαρχουν αρκετες αδυναμιες , κυριως προβληματα ανατομιας, εκφρασεων και ροης των καρε. Ο χρωματισμος ειναι καλος και ανεβαζει το συνολο. Παρολα αυτα υπαρχουν και οι καλες στιγμες, κυριως οταν παρουσιαζει στρατευματα. Γενικοτερα προς τις τελευταιες σελιδες το σκιτσο ειναι αρκετα καλυτερο απο τις πρωτες.

 

post-25002-0-33560200-1391372033_thumb.jpgpost-25002-0-66824600-1391372062_thumb.jpg

 

Βεβαια ας εχουμε υποψην οτι ειναι μολις η πρωτη δουλεια του δημιουργου και δειχνει να γνωριζει αρκετα γυρω απο τον πολιτσιμο της Αρχαιας Ελλαδας. Αναμενουμε λοιπον τις βελτιωμενες επομενες δουλειες του . :)

Αυτη την στιγμη υπαρχει εκθεση με τα πρωτοτυπα σκιτσα του δημιουργου στη Λεσχη , οπου θα παρουσιαζονται για τις επομενες εβδομαδες. Aκομα στις 15 του μηνα θα γινει και η παρουσιαση του εργου στη ΛΕΦΙΚ. Εχοντας δει τις ακουαρελες μπορω να πω οτι ορισμενες σελιδες χανουν αρκετα στο μικροτερο μεγεθος του χαρτιου. Οσοι εχετε την περιεργεια και το ενδιαφερον περαστε μια βολτα :beer:

 

Βιογραφικό του Χρήστου Κούντουρα θα βρείτε εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το concept πάντως φαίνεται ενδιαφέρον.

 

Πολύ καλό review-παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13478
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4691 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

 

ενω δεν υπαρχει ευκαιρια για γυμνο που να μενει ανεκμεταλευτη στο κομικ

:lol: ,oκ,απλά οι σπουδαστές καλών τεχνών από ότι ξέρω δουλεύουν πολύ γυμνό ,οπότε είναι λογικό να υπάρχουν τέτοιες επιρροές...και εξάλλου το γυμνό σε διάφορες στάσεις και κινήσεις είναι από τις πιο ενδιαφέρουσες προκλήσεις για τους δημιουργούς...δεν το έχω διαβάσει ακόμη για να πω αν βοηθάει στην αφήγηση ,άλλα το δείγμα φαίνεται πολύ ελπιδοφόρο για πρωτοεμφανιζόμενο καλλιτέχνη! Και το χρώμα δείχνει ισσοροπημένο και το σενάριο υπόσχεται διάφορα...και έγχρωμη αυτοέκδοση...οπότε μια χαρά, περισσότερα κατόπιν της αναγνώσης! :beer: Να ευχηθώ και καλή επιτυχία στο εγχείρημα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13478
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4691 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

  Λοιπόν το απέκτησα κ εγώ στην παρουσίαση που έγινε στη λέσχη,βασικά έχω απορία,κάτι που δεν κατάλαβα καλά τα κείμενα μέσα είναι του Κουντουρά ή του Φητάμ? Αν το κρίνω σαν αυτοέκδοση ,είναι πολύ καλή δουλειά ,ποιοτικό έντυπο με καλή εκτύπωση κτλ και το σύνολο για επίπεδα αυτοέκδοσης από τα καλύτερα που έχω δει. Αν το κρίνω σαν επαγγελματική έκδοση θα ήμουν πιο λεπτολόγος και διακρίνω κάποια ψεγάδια. Μοιάζει να είναι κάπου στο ενδιάμεσο,γενικά δεν δείχνει ερασιτεχνικό, θα μπορούσα άνετα να το φανταστώ να βγαίνει από εκδότη.

  Η ιστορία μου άρεσε, το storytelling έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης, σχετικά με το γυμνό & το ερωτικο στοιχείο είμαι λίγο διχασμένος,δηλαδή για ερωτικό δεν το ευχαριστήθηκα αρκετά,θα ήθελα λίγο περισσότερο μεράκι στα σώματα,ειδικά στα γυναικεία. Χωρίς να σημαίνει ότι δεν ήταν καλά,απλά ήθελα το κάτι παραπάνω,περισσότερη πλαστικότητα στις μορφές+ στα πρόσωπα. Οι εκφράσεις των προσώπων ήταν λίγο άστοχες ,θεωρώ και ειδικά στις ερωτικές στιγμές δεν ήταν καθόλου πρόστυχες. ;) Ο χρωματισμός το βοήθησε πολύ και θεωρώ ότι το ανέβασε και παρατήρησα ότι έδωσε μια πλαστικότητα και σε σώματα που δεν την είχαν από το σχέδιο (με χρήση διάφορων τόνων του ίδιου χρώματος,πχ του κρεατί σε διαβαθμίσεις ώστε να δίνει κάτι ανάγλυφο).

  Γενικά διαβάζοντας το πέρασα καλά, άλλα αυτό με τις εκφράσεις με φρέναρε λίγο στο να πιάσω ρυθμό,θα πρότεινα να το δουλευτεί λίγο. Πολύ καλή προσπάθεια πάντως! Καλό ξεκίνημα και καλή συννέχεια στους δημιουργούς ! :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28464
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4578 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το διαβασα κι εγω με την σειρα μου και ηρθα να μοιραστω τις εντυπωσεις μου :P

 

Αξιολογη δουλεια αλλα με αρκετα προβληματα και εξηγουμαι :)

Το σχεδιο στη νεκρη φυση, αναπαρασταση μνημειων, αγαλματων και τοπιων γενικοτερα ειναι σε καλο επιπεδο,

εχει ομως πολλα προβληματα οπου  σχεδιαζει ανθρωπους και ζωα.

Καμια πλαστικοτητα στα κορμια και λαθος αναλογιες.

Στα προσωπα λαθος αναλογιες και εκφρασεις πολλες φορες τελειως αστοχες.

 

Ο ρυθμος της ιστοριας σχετικα καλος, καποιες φορες χανεται λιγο η ροη αλλα στεκεται καλα.

Το σεναριο μου φανηκε μετριο αλλα αυτο ειναι και θεμα γουστου, μιας και η θεματολογια του Χαρις και Λυσιας

δεν ειναι καθολου του γουστου μου, θα ηταν μαλλον απιθανο να μου αρεσει πολυ :)

Ο χρωματισμος του κομικς ειναι πολυ καλος και ανεβαζει πολυ το τελικο αποτελεσμα.

 

 

Γενικα το αντιμετωπισα αυστηρα αυτο το κομικς, το κρινω σαν ημιεπαγγελματικη δουλεια μιας και αυτο ειναι.

Μην ξεχναμε βεβαια οτι ειναι η πρωτη δουλεια του Χρηστου Κουντουρα και εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο :)

 

Προτινεται στους φαν της Αρχαιοελληνικης ιστοριας και γενικα στους φαν του ειδους :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.